Wątek zamknięty
[#1] Sam440 vs Pegasos II
Jak uważacie, co jest lepsze? Sam440 czy może Pegasos II ?
Z tego co wiem, Pegasos nie jest już produkowany i raczej nie pojawią się nowe wersje, za to ma trochę więcej gniazd na płycie głównej (FDD, LPT, joystick, PS/2). Samantha natomiast ma mniej gniazd, ale za to SATA i USB 2.0, co pozytywnie wpływa na dostępność urządzeń :) Oraz co najważniejsze, jest produkowana i można liczyć na support ze strony producenta.
Jak wygląda sytuacja z np. flopem w Pegasosie? Jakie formaty dyskietek obsługuje?
Natomiast jak sprawa z gniazdem joysticka w np. SB Live! podpiętym do Samanthy? Czy w OS4.1 jest narzędzie służące do kalibracji joysticka, jak ma to miejsce w łindozie?
Czy można podpiąć kartę TV, a jeśli tak to jaki model, żeby były sterowniki do niej.
Czy sterowniki dla kart PCI dołączone do slotów PCI dla klasycznej Ami, działają z ww. modelami? Czy niestety są jakieś komplikacje natury technicznej, uniemożliwiające wykorzystanie tych sterowników w OS4.1 na Samancie lub Pegasosie? Czy te sterowniki znajdują się na płycie z OS4.1, czy należy ich szukać w innych źródłach?
Na razie planuję zakup, ale zastanawiam się, co wybrać. Bardziej skłaniam się ku Samancie w wersji "flex", jednak "ep" też rozważam z uwagi na miniaturowe rozmiary.
Ten komputerek ma służyć do: przeglądania netu, słuchania muzy, oglądania filmów, grania na emulatorkach, wypalania "śmieci" z dysku na DVD.
Komputery obsługujące łindozę za długo już mam przy sobie i pragnę wrócić na amigowe podwórko...
Powoli zagłębiam się w lekturę zawartą na stronie http://amigaos.pl/. Trochę informacji tam jest, ale nie wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane.

[#2] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #1

lepszy jest pegasos2, można liczyć na wsparcie producenta

co do usb2 to obecnie nie ma wsparcia dla niego w os4, w morphosie jest, można dołozyć karte na via lub nec i bedzie działać (sam tak mam), flop w pegazie dziala tylko z dyskietkami 1.44 i tylko format pecetyczny i tylko pod morphosem/linuxem
co do karty TV to w os4 i morphosie są programy do ogladania tv w oparciiu o karty na chipsetach bt868 (w morphosie są lepsze i działają jeszcze na philipsach).

Co do pci Technicznych problemów - w samie masz tylko pci 3.3V wiec częsci kart nie włożysz, sterowniki z kart mediator i pochodnych nie zadziałają chyba ze wykorzystują standard openpci (nie wiem tylko czy os4 obsluguje open pci). sam os4 ma troche wlasnych starowników do scsi, sata czy kart muzycznych.



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 09:03:26
[#3] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #1

Nie wiem, co jest lepsze. Do niedawna twierdziłbym, że Pegasos, bo można na nim używać poza AmigaOS drugiego systemu o amigowych korzeniach ale ostatnio Sam doczekał się wsparcia ze strony AROS-a. Ilość oprogramowania dla MorphOS-a i AROS-a w wersji PPC jest jednak nieporównywalna na korzyść tego pierwszego.

[#4] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #1

1 Ghz g4 vs jakies zabiedzone badziewie - ot i cala odpowiedz.

[#5] Re: Sam440 vs Pegasos II

@rzookol, post #2

Znalazłem u siebie kontroler USB 2.0 na chipie VIA VT6212L. Wykorzystywałem go w Athlonie, po którym pozostała ta karta.
Jak się domyślam, powinien działać z MorphOS'em?



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 10:57:19
[#6] Re: Sam440 vs Pegasos II

@fazior, post #4

Jeśli porównujesz prędkość proca - to owszem, wersja 1 GHz jest nie do pobicia. Z tym, że w testach porównawczych Pegasosowy 1 GHz G4 jest (w zależności od testu) od 3 do 6 razy szybszy od Efiki (396 Mhz). Patrząc na wynik SAM z testu Blendera wychodzi, że jej AMCC procek może być ze 2x szybszy od MPC5200B. Czyli P2 G4 1GHz będzie od SAM ok. 1,5 do 3x szybszy (plus ewentualne większe różnice na Altiveca).

[#7] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #5

powinien

[#8] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #1

Witaj :)
Zawsze mozesz poczekac na nowa Sam460Ex.
http://www.acube-systems.biz/index.php?page=news&id=66
lub na nowa Amige jak masz grubszy portfel :) http://www.a-eon.com/
Obluga usb 2.0 raczej sie nie przejmuj, bo na pewno bedzie.

[#9] Re: Sam440 vs Pegasos II

@recedent, post #6

Czyli jakby nie patrzec Peg szybszy jest i basta, laza na nim 2 najbardziej zaawansowane systemy postamigowe - w mojej opinii ;) wybor jest prosty.

[#10] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Hellena, post #8

podobnie mówiono z nową wersją mesy dla os4 jakies 6 lat temu, poza tym to co będzie z usb to się dopiero okaże, programowanie sterowników pod usb jest dość "delikatne" i to że działa nie znaczy że działa ze wszystkim, morphos ma obsługę usb2.0 od 2006 roku a cały czas trzeba coś poprawiać

pegasos mozna dostac w efunzine dosc tanio:
http://www.efunzine.com/efnz.php?a=kat&id=204&sid=9783786b690619af971d5b12b3c769e7

masz tam normalne pci i g4 z altivekiem, z którego nawet os4 korzysta



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 11:35:01
[#11] Re: Sam440 vs Pegasos II

@rzookol, post #10

pegasos mozna dostac w efunzine dosc tanio:


Też mi się wydaje, że to niewygórowane ceny ale jak ogłosiłem, ze chcę sprzedać mojego Pega (G3) to zgłosiło się do mnie dwóch zaciekawionych ceną. Zaproponowałem cenę o 100 zł niższą niż ta, którą za G3 proponuje efunzine i na tym kontakt się urwał :)
Wszyscy czekają na X1000?

[#12] Re: Sam440 vs Pegasos II

@FOrest, post #11

To co istotne w pojedynku to cena i wydajność - i obie kategorie przemawiają na korzyść Pegasosa II. Jeśli rzeczywiście ten sprzęt jest dostępny w eFunzine, to będzie lepszym wyborem.

Różnice między maszynami nie są jednak aż tak duże jak z powyższych odpowiedzi mogłoby wynikać. Odnosząc się do przedstawionych wątków:
>> w samie masz tylko pci 3.3V
Z kolei w Pegasosie masz tylko AGPx2. Różnica jest taka, że do Pegasosa2 nie kupisz żadnej *nowej* karty graficznej a do Sam-Flex - tak.
Jeśli (podkreślam "jeśli") razem z AmigąOne X1000 zostaną udostępnione sterowniki do R700, to do SamFlex będzie można dostawić Radeona 4350 PCI. (PCI 66 jest odpowiednikiem AGP1, przy tej wydajności i do divx wystarczy)

>>1 Ghz g4 vs jakies zabiedzone badziewie - ot i cala odpowiedz.
To "badziewie" o którym pisze fazior to procesor tej samej klasy co G4, ale pozbawiony AltiVeca i pamięci L2. Za to ma dodatkowy zestaw "trójargumentowych" instrukcji DSP. Obecne różnice w wydajności między tymi jednostkami są też konsekwencją tego, że aplikacje nie zostały zoptymalizowane pod PPC440. Tak samo jak nie wszystkie są zoptymalizowane pod Altiveca, a mogłyby.

(Od "Update1" sam AmigaOS4 wykorzystuje DSP i jest częściowo zoptymalizowany pod PPC440, ale jeszcze sam kod aplikacji musi to uwzględniać)

>> Blender (plus ewentualne większe różnice na Altiveca)
Altivec w G4 nie potrafi wykonywać operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji. G4 oferuje więc w tym przypadku taką samą efektywnosć jak koprocesor PPC440, tj 2 instrukcje na takt zegara.
Jeśli więc chodzi o sam test Blendera - w sytuacji idelanej, uwzględniając brak pamięci cache L2, a dodając optymalizację, SamFlex 800MHz powinien oferować 50%-75% wydajności G4 1000MHz (nie zapominajmy o róznicy wynikającej z taktowania)

--------

Dodatkowo, SamFlex ma (*edycja* - sprawdziłem) porównywalny system pamięci (DDR266, ale 32bit - nie wiem czy to jednak nie ogranicza przepustowości), wbudowane USB 2.0 (które obsługa w końcu musi zostać upubliczniona) oraz złącza SATA, które mimo wszystko oferują wyższą wydajność niż PATA....

Podsumowanie:
Tak jak napisałem na początku - taniej będzie kupić Pegasosa2. Jeśli jednak możesz odłożyć kilka (set... :) złotych, to warto zastanowić się nad Sam460ex. Będzie mieć 256kb cache L2, złącze PCIe x4 (zgodne z x16) oraz pamięć (bodajze) 64bit DDR2 533Mhz. Szczególnie interesujące jest złącze PCI-e x4, bo jeśli AmigaOS4 ma kiedyś wpyłynąć na szersze wody, to musi mieć wsparcie dla sprzętowego dekodowania strumieni video HD przez GPU. A do Pegasosa 2 nie podłączysz karty graficznej, która takie wsparcie będzie oferować....

PS. Nie mogę zweryfikować - którą wersje AGP ma Peg2? Zawsze wydawało mi się, że x2...

Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 13:14:49



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 13:27:28
[#13] Re: Sam440 vs Pegasos II

@rzookol, post #10

[...]morphos ma obsługć usb2.0 od 2006 roku a cały czas trzeba coś poprawiać


chcesz powiedziec, ze od 4 lat wmamia sie ludziom, ze mos ma usb2.0, ale tak naprawde to usb2.0 jest... troche niedorobione ? mam troche wolnego czasu teraz to sobie z ciekawosci potestuje troche badziewia pod usb, bo jak narazie nie mialem takiej potrzeby.

[#14] Re: Sam440 vs Pegasos II

@FOrest, post #11

pegasos mozna dostac w efunzine dosc tanio:

Też mi się wydaje, że to niewygórowane ceny ale jak ogłosiłem, ze chcę sprzedać mojego Pega (G3) to zgłosiło się do mnie dwóch zaciekawionych ceną. Zaproponowałem cenę o 100 zł niższą niż ta, którą za G3 proponuje efunzine i na tym kontakt się urwał usmiech
Wszyscy czekają na X1000?


Za drogo i już. Ja nie mogę sprzedać swojego Pega I z licencją MOSa za 600 zł, a Ty chciałeś prawie 1000 zł i narzekasz na brak chętnych?

[#15] Re: Sam440 vs Pegasos II

@cactoos, post #13

od 4 lat ma ale w 2006 byla beta, pelna obsluga pojawila sie w 2.0 to po pierwsze, po drugie jeśli urządzenia działa w pełni zgodnie ze specyfikacją usb to nie ma problemu, niestety wiele nie jest zgodnych a bez testów na żywym sprzecie niczego sie nie da naprawić bo naprawy to tak naprawde obejscia problemów
http://pl.wikipedia.org/wiki/UHCI

masstorage, huby, i hidd dzialają w 98% ok

[#16] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Radov, post #12

Jeśli (podkreślam "jeśli") razem z AmigąOne X1000 zostaną udostępnione sterowniki do R700

mysle ze będą ale bez 3d albo 3d bedzie robione na tym co aros ma, czyli praktycznie żadnej poprawy nie będzie (nie licząć szybkości komunikacji przez pci-e)

To "badziewie" o którym pisze fazior to procesor tej samej klasy co G4, ale pozbawiony AltiVeca i pamięci L2. Za to ma dodatkowy zestaw "trójargumentowych" instrukcji DSP. Obecne różnice w wydajności między tymi jednostkami są też konsekwencją tego, że aplikacje nie zostały zoptymalizowane pod PPC440. Tak samo jak nie wszystkie są zoptymalizowane pod Altiveca, a mogłyby.

wparcie dla altiveca pochodzi takze z innych platform, np. w mplayerze - kompilujesz i masz, wsparcie lda tego czegoś trzeba napisac samemu, os4 ma aż tylu programistów, którzy będą dzielić czas na altiveca i to cos z sama ?


(Od "Update1" sam AmigaOS4 wykorzystuje DSP i jest częściowo zoptymalizowany pod PPC440, ale jeszcze sam kod aplikacji musi to uwzględniać)
pewnie go tylko inicjuje, a samo optymalizowanie polega na specjalnej kompilacji bo zwykłe exeki dzialają na ppc440 wolno nieraz


ps. pegasos ma agp1 dzialające z prędkością 2xpci będące mostkiem na pci-x



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 13:49:28



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 14:00:11
[#17] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Radov, post #12

@radov, AGP2x to ma AmigaOne i jest to "prawdziwe" AGP bo Articia ma jego obsluge. Mostek polnocny w Pegasosie2 nie ma w ogole obslugi AGP. Ten twor co tam jest to nic innego jak wbudowana w plyte glowna przejsciowka PCI-AGP.



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 14:00:08
[#18] Re: Sam440 vs Pegasos II

@lord_spider, post #14

Czyli cena za Pegasosa I to 0zł? Bo przecież sam mos kosztuje 600 zł :)

Moja oferta ma jeden plusik :) Na Dwójce można zainstalować OS4.1...
Jak widać jednak taka możliwość jest mało kusząca. To utwierdza mnie w przekonaniu, że OS4.1 nie jest czymś wyjątkowym...

[#19] Re: Sam440 vs Pegasos II

@FOrest, post #18

No niestety takie realia. Sprzęt bardzo potaniał...

[#20] Re: Sam440 vs Pegasos II

@FOrest, post #18

Uwazam, ze raczej G3 nie jest czymś wyjątkowym, ot i wszystko :)
A jezeli sprzdajesz z zarejestrowanym systemem to wychodzi na to, ze ten system rowniez nie jest niczym wyjatkowym :)

[#21] Re: Sam440 vs Pegasos II

@rzookol, post #16

wparcie dla altiveca pochodzi takze z innych platform, np. w mplayerze - kompilujesz i masz, wsparcie lda tego czegoś trzeba napisac samemu, os4 ma aż tylu programistów, którzy będą dzielić czas na altiveca i to cos z sama ?
Jest dokładnie tak jak piszesz - i ponieważ PPC440 nie jest popularny ciężko liczyć, że zostaną sprowadzone zoptymalizowane pod niego aplikacje.
Z drugiej strony - warto zorientować się co oferuje zestaw instrukcji DSP, bo jeśli także operacje na liczbach podwójnej precyzji, to optymalizację będzie można zastosować tam, gdzie Altiveca nie....
Mały to oczywiście zysk, ale jednak...

(Od "Update1" sam AmigaOS4 wykorzystuje DSP i jest częściowo zoptymalizowany pod PPC440, ale jeszcze sam kod aplikacji musi to uwzględniać)
pewnie go tylko inicjuje, a samo optymalizowanie polega na specjalnej kompilacji bo zwykłe exeki dzialają na ppc440 wolno nieraz

To nie do końca tak - "DSP" w PPC440 to zestaw instrukcji, nie trzeba ich inicjować. Optymalizację pod nie oferuje sam IBM poprzez PowerPC Performance Libraries 1.1, które wykorzystują część charakterystycznych cech PPC440 (jak choćby dodatkowy (trzeci) potok wykonawczy, który przeznaczony jest dla operacji dostępu do pamięci). Według testów daje to duży wzrost wydajności m.in. operacji mem_set().

Od "Update 1" Perf_Lib 1.1 jest na pewno wykorzystywany przez newlib. Możliwe, że przez inne elementy systemu także. Każdy program oparty na newlib również więc z tej optymalizacji skorzysta. Oczywiście inną kwestią jest, że duży zysk wydajności dałyby instrukcje DSP, ale Perf_Lib samo z siebie algorytmu programu nie zmieni....



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 14:26:08
[#22] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Hellena, post #8

Sam460 ma ciekawą specyfikację, tylko pytanie czy OS4.1 na tym ruszy oraz czy będą stery pod różne sprzęty (grafa na PCIE).
Jest tylko jeden ból. Wg. opisu posiada jedno gniazdo SATA2, które może być wykorzystane zamiennie z PCI-e 1x. To gdzie można podpiąć HDD i napęd optyczny? Jakoś nie widzę innych gniazd SATA na tej fotce...
Jeżeli nie ma więcej gniazd SATA, to raczej nie warto brać tego sprzętu pod uwagę, jako możliwość platformy dla AmigaOS. Bo co mi po sprzęcie, w którym mam wybór albo DVD albo HDD albo jakaś karta na to PCI-e...



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 15:12:57
[#23] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #22

Na alledrogo widziałem karty pci-e z kontrolerami pata, sata z układami SIL obsługiwanymi przez aos4. Nie wiem tylko czy będą na 100% działać z SAM460.

[#24] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #22

OS 4.1 dla Sam460ex jest już oficjalny potwierdzony.
W udostępnionej przez ACube dokumentacji do Sam460ex jest podane rozwiązanie odnośnie SATA - większą ilość portów można uzyskać poprzez zastosowanie karty PCI66 (transfer do 266MB/s), z której to AOS4 potrafi (już) zabootować.

Jeśli więc chodzi o kwestię rozbudowy, bo to też może być ważne, 2 złącza będą zajęte od razu:
- PCI 66 - na adapter SATA
- PCI x4/x16 - na kartę graficzną
Pozostaje:
- x1 - na inne rozszerzenie. niestety trzeba wybrać: karta TV, muzyczna, czy co innego....
(Edycja: oczywiście wbudowany układ audio też jest, a ale nie dla wszystkich jest to akceptowalne rozwiązanie....)


Jeśli chodzi o obsługę kart graficznych, to ciężko mi coś wywróżyć. Nie spodziewałbym się czegoś ponad R4350 (która jak na warunki Amigowe i tak oferuje spory zapas wydajności), ale pozostaje kwestia sterownika 3D. "Haczykiem" jest to, że te karty nie mają już rozdzielonego wsparcia na 2d i 3D. Więc albo obsługuje się wszystko, albo nic. Z tego co wyczytałem na zachodnich forach Hans de Ruiter (tworzył hobbystycznie sterowniki do nowych radków) dołączył do zespołu deweloperów. Może coś z tego wyjdzie...

PS. Sprawdziłem w manualu - Sam460 ex będzie mieć pamięć DDR2 400 MHz, a nie 533... ale wciąż 64bit, a nie 32 bit.



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 15:32:45
[#25] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Radov, post #12

procesor tej samej klasy co G4, ale pozbawiony AltiVeca i pamięci L2

Skoro jest pozbawiony pamięci podręcznej L2 i AltiVeca, to jak można pisać, że jest tej samej klasy? Przecież różnica w wydajności, szczególnie dla programów potrafiących skorzystać z AltiVeca, będzie zasadnicza.

wbudowane USB 2.0 (które obsługa w końcu musi zostać upubliczniona)

Jeżeli mówimy o amigowym świecie, sugerowałbym ostrożne używanie słowa "musi"...

[#26] Re: Sam440 vs Pegasos II

@lekarz_med, post #17

AGP2x to ma AmigaOne i jest to "prawdziwe" AGP bo Articia ma jego obsluge. Mostek polnocny w Pegasosie2 nie ma w ogole obslugi AGP. Ten twor co tam jest to nic innego jak wbudowana w plyte glowna przejsciowka PCI-AGP.

Po pierwsze to jest to przejściówka PCI-X na AGP. Po drugie jakoś bym układu Marvella na zabugowaną Articię S nie zamienił. Po trzecie wreszcie wątek zaczął się od pytania co wybrać, Pegasosa 2 czy którąś z wersji Sam, AmigaOne pasuje tu jak pięść do nosa, jako sprzęt drogi, zawodny i bez żadnego serwisu. Chyba że swoją autorowi wątku sprzedasz w cenie używanego Pegasosa 2 .

[#27] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Hellena, post #20

Nie twierdzę nigdzie, że G3 i MorphOS są czymś wyjątkowym :) Uważasz, że cena proponowana przez Efunzine jest wyjątkowa?

[#28] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Hellena, post #20

Uwazam, ze raczej G3 nie jest czymś wyjątkowym, ot i wszystko

Szczególnie jeżeli zestawimy go z Pegasosem 2 i G4 lub MM, czy PM, PB. Ten pegasos 1 jest na pewno lepszy niż Efika i myślę, że porównywalny z Sam440 ep. Gdy nie było alternatywy w postaci relatywnie tanich maków, na których ruszy Morphos ceny były wyższe. Poza tym na Pegu 2 można zainstalowac AOS 4.x i dla niezdecydowanych to może być dodatkowy atut (dołoży trochę i będzie miał płytę dla 2 systemów).

A jezeli sprzdajesz z zarejestrowanym systemem to wychodzi na to, ze ten system rowniez nie jest niczym wyjatkowym

Przecież Morphos jest przypisany do konkretnej płyty głównej. Ja Efikę też sprzedawałem z licencją. Jeżeli ktoś jest zainteresowany Morphos-em to taki zakup to okazja żeby zaoszczędzić trochę kasy. Poza tym jakis czas temu (max miesiąc) na allegro poszła Sam 440 flex(?) z systemem w ładnej obudowie, komplet chyba za 1500 zł (sprzęt prawie nówka i poszedł za 50% tego co właściciel musiał wyłożyć). To by oznaczało, że AOS 4.x to też niekoniecznie taka magia, która przyciągnie kupujących. Gdybym dysponował wolną gotówką może bym ją z ciekawości kupił, ale najpierw zakup licencji na Morphos-a PM.
PS. Wkrótce będę starał się upłynnić kilka rzeczy (C128, C1541 II, itd.) kasa na licencję się przyda. :)



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 17:09:52
[#29] Re: Sam440 vs Pegasos II

@G. Kraszewski, post #26

>> Skoro jest pozbawiony pamięci podręcznej L2 i AltiVeca

Technologia obu procesorów zakłada:
- wykonywanie 2 instrukcji na takt zegara
- zmianę kolejności instrukcji wykonywanego kodu
- krótki potok (6-8 etapów)
Architektura obu procesorów jest tej samej klasy.

Poza tym - PPC440 występuje w wersjach z cache L2 oraz bez cache L2. I wciąż są to te same procesory - o podobnej dynamice wykonywania kodu.

A altivec? Blender nie wykorzysta Altiveca do obliczeń, a samplowanie tekstur efektywniej będzie wykonywane na PPC440. (edycja: żeby nie było wątpliwości - miałem na myśli liczby podwójnej precyzji. Po przemyśleniu rzeczywiście muszę przyznać, że w drafcie G4 da widoczną przewagę.... a końcową pracę i tak się wrzuca na farmę, a nie kilkuletnie maszyny z G4... :) nie zmienia to jednak faktu, że w benchmarkach... ;) )

Ale ok - jeśli przyjmiemy wydajność jako jedyne kryterium - to PPC440 jest poziom niżej. Dlatego autorowi wątku doradziłem Pegasos 2. Nie zgadzam się jednak ze zdaniem faziora, który użył słowo "dziadostwo" technologicznie te procesory należą do tej samej klasy.

Może trochę inne pytanie: Jesteś pewien, ze porównywanie zoptymalizowanego pod G4 kodu z niezoptymalizowanym pod PPC440 pozwala wydawać osąd który procesor jest dziadostwem, a który nie?

>>Przecież różnica w wydajności, szczególnie dla programów potrafiących skorzystać z AltiVeca, będzie zasadnicza

1) Oba procesory mają relatywnie wydajny interfejs pamięci a zapis i odczyt wykonywany jest przez dodatkowy potok wykonawczy, działający niezależnie od obliczeniowych. Obawiam się, że żaden z nas nie przeprowadził testów - mam jednak podstawy sądzić, że dobrze zoptymalizowany kod nie będzie tak ograniczony przez brak cache L2 jak uważasz.

Szczególnie dla bardzo dużych pakietów danych (np. filtrowanie obrazu o rozmiarze 5MB), gdzie po pierwszych 512kb danych G4 będzie tak samo często nie trafiał w ramkę jak PPC440. czyli za każdym razem.

2)G4 ma altivec, a PPC440 instrukcje dsp i trzeci, specjalizowany potok wykonawczy. Altivec będzie zyskiwać przy przetwarzaniu dużej ilości małych pakietów danych, PPC 440 utrzymuje stałą wydajność niezależnie od rozmiaru. I wartość 64bit jest tą przy której poziom "akceleracji" się zrównuje...

>> sprzęt drogi, zawodny i bez żadnego serwisu
drogi - raczej niedostępny:) bo ciężko znaleźć wartość która reprezentuje cenę używanego i niedostępnego sprzętu jakim jest A1....
- zawodny - a ktoś w ogóle porównywał jaki procent Pegów2 i A1 padł? Skąd taka opinia?;)
- bez żadnego serwisu - ACube jakąś tam formę serwisu daje... płatną bo płatną, ale jednak...



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 18:36:28
[#30] Re: Sam440 vs Pegasos II

@Atreus TedBeer, post #1

We wrześniu ma być dostępna Amiga Os 4.1 na Sam460.
Jak się pojawi sprzęt z PCIe, to ceny używanego obecnie sprzętu mocno spadną.
Na twoim miejscu bym zaczekał.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem