[#1] Sam460cr - warto?
Siemka,
poradźcie - warto zapisywać się w listę kolejkową?
http://www.acube-systems.biz/index.php?page=news&id=145

pozdrawiam,
A.
[#2] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #1

Zależy czego oczekujesz. Według mnie warto.
[#3] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #1

Duży plus za to że AOS/MOS jednocześnie śmignie. Pod AOS jest/będzie sterownik wspomagający sprzętowo odtwarzanie filmów.
Sam uciągnie emulację klasyka na przyzwoitym poziomie pod UAE z JIT - pozwoli zagrać w klasyczne gry.
DOSBOX będzie działał przyzwoicie.
Do nauki programowania nadaje się super. Do Hollywood też.
Duży atut to AmiCygnix i np. GIMP.
Warto pooglądać trochę filmów na YT.

Na pewno do wydajności X1000/X5000 będzie sporo brakowało ale na start i w obliczu tego, że nie ma jeszcze Tabora warto.

Miałem ale pozbyłem się Sam460 tylko ze względu na chęć przejścia na X5000.
[#4] Re: Sam460cr - warto?

@pong777, post #3

Przepraszam, jeżeli to zostanie uznane za trolling, ale nie mogłem się powstrzymać...
Kupować płytę "postamigową" żeby poemulować sobie inne platformy, albo poużywać GIMPa ?

IMHO sens jest żeby porobić coś stricte amigowego. Poemulować sobie można wygodniej na pececie.
Rozumiem "sztukę dla sztuki" na ograniczonym klasyku - przełamywanie ograniczeń, ale to ?
[#5] Re: Sam460cr - warto?

@zyga64, post #4

Raczej opisuję możliwości pod względem:

A1200 PPC / A4000 PPC / Sam440 / Sam460 / MacMini / X1000 / X5000

Pewne rzeczy są już osiągalne na Sam których nie da się zrobić na sprzęcie poniżej tej mocy.
1
[#6] Re: Sam460cr - warto?

@zyga64, post #4

Musimy się zjednoczyć w walce z pc.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:37:29 przez mmarcin2741
[#7] Re: Sam460cr - warto?

@zyga64, post #4

Wybaczam. Cała dyskusja o sensie Amigowania na classicach i NG jest trollingiem.
To hobby jest. Nie ciągnijmy tego.

Wszystkich pozdrawiam.
Artur
[#8] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #1

Zapisałem się po przemyśleniu paru kwestii a mianowicie:
- Czy to Amiga
- Czy mozna uruchomic klasyczne oprogramowanie ( ten komputer zyje glownie dzieki nostalgii i wstecznej kompatybilnosci )
- Czy wkladajac wydajna GPU moge odpalac w miare przyzwoite nowsze produkcje
- Czy jak bede musial sprzedac, to mocno na tym stracę
- Czy widoczne na filmikach na yt niedomagania zniechęcają mnie do takiego Amigowania.
- Czy moje dzieciaki moga chcieć tego używać
- Czy sposób w jaki używam Amigi wymaga żeby to był najbardziej wypasiony sprzęt na rynku - może chcę tylko żeby mnie nie omijał ten nurt Amigowania.
- Czy mogę zainstalować również MorphOS
- Czy jestem na tym etapie życia, ze kupuje komputer "od czapy" bo tak chce a nie musze.
- Czy moge próbować wnieść coś w rozwój platformy.
- Czy mnie na to stać
[#9] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #1

Troche drogo. Tak do 1500 pln bym dał.
[#10] Re: Sam460cr - warto?

@arturB, post #8

Co do "czy mogę zainstalować również MorphOS" wypada wspomnieć, że owszem - można. Tylko będzie kłopot z takim dobraniem karty graficznej, żeby działało "wszystko" zarówno pod OS4 jak i pod MOS.
[#11] Re: Sam460cr - warto?

@recedent, post #10

Jeśli chodzi o Sam, to chyba nie jest to głupi pomysł, po rozważeniu oczywiście wszystkich za i przeciw wymienionych w poście #8.
Co do Morphosa, to najodpowiedniejszą maszyną jest któryś z obsługiwanych maszyn Apple.
Taka Sam z OS4 plus Mac G4/G5 z MOS stanowią chyba rozsądny cenowo komplet maszyn aminextgenowych PPC.
[#12] Re: Sam460cr - warto?

@wali7, post #11

Trzeba tylko pamiętać, że obecnie nowoczesne strony WWW na procku z Sam460 to masochizm. Jak się oleje Facebooka/google docsy/twittera/youtube i bardziej skompilowane strony z newsami to do "amigowania" Sam460 może być.
[#13] Re: Sam460cr - warto?

@wali7, post #11

Rację masz wali7 - wchodzę w to. ArturB bardzo sensownie wypisał pytania.
Wysłałem zamówienie do A-kjubów. Pewnie się odezwą za 2 lata :P
Dzięki wszystkim za pomoc.
A.
[#14] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #13

Ok pytanko. Jaką kartę gfx trzeba by kupić żeby AOS I MOS bez problemu działały?
[#15] Re: Sam460cr - warto?

@twardy, post #14

Nie będzie "bez problemu", zawsze będzie kompromis.

Zasadniczo z SAM wersji CR jesteś w czarnej dziurze, bo ta płyta bazuje na PCI express a nie AGP, więc odpada większość kart pod MorphOS-a. Do tego brak złącza SATA wymusza użycie kontrolera dysków na PCI i tu z kolei jesteś w plecy z kartami które choć stare są dobrze wspierane (ATI 9000).

Jakiś zgniły kompromis to będzie karta bez wsparcia 3D i overlaya pod MorphOS-em i bez wsparcia Warp 3D Nova pod OS 4. Jakiś stary Radeon HD zapewne. Tu ci może pomóc swinkamorska, bo on używa obu systemów na SAM, ja nie mam MorphOS-a.
[#16] Re: Sam460cr - warto?

@adam_mierzwa, post #15

A tam nie ma jeszcze PCIe x1 czy cuś? Nie da się w to wsadzić jakiegoś kontrolera SATA?
[#17] Re: Sam460cr - warto?

@adam_mierzwa, post #15

Hmm slabo w sumie.
Czy ja dobrze rozumiem, ze ta płyta jest bez konrrolera hdd ?

Czy ktoś z posiadaczy Sam460cr mógłby wypisać tu listę rzeczy, które trzeba dokupić, żeby złożyć komplet? Obudowa, mysz i klawira to oczywiste oczywistości.
[#18] Re: Sam460cr - warto?

@twardy, post #17

Kurka...nie widzę...link
[#19] Re: Sam460cr - warto?

@artrob, post #18

The Sam460cr is cheaper than the 460ex because the following components are removed: SM502 audio/video chip and onboard SATA.


Trochę śliska sprawa, bez SATA i dzwięku i GFX od razu porty są zawalone odpowiednimi kartami i nic się nie doda więcej.

ps. SM502 video to był smiech na sali, no ale dawało to chociaż audio

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:07:27 przez michal_zukowski
[#20] Re: Sam460cr - warto?

@twardy, post #17

Wersja CR nie ma własnie kontrolera. Tam był taki "ficzer", że użycie SATA na płycie wykluczało użycie PCI express x1 (przełączanie zworką). A że większość ludzi używa więcej niż jednego kontrolera SATA (choćby napęd DVD) więc każdy używa kontrolera na PCI i złącze SATA w wersji CR "wyleciało".
Jeżeli w tym momencie zastanawiasz się, czemu kontroler dysków jest na PCI, to informuję, że napędy wpięte w kontroler na PCI express 1.x nie są widziane. Dlatego na tym złączu jest standardowo karta dźwiękowa Envy.

AmigaOne 500 plus jest na bazie płyty SAM460cr, to ci da punkt odniesienia.
[#21] Re: Sam460cr - warto?

@michal_zukowski, post #19

Trochę słaba ta płyta. 3 porty to pod: grafikę, muzykę i sata i już nic nie można zmienić. Trochę mało, szkoda, że nie ma sata na płycie i choćby podstawowej karty dźwiękowej. Widać, że celem płyty jest robotyka, tylko przystosowana jest do Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:13:38 przez AS
[#22] Re: Sam460cr - warto?

@AS, post #21

Nie wiadomo czy celem jest robotyka bo nie znamy, żadnego innego wykorzystania poza amigowym. Poza tym do robotyki wlasnie lipny uklad graficzny byl idealny bo pewnie malo żarł prądu i zmiejszał wysokość płyty (ktora moze startować z karty SD o ile pamietam wiec ją mozna wpakoać do czegoś płaskiego)

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:18:22 przez michal_zukowski
[#23] Re: Sam460cr - warto?

@michal_zukowski, post #19

Ok, a więc jeśli nastawiłbym się na AOS to potrzebuję kontrolera SATA, karty GFX i karty dźwiękowej. Jakie karty byście polecili, żeby zabanglało bez problemu ?
[#24] Re: Sam460cr - warto?

@AS, post #21

Trochę słaba ta płyta. 3 porty to pod: grafikę, muzykę i sata


Jest jeszcze "lepiej": Jeśli użyjesz SATA w slocie PCI to kartę graficzną możesz do środka włożyć tylko w wersji "slim" (jednoslotowej, czy jak tam zwą). Jak spróbujesz wsadzić normalną, albo - co gorzej - dwuslotową, to masz problemo. Chyba, że zakombinujesz z jakimś riserem PCI na kablu.

Pytanko do ludzi od OS4: Próbował ktoś z czymś takim?





Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:29:18 przez recedent
[#25] Re: Sam460cr - warto?

@recedent, post #24

Przy 'Taborze' widziałem "coś takie"
obrazek
[#26] Re: Sam460cr - warto?

@twardy, post #23

Karta graficzna - Yeston RX550-4G D5 LP (4 GB pamięć, Radeon Chill GDDR5 128bit 6000MHz VGA/DVI-D GPU (link do Amazona)
Jeżeli nie masz parcia na Enhancera 2.0 to może być Radeon 7770 bądź 7750, muszą być na pamięciach GDDR 5.

Karta dźwiękowa - Envy24HT. Jej sterownik obsługuje także modele: Terratec Aureon 5.1 Sky, Terratec Aureon 7.1 Space, Terratec Phase22, Terratec Phase28, M-Audio Revolution 5.1, M-Audio Revolution 7.1, ESI Juli@, ESI Juli@ XTe, Speed Dragon EAU01A-1, Syba SD-PEX63034 (chyba mam tę ostatnią).

Kontroler dysków - na układzie SiL 3512, ale działał mi też Nilox NM-029 na SIL 3114. Dwuportowy ci wystarczy, większa liczba portów to dłuższe skanowanie ich przy starcie, cenne kilka sekund ;)

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:53:49 przez adam_mierzwa
[#27] Re: Sam460cr - warto?

@recedent, post #24

Ale to co pokazałeś pozawala tylko na odsunięcie karty. Dwuslotowa i tak nie wejdzie.
[#28] Re: Sam460cr - warto?

@AS, post #27

Chodziło mi o kartę tego typu:



Ona ma szerokość dwóch slotów, ale fizycznie zajmuje jeden. Raczej nie będzie jej przeszkadzać, że gdzieś tam na dole zwisa kabel wystający ze slotu PCI na 0,5 cm.
[#29] Re: Sam460cr - warto?

@adam_mierzwa, post #26

Hmm tylko pytanoe po co mi tak mocna karta do takiego kompa? Żeby timedemo w Quake puszczać? Serio pytam, czy taka karta będzie wykorzystana przynajmniej w 1/4?

Edir:w sumie chyba tego Radeona 7750 najrozsądniej wybrać.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 19:07:55 przez twardy
[#30] Re: Sam460cr - warto?

@twardy, post #29

To nie o moc chodzi tylko o bieżące wsparcie. Jeżeli wychodzi teraz ES 2.0, który daje wsparcie dla kart 'Polaris' w dekodowaniu sprzętowym wideo - to ma znaczenie przy "mocy" procesora w SAM.

To już jest rozkmina dla ciebie, czy zależy ci na nowych grach z akceleracją 3D, czy ważna jest kompatybilność ze starym Warp 3D. Możesz w ogóle "wypiąć się" na to, na Warp 3D Nova, jeśli komputerek interesuje cię głównie pod kątem programów a nie nowych gier, to taka karta z której byłem zadowolony był Saphire Radeon 6570 -> obrazek

Najtańsza opcja to będzie zamówić płytę, do tego z Allegro jakiś dawca kadłubka (polizingowy microatx typu HP) żebyś miał już budę, zasilacz, dysk, napęd DVD. A kartę to używka z tej listy:
RadeonHD Driver Hardware Compatibility

Jeżeli faktycznie byś kupował tę płytę to karta graficzna na ostatku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem