[#61] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #1

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką kolega wkłada w rozwój środowiska amigowego i z ogromną niecierpliwością czekam na możliwość użytkowania na mac mini w pełni działającego systemu OS4.x. Zwracam się z pytaniem do kolegi amizena (allegrowy zeno65): czy jeśli teraz kupię od kolegi oferowane na aukcji allegro mac mini to czy będę mógł w pełni korzystać z funkcji, jakie programiści OS4.x przewidzieli dla tego systemu, a kolega zagwarantuje mi, że jest w stanie sprzedać komputer z pełni funkcjonalnym systemem OS4.x – oczywiście po przeróbkach dokonanych w komputerze mac mini jak i w sterownikach do OS4.x?. Kolejne pytanie: czy wszelkie zmiany dokonane przez kolegę w oprogramowaniu komputera nie wpłyną na zmniejszenie jego funkcjonalności???. Kolejne pytanie: czy kolega doszedł do porozumienia z właścicielem praw do systemu AmigaOS 4 w kwestii dokonywanych przez siebie modyfikacji? Być moje ostatnie pytanie nie jest zbyt istotne i pewnie nie ma bezpośredniego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie komputera jak i systemu na nim zainstalowanego jednak mimo wszystko chciałbym poznać zdanie kolegi. Pozdrawiam i życzę koledze dużo samozaparcia.

[#62] Re: AOS 4? NA MINI

@m62, post #61

moge ci tylko odpowiedziec ze. sprzet mozesz kupic pod systemy ktore sa na nie wydane czyli osx i mos 2.4 ,natomiast aos jest tylko projektem wielu ludzi pokazujacym hyperionowi zeby rowniez wydali system na inne platformy w koncu amiga to przedewszystkim system .a nasz projekt to ciekawostka nie na sprzedarz. jak bedzie gotowy bedzie przedstawiony na youtubie
ok, racja

[#63] Re: AOS 4? NA MINI

@Grzegorz Kraszewski, post #60

badz wielkiej wiary p.kraszewski pozdrowienia widzieismy sie osobiscie na amiga show w warszawie w latach 90 stare dzieje OK

[#64] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #63

AmigaOS 4 mam na Pegasosie 2, Maca mini na razie nie planuję, więc póki co jest mi wszystko jedno. Ale ciekawi mnie to pokonanie zabezpieczenia binarek MorphOS-owych...

[#65] Re: AOS 4? NA MINI

@Grzegorz Kraszewski, post #64

To ja jeszcze dodam cytat w temacie (btw:Kiero, dinozaury jeszcze żyją i mają się dobrze... ;) ):

"...zabezpieczone na jeden system i ktos chce przeniesc je na drugi... Zwykle zabezpieczenie mozna zlamac oczywiscie, ale jesli jest to zaszyfrowane kryptograficznie i to jakims dluzszym kluczem to juz robia sie potezne schody. Zdekompilowany sterownik moze posluzyc jako kod referencyjny do napisania nowego sterownika, bo mozesz skopiowac sposob pracy, ale to samo mozesz zrobic biorac do reki dokumentacje i piszac od nowa. Sterowniki to czesc systemu a wiec konkretne realizacje, mocno powiazane z macierzystym systemem. Zabawa sterownikami wymaga olbrzymiej wiedzy o systemie bo naknocic mozna latwo a trudno sie je debugguje. Sterownik moza zalatac - jakis blad poprawic, ale naprawde trzeba sie na tym znac."

Czyli w skrócie - można, ale jest to b.trudne.

Teraz pytanie jakie mózgi pracują nad tym projektem na świecie?
:D

[#66] Re: AOS 4? NA MINI

@Deftronic/..., post #65

a gdzie ja napisalem, ze nie mozna? napisalem, ze BARDZO watpie zeby amizen albo jego znajomi byli w stanie to zrobic.

[#67] Re: AOS 4? NA MINI

@kiero, post #66

Nie wiadomo tylko po co ktoś poświęcał by swój czas i wiedzę tylko po to, aby udowodnić że "da się" i zrobić z tego filmik na Youtube? W tym musi być jaikiś cel finansowy, a sztuka dla sztuki .... nie sądzę.

Zgadzam się z Kiero, nie zobaczę nie uwierzę. Dość poważna ingerancja w system. Konkrety, jakie prace zostały zrobione, jak i dlaczego itd. ?

[#68] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #62

Proponuję dla dobra kolegi by zapoznał się ze stosownymi przepisami ponieważ składanie ofert handlowych na forum publicznym (w tym aukcji np. allegro) które zawierają treści wprowadzające w błąd potencjalnego nabywcę może skutkować nieprzyjemnym konsekwencjami. Myślę, że prenumerata czasopism podatkowych ułatwiłaby koledze uniknięcie wielu błędów.

[#69] Re: AOS 4? NA MINI

@m62, post #68

a wy swoje .nic wiecej juz nie napisze jak bedzie juz skonczone odezwe sie .
PS . gdzie w mojej aukcji widziales mini maka sprzedawanego z systemem AOS
ten drugi to OSX a pierwszy to zainstalowany MOS do rejestracji

[#70] Re: AOS 4? NA MINI

@Deftronic/..., post #65

dinozaury z pasja OK

[#71] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #69

Szkoda, że kolega nie pamięta treści swojej oferty handlowej z aukcji Allegro. Nie będę dalej rozwijał tej rozmowy ponieważ to forum nie jest do takich tematów przeznaczone. Raz jeszcze pozdrawiam i czekam na wyniki pracy nad OS4 na mac mini.
[#72] Re: AOS 4? NA MINI

@m62, post #71

Zamykam

[#73] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #62

Proponuje Ci zaopatrzyc sie najpierw w lepszy aparat fot./kamere bo jakosc zblizen jest koszmarna. Nosisz okulary?
Ladna tapeta :D i mini nadal jako rekwizyt.
http://www.youtube.com/watch?v=rnG9GsKSEwg
[#74] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #69

nowy "filmik",
ale teraz jakosc przechodzi w ilosc (5 mini) :D
nadal zadnych szczegolow.
[#75] Re: AOS 4? NA MINI

@Norbert, post #74

Ła! AmiZen uruchomił klaster OS4 na miniakach!!
-> http://www.youtube.com/watch?v=fhB7yfM1FPw



Ostatnia modyfikacja: 10.11.2009 19:15:28
[#76] Re: AOS 4? NA MINI

@Kokos, post #75

No cóż.. widać AmigaOS4 na ekranie i leżące na ładnym stosie maćki. I co z tego wynika ?
Dla mnie zupełnie nic.

[#77] Re: AOS 4? NA MINI

@MaaG^dA, post #76

MaaG: no jak co wynika, kompletna nowość na rynku - Core Cinque :D

[#78] Re: AOS 4? NA MINI

@pampers, post #77

Dla mnie też nic z tego nie wynika. Gościu schował Amigę pod biurko machając jej myszką oczywiście tak żeby nie uchwycić tego kamerą i żeby wszyscy myśleli że to myszka MacaMini, do tego wszystkiego pokazał nam rozmazane napisy w okienkach Workbencha... AmigaOS 4.1 nie zadziała na MacuMini i tyle co mam do powiedzenia do tego jeszcze ten sterownik z MorphOSa, przecież to dwa inne systemy i sterownik trzeba by było pisać od nowa no chyba że sterowniki też się portuje o czym nigdy nie słyszałem

[#79] Re: AOS 4? NA MINI

@Roszak, post #78

Niestety chyba wyszło na to, że moje pierwsze podejrzenia były prawdziwe. Szkoda, bo z wypowiedzi forumowiczów zrozumiałem, że się mylę ( i bardzo chciałbym się mylić w tej sprawie).

[#80] Re: AOS 4? NA MINI

@ender, post #79

Powinni sobie darować sprzęt i wydawać AmigaOSa na x86 i Maca co na pewno bardziej by im się opłaciło niż wydawanie dobrego systemu na pseudo Amigi które są drogie i mało kto to kupi.

[#81] Re: AOS 4? NA MINI

@Roszak, post #78

sterowniki sie portuje, co wiecej teoretycznie przy wspolnej warstwie abstrakcji czyli np. openpci.library mozna by bylo kompilowac jeden sterownik na wszystkie amisystemy z jednych zrodel (+makra). problem w tym, ze mosowe pliki sa zakodowane wiec nawet nie bedziesz mogl ich zdiasseblowac z pliku. Poza tym morphos ma inne api (zgodne z api grexa) do pci niz amigaos4.x . To tak jakby probowac uruchmiac spakowany rarem sterownik macosa na amigaosie :)



Ostatnia modyfikacja: 23.11.2009 16:30:07
[#82] Re: AOS 4? NA MINI

@rzookol, post #81

Napisanie sterownika dla os4 na maka mini na bazie tego mosowego byłoby jak najbardziej możliwe. "Problem" tylko w dotarciu do źródeł tego ostatniego (bo jak sam zauważyłeś - wszystkie pliki systemowe MorphOS-a 2.x są kodowane).
Cała reszta "potem" to tylko przepakowanie z jednego api na drugie - co już takie złożone nie jest - w stosunku do "wymyślenia" tego sterownika od zera...

[#83] Re: AOS 4? NA MINI

@MaaG^dA, post #82

witam ponownie sory ze sie nie odzywalem ale 10 dni lezalem w szpitalu na zapalenie ploc.ale do zeczy faktycznie nie dalismy rady ze sterownikami , wiec zrobilem odwrotnie dobralem karte dzwiekowa na usb do istniejacych sterownikow i chodzi (musialem kupic wszystkie istniejace na rynku modele 17szt.)ale sie oplacalo bo ruszylem z miejsca.jeszcze net moglby lepiej chodzic bo ta reczna konfiguracja doprowadza mnie do szalu.
w niedziele wrzuce na yutuba w pelni dzialajacy os z dzwiekiem a dla marudow kupilem nowa kamere zeby nie czepiali sie ostrosci .pozdrawiam amizen OK

[#84] Re: AOS 4? NA MINI

@Roszak, post #80

i tu sie z toba zgadzam w 1000% ok, racja

[#85] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #83

Cytat z posta nr 30
witam ponownie mam juz dzwiek ale jakis nie czysty (przerobilem go z mosa) moze ktos mi pomoc bo niewiem co jest nie tak
Cytat z posta nr 83
faktycznie nie dalismy rady ze sterownikami
Chyba nie trzeba do tego nic doawać.

[#86] Re: AOS 4? NA MINI

@amizen, post #84

i skonczyla sie przygoda.

mini na allegro juz we wlasciwym dziale no i ceny inne :D

a tak "wierzylem" w os4.1 na miniaku :)



Ostatnia modyfikacja: 07.12.2009 00:00:31
[#87] Re: AOS 4? NA MINI

@Norbert, post #86

Bo teraz będzie portował AmigaOS4 na Miniaki z intelem :D

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem