[#1] Amiga NG - zew ludu
Hej,
Wybralem ten dzial forum bo najbardziej chyba pasuje do tego co mnie interesuje - czyli Amiga z AmigaOS
Długo mnie nie było i nie orientuje sie w realiach nowych Amig - w sumie i starych juz też. Pytanie: Czy obecnie jest jakas amiga z AmigaOS, ktora jest na tyle nowoczesna i oprogramowana, ze moge zrezygnowac z PC ? W pewnym obszarze mam zwykle oczekiwania. www ( takie na miare naszych czasow, bo w klasyku to juz widze ze chyba nie ) , tekst, poczta. Ale poza tym uzywam blendera, gimp/photoshop, jdk 8 przynajmniej. Jeśli tak to czy to oprogramowanie jest updatowane? Czy ten sprzet jest jakos wsrod ludzi? Jak szerokie jest grono userow NG? Pytania dziwne ale jednak jestem uzytkownikiem i nawet majac PC czasem kozysta sie z serwisow, pomocy technicznej etc. Gdzies to sie kupuje w normalny sposob, czy trzeba zamowic, to wtedy wykopią miedź wydrukują płyty, zszyją instrukcję i już po 4 miesiącach moge się cieszyć (?) nowym kompem. Czy amiga jest obecnie poza wszelkimi nurtami i jest dziwacznym hobby ?
[#2] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #1

Pytanie: Czy obecnie jest jakas amiga z AmigaOS, ktora jest na tyle nowoczesna i oprogramowana, ze moge zrezygnowac z PC ?


Prosta odpowiedź brzmi: nie. Podobnie jak odpowiedź na pytanie czy jest jakaś dystrybucja GNU/Linux, która jest na tyle nowoczesna i oprogramowana, że możesz zrezygnować z Windows. Natomiast skomplikowana odpowiedź (na jedno i drugie pytanie) brzmi: "to zależy".

W pewnym obszarze mam zwykle oczekiwania. www (takie na miare naszych czasow, bo w klasyku to juz widze ze chyba nie)


Współczesne strony internetowe obejrzysz na amiprzeglądarkach pod NG, ale! Część stron może sprawiać problemy (np. te przeładowane "ciężkim" JavaScriptem).

tekst, poczta


Jak najbardziej (choć może być różnie z poprawną obsługą IMAP, ale to zależy którą "gałąź" NG wybierzesz).

Ale poza tym uzywam blendera, gimp/photoshop, jdk 8 przynajmniej.


Blender jest (ale dość stary), poza tym - szybkość renderowania na PC jest poza zasięgiem współczesnych Amig NG. GIMP powinien dać się uruchomić pod AmiCygnix, Photoshop - zapomnij (chyba że zaemulujesz Maca). JDK - nie.

czy to oprogramowanie jest updatowane?


Z tym bywa różnie. Zdarza się, że jest regularnie updatowane, zdarza się że nie.

Czy ten sprzet jest jakos wsrod ludzi?


Sprzęt jest wśród ludzi, choć akurat w Polsce nie ma ich za dużo. Ale znajdziesz użytkowników współczesnego AmigaOS również na tym forum.

Jak szerokie jest grono userow NG?


To zależy czy wliczasz tu również użytkowników systemów AROS i MorphOS.

Gdzies to sie kupuje w normalny sposob, czy trzeba zamowic, to wtedy wykopią miedź wydrukują płyty, zszyją instrukcję i już po 4 miesiącach moge się cieszyć (?) nowym kompem.


Możesz kupić komputer choćby tutaj. Albo tutaj.

Czy amiga jest obecnie poza wszelkimi nurtami i jest dziwacznym hobby ?


Powiedziałbym, że tak.

Generalnie - polecałbym np. lekturę książki "AmigaOS 4 na co dzień" albo "AmigaOS 4 na weekend". Pewne pojęcie uzyskasz też czytając magazyn "Amiga NG" (starsze numery są dostępne bezpłatnie).
[#3] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #1

O ile nie jesteś jakimś ultrasem, z potrzebą udowadniania czegoś sobie i światu, to w sumie po co chcesz rezygnować z PC? Może sobie stać gdzieś obok i załatwić wszystkie sprawy z obszaru prozy życia i pracy, żebyś mógł bawić się Amigą niespiesznie i bezstresowo.

Amiga nie jest hobby dziwacznym, tylko najzwyklejszym. Dziwni są ewentualnie hobbyści Amigi.
[#4] Re: Amiga NG - zew ludu

@Daclaw, post #3

Heh... no MOŻE sie to wydawac dziwaczne dla zwyklego usera to, ze masz 2-gi komputer, ktory niby jest, dziala, wyglada nowoczesnie, kosztuje bardzo nowocześnie i wciąga prąd jak każdy inny, ale tylko "jest" i pracować nie można. Gdy jestem poza swoim "bunkrem" oczywiscie nie zastapi to np. laptopa i to PC gdzieś się znajdzie. Pare dni temu sprawiłem sobie sentymantalnie A2000 i zaczynam wnioskować , że sytuacja miedzy a2000 a np x5000 nie jest znacznie rozna - choć jak mam wydać 1800GBP na komp to wolałbym żeby chodził - bo i stylistyczni sprawa "leży" - vide np stylistyka Maca. Za 2300GBP masz maca w przyzwoitej konfiguracji i nie musisz miec Windowsa. Przez 2 lata pracowalem w firmie gdzie nie bylo ani jednego peceta, nawet sluzbowe byly macbooki i iphony. Choc macOs do idealow nie nalezy to taka byla polityka i kazdy kto przychodzil w mig sie przestawial. Nie wiem czy to do kogoś dociera w świecie "wielkich głów" amiga biznesu. Moze zajrze tu przed emeryturą gdy bede szukal hobby Albo odkurze moją "nową" starą a2000 i dokupie jakas karte zombie zeby odpalic starego Lightwave'a lub DPainta, gdy wszyscy będą pływać w cyberpunkowej virtualnej rzeczywistości.
Ehhh... a chciałem naprawde przesiąść się znów na Ami...
[#5] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #1

Moim zdaniem używanie softu typowo PCtowego, czy ogólnie unixowego na Amidze jakiejkolwiek to dziwactwo. Kocham Amigę, ale z softem typowym tylko dla niej, godząc się na to, że jest już mocno przestarzały. Miłośnicy Fiatów 126p też nie używają tego auta np. w firmach kurierskich. Da się, ale bardzo na siłę kosztem wielu wyrzeczeń.
[#6] Re: Amiga NG - zew ludu

@infboras, post #5

Zgadzam sie w 100% w przypadku klasyka. To ma sens . Frajda z rozbudowy, modowania i odkrywania na nowo starego softu, ktory na kartach graficznych i procesorowych ma drugie zycie. Natomiast np x5000 to nie fiat 125 a chyba bardziej Mercedes Sprinter ( podejmując porównanie do firm kurierskich ) tylko bez paliwa.Ok, Wiem - piszę to co kazdy z Nas juz wie. Fakt Amiga zawsze była fajna - od nazwy począwszy na społeczności userów skończywszy. CASE CLOSED
[#7] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #6

Stary soft na klasyku - choćby nie wiem jak dopalonym - nie zbliży się do osiągów, które są dostępne na NG. Przykład - klasyczny "jubimark", czyli renderowanie w LightWave:



Jak widać najszybszy 060 wyciąga 4,43 jm. Dla porównania - maszyna z systemem MorphOS tę samą scenę liczy z prędkością 56,58 jm. Jest różnica?
[#8] Re: Amiga NG - zew ludu

@recedent, post #7

O to chodzi . Stary system to klasyk - do dlubania w nim po łokcie. Natomiast na nowym nie ma juz nowego Lightwave'a i tu jest problem - poprostu od nowego oczekuje wydajnosci i srodowiska pracy.
[#9] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #8

Czekaj - jesteś tym samym arturemB, który przedwczoraj napisał w wątku dotyczącym Amigi 2000:

Czy jest jakas sprytna, optymalna konfiguracja jaka mozna z tego zrobic, zebym nie musial sprzedawac organow a zeby to jako tako dzialalo? Chcialbym zeby dalo sie chocby poczte z tego wyslac, napisac jakis tekst, ew strone jakas otworzyc - w sumie gdyby sie dalo korzystac z narzedzi google to bylbym happy


Czy może jest Was tam dwóch? Chyba że zmieniłeś zdanie i nie chcesz już A2000 "używać", tylko zamiast tego będziesz w niej "dłubał"?
[#10] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #8

Na Macach PPC można mieć MorphOS-a i obok MacOS-a 10.5.8 PPC, na którego baza oprogramowania jest jeszcze spora, a społeczność o wiele liczniejsza i w razie potrzeby zrobienia czegoś bardziej współczesnego, można zawsze odpalić drugi system (choćby ze względu na przeglądarkę TenTourFox lub WebKit czy pakiet biurowy).
Wydajnością takie rozwiązanie i nastoletni sprzęt nie grzeszy, sam komputer ani MorphOS nie ma słowa "Amiga" w nazwie, ale mi dużo frajdy daje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:49:44 przez Jacques
[#11] Re: Amiga NG - zew ludu

@Jacques, post #10

Jeśli mówimy już o drugim systemie, którym się "podpieramy" to wypada wspomnieć, że na Amigę NG są też dostępne różne dystrybucje Linuksa, tak że tego.
[#12] Re: Amiga NG - zew ludu

@Jacques, post #10

Tak samo można napisać że obok OS X można zainstalować Minta. I wykorzystać w pełni moc CPU na Linuxie ana OSX bawić się w retrook, racjaok, racja


Zawsze mnie to zastanawia co osoby piszące.

poprostu od nowego oczekuje wydajnosci i srodowiska pracy.


Czym jest ta mityczna Praca na " NG". Mógłby ktoś wymienić to w punktach
[#13] Re: Amiga NG - zew ludu

@recedent, post #11

Szłuszna uwaga, pracuję na Linuxie na codzień i jakoś ta opcja wypadła mi z głowy jako mało atrakcyjna
[#14] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #12

Poprawnie by było: środowiska do używania. Typowe use-case dla zwykłego użytkownika:
- podłączyć pena, zgrać pliki
- podłączyć pod aktualnie posiadany monitor/myszke/klawiature/siec/wifi
- zalicytować na allegro/ebaju/aliwuhanie
- zmniejszyc zdjęcie z komórki, zeby mieściło się do uploadu na stronie
- zrobic przelew bankowy
- sprawdzić pocztę, pogadac na facebooku
- obejrzeć jutube
- wydrukować cokolwiek
- napisać dokument
- słuchać muzyki/radia

80% z tych rzeczy można względnie wygodnie robić na MorphOSie
[#15] Re: Amiga NG - zew ludu

@Jacques, post #13

pracuję na Linuxie na codzień i jakoś ta opcja wypadła mi z głowy jako mało atrakcyjna
I słusznie, ponieważ w zestawieniu z Linuksem uruchomionym na przeciętnej, a nawet budżetowej współczesnej maszynie z x86_64, jest to opcja mało atrakcyjna.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:38:24 przez Krashan
[#16] Re: Amiga NG - zew ludu

@Krashan, post #15

wyciałbym tylko "w zestawieniu" - poza tym racja
[#17] Re: Amiga NG - zew ludu

@michal_zukowski, post #14

Czyli jest to lista zwykłych przyjemności, wykonywanych na co dzień. Spędzania chwil z swoim ulubionym Systemem. OK.


Ale nie jest to praca. Bo chyba nie twierdzisz że wyrabiasz z tego średnią krajową. Nawet nie jet to monetyzacja hobby. Która ma miejsce w innych przypadkach, gdzie userzy raczej skłaniają się do środowisk Unix-owych. Z powodu znanej doktryny Intel Outside jako nie chęć do M$:)
[#18] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #17

Chyba po prostu dumnie nazywana praca to codzienny użytek w tym przypadku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:56:20 przez Jacques
[#19] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #17

Jeśli mówimy o Amidze to szansę na "monetyzację hobby" widzę tylko w:

  • projektowaniu rozszerzeń sprzętowych do klasyka (pozdrawiamy Krashana)
  • naprawie/serwisie komputerów i rozszerzeń do nich (pozdrawiamy Architecta)
  • myciu komputerów ze śmietnika/odzysku elektrośmieci i wystawianiu ich na Allegro (pozdrawiamy, dajmy na to - Janusza)
[#20] Re: Amiga NG - zew ludu

@recedent, post #19

Duży kredyt zaufania dałeś z tym myciem...
[#21] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #1

moge zrezygnowac z PC ?


Jak chesz możesz zrezygnować z PC, choć realia roku 2020 są takie że prawie nikt dziś w domu nie ma jednego komputera, a przypuszczam że miażdżącej większości przeciętnych Kowalskich bliżej jest do 10 kompów niż do jednego.

No bo nawet jak Ty nie masz typowego PC, to pewnie żona ma swojego laptopa, albo dzieci coś do grania. A nawet jak nie, to pewnie w domu stoi telewizor, jakiś tablet, konsola, kilka telefonów itp. Wszak wszystkie te urządzenia są de facto komputerami, można z nich przeglądać internet, można na nich instalować aplikacje itp.

Czasy jednego komputera w domu mineły 15 lat temu. Choć akurat wtedy jeszcze moim jedynym komputerem była AmigaOne G4 XE, normalnie wówczas funkcjonowałem, oczywiście mając zainstalowanego również Linuksa. Dzisiaj pingwina nie mam, bo po prostu jak każdy (patrz co napisałem wyżej) mam kilka komputerów, więc nie ma takiej potrzeby. Co nie zmeinia faktu że moim głównym komputerem, którego używam z 90% czasu styczności z maszynami liczącymi jest AmigaOne.

Pewnie gdyby ktoś z dnia na dzień, wymyślił jakiegoś super wirusa, który fizycznie zniszczyłby wszystkie domowe urządzenia pracujące na Intelach i ARMach, to zainstalowalbym Linuksa i dalej dobrze funkcjonował, z Amigą jako jedynym kompem w domu.

Natomiast ja to ja, a Ty to Ty. Ja nie miałem przerwy w amigowaniu, co oznacza że od dobrego ćwierćwiecza jestem świadomym użytkownikiem komputera niszowego, alternatywnego, którego używanie wymaga czasami kombinacji. Tak to już się dzieje przez większość mojego życia, jestem do tego przyzwyczajony i dla mnie używanie Amigi NG, jest tak naturalne jak oddychanie. Natomaist dla kogoś kto ostatnie 25 lat siedział na pecetach i miał wszystko podane na tacy może to być szok.

Zatem Amiga NG nie jest dla każdego, używaj swojej A2000 i ciesz się hobby. Myślę zresztą że wcale nie chęć zakupu NG, a właśnie zaakcentowanie tego iż Amiga 2000 jest lepszym wyborem, było Twoją intencją do założenia tego wątku.
[#22] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #17

Nie nie, ale jeśli ktoś zarabia pracując na komputerze to tak naprawdę każdy robi coś innego. Jeden rysuje, drugi modeluje, inny programuje czy testuje, tworzy muzykę. Sa architekci, drukarze 3d, składacze DTP. Osobiście do pracy w domu nieraz potrzebuje coś zrobić na serverze po SSH, albo zalogować się na Zdalny pulpit. Wtedy MorphOS mi wystarcza. Jeśli mam do zrobienia projekt w C# albo w Javie to wtedy nie wystarcza. Z drugiej strony komp w domu jest po to żeby odpocząć i ogarnąć sprawy domowe. Do pracy jest komp w pracy.
[#23] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #17

Ja pracuję używając MOSa, do pełni szczęście potrzebuję tylko SSH i RDP i tak uprzedzam pytanie; zawodowo i w zdecydowanie zmonetyzowany sposób.
[#24] Re: Amiga NG - zew ludu

@tWINpIX, post #17

Na moje, to łatwiej jest na Amidze "zmonetaryzować hobby", bo ona nadal nadaje się do różnych prac graficznych, jeśli ktoś jest kreatywny, do pisania jakiś opracowań, itp., niż wykorzystać do szeroko pojętej rozrywki. Gry nie wychodzą, net kuleje, filmy tak sobie.
[#25] Re: Amiga NG - zew ludu

@recedent, post #9

Nie no bez wariactw. Jestem jeden zreszta kiedys na chwile tu zagosciłem o tutaj - chyba ze mozna zakladac tylko jeden temat na forum OK . Tak sprawilem sobie ta a2000 ale widze ze niezbyt da sie to uzywac poki co. Nie znam dzisiejszych realiow amigowych wiec pytam. Wyjasnione mi zostalo juz ze nie dam rady funkcjonowac tylko z NG. I to byla odpowiedz na moje pytanie. Tak jak napisano potwierdzilem sobie ze zombiak a2000 to najodpowiedniejsza forma ami dla mnie bo z zasady zaklada ze bede uzywal innych platform a tej jedynie jako hobby bez nerwowego rozgladania sie za tym czy za tamtym.
[#26] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #25

Jeśli chodzi o hobby i zabawę A2000, możesz zainteresować się kartą ACA2000 gdy już wyjdzie, da Ci szybszy procesor 68000 niż ten fabryczny, FAST-RAM, możliwość użycia karty CF jako HDD, mapowanie nowszych wersji Kickstartu i generalnie sprawia, że zabawa jest o wiele prostsza
[#27] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #25

Gdzies to sie kupuje w normalny sposob, czy trzeba zamowic, to wtedy wykopią miedź wydrukują płyty, zszyją instrukcję i już po 4 miesiącach moge się cieszyć (?) nowym kompem.


Ja proponuję zacząć od tego, od czego ja zacząłem, możesz wypróbować na PC-cie:

AmiKit
AmigaSYS
AIAB
ClassicWB

Przy czym będziesz - zasadniczo - potrzebował

AmigaForever

Polecam pack Premium -- będziesz miał materiały DVD również (video!).

Natomiast to

AROS

jest systemem NG, najbardziej BETA z wszystkich, ale za darmo i na Win32 (nie potrzebujesz Amiga Forever)

A jak chcesz zabawę pierwsza klasa (ale też: nieco hackowania), zaopatrz się w

Vampire V4 Standalone.

Pozdrowienia!
[#28] Re: Amiga NG - zew ludu

@recedent, post #19

myciu komputerów ze śmietnika/odzysku elektrośmieci i wystawianiu ich na Allegro (pozdrawiamy, dajmy na to - Janusza)


Ten sposób monetyzacji jest chyba najbardziej popularny ostatniego czasu

Czyli pracować się daok, racjaok, racja
[#29] Re: Amiga NG - zew ludu

@arturB, post #1

Możesz kupić komputer choćby tutaj. Albo tutaj.


Jak koledze szkoda kasy i woli slabszy specs a 4x taniej, nie zalezy na czasue (koniec 2020 - zakladam), polecam kupic to

Tabor
[#30] Re: Amiga NG - zew ludu

@David, post #29

Dzieki. Zaglebiam sie w temat OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem