Wątek zamknięty
[#61] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@recedent, post #60

A czym miał się zajmować "Magazyn Amiga"? Innych Amig nie było, więc pisali o tym co jest.

Tak, ale pytanie dotyczy czegoś innego. Dlaczego zajęli się Amigą 1200/4000, skoro mogli się zająć PC, Macintoshem czy czymkolwiek innym?

Z drugiej strony - w "Magazynie Amiga" było wielu orędowników kart graficznych oraz przejścia na PowerPC, czyli... nurtu NG, tak?

Oczywiście, Magazyn Amiga zajmował się również tematami nowych kart graficznych, bo to dotyczyło Amigi. Nastąpiło to jednak troszkę później (po 1995).

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 20:52:07 przez Hexmage960
[#62] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@recedent, post #60

Ale i tak kochamy naszą przyjaciółkę chyba za tą przestarzałą technologię po dziś dzień :)
[#63] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #59

Kolega jest na forum Amigowym. "Jak się wejdzie między wrony, trzeba krakać tak jak one".


masz na myśli cmokanie z zachwytem nad Amigą 1200, jaka to ona nie jest wspaniała, bo dawała wyższe rozdzielczości niż VGA, aż wszyscy Amigowcy pójdą do piachu?
[#64] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@snajper, post #63

Nie, jakby kolega znał znaczenie tego przysłowia toby wiedział. Tutaj jest forum miłośników Amigi. Warto zaakceptować pewne normy.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 20:58:20 przez Hexmage960
[#65] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #61

Dlaczego zajęli się Amigą 1200/4000, skoro mogli się zająć PC, Macintoshem czy czymkolwiek innym?


Świetny model biznesowy dla gazety o nazwie "Magazyn Amiga". Że też na to nie wpadli...
[#66] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #53

Jeszcze za czasów Windows 95 standardem był 640x480 w 16 kolorach

Nie. Standard za czasów Windows 95 to 640x480 24 bit.
[#67] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@recedent, post #65

Chodziło mi o to, że Pan Marek zainteresował się Amigą na bazie modeli które wyszły. Zapewne (zgaduję) kupił najpierw Amigę 500, a później Amigę 1200 - wnioskuję po tym, że recenzował np. kartę Blizzard 1260/50MHz.

Oznacza to, że technologia Amigi oraz jej system operacyjny spodobały się Panu Markowi Pampuchowi - zatem na pewno nie uważał jej za komputer przestarzały w dniu premiery, ani później. I o to mi chodziło.

W kolejnych latach oczywiście doszły nowe rzeczy - karty graficzne, PowerPC i podobne. Ale my tu mówimy o motywacji do zajmowania się Amigą w okolicy roku 1994.

Nie. Standard za czasów Windows 95 to 640x480 24 bit.

Według mnie nie. Pamiętam czasy Gamblera, a to było właśnie w okolicach 95-96.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 21:13:36 przez Hexmage960
[#68] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@recedent, post #60

Na Amigę jest sporo fajnego softu do grafiki.
Nawet dziś całkiem przyjemnie się tego używa.
Ale nie na AGA. AGA jest za wolna.
Klasyk może być, ale grafika do wymiany na lepszą.
[#69] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #67

Świetny soft do grafiki, który działał już w 1994 całkiem nieźle na kartach graficznych?
[#70] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@ingenic, post #57

To prawda że w dniu premiery był słaby.
Ale jak dołożyłem HDD, turbo z FPU/MMU to mi stykał.
Wiele Pecetow nie miało nawet karty dźwiękowej.

Amiga jest ponadczasowa nawet dziś.
[#71] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@swinkamor12, post #69

Świetny soft do grafiki, który działał już w 1994 całkiem nieźle na kartach graficznych?

Fajnie by było, gdyby kolega wskazał artykuł z Magazynu Amiga, który któryś z tych programów recenzuje lub opisuje. Np. w roczniku 1994.

Karty RTG w czasach Amigi AGA/3.0 raczej należały do rzeczy drogich i niedostępnych - poza tym - można je było włożyć tylko do dużych Amig.

Ja pamiętam artykuły Stanisława Węsławskiego nt. Deluxe Paint.

Pamiętam też artykuły nt. Image FX, Art Department Pro, Media Point ale nie przypominam sobie by pisano w kontekście RTG. A byłem zagorzałym miłośnikiem MA - czytałem każdy numer.

Wnioskuję z tego, że RTG to wtedy rzadkość. Taki sprzęt posiadała część Amigowców (szczególnie zamożniejszych).

Amiga też pracowała w telewizji, a tam PAL był standardem.

Pamiętam za to fajne recenzje, opisy, przeglądy sprzętu i oprogramowania. Pan Marek i inni redaktorzy potrafili pisać fajne artykuły.

Ale to już wykracza poza temat "Motywacja w 1994 roku do pozostania przy Amidze".

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 21:33:22 przez Hexmage960
[#72] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #71

Ja pamiętam artykuły Stanisława Węsławskiego nt. Deluxe Paint.


A pamiętasz artykuł pana Stanisława (o wymownym tytule - coś w stylu "Schody do nieba") w którym opisywał jak rozbudował swoją A1200 o kartę turbo, co mu to dało i że teraz trzeba składać na kartę gfx?

Zobacz sobie jak wyglądają zrzuty ekranu z artykułów w "późnych" Magazynach Amiga - np. redaktor Bielski miał bardzo mocno rozbudowaną Amigę (chyba 4000). To ten sam redaktor, który później ciągnął "eXeca" i przez wiele lat był główną "twarzą" obozu popierającego NG (a konkretnie - komputery Amiga One).
[#73] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@recedent, post #72

Pamiętam tylko artykuł Pana Stanisława Węsławskiego "Wierzę w wieżę", w której opisuje przeniesienie płyty swojej Amigi z desktopu do wieży.

Nie wiem czy to ten sam artykuł, czy może wcześniejszy.

Tak, troszkę znam późniejsze losy redakcji Magazynu Amiga, która uformowała magazyn Exec. Jeździłem na giełdę komputerową by ten magazyn nabyć. Mam 2-3 numery.

Wiem, że to były już czasy kart turbo/niezależnych płyt AmigaOne.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 21:54:04 przez Hexmage960
[#74] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #73

Amigę lubimy, ponieważ był to ostatni komputer
naprawdę osobisty. Użytkownik mógł zglębić
tajniki techniczne, sam programować. Maszyna
była oczywiście bardziej skomplikowana niż
komputery 8 bitowe, ale było to możliwe.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 22:05:36 przez mmarcin2741
[#75] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@mmarcin2741, post #74

Próbowałem to rapować, ale na pod koniec zorientowałem się, że tu nic sie nie rymuje! Popracuj trochę nad rymami a potem wysyłaj.
[#76] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@ingenic, post #75

Nie umiesz rapować
To miał być freestyle.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 22:16:07 przez mmarcin2741
[#77] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@ingenic, post #75

jak się nie rymuje?

Amigę luBIMY
ponieważ był to ostatni komputer naprawdę osoBISTY
Użytkownik mógł zglębić tajniki techNICZNE,
sam programować. Maszyna była oczyWIŚCIE
bardziej skomplikowana niż komputery 8 bitowe, ale było to możliwe.
[#78] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #53

Jeszcze za czasów Windows 95 standardem był 640x480 w 16 kolorach


Co za bzdura! Poczytaj o serii Tseng Labs ET4000 (początek 1987), o Cirrus Logic CL-GD (odpowiednio 1989 rok)

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 22:42:37 przez niebuszewo
[#79] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@snajper, post #77

Kolego, jestem amigowym geekiem a nie żadnym tigerem bonzo.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 22:40:03 przez mmarcin2741
[#80] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@mmarcin2741, post #79

jak na amigowego geeka to wena jest King-Konga
[#81] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@niebuszewo, post #78

Zatem porównując AGA oraz kartę Cirrus Logic CL-GD z roku 1992 (AVGA2) miała parametry:

- 512kB RAM
- 256 kolorów do 800x600 (po dołożeniu pamięci DRAM)
- 16 kolorów na 1024x768
- 16-bitowy transfer
- zegar video do 75MHz

Czyli zgodnie z parametrami kart SVGA z tego okresu. Gdzie widzicie koledzy swoje 24-bity?

Piszecie jakby AGA odstawała w tamtych latach znacznie, a to nie jest prawda.

Warto zauważyć, że taka karta obsługiwała jeden ekran. Więcej w pamięci graficznej się nie mieściło. Amiga AGA umożliwia tyle ekranów ile pamięci graficznej - do 2MB RAM.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:15:26 przez Hexmage960
[#82] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #81

http://www.vgamuseum.info/index.php/cpu/item/462-tseng-et4000-w32 - zjada AGA na śniadanie. Karta z 1992, zatem rok premiery 3.1 a nie 95
[#83] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@niebuszewo, post #82

Nie widzę dokładnych parametrów - nie ma Datasheet.

Po zamieszczonych parametrach nie widzę jakoby odstawała znacznie. Jest zbliżona.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:36:50 przez Hexmage960
[#84] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@swinkamor12, post #69

Strasznie niedoinformowany jestes. TVPaint.
link

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:44:21 przez Don_Adan

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:45:03 przez Don_Adan
[#85] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #83

https://datasheetspdf.com/pdf-file/502285/Tsenglabs/ET4000-W32I/1

Następna wersja karty, dokumentacja na prawie 300 stron. Teraz już takich nie wydają :) Życzę miłej lektury.
[#86] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #81

Windowsa 95 prawie nikt nie używał na kartach VGA. Tryb VGA był dlatego że jakiś musiał być a każdy monitor z wejściem VGA go obsługiwał i każda karta graficzna i jego oprogramowanie było zawsze takie same.
Ikony i kolory okienek były 4bit do wyższych rozdzielczości bo te często wymagały obniżenia ilości kolorów oraz aby nie robić problemów z ikonami przy zmianie palety kolorów w trybach 8bit która pierwsze 16 kolorów miała ustawione na stałe.

Byle jaki najbardziej generyczny SVGA z 512KB pamięci już obsługiwał 800x600 w 256 kolorach i takie karty często montowano w komputerach 386. W 486 na VLB tym bardziej były lepsze karty już z większą ilością pamięci i trybami 16/24 bit.

W zasadzie karta czysta VGA to nie był popularny temat. Może w jakichś 286 takie cuda wianki można było znaleźć ale na pewno nie w komputerach do 32-bitowego windowsa 95

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:50:54 przez XoR
[#87] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Don_Adan, post #84

i chwile później Photogenics
[#88] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Xantor, post #1

Rozwój komputerów i systemu jest tyle że nie wolno o niczym mówić bo NDA jest

Ja obstawiam że obsługa dwuch rdzeni do X1000 się nie pojawi bo bo Hyperion prędzej zbankrutuje ale to tylko takie moje wróżenie z pasjansa cafe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 23:56:55 przez XoR
[#89] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@niebuszewo, post #85

Z tego co przeczytałem karta ma standardowo 1MB, z możliwością rozszerzenia do 2MB oraz 32-bitowy bezpośredni transfer z CPU. AGA też to ma.

Co do karty z 1993 roku to istotnie wprowadza piksele 32-bit, ale nie jest to wprowadzone zupełnie za darmo i wymaga największej przepustowości.

AGA z 1992 roku (proszę porównywać właściwe karty) ma 16M kolorów w trybie HAM8. Jest to tryb stworzony do fotografii.

i chwile później Photogenics

Przecież z pakietem Amiga Magic w 1995 roku dystrybuowany był Photogenics 1.2a SE - specjalna edycja tego programu. Działała na A1200.

W zasadzie karta czysta VGA to nie był popularny temat.

Pamiętam (wspomniałem już o tym) CD-ROMy z Gamblera. Wówczas Windows 95 działał naprawdę na szerokim spektrum różnych konfiguracji.

Strasznie niedoinformowany jestes. TVPaint.

Interesujące to archiwum. Czyli TVPaint z 1994 roku nie zadziała na AGA?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 00:12:47 przez Hexmage960
[#90] Re: AmigaOne czy to jeszcze żyje?

@Hexmage960, post #89

Chyba nie zadziala na AGA wymaga Amigi z karta graficzna, tak przynajmniej tutaj pisza:
link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem