[#1] Monitor LCD multisync BENQ
na sasiednim forum zagranicznym znalazlem post w ktorym sie dowiedzialem o fajnym monitorze 24 cali LCD BenQ G2420HD
ktory odbiera wszystkie czestotliwosci z Amigi w tym Pal i wystarczy podlaczyc amige do niego po przez standardowy adapter amiga>vga i wszystkie czestotliwosci odbiera bezproblemowo nie jest to zaden Monitor TV lecz normalny monitor svga


przykład nr1 http://www.youtube.com/watch?v=7PTd6klSyl8
przyklad nr 2 http://www.youtube.com/user/NovaTheCoder#p/a/u/1/e1ab50oK_yc


a poizej post
http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=58860&page=3

jesli ktos z forumowiczów posiada taki model moze byc rowniez wersja 20 calowa te same oznaczenie procz 24 to prosze o przetestowanie maszyny monitorek jest dosc tani okolo 600 zl

tutaj wersja 20calowa
http://www.ceneo.pl/3430973
chyba wezme swoja amige i sie przejade do komputronika w poznaniu obadac jak to swieci



Ostatnia modyfikacja: 30.08.2011 20:19:07



Ostatnia modyfikacja: 30.08.2011 20:20:56



Ostatnia modyfikacja: 30.08.2011 20:24:42
[#2] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

ciekawa propozycja :)
zastanawiam się co z "drgającymi" trybami??

[#3] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

A sprawdz kolego bom ciekaw wynikow... i reakcji Panow z Komputronika.

[#4] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Skiba, post #2

nie mam pojecia i w tym wlasnie sęk ze trzeba by bylo to przetestowac na wlasnej skorze moze byc naprawde super alternatywa
napisze do kolesia na sasiednim forum co z interlace ?

[#5] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

Niezłe chyba sobię to sprawie.

[#6] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #5

Ja już pisałem nieraz na ten temat osobiście mam Samsunga 2270HD czyli mniejszy odpowiednik Samsunga 2770HD taki jak ma Wojox i tryby interlace śmigają bez zarzutu aż do 1280x512. (Jesli chodzi o wyjścia jest: RGB, VGA, HDMI, DVI, TV) Ale jeśli chodzi o ostrość obrazu to chowa się do monitorów CRT. Jak znajdę chwilę to powrzucam filmiki w jakości HD do tematu będziecie mieli porównanie ogólnie jestem zadowolony tylko że monitory o proporcjach 16:9 nie zawsze udanie skalują obraz do formatu typowo amigowego czyli 4:3. Pozatym chyba lepiej nie szaleć zbytnio z calami bo pikseloza stanie się nader uciążliwa.

[#7] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@miro_78, post #6

miro78 czy odbiera sygnal 15khz po przez adapter vga? bo jesli nie to jednak nie jest ten sam typ działania jak monitor benq ktory bierze wszystko przez dsub
twoj to Monitor Tv a ten to zwykly LCD svga bez tunera i w tym jest sztuka

[#8] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #7

Sprawdzę bo mam gdzieś takową przejściówkę i dam znać

[#9] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #7

Widać ze ktoś Wkoncu pomyślał o Amigowcach. Ja jednak zostanę przy opcji karty graficznej

[#10] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Skiba, post #9

skiba wątpie monitorek Benq ratuje wejscie HDMI o amidze raczej nikt tu nie myslał:))) czyli musi byc przystosowany do telewizji pal mimo to, ale ciekawostką jest ze tez 15khz z automatu przyjmuje po d-sub czyli vga z jednego kabla zalatwiasz wszystko

mozesz pod to podłaczyc np picasso2 i po przejsciu w tryb 15khz np gra amigowa cannon foder automatycznie powinien zalapac z jednego kabelka
gdzie np w twom 710mp musisz miec dwa kabelki do euro PAL i vga PICASSO

[#11] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #10

Też jestem ciekaw testów. Taki "magiczny" monitor byłby wybawieniem dla klasykowców.
Rozwiązanie eleganckie, tanie i nowoczesne. OK
[#12] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

Jako ciekawostkę dodam iż u kolegi na 32 calowym tv LG tryby mrugające z amigi 1200 w ogóle nie mrugają. Obraz czysty jak łza. Wydaje mi się przez to że tv jest 100 hercowy...
[#13] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Shredder, post #12

Tak jak przypuszczałem Samsung nie łapie trybów o których wspomniałeś Blendor

[#14] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Shredder, post #12

Kolego ja na TV 32" Samsunga ale CRT też 100hz nie mogę wytrzymać bo mruga jak cholera, natomiast na moim LCD LG 27" natywna rozdziałka FullHD 0 mrugania...

Także nieświadomie nabyłem monitor/tv praktycznie dla Amigowca

Ale z tym Samsungiem to kurcze dziwna sprawa...



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 00:07:27
[#15] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

kolega z forum odpowiedzial ze tryby interlace w multiscan i pal nie migoczą

[#16] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Shredder, post #12

Jak już kiedyś wspominałem, do A1200 używam telewizora LCD Toshiba Regza, 32 cale. Tryby migoczące NIE MIGOCZĄ Super sprawa!

Z szacunkiem
Des

[#17] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Des, post #16

A co z pikselozą na takiej dużej przekątnej ekranu? Mnie przy 19, wprawdzie poprzez SCART podłączenie, już to strasznie drażniło.

[#18] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Tomski, post #17

Sądziłem, że będzie znacznie gorzej. Większe pikselozy spotykałem na monitorach z mniejszą przekątną. W weekend wrzucę jakieś screeny przykładowe.

Pozdrawiam
Des

[#19] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Tomski, post #17

nie ma problemu z pikselami, przynajmniej u mnie, na 27" 1920x1080.
Wiadomo że CRT Sony 21" Trinitron lepiej wyświetlał wszystko (micro rozmycia) ale serio nie jest źle. Jak jeszcze używam CDTV, z pilotem na odległość to pixelów nie widać (prócz tych graficznych nie z winy TV :P )

[#20] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

24'' LED XL2410T ten ma swietna specyfikacje
pełen multisync ale LED i cena kolo 1500 zl
natomiast w alsen.pl maja
G2220HD czyli 22 calowiec odpowiednik 2420HD

http://www.alsen.pl/komputery,k1/monitory-lcd,l48/benq-24-led-xl2410t-wide-2ms-10mln-1-fullhd-3d-zowie-mysz-i-podkladka,p27299.html


http://www.alsen.pl/komputery,k1/monitory-lcd,l48/benq-21-5-lcd-g2220hd-wide-5ms-40000-1-dvi-fullhd-czarny-glossy,p18944.html

[#21] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #20

Ten drugi ma częstotliwość poziomą 24 kHz, więc amigowy PAL niestety odpada.

[#22] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Nightmare777, post #21

zauwaz ze g2420hd rowniez ma według specyfikacji 24khz ale ida na nim tryby 15khz po zlaczu vga

za to ten troche drozszy LED wyraznie ma napisane ze po zlaczu vga odbiera od 15khz wzwyz



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 21:00:02



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 21:02:10



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 21:02:27



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 21:02:36
[#23] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #22

Specyfikacje specyfikacjami, a praktyka praktyką. Ze specyfikacji tej mojej Regzy nie wynika nic specjalnego. A w praktyce okazuje się, że jest bezproblemowym, bardzo fajnym wyświetlaczem dla peceta i Amigi.
Często podkreślam, że nie jestem specem od hardware. Ot, przypadkiem mi się kupił ten telewizor (bo promocja była). Sam się zdziwiłem, że tak idealnie wręcz współpracuje z Ami w każdym możliwym trybie. Jako monitor do PC też spisuje się wybornie. Znaczy - jak podpinam netbooka przez HDMI, to jest tak sobie. Nieźle, ale można wyobrazić sobie coś lepszego. Jednak po podłączeniu przez "klasyczne" pecetowe VGA (kartę mam jakąś takąś NVIDIA GeForce z 1 giga pamięci) - obraz żyleta, można sobie dowolnie ustawiać, rozciągać, zmieniać rozdziałki i tak dalej.

Amigę zaś podpinam typowo przez kabelek RGB->SCART. (Bo telewizor ma dwa euro, na obu łapie obraz z Ami).

No mówię - spodziewałem się, ze będzie bo będzie, ale byle jak. A tu masz - naprawdę dobry obraz, piksele po oczach nie walą. Owszem, wiadomo, Amiga z AGAtą - jak se machnę obrazek w Dpaint, w HAM, to ładniej mi potem wygląda wyświetlony na CRT Sony Jednakowoż nie ma się do czego w tej Toshibie czepić.

Pozdrawiam
Des
Ps. Testowałem ze znacznie droższym, no i ponoć oczywiście lepszym telewizorem od Samsunga. I dupa tam - Amiga miga paskudnie. Dla PC wejścia VGA nie ma, a przez HDMI to sobie wygląda śrdedniawo obraz z peceta... Się mi ten z wyprzedaży klamot od Toshiby trafił, jak ślepej kurze ziarno.



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2011 22:28:19
[#24] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #22

A jeśli tak to spoko :D
Proponuję stworzyć na PPA listę monitorów LCD współpracujących z Amigą przez przelotkę VGA w trybie PAL.

[#25] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Nightmare777, post #24

Popieram, ale wydaje mi się że istnieje gdzieś już taka lista na jakimś zagranicznym forum.

[#26] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@inco, post #25

istenije lista monitorow ale nie lcd tylko crt

[#27] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Nightmare777, post #24

1. Czy gdzieś może dostępna jest taka lista? Potrzebuje jakiegoś małego 17 calowego LCD do amigi.
2. Czy ktoś chce zerknąć jak ten BENQ się sprawuję z AMI/PC/MakiemMini :). Sam posiadam ten monitor, mogę coś podpowiedzieć, zdjęcie ewentualnie zrobić czy coś.
[#28] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Mir3k, post #27

Witaj! Gdzies taka liste znalazlem - na czyms w rodzaju Wikipedii ale faktycznie tam jest tylko monitory CRT a Ty pytales o LCD. O znalazlem - jest tutaj. Sam nawet myslalem czy by czegos takiego nie zebrac do kupy i gdzies nie wrzucic ale nie bylyby to kompletne dane i nawet nie mialbym gdzie i na czym tego testowac. Gdy wpisalem kiedys w "Google" zapytanie na temat monitorow tego typu do Amigi to znalazlem na zagranicznym amigowym forum jeszcze jeden monitor - Dell SR2320L. Zobacz sobie. Caly czas mysle o LCD MultiSync - wlasnie o tym BENQ do mojej A1200 (no i przy okazji zalatwilbym tez PC. ktore stoi obok). Chetnie zobaczylbym jak ten monitor sie sprawuje. Szczegolnei interesowalby mnie tryb Hires Interlace 640x512 (bo takiego uzywam)...
[#29] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@adi, post #28

Mój LG LCD posiada wbudowany tuner TV (SCART, SVHS, itp) ale mozna podłaczyć sygnał z Ami pzrzez przejściówke SVGA do gniazda VGA i monitor obsłuży go jako Tuner zewnętrzny (wybór źródła)- najlepsza jaość obrazu- do szczęścia brakuje tylko jednego: efektu "scanline".

Mozna kupić urządzonko do generownai takiego efektu na VGA i SCART ale trochę euro kosztuje- poczekam jak EURO bedzie po 3 zł ;)
[#30] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@adi, post #28

powiem tak, jeśli chodzi o granie w stare gierki, to monitor jest idealny, jeśli natomiast chodzi o prace na systemie to tryb Pal hires laced nie jest najlepszym wyborem bo niestety drga. Lepszym rozwiązaniem jest jakiś tryb DBLPAL/multiscan/euro72, aczkolwiek aktualnie jestem na etapie wyboru najlepszego sterownika; obraz z systemu jest wyświetlany niemalże na całej matrycy.

co do tego jak to wygląda w palu, nie ma sensu, żebym nagrywał swój filmik; tutaj wszystko dobrze widać
tekst pod linkiem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem