Wątek zamknięty
[#1] Nowa Amiga
Wiele spekulacji pojawiło się ostatnio na temat nowej Amigi. Jest to oczywiście związane z premierą AOS 4. Czy można oczekiwać, że nowy sprzęt to Amiga? Nie wydaje mi się. Powiem więcej, nawet A1 czy PEG to już nie Amigi, które umarły wraz ze śmiercią lini procesorów 68k. Dlaczego? Zaniechanano produkowania specyficznych dla Amigi układów Custom Chips, a to z kolei spowodowało, że każdy nowy sprzęt nie był kompatybilny z poprzednim. Co by nie powiedzieć na PC do takiej sytuacji nie doszło, i nawet w tej chwili na nowych procesorach dwurdzeniowych można uruchomić programy z lat 90-tych. Kompatybilność została zachowana. Jedynym, zatem ratunkiem dla Amigi byłoby ponowne uruchomienie procesorów lini 68k np.: 68080 (procesor ten swego czasu był projektowany). Tak się jednak nie stanie. Amiga umarła.
[#2] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

Pech.

[#3] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

To był żart - prawda? bo się nieźle uśmiałem czytając te bzdury....

[#4] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

Powiedz jeszcze jakie konkretnie programy masz na myśli... Stare gry na dyskietkach? Poza tym co tu ma do rzeczy procesor?

[#5] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

z deka humorystyczne to :D :o

[#6] Re: Nowa Amiga

@MinisterQ, post #4

Procesor po to, by zapewnić maksylaną kompatybilność wstecz.
[#7] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

hahaha

[#8] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

Nie gniewaj sie,no ale co ty mozesz wiedziec o amidze?kiedys ja miales,bawiles sie,teraz masz pieca.Jaki ratunek?po co mi jakies badziewne stare uklady,ja chce w miare nowoczesny sprzet a nie cos retro.
Oczywiscie ze nie amigi,bo jedna sie nazywa Pegasos a druga amigaone.
amiga to ludzie i jej system a nie sprzet jako taki.

[#9] Re: Nowa Amiga

@AmiChris, post #8

Tarnak - to na pewno musial byc zart, bo takich idiotyzmow zarowno o
amidze jak i o pc dawnom nie czytal :) Po prostu pomylil mu sie 1
stycznia z 1 kwietnia - no co po mocnej zabawie sylwestrowej wszystko
moze sie zdazyc :P

[#10] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #6

Do tego żeby zapewnić maksymalną kompatybilność wstecz nie potrzebny jest sprzętowy procesor... Zwłaszcza jakiś mityczny 68080.

[#11] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

odpal pod windoswem xp mortal kombat 3

na dos box ruszy no problemo ale to juz jest emulacja.

Tak samo masz na amigaone/pegu e-uae

co dor eszty "wypowiadaczy" zgadzam sie calkowicie. po co w 2007 roku produkowac uklady Aga......masakra.........





Benedykt

[#12] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #1

Nienienie. Nie myślmy znów naklejkami. Wczorajszy wątek mi wystarczy. ;)
Akurat od czasów pierwszych Amig do dnia dzisiejszego wiele sie w komputerach zmieniło. Zmieniły sie zasady projektowania i budowania sprzetu, również diametralnie uległy zmienie zasady tworzenia oprogramowania, ZWŁASZCZA systemów operacyjnych!!
Pozbycie sie ukłądów specjalizowanych to IMO posuniecie jak najbardziej pozytywne. Po co budować nastepce kości AGA, czy PAULA skoro na rynku są łątwo dostćpne i tanie karty graficzne/dźwiekowe??... Sprawe zgodności załatwia sterownik napisany pod system.

Co prawda MOS (po cześci pewnie dla zachowania zgodności z emulacją softu pod 68k) nie ma ochrony pamieci, co jak na dzisiejsze systemy jest troche śmieszne. Może bćdzie w MOS1.6 ;), a jak wygląda sprawa w AOS4 - nie wiem...

Jest tu ktoś poinformowany??... Prosze o wypowiedź w tym temacie. :)

[#13] Re: Nowa Amiga

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

Na to zgoda Mk3 nie pójdzie na XP, ale pójdzie na innym oesie 98SE, ME itp., ale mowa była o sprzęcie, a nie o sofcie.
[#14] Re: Nowa Amiga

@quantor, post #12

tez nie ma ochrony pamieci.zrobienie jej nie jest problemem ale wtedy..zegnaj praktycznie cale oprogramowanie z softu 68k.
Nie sluchaj tych bredni na e*ecu i portalach ale tych prawdziwych poswieconych tylko os4.
jednym zdaniem: os4 nie ma ochrony pamieci.



Ostatnia modyfikacja: 06.01.07 11:52
[#15] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #13

Zatem wloz sobie herkulesa i inne szroty i bedziesz miec sprzet z tamtych lat.
Ty jeszcze zyjesz starymi sloganami ze amiga to denise,paula i agnus etc.
Pora sie przebudzic i dorosnac :).

[#16] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #13

na win 98 tez nieruszy. na zadnym windowsie nie odpalisz . musi byc dos z odpowiednio skonfigurowaną pamięcią wiem bo sams ie z tym chlastałem. Poza tym windowsa 98 nie zainstalujesz na nowym sprzęcie . nawet hdd będzie pod czymś takim problem spratycjonować. Bo nie wiem cyz wiesz ntfsa to nie łyka. Jedźmy dalej załóżmy , że win 98 zainstalowany no co mamy? sterowniki do grafy problem wymagają xp coś sie tam da pokombinować . Dzwięk oki Direc x ułłłłłł schody no ale coś tam śmiga . Instalujemy nową gierkę no i co oooooooo wymaga winxp.......... Nieiwzysz?? sprawdź no i powodzenia życze w instalacji windowsa xp na nowym kompie. ale wrócmy do sprzętu tak jak napisałeś,

Przeanalizujmy :

czym się róznie 268 od pentium intel core duo.

właściwe wszystkim sloty isa gniazdko procka itp itd można wymieniac bez końca i tutaj mamyhaczykkkkk . Tryby viesa ,tryby dzwięku zapomnaine . Np cowox (kozystało z niego troszke gierek. To co było 15 czy wspomniane przez Ciebie 17 lat temu NIE JEST KOMBATYBILNE Z OBECNYM SPRZETEM. win 98 jakoś ruszy na nowym kompie a win 3.11?? 64 bitowy procesor nie obsługuje 16 bitowego oprogramowania. 32 bitowe tak poprzez swego rodzaju emulacje choć emulacja to nie jest 100% jednak te Twoje 16 Bit z lat 90 Tylko i wyłącznie przez emulacje. Czyli k¶otko i treściowo musisz miec procek 2 Ghz aby senownie emulować 386 .(tak jest faktycznie z dosboxem)



Benedykt

[#17] Re: Nowa Amiga

@AmiChris, post #14

> tez nie ma ochrony pamieci.zrobienie jej nie jest problemem ale
> wtedy..zegnaj praktycznie cale oprogramowanie z softu 68k.

Przynajmniej przy takim współdzieleniu pamieci... Myślałem, że możnaby było zrobić ochrone na potrzeby MOSa, zaś na emulacje 68k/PUP/WOS przydzielić jeden wiekszy blok, gdzie poprostu działoby sie tylko to, co emulator potrzebuje... Rozwiązanie troche pamieciożerne, ale dzisiejsze standarty co do ilości RAMu a wymagania 68k to bardzo duża proporcja, wiec możnaby było w to pójść...


> Nie sluchaj tych bredni na e*ecu i portalach ale tych
> prawdziwych poswieconych tylko os4.
> jednym zdaniem: os4 nie ma ochrony pamieci.

Tak myślałem... Choć troche szkoda...
[#18] Re: Nowa Amiga

@quantor, post #17

O tym myslano, dlatego powstal Abox jako proces qboxa... niestety qbox
raczej nie bedzie rozwijany.... Chciano zastosowac po prostu sposob
znany z Windowsa, tam tez jest kilka boxow odpalanych z glownego
systemu.

[#19] Re: Nowa Amiga

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

>na win 98 tez nieruszy. na zadnym windowsie nie odpalisz . musi byc dos z odpowiednio skonfigurowaną pamięcią.

To jak ruszy czy nie? Jeżeli mam dobrze skonfigurowaną pamięć, to pójdzie.

Jeśli chodzi o XP i kompatybilność:

>Instalujemy nową gierkę no i co oooooooo wymaga winxp

Mowa była o kompatybilności wstecz, nie o nowych grach.

>właściwe wszystkim sloty isa gniazdko procka itp itd można wymieniac bez końca i tutaj mamyhaczykkkkk

Cały czas jest to x86, (Amiga zmieniła linię procesora)

Czy W 3.11 działa na nowym sprzęcie? Nie wiem nie sprawdzałem, ale na Xp stare programy działają, przynajmniej niektóre.
[#20] Re: Nowa Amiga

@quantor, post #17

Mozna by zrobic to tak ze kazdy program uruchomiony bylby na czyms w rodzaju uae przy czym konfigurowaloby sie go np z ikonki tooltypami.
reszta mialaby pelna ochrone pamieci ale...nikomu sie nie chce kombiowac.poprostu bardzo duzo czasu potrzeba aby to zrobic a jest to nienieoplacalne bo okaze sie ze i tak uzywasz tylko z 3 - 5 programow z klasyka.

[#21] Re: Nowa Amiga

@AmiChris, post #15

Zainteresowanym podaję link, z którego można się dowiedzieć o tym, że istniał zamiar wskrzeszenia procesorów serii 68k. Uważam, że więcej zyskała by Amiga rozwijając własną architekturę, a nie naśladując innych.


http://www.amigahistory.co.uk/68080.html
[#22] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #19

Na "nowych amigach" też działają stare programy, i to znacznie szybciej niż na klasycznych amigach.

[#23] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #21

Oczywiscie by zyskala.kosmiczne ceny podzespolow i plyt z takimi cudakami.
A juz na pewno strasznie mala szybkosc.Moze nie wiesz ale 68k to CISC i jako taki nie ma juz racji bytu.Motorola jako taka wypiela sie na procki bo wiedziala ze nie ma szans.

[#24] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #21

Plany na temat tego co miało być 10 lat temu, to dla świata komputerów bajki z czasów prehistorii. Firmy, które o tym myślały już nie istnieją.
[#25] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #21

MC680xx nie była prywatną architekturą amigi - swojego czasu istniało kilka komputerów opartych o tą linię procesorów. I de facto niczego nie trzeba wskrzeszać - m68k jest nadal poniekąd kontynuowane w postaci procesorów coldfire.
Używanie PPC zamiast m68k nie jest w żadnym wypadku "naśladowaniem innych". Bo co naśladowała amiga będąc oparta o m68k? Atari? Maca?
I w ogóle skąd miała by się wziąść kasa na opracowywanie własnych rozwiązań sprzętowych (custom chips)?

[#26] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #21

z którego można się dowiedzieć o tym, że istniał zamiar wskrzeszenia procesorów serii 68k

Ja proponuję najpierw uzupełnić braki w angielskim: "Niezrozumienie słów Petro Tystschenko przez wielu entuzjastów Amigi dało początek wierze, że Amiga Inc. ma zamiar skłonić Motorolę do kontynuacji linii 68k. Petro powiedział na targach w Kolonii w 1998 roku, że odbudowa rynku amigowego byłaby łatwiejsza, gdyby taki procesor istniał." Jak widać była to tylko amilegenda a nie żaden zamiar...

[#27] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #19

Heh.Benowi chodzilo raczej o konfiguracje pamieci himem.sys itd.nie wszystko da sie ustawic z ikonki.oczywiscie ze ci nie ruszy.

hehe.caly czas to jest x86.to juz nie jest takie x86 jak bylo wczesniej.te procki dzialaja w trybie emulacji sprzetowej(zakodowanej w cpu).Nie porownuj procesorow rodziny RISC do CISC.juz ci w innym poscie podalem ze technologia CISC byla slepym zaulkiem.
Jezeli do ciebie nadal to nie dociera to ci moze zobrazuje to tak,mamy 2 cpu:
risc i cisc oba np z zegarem 1GHz.Porownujac ich szybkosci,moc przerobowa(te tzw.mipsy) okaze sie ze chociaz sa te same zegary to taki risc bedzie szybszy(od cisca) bo ma stala liste rozkazow,jest ona krotsza etc.
Czy dotarlo do kolegi juz,dlaczego zrezygnowano z 68k?

[#28] Re: Nowa Amiga

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Benedykt Dziubałtowski napisał(a):

> 64 bitowy procesor nie obsługuje
> 16 bitowego oprogramowania.

obsluguje.

> 32 bitowe tak poprzez swego rodzaju
> emulacje

nie poprzez emulacje.

> choć emulacja to nie jest 100%

nie

> jednak te Twoje 16 Bit
> z lat 90 Tylko i wyłącznie przez emulacje.

nie.

Nadrob braki w wiedzy :)

[#29] Re: Nowa Amiga

@Grzegorz Kraszewski, post #26

Umiem angieski. Na komputerach też się znam. Wydawało mi się, że większość użytkowników, którzy postanowili tutaj dyskutować - także. Cały czas mam nadzieje, że tak jest. Ale jeśli tak jest, to nie rozumiem dlaczego wszyscy jesteście tak mało obiektywni? Nie piszę tego posta po to, by udowadniać, że Amiga jest zła. Przeciwnie uważam, że to był dobry komputer, którego szanse na rozwój częściowo zostały zaprzepaszczone poprzez złe rozwiązania technologiczne itp. Jego czas minął - nie obraźcie się - być może przez takich ludzi jak Wy, którzy potrafią tylko murem stanąć przciw komuś kto ma odmienne zdanie, a nie chcą dostrzec choćby ziarenka prawdy, które na pewno tu jest. Bo co by nie powiedzieć prawda zawsze leży pośrodku.



Ostatnia modyfikacja: 06.01.07 13:48
[#30] Re: Nowa Amiga

@NOX, post #29

Skoro Amiga teraz jest do kitu to o co chodzi? O nawracanie na pecety? Maci? Już pełno było tu takich zbawicieli.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem