kategoria:
[#61] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #60

Z tą różnicą, że Sam możesz mieć nową. Poza tym, dalej w promocji bezpośrednio w ACube jest dostępna wersja Lite (1GHz), obecnie w cenie 610 euro + VAT.

Mam zarówno Pegasosa II (kupiłem kiedy jeszcze były dostępne nowe), oraz Sam460ex. Jeśli chodzi o platformę pod OS4 to ja bym raczej szedł w Sam460ex...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:33:07 przez strim
[#62] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #60

Ja kupilem uzywanego Pega II. I szczerze polecam kupienie nowego sprzetu a slabszego. Peg juz jest mega stary, a dopracowany to on do konca chyba nigdy nie byl. Nie ma co sie stresowac, bo w koncu to hobby ma byc a nie wieczna walka bo cos nie dziala. :)
[#63] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@radzik, post #62

Mój Peg II też był używany i nigdy nie miałem z nim najmniejszych problemów. Podobnie obecny minimak.

Prawdę mówiąc, to prawie wszystkie obecne i poprzednie Ami też były używane, a było tego całe stadko: kilka A500, kilka A1200, jedna A4000 (włącznie z używaną niesprawną CV64, którą przerobiłem na używaną sprawną :) ). Tylko pierwsza, kupiona laaaaata temu A500 była świeżutka, nowiutka w kartonie prosto ze sklepu. Żadna z moich Ami nie sprawiała problemów.

Jak ktoś mnie obecnie pyta o sprzęt używany, to odpowiadam, że TAK, sam jestem entuzjastą sprzętu używanego (bo można mieć coś dobrego tanio), ale trzeba być kupującym świadomym i nie rzucić się na jakiś szrot nad którym można tylko siąść i płakać.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 21:10:51 przez wali7
[#64] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@strim, post #61

A jak się sprawuje OS4 na Pegu? Trochę osób już ma OS4 na tej maszynie, ale jakoś nie znalazłem wyczerpującego opisu/testu. Najbardziej by mnie interesowało porównanie z OS4 na Sam, oraz z MOSem na Pegu.

PS. Co do Sam, to na ostatnich Amizaduszkach bawiłem się Sam, chyba 460ex.... proszę do mnie nie strzelać, ale byłem zawiedziony prędkością działania. A czarę goryczy przelało zawieszenie się komputera w czasie przegrywania jakiegoś większego pliku massstorage na USB. W czym Sam jest lepsza od Pega II? Poza tym że jest nowsza, bo dla mnie to żadna zaleta, zwłaszcza w połączeniu z naprawdę sporą ceną.
[#65] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@wali7, post #64

No nic dfzis juz jestem zmeczony i po piwku ale napisze cos krotko a jak wypoczne to moze cos wiecej napisze jak sie dyskusja bedzie kleic.
Peg nie jest tak wspanialy jak go tu szczegolnie Pan Kraszewski chwalil. System OS4 tez lepiej chodzi pod AOne niz Pegiem. Krotko mowiac jakbym mial mozliwosc kupic AOne drozej o 500 zloty niz Pega to wybralbym AOne.
[#66] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@TomK, post #65

Jak się sprawuje Peg II pod MOSem wiem - używałem go przez kilka lat, naprawdę tandem Peg II plus MOS2.x to bardzo dobre połączenie. Jakie bolączki trapią użytkownika pod OS4?
[#67] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@radzik, post #62

Peg juz jest mega stary

U jednych A500 lśni blaskiem, u drugich Peg2 się rozlatuje :) Trzeba dbać o komputer :)
[#68] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@wali7, post #64

Nie mam porownania OS4.1/PegII do czegos innego niz OS4.0/A1200. Fakt jest lepieji to oczywiste. :)
ogolnie jestem zadowolony, ale sa problemy np. z wlaczaniem sprzetu i to nie tylko u mnie, Ciezko powiedziec cos o sprzecie jak sie kupuje go na ebay na drugim koncu swiata. Ja kupilem za pewne takiego sredniaka, dziala, ale cos tam nie domaga. Dlatego teraz jak bym kupowal cos pod OS4 to na pewnoe bylby to SAM, wiecej kasy, ale nowy sprzet, gwarancja. Nowe to nowe i tyle. Poza tym Peg stary jest, wiec dyski IDE, czy USB 1.1. itd. wszystko trzeba dokupowac i to dokaldnie jeszcze trzeba wiedziec co. Tak samo z kartami WiFi, zadna w Pegu nie dziala pod OS4. Ale ogolnie jest w pozo, da sie zyc. :)
[#69] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #56

Jakie ograniczenia ma Sam460 to napisał Strim, zresztą napisał świetny artykuł na PPA ze swoich bojów z tym komputerem (link do niego podał Recedent w poście 58 ). Problem wynika z tego, że masz tylko jeden port SATA na płycie głównej i po wpięciu do niego dysku blokuje Ci PCIe 1x (to wolniejsze PCIe). Efektem tego też jest brak możliwości wpięcia CD/DVD. Rozwiązaniem jest włożenie w PCI karty SATA i wtedy masz kilka gniazd SATA. Analizując Sam460 ja bym ją skonfigurował następująco (wydaje mi się, że najbardziej optymalnie): w jeden port kartę SATA (w Pegu firmware nie pozwoli startować z dysków SATA wpiętych w kartę i włożonych w PCI), w PCIe 4x kartę graficzną Radeon HD4650 (najszybsza pod amigowe systemy) i zostaje jeden slot na kartę telewizyjną lub muzyczną. Trzeba tu dodać, że Sam460 ma wbudowane USB 2.0 (6x), które są obsługiwane przez AOS4.x, natomiast Pegasos2 ma USB 1.1 - można włożyć kartę z portami USB 2.0 (ja tak mam), ale w obecnym stanie AOS4.x jeszcze słabo takie karty obsługuje.
Myślę, że jeżeli chcesz kupić sprzęt pod AOS4.x to ja bym Ci polecił w takiej kolejności:
- Sam460 (sprzęt specjalnie pod AOS4 i najszybsza karta graficzna)
- Pegasos2
- AmigaOne z G4
- Sam440 flex i Sam440ep - tu będzie wolniej niż w sprzętach wyżej).
Oczywiście jak masz dużo pieniędzy to AmigaOne X1000



Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 09:05:53 przez AS
[#70] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #1

Mianowicie, zaczynam mieć ochotę na nową Amigę Żeby nie było łatwo, mam na myśli "prawdziwą" Amigę, czyli coś z OS4.


Tak z ciekawości kupiłeś takową?
[#71] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@Mufa, post #70

Nie. Pobawiłem się OS4 na klasyku i postanowiłem dać sobie z tym spokój. Zdecydowałem się pozostać przy klasyku i maszynce z MOSem.
[#72] Re: Gdybym chciał Amigę... ;-)

@_arti, post #71

Nie. Pobawiłem się OS4 na klasyku i postanowiłem dać sobie z tym spokój. Zdecydowałem się pozostać przy klasyku i maszynce z MOSem.


Też tak myślałem. Sygnaturka jest trochę myląca, aczkolwiek jak się trochę siedzi na amigowych forach kto ma maszynkę z MOSem widać i bez tego.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem