[#31] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

Zabrałem do testowania monitor G2420HDBL i niestety nie działa dobrze. Poprawnie pracuje tylko w trybie DbPaL. Na palu mam tylko czarny obraz. A wg specyfikacji ma takie same częstotliwości co G2420HD i różni się tylko brakiem wyjścia HDMI. Ktoś miał kontakt z tym modelem ?
[#32] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #31

nie, ale 2420hd to pewniak
[#33] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #32

Okej udało mi się wymienić na ten model działa świetnie. Jest jedno 'ale'. Jeżeli kabel podłączony jest pod wyjście DB23 i włączony jest w tym czasie monitor, Amiga restartuje się w nieskończoność. Za to jeżeli monitor jest wyłączony nie ma takiego problemu. Amiga startuje bez problemu.
[#34] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #33

Ja takiego działania nie doświadczyłem pod żadną z Amig, które mam.
[#35] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #31

wg specyfikacji
BenQ Monitor LCD-LED G2420HDBL 24'' wide, Full HD,5ms, DVI, ma:
Częstotliwość odchylania poziomego 24-83 kHz
Częstotliwość odchylenia pionowego 50-75 Hz

natomiast:
BenQ Monitor LCD G2420HD 24'' wide, Full HD,5ms,40000:1 DCR, DVI, HDMI
Częstotliwość odchylania poziomego 20-83 kHz
Częstotliwość odchylenia pionowego 50-76 Hz

jest jeszcze:
BenQ Monitor LCD G2420HDB 24'' wide, Full HD,5ms,40000:1 DCR, DVI:
Częstotliwość odchylania poziomego 20-83 kHz
Częstotliwość odchylenia pionowego 50-76 Hz
ale on tez nie ma HDMI więc może być podobnie jak z HDBL

Mnie zastanawia jedno, przecież podstawowe tryby takiej A1200 to 15,6kHz więc tak czy siak specyfikacja to jedno a praktyka drugie.
[#36] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@123tomek, post #35

2420HD chodzi od 20khz a ze normy producenta to rozna sprawa z teoria to sie mozna tylko cieszyc:)

moje auto wedlug specyfikacji ma 177 koni mechanicznych ale na hamowni wyszlo mi 183

wzmacniacze rotel wedlug spec maja po 40 wat na kanal ale tak naprawde oddaja 50 wat:)
[#37] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #36

Odpowiadajac wpierw na problem - mozliwe, ze np synchronizacja w monitorze albo sygnaly nadmiernie obciazaja Amige. Mam tak w A2000, monitor musi byc ODLACZONY w momencie startu, zeby Amiga zarabotala. Winne moga byc kondensatory w Amidze, problemy z zasilaniem... Mozna sie pokusic o zabawe z rezystorkami.

Co do powyzszej wypowiedzi.. Pamietaj ze wszelakie pomiary dokonywane sa przy pewnych zalozeniach. Na autach sie nie znam, ale typ wlanego paliwa, warunki, temperatura - wszystko to ma wplyw. Do tego blad pomiarowy.

Odnosnie wzmacniacza, co znaczy "oddaja 50 w"?;) Jak to zmierzyles? Na jakiej czestotliwosci i jaki przyjales maksymalny dopuszczalny poziom znieksztalcen harmonicznych THD? Na jakiej impedancji (nie mylic z rezystancja, patrz - czestotliwosc)? A teraz - w jakiej klasie pracuje dany model? Jak wydajny jest pradowo zasilacz? Mierzyles moc ciagla w sinusie, czy szum bialy/brazowy/rozowy? ;)

Sorry za OT, ale chce pokazac jak wiele czynnikow ma wplyw na osiagane wyniki w pomiarach. Na autach sie nie znam - jak pisalem, ale audio to moj "konik".

Co wiecej, producenci zazwyczaj podaja parametry z pewnym marginesem bledu. W monitorach nie sa stosowane na ogol elementy najwyzszych lotow. Wystarczy, ze jakies elementy maja dopuszczalne wahania +- 15%, do tego w roznych monitorach (zaleznie od partii) elementy inaczej reagujace na cieplo (ich charakterystyka cieplna) i mamy przyslowiowa "losowke" :). Zwrocilbym jeszcze uwage na jakosc kabli. Przy wyzszych czestotliwosciach nastepuje tzw. efekt naskorkowosci, jest on znacznie mniejszy niz przy 31 kHz, wiec kabel jest inaczej projektowany. ;) Z kablami bawilem sie przy starych monitorach, choc na ogol po prostu wystepowaly znieksztalcenia przy gorszym kablu i problemy z synchronizacja na pewnych czestotliwosciach (sygnal sie "rozmywal").
[#38] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@jw_amigowiec, post #37

nie mierzylem ide droga intuicji byc moze producent podaje 40 wat a tak naprawde oddaja 30 wat ! specyfikacja to jedno praktyka to drugie
[#39] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #38

Wzmacniacz to nie zarowka ;)

To teoretyczna maksymalna moc jaka moze oddac by nie ulec uszkodzeniu, jesli mowimy o mocy ciaglej. Nie bede opisywal szczegolow technicznych dot, warunkow pomiarow, ale generalnie na codzien nie wykorzystujemy tej mocy. Bardziej liczy sie parametr mowiacy o tzw efektywnosci - nazwijmy to kolumn (poprawna nazwa - zespolow glosnikowych). W przypadku mniej efektywnych kolumn (90% wspolczesnego badziewia) zbyt "slaby" wzmacniacz ograniczalby dynamike. Najmniej efektywne maja z popularnych ok 81 db, najbardziej efektywne z popularnych ok 93 db (sam posiadam duzo duzo bardziej efektywne, w tym Klangfilma ktory ma ok 110 db). Kazde 3 db to dwukrotnosc. To znaczy, ze kolumna o efektywnosci 93 db wymaga 16 razy mniejszej mocy (!) dla osiagniecia tej samej glosnosci (a sam parametr mowiacy o ilosci wat na glosnikach tez nie mowi o ich glosnosci, tylko o mocy przy ktorej cewka pod wplywem wydzielanego ciepla nie ulegnie uszkodzeniu). A miedzy 50 a 100 W wzmacniaczem sa tylko 3 db roznicy ;). Do tego potencjometr glosnosci dziala w skali logarytmicznej, co oznacza, ze "galka" do polowy to wcale nie "polowa mocy". ;)

Sorki za OT! :)
[#40] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Blendor, post #1

Tak się zastanawiam, czy skoro obraz z Ami działa na tym monitorze to czy udałoby się uzyskać jakoś obraz z Magnetowidu?
W sumie na chłopski rozum to powinien być ten sam sygnał (PAL)?
Z magnetowidu przez kabel SCART - amiga i dalej commodorowska przelotka VGA? Ma to jakiś sens? :)
Pozdrawiam :)
[#41] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #33

1. Dziwne trochę, może Amy prądu brak?
2. Działa chociaż Early Boot Menu?
3. Monitor off, Amy on - start ok? A jak się Workbench załaduje i dopiero wtedy włączysz monitor to
jak jest?
4. Jak ciekawostkę podam że (mój) Multisync M1438 (CRT) w specyfikacji miał górne odchylanie 38kHz, a w praktyce zatykał się przy 45 kHz (+/- 2% zależy od temperatury).
[#42] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Prince, post #41

LCD G2420HD 24 niestety jest już niedostępny. Czy są jakieś sygnały o innym modelu działającym bezpośrednio z Amigą?
[#43] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Mir3k, post #40

Tak się zastanawiam, czy skoro obraz z Ami działa na tym monitorze to czy udałoby się uzyskać jakoś obraz z Magnetowidu?
W sumie na chłopski rozum to powinien być ten sam sygnał (PAL)?
Z magnetowidu przez kabel SCART - amiga i dalej commodorowska przelotka VGA? Ma to jakiś sens?


Nie, bo magnetowidy (rozumiem, że chodzi o VHS lub pokrewne) z reguły nie mają na złączu scart wyprowadzonego sygnału RGB a takiego wymaga wejście VGA. Operacja może natomiast udać się z tunerem TV-Sat albo z odtwarzaczem DVD, ale tu widzę inny potencjalny problem - monitor może wymagać osobnych sygnałów H-Sync i V-sync a scart ma tylko synchronizację zespoloną z tego co wiem.

Sugeruję zakupić monitor z odpowiednim zestawem wejść.
[#44] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Daclaw, post #43

Ok dzięki ;)
[#45] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Daclaw, post #43

To chyba zależy od magnetowidu, te lepsze pewnie na wyjściu będą też dodatkowo dawały RGB. W razie czego do magnetowidów produkują specjalne scan doublery HDMI. Ja mam taki i używam czasem z Amigą (choć trzeba mieć kabel z trickiem), ale za to z wszelkimi innymi urządzeniami od razu działa super. Nazywa się to - SCART to HDMI 1080P Scaler - czyli się nie nazywa, ale działa (czarne pudełeczko szeroki uśmiech).
[#46] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@flops, post #45

ma ktoś podpięty ten monitor do Indivision?
[#47] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sebbb, post #46

Sprawiłem sobie ten monitor nie wiem jak rozciągnąć obraz
[#48] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sebbb, post #47

Tzn. masz czarne pasy po bokach (lewy i prawy)?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:20:31 przez BULI
[#49] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@BULI, post #48

tak
podpiołem do A1200 z Indivision MK2
[#50] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sebbb, post #49

To jest kwestia proporcji obrazu, pewnie teraz masz 4:3, możesz "włączyć" rozciąganie obrazu, ale będzie on nieproporcjonalny (rozciągnięty w poziomie) lub proporcjonalny na całym ekranie ale ucięty po bokach- moim zdaniem żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, ja zostawiłbym 4:3 proporcjonalny obraz z mało estetycznymi czarnymi pasami po boku.

To o czym pisałem tyczy się natywnych rozdzielczości w amidze czyli np większości gier.

Do blatu Workbencha (i programów dających się wypromować na wybranym screenie) możesz uzyskać proporcjonalny obraz na pełnym ekranie (kwestia sterownika i configu Indy).
[#51] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@BULI, post #50

widziałem na youtube że demka i gry odpalają na całym ekranie tylko nie wiem jak to uzyskać
[#52] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sebbb, post #51

Tak jak Ci pisałem, możesz mieć cały ekran w grach demach na ekranie panoramicznym, ale tylko poprzez przycięty obraz lub rozciągnięty (nieproporcjonalny).
[#53] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@sand, post #33

Okej udało mi się wymienić na ten model działa świetnie. Jest jedno 'ale'. Jeżeli kabel podłączony jest pod wyjście DB23 i włączony jest w tym czasie monitor, Amiga restartuje się w nieskończoność. Za to jeżeli monitor jest wyłączony nie ma takiego problemu. Amiga startuje bez problemu.


Że też wcześniej nie trafiłem na tą wypowiedź :) (tzn. jestem pewien, że ją czytałem, ale pamięć ludzka jest ulotna). Trafilem teraz, gdy już praktycznie rozkręciłem Amigę do ostatniej śrubki, żeby znaleźć przyczynę, że nie startuje. Zatem potwierdzam. Monitor Benq G2420HD muszę odpalić dopiero po starcie Ami, inaczej komp może nie wystartować.

Przy okazji, czy komuś udało się wyświetlić na G2420HD obraz w DblPalu? Chodzi mi o jakikolwiek niemigający tryb 640 x 512. PAL hires niemiłosiernie daje po gałach i muszę się męczyć z systemem w 640 x 256.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 23:06:24 przez slay
[#54] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@slay, post #53

Podbije temat, bo będę miał teraz trochę czasu na eksperymenty, zatem:

"Czy komuś udało się wyświetlić na G2420HD obraz w DblPalu? Chodzi mi o jakikolwiek niemigający tryb 640 x 512. PAL hires niemiłosiernie daje po gałach i muszę się męczyć z systemem w 640 x 256.
"

Jeśli tak, to jak dokonaliście tej sztuki.
[#55] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@slay, post #54

Napisz jaki masz problem ?
Zaden sterownik "do vga" nie dziala na tym monitorze ?
Masz odpalony VGAOnly ?

Modyfikowac parametry sterownika mozna programem MonED

Najlepszym sposobem testowania czy monitor dziala z "rozdzialkami niemigajacymi", nie tracąc możliwości "zobaczenie WB", jest odpalenie dowolnego programu w PAL na osobnym ekranie,
a w screenmode problematycznego trybu.
W razie czarnego ekranu poprzez LAmiga + M przechodzimy na drugi ekran (PAL) i przesuwajac górną belkę widzimy WB i mozna testowac dalej
[#56] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Norbert, post #55

Podepnę się z pytaniem, czy ktoś z Wrocławia zainteresowany LCD do Amigi nie miał by ochoty sprawdzić czy to cudo z wyprzedaży nie jest przypadkiem multisynkiem który zadziała z Amigą ?
http://allegro.pl/r19l340-klasaa-dsub-av-svhs-wyprzedaz-stalnierdzew-i3784027359.html


Pozdrawiam
[#57] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@RadoslawF, post #56

Niestety częstotliwość H od 31,5 kHz
[#58] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@jarob, post #57

Samsung SMT-1934 a ten? Wyczytałem, że daje obraz na ntsc/pal, bo to model przemysłowy. jest jeden na Allegro, za 900 zł.
[#59] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Ender, post #58

Ja mam ogólne pytanie dotyczące monitorów LCD, czy one po zwykłej przejściówce RGB->VGA są wstanie
wyświetlić rozdzielczości z przeplotem? Ja mam Szitsunga SyncMaster 913N i on nie daje rady, cokolwiek nie
wybieram - multisync, super72, czy dblntsc.
Przy okazji czy da się podkręcić DBLPAL do około 60 hercy? A może ktoś już podkręcił MonEdem i może wysłać
albo napisać wartości z MonEda? Byłbym wdzięczny.
[#60] Re: Monitor LCD multisync BENQ

@Radek_Cz, post #59

Mnie się wydaje, że tylko w takich przemysłowych monitorach taka przelotka zadziała, bo one wyświetlają PAL, w innych nie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem