kategoria:
[#1] AMIGAONE X5000
Witam
Jak miałbym taką możliwość (chodzi o dostępność sprzętu, a nie o cenę) warto zakupić taką płytę, wiem że jest dość droga. Pozbyłem się PC-eta i chciałbym zakupić coś ciekawego. Przeglądanie neta, może jakaś drobna rozrywka.
link poglądowy: http://amigaonthelake.com/amigaone-x5000-motherboard-cpu-with-fan-plus-new-sound-card/

może mi ktoś poradzić z czym to ugryźć.
[#2] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

nie warto. Bez PC-ta umrzesz.
Ja jakbym miał tyle piniondzów, to bym kupił coś użytecznego, np. porządną kartę muzyczną lub porządne kolumny, lub porządny kabel zasilający do zestawu stereo i słuchał na nim Alizée. A za resztę kupiłbym plakatów z Alizée. Ewentualnie zamiast tego wszystkiego sexrobota.
[#3] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

Zależy co u ciebie łapie się pod "przeglądanie neta"- nawet z linuxem w dual-boocie nie będziesz miał w pełni funkcjonalnie odpowiednika peceta z Windows. Jeżeli jesteś zdecydowany przymknąć oko na niedogodności (braki w oprogramowaniu) to lepiej chyba kupić nową wersję 040.
[#4] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

Jak miałbym taką możliwość (chodzi o dostępność sprzętu, a nie o cenę) warto zakupić taką płytę, wiem że jest dość droga.


To jest pytanie, czy stwierdzenie? Nie widzę na końcu pytajnika więc stwierdzenie.
Czyli uważasz, że warto. W porządku, dla mnie Twoje zdanie jest OK.

Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi widzę, że posiadasz (posiadałeś) akcelerator z PPC do klasyka i uruchamiałeś na nim OS4 czyli wiesz co to jest i jak co ugryźć. Co więcej - na niedobór gotówki nie narzekasz (wspominałeś tutaj, że masz dwie karty BlizzardPPC), więc największa bolączka X5000 nie jest dla Ciebie istotna. Powodzenia. Jak już kupisz to podziel się benchmarkami.
[#5] Re: AMIGAONE X5000

@adam_mierzwa, post #3

W praktyce obecnie jak ktoś chce, żeby jego strona była oglądana przez przeciętnego użytkownika, to strona musi uruchamiać się na przeglądarkach Linuxowych. Okienka obecnie są na drugim miejscu w rankingu systemów używanych do przeglądania sieci, przez zwykłych użytkowników. Na pierwszym miejscu jest Linux Android, a Google omija typowo okienkowe technologie, żeby chociażby nie płacić za licencję. Dlatego html5 wypiera silverlighta, czy nawet flasha.

Na najnowszych okienkach też nie zrobisz zbyt wielu rzeczy co zrobisz na poprzednich, czy też nie pograsz w wiele znanych gier, jak choćby Uncharted.

Poza tym(to moje prywatne zdanie) AmigaONE mogła by być sprzedawana z z/OSem. Nie wiem czy IBM się na to zgodzi ale można byłoby spróbować uzyskać licencję. Prawdopodobnie dostaliby ją szybciej niż na x86(pod emulatorem), zwłaszcza po sprzedaży działu serwerów x86. Owszem to nie oznacza Amigi wszędzie, ale mogłoby znacznie zwiększyć sprzedaż tym bardziej, że podobno wiele AmigaONE nie jest nawet używanych z AmigaOSem, a z Linuxem.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 16:01:50 przez pgru2
[#6] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

dzięki za odpowiedzi, czy kupię to nie wiadomo chociaż zapewne to zrobię.
walne sobie spontana i będę się zastanawiał później, poczekam do początku lutego jak się z amerykanami dogadam. bo tam znalazłem że jest dostępna.
pozdrawiam
[#7] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

pod Morphosa czy Os4?
[#8] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

Jak masz pieniądze i jesteś zdecydowany to kupuj. Do neta się nada, mówię oczywiście w sensie prędkości. Czytałem np. że niektórzy posiadacze komputerów SAM ze względu na wydajność używają IBrowse. Zapewniam że mając X5000 nie przyjdzie Ci to do głowy. Oczywiście Odyssey też idealna nie jest, choć z takich bardziej popularnych stron odwiedzanych przeze mnie, w zasadzie tylko Allegro sprawia problemy.

Do rozrywki też się nada, o ile rzecz jasna potrafisz tak jak np. ja docenić produkcje Indie, czy starsze hity a nie oczekujesz najnowszych gier z pecetów i konsol. Również w kwestii emulatorów nie znajdziesz niczego lepszego w świecie AmigaOS. Oczywiście obsługiwane są pady.

Jeśli masz jeszcze taką możliwość, to kup Amigę z kartą R7xx a nie z Polarisem.

Co do Linuxa PPC, to co prawda z 5 lat nie używałem, ale na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń trudno mi się zgodzić z faktem, jakoby tamtejsze przeglądarki miały gorsze funkcjonalności. Być może w ostatnich latach coś się zmieniło, aczkolwiek całkiem niedawno miała miejsce premiera nowej odsłony przeglądarki Arctic Fox, która bazuje na Firefox 63, więc raczej nie jest źle.
[#9] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #6

Tylko po co szukać w USA i płacić przesyłkę przez ocean? W Europie chyba Relec ma (a w każdym razie na to wskazuje ich strona). Zawsze to ze Szwajcarii będzie z sześć tysięcy kilometrów bliżej.
[#10] Re: AMIGAONE X5000

@recedent, post #9

Pewnie dlatego że Relec ma po 2300 franków, a w USA sprzedają po 1850$.
[#11] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #10

2300 chf to 2000eur, a 1850$ to 1623EUR+25% (cło i vat) co daje ~2000EUR...
[#12] Re: AMIGAONE X5000

@tbone, post #11

Jak nie lepiej
[#13] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Do neta się nada, mówię oczywiście w sensie prędkości.


Tu możesz zobaczyć z jaką prędkością ładują się bardziej skomplikowane strony na X5000:

https://www.youtube.com/watch?v=GF3cu0SsJoE&feature=youtu.be&t=79

Tu masz porównanie prędkości przeglądarek, X5000 jest poniżej wydajności G5:

https://www.ppa.pl/forum/amigaos-4.x/36852/arstechnica-x5000/15#m585987
[#14] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

AmigaKit ma w swojej ofercie AmigaOne X5000 za 2,069.99€.
[#15] Re: AMIGAONE X5000

@Leon, post #14

Za ta kasę można sobie ogarnąć kilka najmocniejszych maczków i postawic morphOS i czy a4k z ppc i os 4.1 lub mączki i zostanie na pc na którym można sobie postawić kilka systemów z użyciem np amilatora os 4.1 i arosa i Linuxa jakiegoś jak ne chcesz windy
Ogólnie możliwości jest mnóstwo więc zamiast wydawać prawie 10k na kompa,którego możliwości nie są zbyt imponujące, może będzie rozsądnej sobie sprawić kilka sprzętów które dadzą więcej możliwości i zabawy. Oczywiście nie chce na siłę nikogo przekonywać, nie moja kasa więc kolega zrobi co zechce ;)
[#16] Re: AMIGAONE X5000

@FeRu, post #15

No wiadomo, że lepiej wydać 200zł na maca mini, postawic morphosa, pobawic sie tydzien OWB i wtedy będzie wiadomo, czy da się wytrzymać w sieci bez peceta. Jak się da to można kupić X5000. Bedzie z 1.5 raza szybciej jesli chodzi o procesor, grafa będzie dużo szybsza, ale oglądanie filmów na podobnym, lekko lepszym poziomie (przez brak altiveka).

ps. allegro działa poprawnie pod morphosem , w ogole wszystko co korzysta z css flexa to bedzie się rozjeżdzało na os4owej wersji OWB.
[#17] Re: AMIGAONE X5000

@michal_zukowski, post #16

allegro działa poprawnie pod morphosem , w ogole wszystko co korzysta z css flexa to bedzie się rozjeżdzało na os4owej wersji OWB.


Czyl8 co, można normalnie kupować, przechodzić do płatności itp?
[#18] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #17

No, można. Przed chwilą testowo zapłaciłem za wylicytowany przedmiot (payu + mbank). Do Allegro korzystam z OWB JIT bo cośtam pozmieniali i strasznie zasobożerny się stał, ale poza tym mniej wiecej wszystko działa.
[#19] Re: AMIGAONE X5000

@michal_zukowski, post #18

A MBank działa?
[#20] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Tak, działa poporawnie- potwierdzam
[#21] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #1

Także wracając do pytania o X5000, to w przypadku domyślnego systemu, czyli AmigaOS 4, banki też działają. A przynajmniej mój Eurobank działa i nadal praktycznie 100% opłat za mieszkanie i inne rachunki wykonuję z Amigi. Działa też oczywiście PAYU, działa Paypal, działa zdecydowana większość sklepów internetowych, aczkolwiek jak już pisałem wcześniej nie działa Allegro, a konkretnie nie mozna kupować (gdzieś tam na etapie wciśnięcia przycisku "kup teraz", lub chwilę potem zaczyna się problem nie do przeskoczenia - nie pamiętam już dobrze).

Zatem jeśli nie chciałbyś w ogóle używać peceta, to linux jako drugi system jest konieczny (no chyba że chcesz się bawić w downgrade grafiki i instalacje MOSa, dla Allegro, ale Linux do niektorych innych rzeczy i tak byłby konieczny). Ja tak do 2007 roku, w ogole nie miałem w domu peceta, ale wówczas zawsze miałem postawionego na Amidze One również Linuksa. Teraz Linuksa nie mam i choć AmigaOne pozostaje nadal moim głownym komputerem, którego używam na co dzień przez 90% czasu i staram się z niego wykonywać wszystkie mozliwe czynności, to na sytuacje "awaryjne" stoi w odwodzie pecet. Myślę że mogłbym wywalić z domu wszystkie pecety i jakoś w miarę normalnie funkcjonować tylko na Amigach, no ale wówczas na pewno musialbym się jak niegdyś posiłkować Linuksem.
[#22] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #21

witam
właśnie dzisiaj dotarła do mnie AmigaOne x5000, długo to trwało, ale już jest, brak jeszcze klawierki i myszy., jedyny minus tego jest tylko, że nie ma instrukcji obsługi
[#23] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #22

Jak chcesz i możesz to pochwal się zdjęciem.
[#24] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #22

witam
właśnie dzisiaj dotarła do mnie AmigaOne x5000, długo to trwało, ale już jest, brak jeszcze klawierki i myszy., jedyny minus tego jest tylko, że nie ma instrukcji obsługi


No tak instrukcja była dodawana do X1000, a do X5000 już nie dodawali. No ale cóż niezbadane są wyroki A-EOnu, jednak od tego są fora aby w razie problemów sobie pomagać. Abstrahując od tego braku instrukcji, moje gratulacjeOK Pozwoliłem sobie dopisać Twoją ksywkę do tej bazy.
[#25] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #24

No ja też używam czasem AOS4.1 FE na A1200 i BlizzardPPC ok, racja
[#26] Re: AMIGAONE X5000

@MUFA-amigaone-pl, post #24

a mnie, a mnie? :D

A1200 z OS4.1 FE
[#27] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #22

Powinieneś dostać dokumentację do płyty wraz z kartą rejestracyjną AmigaOS4.1x:

[#28] Re: AMIGAONE X5000

@five, post #22

Gratulacje....
Bez ironi czy sarkazmu.
Zawsze to wyjątkowy komputer. Nie ważne że mozliwosci/cena są nie adekwatne.....
Ale to unikat i rarytas na rynku..... OK
[#29] Re: AMIGAONE X5000

@WojtekX, post #28

Zawsze to wyjątkowy komputer. Nie ważne że mozliwosci/cena są nie adekwatne.....
Ale to unikat i rarytas na rynku


W pełni się pod tym podpisuję!

Choć na nowy sprzęt z OS4 przyjdzie mi jeszcze poczekac ze 2 lata (niedawno kupiłem dość duże mieszkanie), miejsce jest i czeka!!

Miłego używania!
[#30] Re: AMIGAONE X5000

@David, post #29

fotki dodam jakoś na weekend.
instrukcje pobrałem z neta. karta rejestracyjna jest, do tego PPaint V7.3b, Enhancer Software Plus v1.4 (30.09.2018)
kary: sieć na RTL8139D i dzwięk na CMI8738/PCI-SX
naklejke AmigaOne i magnes na lodówke z logo sklepu
a co mnie to kosztował to moje (nie pisze o pieniądzach bo wiadomo że drogie)
bank i urząd celny
pierwszy cofa mi 4 razy zapłatę nie dowiedziałem się dlaczego, ale za to wykład o bezpieczeństwie kupowania w sieci szczególnie w ameryce bo kradną kasę usłyszałem
drugi 23% podatku walną, znajoma Irlandka to cały dzień załatwiała (mieszkam w Irlandii 11 lat)
ja bym tego nie załatwił.żądali rachunków, faktur, czy ja to ja, czy wiem co kupiłem i po co to mi. czy znam ten sklep w jaki sposób zapłaciłem, przed 9 rano zaczęła wydzwaniać, ja jej donosiłem tylko potrzebne papiery. przed 15 przyniosła mi deklaracje do wypełnienia, dopiero po odesłaniu deklaracji wystawili rachunek. Irysy są dziwni. USA-Irladia 4 dni transport, z urzędu celnego do mnie 56km 2 dni.

muszę pomyśleć nad obudową do A1200 sam zrobiłem z przeźroczystej pleksi, ma pewne braki bo nie skończona jeszcze. a tu zobaczę co będzie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem