kategoria:
[#31] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@TomK, post #30

Dlaczego pora się zdecydować? Dla miłośników zabiedzonych klasyków jest wprawdzie Minimig ale miłośnicy rozbudowanych konfiguracji czekają na Natami.
Na dzień dzisiejszy są tylko tzw. nowe Amigi na których Workbencha i większości softu nie uruchomisz, chyba że pod emulatorem Amigi.


Pozdrawiam
[#32] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@Des, post #29

To może ja najpierw wyjaśnie dlaczego nie MOS. Jak słusznie recedent zauważył, miałem już okazję się nim pobawić i to nie tylko przy okazji Efiki ale również dlatego, że większość ludzi, którzy pozostali przy Amidze i z którymi mam jakiś kontakt to w 99% morphosowcy. Mój powód jest więc prozaiczny - czysta ciekawość : Nie mówię "nie" MorphOs'owi, bo jest zły czy coś. Klikałem go wiele razy. Z różnych powodów miałem w domu (a nawet i w pracy!) kilka Pegasosów swego czasu. OS4 zaś widziałem tylko raz, przez 1.5 minuty na którymś ze spotkań AmiWawa... i tyle.

Z tego, co napisaliście, ze sprzętem jest cholernie niefajnie. Jedno drogie, inne z'bug'owane a do pozostałego nie ma pełnego wsparcia. Chyba będe musiał posłuchać rady Desa póki co.

Hmm... a tak mi przyszło do głowy - może PPC do A3000? Czy komfort WB w porównaniu do 3.1 jest jakiś zauważalny jeśli chodzi o speed? Oczywiście wiem, że filmy czy inne zaawansowane rzeczy odpadną i tak ale jeśli łaziłoby to ze 3x szybciej niż na mojej 040/25 i dało się normalnie skorzystać z Google Plus pod przeglądarką, to jestem w stanie podjąć rękawicę i poszukać sobie jakiegoś CyberStorma. Koszt, nawet z systemem, i tak będzie 50% niższy pewnie niż jakakolwiek nowa Amiga... ale coś mi podpowiada, że to chyba będzie sztuka dla szutki ;)
[#33] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#34] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #32

Co do CSPPC: wczoraj 060@50MHz/PPC@200MHz+128MB RAM poszedł na ebay za 750EUR.
Czyli za cenę wyższą niż niejedna nowa i dobrze wyposażona Amiga PPC z AOS4.1.X.
To tak gwoli ścisłości.
Na pewno przyrost prędkości jest co najmniej 3x w porównaniu do tego co masz teraz.
Ale czy do Google Plus wystarczy tego nie wiem...
[#35] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@stachu100, post #34

Celowałbym w wersje z 040, więc pewnie w cenie 550 Euro udałoby się coś złowić a to już dużo mniej niż sama, nowa płyta.
[#36] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #35

Ostatni raz wersję 040 widziałem w sprzedaży w 2009 roku, no ale wiadomo że mogłem sporo przeoczyć.
I ze względu na łatwość upgrade z 040 na 060 nie spodziewałbym się różnicy w cenie większej niż 50EUR.
[#37] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#38] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#39] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#40] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#41] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@RadoslawF, post #31

Na dzień dzisiejszy są tylko tzw. nowe Amigi na których Workbencha i większości softu nie uruchomisz, chyba że pod emulatorem Amigi.
A to ciekawe bo ja Workbencha uzywam codziennie natywnie. Nie pisz bzdur.
A co do softu to wiekszosci wyprodukowanego czy wiekszosci uzywanego przez dana osobe? Bo to juz mozna podyskutowac.
O tym juz kiedys pisalem jak w zamian cos dostaje np. szybszy sprzet, stabilniejszy system. To moge "ta wekszosc" uzywac na emulatorze.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 16:51:29 przez TomK
[#42] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@TomK, post #41

Skoro pasuje Ci używanie Amigowego softu na emulatorze to po co kupować "nową Amigę" ?


Pozdrawiam
[#43] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@RadoslawF, post #42

A czy napisalem ze uzywam? Jezeli emulator nazywasz doslownie to tylko Pacmana uzywam. Jezeli zaliczysz do emulatorow Petunie to bedzie kilka wiecej. Reszta jest natywna. Rozpisywal sie nie bede bo to OT.
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#46] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#47] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#48] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)
[#52] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #32

Arti, nie jest tak źle ze sprzętem pod AOS 4.x. Nowa Sam460 i X1000 to dobre płyty, ale kosztują bardzo dużo. Natomiast jest rynek sprzętu używanego i tu można coś fajnego znaleźć. Poniżej 2000 zł można znaleźć Pegasosa2 (najszybszy) czy Sam440, pojawiają się też AmgiOne. Opinie że jest to sprzęt zabugowany można obecnie włożyć między bajki. Jakaś partia AmigOne miała na początku problemy, ale obecnie wszyscy użytkowniy już to poprawili. Postawiłem kiedyś obok swojego Pegasosa2 (MorphOS 2.x) AmigęOne (AOS 4.x) i przez niecały miesiąc testowałem oba komputery. Oba nie sprawiały problemów i na forum PPA opisałem swoje spostrzeżenia starając się obiektywnie napisać co mi się bardziej podobało w MorphOSie, a co AOSie. Fakt, że od tamtego czasu systemu się rowinęły, ale to wpływa na korzyść obu. Natomiast warto pomyśleć o Sam460, gdyż posiada PCIe i można tam włożyć grafikę Radeon HD4650 - na razie są sterowniki 2D, ale prace nad 3D idą i pewnie niedługo się pojawią. Może to dać w niedalekiej przyszłości sprzęt, który spełni większość Twoich oczekiwań (jeżeli już ich nie spełnia).
[#53] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@AS, post #52

Hmm, to dość zachęcające co piszesz, ale:
- czy udawane AGP w Pegasosie nie ma wpływu na np. filmy w duzej rozdzielczosci? Chodzi mi o przepustowość;
- Sam wygląda zachęcająco ale czy przypadkiem G4 w Pegasosie nie będzie dużo szybsze?
- jak z kontrolerami SATA/USB 2.0 pod OS4? Gdzieś czytałem, że są z tym problemy ale to było z pół roku temu;

Obejrzałem sobie właśnie kilka filmików stąd i powiem, że całkiem przyjemnie to działa... tylko te ikony... może jestem dziwny ale da radę jakoś łatwo przywrócić oryginalne Glow Icons?
[#54] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #53

- czy udawane AGP w Pegasosie nie ma wpływu na np. filmy w duzej rozdzielczosci? Chodzi mi o przepustowość;


AGP 1x to tak naprawdę PCI z pewnymi rozszerzeniami. Fakt, że tych rozszerzeń w Pegu II nie ma, zupełnie nic tu nie zmienia.

- Sam wygląda zachęcająco ale czy przypadkiem G4 w Pegasosie nie będzie dużo szybsze?


G4 nie będzie dużo szybsze niż PPC 460ex, ale będzie dużo szybsze niż PPC 440ep. Więc wszystko zależy od tego w jaką opcję pójdziesz... Temat wałkowany już wiele razy. Możesz rzucić okiem na tabelkę z wynikami nbench w recenzji Sam460ex i porównać ją z wynikami dostępnymi na stronie nbench. Poza tym na forum.amigaone.pl są jakieś wyniki benchmarków dla Sam460ex.


- jak z kontrolerami SATA/USB 2.0 pod OS4? Gdzieś czytałem, że są z tym problemy ale to było z pół roku temu;


Kontrolery SATA działają bez problemów. Kontrolery USB 2.0 działają z problemami... różnymi.
[#55] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #53

Wydaje mi się, że udawane AGP w Pegasosie ma wpływ na szybkość transmisji. Jako, że mało oglądam filmów na Pegu to nie umiem powiedzieć na 100% jak to wygląda. Jak możesz to podaj mi gdzie pobrać jakiś film do testów, to Ci powiem jak to działa. Natomiast dlatego napisałem, żeby zainteresować się Sam460, bo tu jest PCIe i szybka karta graficzna. W AmigaOne jest natomiast pełne AGP ale trzeba by znaleźć wersję z G4 800 (tam są procki 933). G4 będzie szybsze przy wykorzystaniu AltiViteca, natomiast procesor w Sam460 jest niezły, a pewne rzeczy na pewno wspomoże szybka karta graficzna.
SATA w AOS 4 jest dobrze obsługiwane i do Sam460, aby pozbyć się ograniczenia, warto włożyć kartę ze sterownikiem SATA. W AmigachOne (nie wiem jak w pierwszych AmigachOne) firware pozwala startować z dysków SATA włożonych do slotów PCI (w tej dziedzinie lepiej wypada tu AOS4 niż MorphOS). USB 2.0 jest już nareszcie obsługiwane w nanowszej wersji AOS4. Ikonki możesz poustawiać sobie w AOS4 jak chcesz, powinny działać GlowIcons.
[#56] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@AS, post #55

SATA w AOS 4 jest dobrze obsługiwane i do Sam460, aby pozbyć się ograniczenia, warto włożyć kartę ze sterownikiem SATA.


Jakiego ograniczenia? Widzę, że 460 ma SATA na płycie.
[#57] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #56

Jakiego ograniczenia? Widzę, że 460 ma SATA na płycie.

Zgadza sie. W wypadku 460 korzystasz, albo z SATA, albo PCI Express x1. Rownoczesnie nie mozna korzystac z obu niestety (chociaz w swiecie AOS4 nie ma to tak wielkiego znaczenia).
[#58] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #56

Więcej szczegółów tutaj

A konkretnie:

Z kontrolerem SATA związana jest jeszcze jedna niedogodność - nie ma możliwości jednoczesnego wykorzystania slotu PCI Express 1x oraz wbudowanego kontrolera SATA. To także wynika z konstrukcji układu zastosowanego w 460ex. Dlatego niektórzy użytkownicy ignorują istnienie wbudowanego kontrolera i instalują kartę SATA w slocie PCI-Express 1x.
[#59] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #56

W pokazanych wczoraj testach X1000 pojawiają się również wyniki wykonane na maszynach z 460ex. Konkretnie jest to test Lame, gdzie użyto AmigiOne 500 z 460ex 1.12 GHz, oraz dnet, gdzie użyto Sam 460 z 1 GHz CPU. Obydwa testy pokazują, ile potrafi dać Altivec.
Na dole strony są wyniki z RageMem, wg nich "udawane AGP" w Pegasosie wychodzi zupełnie nieźle (w porównaniu do maca mini, bo niski test X1000 to chyba wynik kiepskich sterowników).
Link tutaj: http://www.amiga-news.de/de/news/AN-2012-02-00011-DE.html

Co do "udawanego AGP" w Pegasosie, to raczej efekt "wrogiej propagandy" z czasów, gdy Peg II był sztandarową maszyną dla MOSa. Po prostu na slot AGP wyprowadzono PCI 66 MHz (bo chipset użyty w Pegu nie ma AGP.... ale w odróżnieniu od Articii użytej w Amidze One i Pegu I działa w nim bez problemu DMA), co daje teoretyczną przepustowość 264 MB/s, a jak pokazują testy, w praktyce wyciąga ponad 200 MB/s.
Gdy posiadałem Pegasosa, nie zauważyłem, aby miał jakiekolwiek problemy z wyświetlaniem video. W końcu jakie trzeba pasmo przepustowości aby wyświetlić film DVD przy frame rate 50 fps? Około 30 MB/s......
[#60] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@wali7, post #59

Z powyzszego wynika, ze w chwili obecnej chyba najlepszym rozwiazaniem cena/jakosc bedzie Pegasos 2 a nastepna w kolejnosci Sam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem