[#1] NG garść pytań
Zastanawia mnie kilka kwestii na które na szybko trudno znaleźć odpowiedź. Zarowno jesli chodzi o wydajność jak i funkcjonalność. Do rzeczy:
1. czy pod Os4/morphOS mozna uzywac wielu monitorow
2. Jak np. Na x5000 i innych wyglada wydajnosc emulacji 68k. Czy np da sie zagrac w AB3D ?
3. czym steruje się w grach uzywajacych joya? Rozumiem ze mozna wykorzystac pada - pada od czego - na USB jak mniemam?
4. czy jesli mam swoja aplikacje napisana i dzialajaca pod system 3.0 to moge ja bezbolesnie uruchomic na os4 / morphos
5. Niektore projekty wykorzystuja wynalazki jak warp3d nova itp. O co chodzi?
6. Czy da sie korzystac z jakichkolwiek uslug w chmurze typu google, 365 etc?
7. X5000 jest sprzedawany z pamiecia 2 i 4gb. Obie wartosci sa wykorzystywane przez os4/morphos ?
8. Jakie sa najnowsze buildy blendera na na te sprzety?
[#2] Re: NG garść pytań

@arturB, post #1

Odpowiem może z punktu widzenia MorphOSa:

1. czy pod Os4/morphOS mozna uzywac wielu monitorow


Częściowo tak, jednak to zależy od posiadanej karty graficznej. W praktyce ogranicza się to do kart Radeon R3xx i konkretnych komputerów. Nie będzie to jednak "rozszerzony pulpit" znany z "wiodących" systemów, tylko dwa ekrany otwarte jednocześnie na dwóch wyświetlaczach (jeśli chcesz przerzucić wskaźnik myszy na drugi to robisz to po "amigowemu" - gadżetem głębokości ekranu, albo skrótem klawiaturowym). Więcej informacji tutaj.

2. Jak np. Na x5000 i innych wyglada wydajnosc emulacji 68k. Czy np da sie zagrac w AB3D?


Moc tego komputera powinna spokojnie wystarczyć do tego zadania.

3. czym steruje się w grach uzywajacych joya? Rozumiem ze mozna wykorzystac pada - pada od czego - na USB jak mniemam?


Tak, na USB. Można używać joysticków jak i padów na USB (jako urządzenia HID). MorphOS ma też specjalną klasę do obsługi padów od XBoxa 360. Więcej tutaj.

4. czy jesli mam swoja aplikacje napisana i dzialajaca pod system 3.0 to moge ja bezbolesnie uruchomic na os4 / morphos


I tak i nie. Zależy jak jest napisana. Generalnie dobrą zasadą jest nie odwoływać się np. do Pauli czy CIA, bo tych po prostu w NG nie ma. Ta lista daje jakieś pojęcie na temat co działa (jest na niej dużo programów dla klasyków).

6. Czy da sie korzystac z jakichkolwiek uslug w chmurze typu google, 365 etc?


Tak, ale wymaga to dobrej przeglądarki internetowej (np. Wayfarer) i szybkiego komputera (kłania się brak JIT dla Javascript).

7. X5000 jest sprzedawany z pamiecia 2 i 4gb. Obie wartosci sa wykorzystywane przez os4/morphos?


MorphOS w aktualnej wersji nie obsługuje więcej niż 2 GB RAM (w praktyce system ma do dyspozycji około 1,7 GB).

8. Jakie sa najnowsze buildy blendera na na te sprzety?


MorphOS - 2.62 (wg. morphos storage)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 11:40:38 przez recedent
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: NG garść pytań
[#4] Re: NG garść pytań

@arturB, post #1

Powinieneś zadać pytania o MorphOSa w dziale MorphOS. Zadałeś pytania w dziale AmigaOS 4, a odpowiada Ci mosowiec jak to jest w MOSie. Tyle tylko że to są dwa rózne systemy, zupełnie do siebie nie podobne o zupełnie różnych możliwościach. Dajmy na to, przedmówca pisze coś o kartach Radeon HD 3000, na których widok fan motyla dostaje orgazmu, a których to zabytków żaden szanujący się posiadacz AmigaOS 4 nigdy nie będzie używał. Praktycznie na każde z 8 pytań dałbym inną odpowiedź niż Recedent. No ale jak teraz zacznę odpowiadać pod jego postem, to zaraz zrobi się wojenka że niby się przy.... do niebieskiego systemu, albo że chcę udowodnić że czerwony jest lepszy.

Tak że tym dualizmem w pytaniach spaliłeś wątek już na samym początku. Jak będziesz chciał zapytać o możliwości AmigaOS 4, np. na moim forum, to Ci spokojnie i merytorycznie odpowiem, bez ryzyka że za chwilę wpadnie ze swoimi mądrościami jakiś Rzookol, czy inny wojownik.
[#5] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #4

W sumi nie do konca wojenka. Zainstaluje jeden i drugi system wiec zbiorczo zadalem pytanie i liczylem wlasnie na rozdzieloną odpowiedz
[#6] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Daj odpowiedź tutaj, spokojnie i merytorycznie.
To jest odpowiedni dział, więc czekamy na Twój post.
Sam szukasz zaczepki, pisząc takie rzeczy o "wojenkach"


Dzięki porównaniu dwóch systemów NG, arturB będzie miał lepszy obraz "nowych Amig"
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: NG garść pytań
[#8] Re: NG garść pytań

@arturB, post #5

Jeśli liczysz że na X5000 będziesz używał dwóch systemów, swobodnie i bezproblemowo, to obawiam że się mylisz. No chyba że chcesz w komputerze za 10 patyków, codziennie rozkręcać obudowę i nieustannie zmianiać karty graficzne. Drugi system to sobie można raz na rok zobaczyć tak z ciekawości i to wszystko. W kwietniu będzie 3 lata jak mam X5000 i MOSa bootowałem ze trzy razy. Oczywiście z płyty bez instalacji, bo na takową szkoda zachodu ze względu na przestarzałe karty graficzne obslugiwane przez ten system, które co prawda zadziałają pod AmigaOS 4, ale ich używanie byłoby pod naszym systemem drogą przez mękę.
[#9] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Praktycznie na każde z 8 pytań dałbym inną odpowiedź niż Recedent.


Nie wątpię. Jeśli jednak postanowiłeś tego nie robić, to muszę zrobić to ja. Oto wspomniane "inne odpowiedzi":

1. czy pod Os4/morphOS mozna uzywac wielu monitorow


Pod OS4 się nie da.

5. Niektore projekty wykorzystuja wynalazki jak warp3d nova itp. O co chodzi?


Jeśli kupisz odpowiednią kartę graficzną i wykupisz dodatkowo pakiet sterowników to pod OS4 masz dostęp do akceleracji 3D niekompatybilnej z Warp3D.

6. Czy da sie korzystac z jakichkolwiek uslug w chmurze typu google, 365 etc?


Pod OS4 będzie z tym problem. Ale podobno da się zakombinować jakimiś handlerami, żeby dropbox działał.

7. X5000 jest sprzedawany z pamiecia 2 i 4gb. Obie wartosci sa wykorzystywane przez os4/morphos ?


Odpowiedź Hansa-Joerga Friedena:

AmigaOS is a 32 bit OS. There is little we can change about it. The size of an address pointer is intrinsically entangled into the API, and getting rid of this legacy is, for the most part, a matter of replacing all of the API with a new one. Every time a programmer writes something like “sizeof(struct Message)”, the 32 bit nature is fused into his code.

This has some repercussions that cannot be easily ignored. It means that our address space is inherently limited to 32 bits (meaning 4 gigabytes). In reality this space is even smaller than that. PCI space, the kernel, memory buffers, and other memory areas take up a large chunk of the already limited address space, leaving roughly 2 gigabytes for the applications running on the machine – 2 gigs which also are shared between all of the programs running.


Z tego co wiem w nowszych wersjach OS4 wykorzystuje pamięć powyżej 2 GB na zasadzie "Ram Disku dla użytkownika". Większość programów z tego nie korzysta.

8. Jakie sa najnowsze buildy blendera na na te sprzety?


Dla AmigaOS4 najnowsza wersja to 2.48
[#10] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: NG garść pytań
[#11] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #6

Daj odpowiedź tutaj, spokojnie i merytorycznie.
To jest odpowiedni dział, więc czekamy na Twój post.
Sam szukasz zaczepki, pisząc takie rzeczy o "wojenkach"


Dobrze niech będzie, choć mam złe przeczucia i "znawca" AmigaOS 4, co prawda nie w osobie Rzookola, a tym razem Recedenta, już mnie przekonał że z interesującego wątku nie wyniknie nic innego jak szturm niebieskich na system Amigi, po którym być może kolejny wartościowy Amigowiec pokroju Mandiego da sobie spokój z tym portalem.

1. czy pod Os4 mozna uzywac wielu monitorow?


1. Można używać, wysyłając jednocześnie ten sam obraz np. z HDMI, DVI i VGA. Sam tak czasami robię, jak mi się nie chce odłączać kabla od monitora, a chcę coś nagrać videograbberem HDMI. Videograbber jest co prawda urządzeniem przelotowym, ale połączenie go na stałe w ten sposób oznaczałoby że to urządzenie zawsze, czy nagrywam czy nie musiałbym mieć włączone. Dlatego na stałe z mojego Radeona R9 270 w X1000 mam wypuszczone dwa kable, jeden dla monitora i drugi do videograbbera. Jak nagrywam to puszczam ten sam obraz z dwóch gniazd na karcie jednocześnie. Rozumiem jednak że nie o takie coś pytałeś. No cóż nowoczesne karty graficzne w AmigaOS 4, współpracują z urządzeniami zapewniającymi prawdziwy multidisplay, co widać na poniższym filmie.



2. Jak np. Na x5000 i innych wyglada wydajnosc emulacji 68k. Czy np da sie zagrac w AB3D?


Wydajność emulacji pod E-UAE spokojnie wystarcza, wydajność emulacji zaszytej w systemie to już w ogóle zabija. Np. gry Napalm nie da się przejść bo w trzeciej czy czwartej misji komputerowy przeciwnik nadciąga tak szybko iż nie ma najmniejszych szans na odpowiednie rozbudowanie bazy.

3. czym steruje się w grach uzywajacych joya? Rozumiem ze mozna wykorzystac pada - pada od czego - na USB jak mniemam?


Tak składnikiem systemu jest AmigaInput, narzędzie do konfiguracji i kalibracji padów, głównie USB. Choć np. mając starszą kartę muzyczną typu SoundBlaster Live! można też pokusić się o podłączenie do tamtejszego szeregowego portu joya. Kiedyś w czasach Amigi One XE grałem z powodzeniem na jakimś starym pecetowym joysticku analogowym.

4. czy jesli mam swoja aplikacje napisana i dzialajaca pod system 3.0 to moge ja bezbolesnie uruchomic na os4


Jak jest napisana zgodnie z wytycznymi Commodore, to w 100% tak. Jak omija system to tylko uzupełnię wypowiedź kolegi od MOSa że oczywiście w NG, tym oficjalnym możesz włączyć CIAgenta, czyli że jest CIA, jak również np. możesz sobie zamapować 2MB (albo i więcej) pamięci chip. Pomaga to jednak w bardzo niewielkim procencie przypadków np. w grze SimCity 2000, ale Superfroga czy dajmy na to Desert Dream, nie odpalisz inaczej jak pod E-UAE. Oczywiście w systemie jest RunInUAE, więc dalej takiego Superfroga, nawet zainstalowanego przez WHDLoad, możesz odpalać bezpośrednio robiąc dwuklik na ikonce z poziomu Workbencha 4.1.

5. Niektore projekty wykorzystuja wynalazki jak warp3d nova itp. O co chodzi?


Chodzi o nwoczesne środowisko 3D z shaderami. Jeśli chcesz grać w gry wykorzystujące Warp3D Nova, czy też starsze Warp 3D (takie bez Shaderów) na kartach graficznych opartych o złącze PCI-E, to musisz pożegnać się z MorphOSem. Więcej na ten temat napisałem w tekście Przegląd kart graficznych dla Amigi One.

6. Czy da sie korzystac z jakichkolwiek uslug w chmurze typu google, 365 etc?


Da się korzystać z usług w chmurze, ale o ile wiem nie z Google.

7. X5000 jest sprzedawany z pamiecia 2 i 4gb. Obie wartosci sa wykorzystywane przez os4?


Tak zawsze lepiej mieć 2x2GB niż tylko 2GB, ponieważ X5000 pracuje w dualchannel, więt transfery do RAMu, nawet przy normalnym wykorzystaniu 2GB będą dużo większe. Niezależnie od tego w systemie możesz sobie włączyć tryb extMEM, wówczas będzie obsługiwane 4GB w trybie RAM Dysku, oraz w niektórych programach. Przy czym większość softu dalej będzie widziała tylko 2GB, aby program wykrył 4GB musi być specjalnie pod wykorzystanie extMEM napisany. Przykładem takiej aplikacji jest program graficzny SketchBlock. AmigaOS 4 potrafi też skorzystać z dodatkowych Gigabajtów RAMu na karcie graficznej, nie tylko w przypadku gier 3D, ale również w przypadku specjalnie napisanych programów. Tutaj przykładem może być zamiennik systemowego MultiViewa czyli MultiViewer.

8. Jakie sa najnowsze buildy blendera na na te sprzety?


Na dziś 2.48. Jednak w przeciwieństwie do MOSa mamy nowszego Pythona i lepsze 3D, więc potencjalna szansa na nowsze wersje, nie jest tak jak u nich zamknięta.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 16:36:47 przez MUFA-amigaone-pl
[#12] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #10

To że dopiero 3 razy bootowales MOSa, to jest Twój wybór i chęć.


To jest moja troska o drogi sprzęt, który istnieje w około 30 egzemplarzach na świecie. PCI-E to nie USB, czyli gniazdo zaprojektowane po to aby z niego co chwilę coś wyciągać i wkładać. 99% typowych użytkowników PC nie wyciąga z tego gniazda karty częściej niż raz - 2 razy w ciągu życia komputera, niektórzy raz włożonej karty nie wyciągają już nigdy. Ja nie twierdzę że jak bym wymieniał Radeony w mojej Amidze i z 500 razy na rok, to by tego na pewno nie przetrwała. Może i nic by się nie stało, ale po co kusić los.
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: NG garść pytań
[#14] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Z tym odejsciem to mowisz o kolege, ktory pyta?:)
Mam nadzieje ze sie usmiechnales:)
1 To o ile pamietam jest "feature" matroxa a nie AmigaOS4. Wiecej tutaj.
2 Emulacja tak jak chlopaki pisali
3 Sa jakies pady na usb etc. Bardziej bym sie spytal w co mozna na nich pograc
4 Jedno to wytyczne commodore, drugie system. Ma uzywac systemu i wtedy bedzie dzialac i tu i tu
5 Po rozejsciu sie programistow kazda grupa zaczela grzebac przy swoim systemie i pisac wszystko prawie od nowa. Tak wiec morphos ma swoj 3d TinyGL, ktory powiedzmy jest na poziomie OpenGL 1.4 . Na os4 jest warp3d Nova na ktorym to sa zbudowane inne OpenGL'e bedace gdzies na poziomie OpenGL ES2.0. I tu wlasciwie znow zadalbym inne pytanie, co z tego mam, co moge uruchomic teraz.
6 Pod MorphOS tak jak chlopaki pisali masz w miare swieza przegladarke, ktora pozwala juz na "komunikacje ze swiatem". Tylko czy to na "Amidze" jest Ci potrzebne (mowie o "chmurze")?
7 Z tym ramem jest tak ze wlasciwie wszystko (z pojedynczymi wyjatkami podanymi przez Mufe) nie wykorzysta 2GB ram bo system nie bedzie ich widzial. Czy warto kupic wiecej, chyba nie bo czy kupujesz ta maszyne pod linuxa, watpie. Oczywiscie moze kiedys bedzie nowy kernel, nowszy system, ktory to ominie ale pewnie wtedy albo doczekasz sie MorphOS'a na x64 albo AmigaOS4 na X6000.
8 Tak jak chlopaki napisali, tyle ze wierz w to co jest a nie to co bedzie. Czy tu czy tu byly juz "objecanki cacanki". Chyba ze prawdziwy z Ciebie amigowiec i lubisz czekac:)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 16:53:39 przez stefkos
[#15] Re: NG garść pytań

@arturB, post #1

Recedent już odpisał merytorycznie w kwestii MOSa, o AOS niewiele powiem, bo o ile mam odpowiedni komputer (AmigaOne G3), to z braku czasu stoi zakurzony.... ale kiedyś się wezmę :)
Mimo podkreślania przez Kolegów różnic między MOS a AOS4, będę się upierał przy stanowisku, że więcej te systemy łączy, niż dzieli, więc poniższe, ogólne uwagi dotyczą obu.
Z kompatybilnością z klasykiem jest tak, że programy dla Amig z 68k napisane zgodnie z systemem operacyjnym (co sprowadza się do nieużywania bezpośrednio amigowego chipsetu, tylko wykorzystanie API AmigaOS) będą działać. W praktyce jest to większość oprogramowania użytkowego i zdecydowana mniejszość (niestety) gier. Oba systemy przedstawiają oprogramowaniu wirtualny procesor 68k, dzięki czemu program taki uruchamia po najzwyklejszym dwukliku w ikonkę. Jeśli program 68k odwołuje się do bibliotek systemowych, to wszystko jedno, czy będą one 68k, czy PPC, czy takie i takie. Wydajność procesora PPC powoduje, iż programy 68k działają pod oboma systemami dużo szybciej, niż na najszybszych 68k.
Jeśli chodzi o gry, to najwygodniejszym jest użycie UAE i skonfigurowanie systemu tak, aby po kliknięciu w ikonkę gry (adf) automatycznie uruchomił się UAE i grę odpalił. To bardzo wygodne i dla niezorientowanego użytkownika wygląda jakby gra działała bezpośrednio pod systemem. Co do prędkości, to jest wolniej niż przy użyciu systemowego emulatora 68k (bo UAE nie wykorzystuje tego mechanizmu i niezależnie emuluje procesor 68k), ale nadal szybciej niż w A500, czy gołej A1200. Jednak zarówno procesory PPC są wolniejsze od współczesnych Inteli/AMD, jak i UAE używany w amigowych systemach jest nie tak wydajny jak WinUAE, stąd nie będzie jak pod WinUAE w szybkim pececie, gdzie emulowana Amiga przebija wielokrotnie prędkość najszybszych Amig 68k.... jednak większość gier zadowoli się wydajnością gołej A500, czy A1200. A ta jest zapewniona.
Co do Warp3D, czy Nova, to zarówno AOS4, jak i MOS mają własne systemy obsługi kart 3d, oba też emulują system używany w AmigaOS 68k. Jednak bardzo mało starych gier to wykorzystuje, i gry 3d po oba systemy to w większości aplikacje pod nie napisane (tak czy inaczej są to porty znanych gier z otwartymi źródłami np. Quake3, Freespace 2 itp.).
Porty Blendera są, ale bardzo stare.
Moim zdaniem, najlepszą maszyną dla MOSa jest któryś z supportowanych maków G4 np. Powerbook G4. I z perspektywy użytkownika takiej maszyny napisałem moją opinię.
[#16] Re: NG garść pytań

@arturB, post #1

Do tego co powiedzili przedmówcy był tylko dodał, że jeślibyś kupił taką maszynę to polecam posiedzieć 1 miesiąc z MorphOSem i 1 miesiąc z AmigaOS4.1 (z uwagi na wykluczając się karty graficzne). Potem ocenisz, który system ci bardziej podejdzie.
[#17] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #12

Jednak odpisałeś na pytania.
Po co w ogóle było wyjeżdżać z "wojenkami"?
Po co ?

A kto Ci każe wyciągać kartę z pci-e ?
Masz 2 złącza pci-e, jedna karta dla OS4 , druga dla MOS.
Czyżby taki duet nie zadziałał?
Jeśli 30 egzemplarzy na świecie to myślę że nie ma co odpalać tego sprzętu, bo może nic się nie stanie, ale po co kusić los.

Nie odpowiedziałeś, czy można zabootowac MOS czy OS4 z pendrive.
[#18] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #17

Ok. Wystarczy. Dosyć mi to wyjaśniło. Nie ma się co spinać Dzięki Panowie. Daliście rade
[#19] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #17

@Norbert:
A kto Ci każe wyciągać kartę z pci-e ? Masz 2 złącza pci-e, jedna karta dla OS4 , druga dla MOS.
Czyżby taki duet nie zadziałał?
------------------------------------

Gdzie są 2 złącza PCIe x16 w AmigaOne X5000 ?!?

https://amigaone.files.wordpress.com/2015/04/x5000_radek_01.jpg


Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 18:02:25 przez Amig_OS
[#20] Re: NG garść pytań

@Amig_OS, post #19

A to jest tak, za za szybko czyta się informacje na Wikipedii.
No nic.
Jest jedno zlacze x16 i jedno x4.
Pozostają jeszcze dwa złącza PCI.
Widziałem dostępne adaptery z x4 na x16.
Tylko czy to zadziała z gfx?

Widzę że x5000 nie nadaje się na eksperymenty.
Mało elastyczny.
Każdy wybiera to co mu pasuje.
30szt na świecie.
[#21] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #17

Po co w ogóle było wyjeżdżać z "wojenkami"?
Po co ?


Przecież sprawdziło się. Kolega Recedent koniecznie chciał udowodnić że jego system jest lepszy, a to już było milion razy przy takich wątkach przerabiane. Dlatego np. napisał o płatnych sterownikach 3D, które dla X5000 jak wiadomo są bezpłatne, albo też w kontekście współczesnej obsługi pamięci w roku 2021 wyciągnął archiwalną wypowiedź Freidena, który jak wiadomo (właśnie przez takie wojenki) nie udziela się publicznie bodaj od lat nastu. Nadal podtrzymuję swoją opinię że obyło się by bez złośliwości i celowych zmyłek, gdyby był założony osobny wątek o MOSie w dziale MOS i osobny wątek o AmigaOS 4 w tym dziale.

Zakaz zakładania wątków porównawczych MOS vs. AmigaOS to powinien być świętością jak zakaz siadania do samochodu po alkoholu!!!

A kto Ci każe wyciągać kartę z pci-e ?
Masz 2 złącza pci-e, jedna karta dla OS4 , druga dla MOS.


Masz jedno PCI-ex16. Poza tym gdyby się dało to by już ktoś to zrobił. Kto tutaj daje ciała wiadomo. Poza tym jak byś miał MOSa np. z nowoczesnym 3D, multicore i wsparciem dla 4GB RAMu, to widziałbyś sens odpalania AmigaOS 4?

Jeśli 30 egzemplarzy na świecie to myślę że nie ma co odpalać tego sprzętu, bo może nic się nie stanie, ale po co kusić los.


Może Ty kupujesz komputery do gabloty, szanuję taką opinię. Ja jestem betatesterem AmigaOS 4 na X5000 040, dostałem tę maszynę z rabatem, w zamian za betatestowanie AmigaOS 4 i ze swej umowy będę się wywiązywał. Od MOSa nigdy nie dostałem nic, poza mało eleganckimi wypowiedziami MOSTeamu, więc nie mam powodu by go używać, zwłaszcza że wiąże się to z kłopotami i dodatkowym ryzykiem. Dodam że analogicznie np. Linuxa na X5000 040 też nie używam, choć jest to z mojej perspektywy system bardziej atrakcyjny niż MOS.

Nie odpowiedziałeś, czy można zabootowac MOS czy OS4 z pendrive.


Nie odpowiedziałem bo mi umknęło takie pytanie. O ile wiem można (przynajmniej AmigaOS).
[#22] Re: NG garść pytań

@Norbert, post #20

@Norbert
Widzę że x5000 nie nadaje się na eksperymenty.
Mało elastyczny.
Każdy wybiera to co mu pasuje.
30szt na świecie.
------------------------------

Dalej nie sprawdziłeś informacji o jakim komputerze pisze Rafał w kontekście małej ilości.

Rafał pisał o małej ilości AmigaOne X5000/40 - wersji z procesorem czterordzeniowym.
Ten nie jest jeszcze w sprzedaży detalicznej.

AmigaOne X5000/20 sprzedała się w większej ilości niż 30 szt.
[#23] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #21

To napisz jak jest naprawdę oraz co dostaje użytkownik.
Bo do czego ma dostęp betatester i tak nie napiszesz, i to co testujesz nie znaczy że wejdzie do użycia dla zwykłych użytkownikow.

To właśnie Ty kupujesz sprzęt do gabloty. Nie testujesz bo boisz się że się zepsuje.
Jak się zepsuje (tylko dlaczego miałoby) to sprzęt w ramach gwarancji zostanie naprawiony, po gwarancji też.
Jak każdy inny sprzęt komputerowy
[#24] Re: NG garść pytań

@Amig_OS, post #22

A wiadomo wogole ile takich sprzetow jest u ludzi?
[#25] Re: NG garść pytań

@arturB, post #24

Kiedyś Trevor podawał jakieś dane - można by go gdzieś przy okazji zapytać.

AmigaOne X1000 wyprzedała się w całości.
Przypuszczam, że gdy zabraknie AmigaOne X5000/20 pewnie zaoferują /40.
A1222 też wyprzeda się na pniu bo wspiera Enhancera 2.0 z GPU.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:18:27 przez Amig_OS
[#26] Re: NG garść pytań

@MUFA-amigaone-pl, post #21

Kolega Recedent koniecznie chciał udowodnić że jego system jest lepszy, a to już było milion razy przy takich wątkach przerabiane


Kolega recedent odpowiedział na pytanie z postu numer 1 tylko w kontekście MorphOSa, czekając aż ktoś bardziej kompetentny wypowie się w sprawie OS4. Po czym przyszedł Rafał i zaszczycił wątek swoim wpisem, który nie wniósł nic w kontekście odpowiedzi, za to udało mu się wkleić takie miłe zdanie dla kolegów od MorphOSa:

Dajmy na to, przedmówca pisze coś o kartach Radeon HD 3000, na których widok fan motyla dostaje orgazmu, a których to zabytków żaden szanujący się posiadacz AmigaOS 4 nigdy nie będzie używał


Otóż wystaw sobie, że w moim poście nie napisałem ani słowa o kartach Radeon HD 3000. Ani słówka. I chyba musiałbym upaść na głowę, żeby niezdrowo się podniecać jakimiś peryferiami do komputera. Bardzo proszę, nie oceniaj innych swoją miarą.

W swoim kolejnym poście odpowiedziałem na pytania kolegi arturaB dotyczące OS4 najlepiej jak umiałem z tego właśnie powodu, że Ty postanowiłeś mu odpowiedzi nie udzielać.

To teraz merytorycznie jedziemy dalej:

Bardzo się cieszę, że sterowniki Warp3D nova są dodawane do X5000, jednak chyba się troszkę mijasz z prawdą. Polecam ten wpis, gdzie kolega amigasociety ku swemu zaskoczeniu dowiaduje się, że są jakieś różne rodzaje Warp3D nova i że jednak będzie musiał pakiecik sterowników do swojego Radeona HD 7750 (w takiej konfiguracji akurat nabył X5000) dokupić.

w kontekście współczesnej obsługi pamięci w roku 2021 wyciągnął archiwalną wypowiedź Freidena


...która jest jak najbardziej aktualna, bo AmigaOS ani wtedy ani dziś nie był w stanie obsłużyć więcej niż 4 GB RAM (a w przypadku zdecydowanej większości programów - 2 GB)? Może napisałem nieprawdę, że pozostała część robi za "Ram Disk dla użytkownika"?

Masz jedno PCI-ex16


...działające z prędkością PCI-ex8...

jak byś miał MOSa np. z nowoczesnym 3D, multicore i wsparciem dla 4GB RAMu, to widziałbyś sens odpalania AmigaOS4?


Absolutnie nie. Ale może gdyby AmigaOS4 miał nowoczesne 3D, multicore i wsparcie dla 4 GB RAM to spojrzałbym na niego bardziej przychylnym okiem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:34:31 przez recedent
[#27] Re: NG garść pytań

@recedent, post #26

Konrad i tu powinienieś zakończyć ten wątek - zamknięciem go...

Ile to juz razy było i ile musi być ?
[#28] Re: NG garść pytań

@vimothep, post #27

Wszystko byłoby w porządku, gdyby odpowiedz [4] byla na temat, a nie po kilku slowach zostaje strącone - "wojenka".
Po co to ?
[#29] Re: NG garść pytań

@arturB, post #1

Generalnie jak widać jest tak że lepiej po prostu nie pytać. Olać NG bo oba środowiska się żrą wytykając a to brak softu a to brak wsparcia do sprzętu.

Jak chcesz się pobawić w NG to albo emulacja i AOS4/MorphOS albo "Mac ze śmietnika" i MorphOS. Sprzęt do używania AmigaOS4 jest albo antyczny (któryś Pegasos) albo drogi.

Ani jeden ani drugi nie nadaje się praktycznie do używania w dzisiejszych czasach. Gier prawie nie ma, przeglądarka albo wymaga mocnego sprzętu (Wayfier na Mosie) albo jest zacofana (cokolwiek na AOS4). A i tak się rozbije o to że system ponad 2GB ramu (dla programów) nie zobaczy.
[#30] Re: NG garść pytań

@hrw, post #29

Generalnie jak widać jest tak że lepiej po prostu nie pytać. Olać NG bo oba środowiska się żrą wytykając a to brak softu a to brak wsparcia do sprzętu.


Jak najbardziej pytać. Pytać o MOSa na forum MOSa, pytać o AmigaOS 4 na forum AmigaOS 4. W końcu po to powstały dedykowane im działy forum, a jednym z pozytywnych skutków trzymania się tych założeń twórców forum PPA, jest minimalizacja ryzyka tzw "żarcia się".

Jak chcesz się pobawić w NG to albo emulacja i AOS4/MorphOS


Emulacja, z WinUAE to tylko AmigaOS 4. MOSa niektórzy odpalali pod Quemu. Nie wiem jednak czy to jest na tyle łatwe i przyjazne w użyciu jak UAE. Może i jest, ale w każdym bądź razie dużo mniej popularne.

Sprzęt do używania AmigaOS4 jest albo antyczny (któryś Pegasos)


Tak samo antyczny jak Mac. W przypadku Maca produkcję zakończono w lutym 2006 roku, w przypadku Pegasosa II, jeśli wierzyć Wikipedii w październiku 2006 roku, choć moim znadniem musiano zakończyć to kilka miesięcy wcześniej, bo o ile wiem ekologiczna norma ROSH (która w konsekwencji zabiła procesory G4) weszła w życie w połowie 2006 roku.

albo drogi.


No to już akurat od ćwierćwiecza wiadomo że Amiga, nie ważne czy klasyczna czy NG niestety nie jest dla golasów. Co jest dla golasów to każdy wie, ale ja tego głośno nie powiem by nie wywoływać wojny

Ani jeden ani drugi nie nadaje się praktycznie do używania w dzisiejszych czasach.


No a ja używam, nawet w tym momencie.

Gier prawie nie ma,


Uściślając "prawie nie ma" oznacza w przypadku AmigaOS 4 około 1000 pozycji. Owszem nie są to produkcje pokroju Wiedźmina, głównie rzeczy powstałych dzięki dobrodziejstwom open source, ale nie wiem czy w wypadku takiej liczby (to mniej więcej tyle ile wszystkich programów dla MOSa razem wziętych), użycie zwrotu "gier nie ma", jest właściwe.

przeglądarka albo wymaga mocnego sprzętu (Wayfier na Mosie)


Pisano mi że na G4 jest w zasadzie nieużywalna, ale nie wiem nie wypowiadam się, nigdy nie używałem ani nie widziałem na żywo, czy chocby na YT, bo to kompletnie wykracza poza zakres moich zainteresowań. Myślę że jako użytkownik MOSa wiesz to lepiej, więc pewnie tutaj masz rację.

albo jest zacofana (cokolwiek na AOS4).


To niestety prawda.

A i tak się rozbije o to że system ponad 2GB ramu (dla programów) nie zobaczy.


Dla niektórych zobaczy, nawet wymieniłem je z nazwy kilka postów wcześniej. Poza tym system się rozwija i nie stoi w miejscu, oprogramowanie również.

Poza tym nikt nikogo na siłę nie przekonuje żeby kupował np. X5000 i rzucał pecety w diabły bo tutaj jest super. Wiadomo że właściwym komputerem dla 99,9% Kowalskich jest pecet, tam będzie miał widoczne wszędzie Full Ramu, super gierki z 2021 robione przez zespoły składające się z setek ludzi, no i pewnie zaoszczędzi trochę grosza w kieszeni.

Natomiast jak ktoś jest hobbystą, zdającym sobie sprawę z tego że hobby musi kosztować, że hobby to z jednej strony przyjemność, ale z drugiej strony coś co wymaga czasami poświęceń no i zadaje tutaj pytania chcąc w to wejść, to mu odpowiadam jak jest. Ja i Amig_OS są jedynymi osobami udzielającymi się w tym wątku, mogącymi napisać jak jest z AmigaOS 4.1 na X5000, gdyż obcujemy z tym na co dzień, cała reszta niestety z Twoją osobą włącznie, powinna pisać jak jest na Morphosie w dziale MorphOS i wszyscy byliby szczęśliwi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem