Forum » AROS
[#1] Icaros Desktop 2.2.3
Ktoś ma jakiś pomysł, jak w laptopie "zdegradować" USB 3.0 do 2.0?
Opcji takiej u siebie nie widzę, ale mam program do edycji biosu i mogę włączyć tam dodatkowe menu, np. z ustawieniami USB.
Niestety nie bardzo to działa, albo jeszcze czegoś nie przestawiłem.
No chyba że Icaros nie współpracuje z moim laptopem, bo mam jedno gniazdo USB 2.0, ale podłączona tam myszka czy pendrive, też nie działają.
Laptop ASUS ROG GL552VW.
[#2] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #1

[#3] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@KM, post #2

Próbowałem. Żadne ustawienie niczego nie zmienia w kwestii działania USB.

Jeszcze denerwuje mnie ten efekt:


Raz uruchomi się tak, razjest normalny obraz. Niezależnie jaką opcję wybiorę z bootmenu i jakie ustawienia mam w biosie. Niestety nie da się wyłączyć dodatkowej karty graficznej. Mam dwie, jedną w procesorze - Intel 530, drugą GeForce GTX 960M.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 14:08:35 przez SuperBuster
[#4] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #3

Uruchamiasz sterowniki Vesa? A czy dysk możesz na IDE przestawić? Ja w netbooku jak mialem AHCI to kaprysił jak zmieniłem na IDE ruszyło.
[#5] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@KM, post #4

Dysk twardy działa tylko w trybie AHCI, ale jest wykrywany, przynajmniej partycja EFI. Z trybem vesa, czy vga, te pół ekranu to loteria. Raz jest pół, raz jest cały. Myślę, że to problem z grafiką hybrydową. Linuxa muszę uruchamiać w trybie nomonitors, żeby się instalator nie wysypał. Dopiero po zainstalowaniu systemu mogę doinstalować sterowniki graficzne. Wtedy działa tylko Nvidia.

PS.
Na razie uruchomiłem na starym Dellu D620, który mam do diagnostyki Mercedesów :)

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 18:13:31 przez SuperBuster
[#6] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #5

Ja mam takiego staruszka Działa AspireOS i Aros (nie pamiętam, czy mialem internet na wifi, bo chyba kiedy mialem ten sprzet to po kablu sprawdzalem). Używkę powinienes za grosze dostać, tylko ma 10', max 2 Gb i Atoma 1.66Ghz.
[#7] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@KM, post #6

ogólnie, to co komputer to inne zachowanie Icarosa.
Na Dellu odpala się tylko 640x480, i wyskakuje komunikat "Insert volume "P" in any drive" po uruchomieniu.
[#8] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #7

Wywaliłem Magellana i komunikat się nie pojawia.

Ale szlag mnie trafia z polskimi czcionkami. Robię jak w poradniku, ale za cholerę nie mogę zainstalować czcionek systemowych. W FontManager nie ma do wyboru czcionek Arial, Helvetica i XEN. Są jakieś Dejavu, ale żadnej nie da się ustawić dla Systemu. Dla ikon i "screen" się da, a dla systemu nie.
[#9] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #8

Juz wiem, Amiga NG nr 3 wyjasnia wszystko dokladniej
[#10] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #1

Wyrwij 5 styków w środku i GND usuń - będziesz miał USB 2.0 ...
[#11] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@BomberMAX, post #10

Zawsze może kondenstarory wymienić.
[#12] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@BomberMAX, post #10

Nie będzie, bo kontrolera nie rozpoznaje
[#13] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #1

Kwestia obsługi urządzeń USB przez system jest kwestią oprogramowania, jeżeli w laptopie jest chipset nie obsługiwany przez Arosa'sa to jak ma to działać? Czyli potrzeba sterowników chipsetu i sterowników urządzenia podłączonego do USB. Aros oczywiście posiada sterowniki do myszki USB, ale czy akurat do chipsetu, który masz w laptopie - tu jest już pewnie gorzej :(.

Po prostu przed zakupem sprzętu sprawdź na stronie Aros'a jaki sprzęt wspiera, a jeżeli sprzęt jest na liście i nie działa to zgłoś błąd.
Na stronie:
https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/AROS_USB_support#Host_Adapter_OHCI_UHCI_EHCI_xHCI_USB3.0_USB3.1 - widać, że USB 3.x nie jest wspierane.

USB 3.0 jest zgodne w dół ze wcześniejszymi wersjami, więc teoretycznie jeżeli chipset jest obsługiwany przez system i istnieją odpowiednie sterowniki to sprzęt typu USB 2.0 powinien działać i nie ma potrzeby cokolwiek zmieniać w biosie.

Obawiam się, że Twój laptop jest zbyt nowy ;) i jego sprzęt nie jest prawidłowo obsługiwany przez Aros'a.
[#14] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@tygrysekHD, post #13

Nie kupiłem laptopa specjalnie do AROSA.
Co do listy sprzętu, to zapoznałem się z nią i z tego co widzę, to chyba nie ma laptopa, który byłby wspierany w 100%
[#15] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #14

Te małe 10 calowe popierdułki na Atomie chyba są wspieranie na maxa, ale ofkoz mogę się mylić gdyż nie śledzę tego zagadnienia.
[#16] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@waldiamiga, post #15

link

Mam Della D620, którego nie ma na liście i nie działa w nim karta Wi-Fi. Nie wiem jak Ethernet, bo nie używam. Ale przełożyłem kartę Wi-fi z innego laptopa i działa (jakiś Atheros).

Minusem laptopa jest karta graficzna 8 MB. Mam jeszcze jakiegoś Acera, z którego pożyczyłem tą kartę wi-fi, ale nie ma w nim baterii i niewygodnie się z tego korzysta (często zmieniam miejsce siedzenia ze względu na kręgosłup )

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 21:47:09 przez SuperBuster
[#17] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #8

Ja próbowałem wielu rzeczy i zauważyłem, że drive P pojawia się tylko i wyłącznie w trybie VESA. Przetestowałem też na VBoxie, jest to samo. Najpierw myślałem że to AmiStart, bo komunikat pojawia się tuż przed załadowaniem paska, jak dasz Cancel, to dopiero pasek się pokazuje. Ale Magellan? W sumie o nim nie pomyślałem choć i tak go nie używam, wolę "Wędrowca"
[#18] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #16

Niektóre karty WIFI Atheros, są wspierane przez Arosa:
tu szczegóły
Mi zasuwał na Asus F5SL, tam tylko VESĘ miałem, reszta chodziła (dźwięk HD Audio i wspomniana karta wifi)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 23:52:30 przez don_rafito
[#19] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #3

Po instalacji zostaw w systemie tylko te stery z których chcesz korzystać. Jak znajdzie dla Nvidii, to skorzysta z niej, jak znajdzie dla Intela to skorzysta z niej. Boot Menu tu nic nie da. Możesz tylko tryb VESA wybrać.
[#20] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #19

Tzn co skąd usunąć.?
[#21] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #20

Ok, już wiem o co chodzi. Na HPku działa nouveau.hidd zamiast vesa.hidd, tylko muszę Gallium pobrac.
[#22] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #21

Odnośnie trybu VESA, czy też zauważyłeś że żądanie o napęd P, występuje tylko w tym trybie? Na Nvidii tego nie mam. A w VBoxie tylko w rozdzielczości 1024x768. W jakim sensie pomogło usunięcie Magellana? Usunięcie sekwencji, wyłączenie w Icaros Settings, czy w ogóle?
Czy testowałeś AmiBridge, integrując go Clonato?
[#23] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #22

Zanim nie znajdzie się przyczyny żądania napędu P wystarczy w s-s czy user-s dopisać Assign P: ram: .

Narazie wersja 2.2.3 nie jest dostępna dla ogółu, więc poszukiwania "wadliwego" programu musi poczekać.
[#24] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #22

Nie zwróciłem na to uwagi, zwłaszcza, że postanowiłem zainstalować Icarosa na HP-ku z GF9600 GT Mobile. Raz się ten komunikat pojawia, raz nie, innym razem nie wczytuje się cały pulpit, jeszcze innym razem przy próbie instalacji system się zawiesza.
Ehh, kolejny nieobsługiwany laptop.

Mam jeszcze Acera z 2007 roku, Ati X200 czy coś takiego, niestety na razie uruchomiłem tylko tryb Vesa. Ale za to działa dźwięk, sieć, usb. Tylko OWB muli :)
[#25] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #24

Ati Radeon tylko obsługuje VESĘ. Sieć jest bo masz pewnie Atherosa. Tak samo miałem na Asusie F5SL. OWB muli przy pierwszym uruchomieniu, gdy czcionki wczytuję. Nie wiem czemu muli za każdym razem. Spróbuj zwiększyć mu pamięć. Co do Nvidii, mam na Asusie P5Q, tą samą kartę i mam full wsparcie, łącznie z 3D, tylko w wersji desktopowej (przy uruchamianiu nie zauważyłem requestera o Drive P, za to pojawia się tylko przy VESIE). Po za tym SB Live i Realtek 8139- bodajże- w każdym razie sprzęt był dobierany pod Arosa, wszystkio śmiga, prócz AmiBridge (w 2.2.1 jeszcze jakoś szło ale bez kombinowania nie szło go ruszyć-opisałem to najnowszym nr AmigiNG- potem było już gorzej JanusUAE się wiesza, od najnowszej wersji jest lekka poprawa, ale nie przetestowałem tego jeszcze do końca).

W ogóle zauważyłem,że Aros gorzej sobie radzi z laptopami, o ile nie jest dedykowany. Ale wspomniałeś że jest tam też karta Intela, wywal sterownik dla Nvidii i zobacz czy skorzysta z IntelGMA


Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 21:56:50 przez don_rafito
[#26] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #25

który sterownik jest do intela? Jak się nazywa? Bo ja dopisuję do grub /Devs/Drivers nouveau.hidd, i2c.hidd, gallium.hidd. Potem Wanderer marudzi, że brakuje jeszcze jakiejś Library, ale mniejsza z tym. Ten laptop jest za nowy. Wkurzające jest sterowanie myszką za pomocą klawiatury

Szkoda, że ten HP z Nvidia 9600GT nie działa, bo może udało by się sterownik odpalić. Niestety Icaros się wiesza przy próbie zrobienia czegokolwiek. Inne systemy działają.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 22:17:21 przez SuperBuster
[#27] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #26

A nie ma w Drivers sterownika dla IntelGMA? (Nie patrzyłem w strukturę plików). Chodzi mi o to żeby fizycznie wywalić nouveau.hidd, albo zostawić tylko intelG45.hidd (i ewentualnie dla VESY). I zastartować system automatycznie (sam powinien wybrać stery).
Dziwne, że go nie masz, aż sprawdzę u siebie. Tu coś na temat znalazłem.
[#28] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #27

Nie widzę tam takiego sterownika. Na "i" jest tylko i2c oraz i8042.
Za to w Devs/Monitors jest IntelGMA
[#29] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@SuperBuster, post #28

Jak tam Twoje testy, udało się cos zdziałać? Potwierdzam, tez nie znalałzem pliku o nazwie intelgma45.hidd w Drivers. Może ma inną nazwę, bo widzisz novuea.hidd i Nvidia jest i tu i tu) z niego korzystam na GT9600. Dziwna sprawa.
Może po prostu wywal sterownik dla NVidii i zobacz czy przełączy się na Intelowską

Mam inne pytanko, odnosnie AmiBridge. od najnowszej wersji Janus sie wiesza. Nawet na Aros68k, jeszcze przed integracją z Clonato. Wcześniej tak nie było. Sprawdzałeś to może?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 00:58:10 przez don_rafito
[#30] Re: Icaros Desktop 2.2.3

@don_rafito, post #29

Nie testowałem najnowszej wersji. Amibridge nie uruchamiałem.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem