[#1] A500 i CHIP Ram
Jak zwiększyć CHIP Ram w A500???
Płyta rev. 8a1
[#2] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #1

Tu: link trochę było na ten temat.

I tu: link też trochę znalazłem.

Zapewne i na pewno musisz mieć w Amidze układ Super Agnus 8372B, aby myśleć o rozszerzeniu do 2 MB chip.
[#3] Re: A500 i CHIP Ram

@gilban, post #2

na 8a.1 ma 8375 więc może myśleć
trzeba przede wszystkim wlutować układ demultipleksera (U32) 74F139/74HCT139 następnie możesz wlutować 512kB na płytę i dołożyć 1MB "pod klapkę", albo metodą piggyback dolutować 1MB na płytę, jest zylion wątków na ten temat na forum
[#4] Re: A500 i CHIP Ram

@gilban, post #2

Zworki jp2 służy do przełączania pamięci pod klapką.
Jak ją przełączyłem, to amiga się nie włącza??? Nie wiem co jest nie tak
[#5] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #4

Ups.......doczytałem się, to nie w tej płycie, tylko rev 6.x
[#6] Re: A500 i CHIP Ram

@Kilos, post #3

Nie mam na razie układu U32
Zrobiłem 1Mb CHIP na płycie rev6, działa
Przełącznik na zworkach jp2 i jp7a przełącza; albo 1Mb CHIP albo 0,5Mb CHIP i 0,5Mb SLOW
Tylko nie widzi pamięci pod klapkę???????????
Da się z tym coś zrobić???????????

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 18:49:59 przez KRISS
[#7] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #6

Jak włożysz tam pamięć z podstawką pod Garego to wtedy jest większe prawdopodobieństwo że zadziała, 6a ma Agnus do 1mb.
[#8] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #6

jak rozumiem, masz rev 6, a nie rev 8?
Bo jeśli rev 8, to bardzo szczegółowy opis przeróbki na 2 MB chip na płycie masz tu: http://www.ppa.pl/forum/amiga/24586/a500-rev-8a-wlutowanie-pamieci-na-plyte-czyli-konfiguracja-pamieci-w-a500#m320712
Zrobiłem według tego opisu i działa.
Z tym że musisz mieć rev 8 - to zupełnie inna płyta niż rev 6, ma innego Agnusa (z innym pinoutem).
[#9] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #8

Nie wiesz wali7 czy jest gdzieś jakaś strona, na której można znaleźć informacje co w każdej rewizji płyty głównej zostało poprawione.

Np:

rev x.x - ....
rev x.x- ....

Coś w tym stylu ^^^
[#10] Re: A500 i CHIP Ram

@amizet, post #7

Włożyłem taką pamięć i nic
Obojętnie czy jest zwykła 0,5Mb czy większa z podstawką pod GARY - efekt taki sam; nie widzi nic
[#11] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #10

Zworki na mobo jak się wkłada pamięć z podstawką nie trzeba jakoś inaczej ustawić? nigdy nie miałem takiej pamięci i nigdy takiego configu nie robiłem /jeszcze/, więc raczej ci nie pomogę.
[#12] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #8

Mam rev6 i rev8
Na razie przerobiłem rev6 bo do rev8 nie mam jeszcze układu U32
Jak kupię to robię na rev8
Chodzi mi jeszcze o to, czy jak na płycie będzie ten 1 czy 2Mb CHIP to czy jak włożę pod klapkę rozszerzenie, to czy będzie ono widoczne jako SLOW
[#13] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #12

A za to, na to pytanie mam poszlaki, tzn na forum ktoś kiedyś podawał linka do Filmiku na którym to jakiś Anglik czy Amerykanin mówił że da się to zrobić tylko omówi to w dalszej części Filmu i Film się na tym kończy. Ale to by znaczyło że jest światełko w tunelu.
[#14] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #12

U mnie po rozbudowaniu chip ram do 1 MB na płycie (na rev 8) karta 0,5 MB "pod klapkę" rozszerzała chip ram do sumarycznej wielkości 1,5 MB na płycie. Po zrobieniu piggyback mod mam 2 mb chip ram na płycie. Trudno mi powiedzieć, czy w rev 8 da się równolegle z chip ram rozszerzać slow ram. Nie interesowało mnie to, gdyż mam ACA500 i jej ram skonfigurowany w przestrzeni slow ram.
[#15] Re: A500 i CHIP Ram

@amizet, post #9

Nigdy się nie zetknąłem z taką stroną. Trochę informacji znajdziesz na aminecie (docs/hard), a resztę trzeba wygooglować, względnie pytać na forach (PPA, Amibay, Elektroda....).
[#16] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #15

Ma ktoś schemat do płyty rev8a1
[#17] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #16

Ale schemat czego, A500 rev 8, czy przeróbki?
[#18] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #17

Schemat A500
rev 6 mam
[#19] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #18

Po prostu poszukaj schematu A500+ . A500 rev 8 jest zbudowana na płycie pluski, ma obsadzone połowę chip ramu przewidzianego na płycie, nie ma demuxa (U32), nie ma RTC, oraz ma wsadzone kości OCS (z wyjątkiem Agnusa, bo do pinoutu rev 8 pasuje wyłącznie 8375, czyli ECS, obsługujący pełne 2 MB chip ram).
Dokładny link do opisu przeróbki rev 8 (wlutowanie brakujących pamięci, dolutowanie U32 i ustawienie zworek) podałem wcześniej w tym wątku.
[#20] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #19

Z przeróbką pamięci nie ma problemu, po prostu chciałem mieć schemat do wglądu link
[#21] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #20

Tu masz m.in. schemat A500+ rev 8a http://www.devili.iki.fi/mirrors/4x4.hopto.org/

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 07:39:36 przez wali7
[#22] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #21

Pamięć włożona, układ U32 też, zworki ustawione ....................i nic, Amiga nie startuje???? Co jest nie tak????????
[#23] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #22

Zrobiłeś piggyback mod? Jaką masz konfigurację pamięci?
[#24] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #22

Sprawdź czy :

- Wyjąłeś rozszerzenie pamięci znajdujące się pod klapką.
- Nie masz zwarć pomiędzy nóżkami na scalakach od pamięci i demultipleksera
- Nie masz zimnych lutów


Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 09:15:14 przez Barracudo
[#25] Re: A500 i CHIP Ram

@Barracudo, post #24

No przecież napisał że poza pamięcią włożył również układ układ U32, czyli do płyty 8a. No bo niby do której. Czytaj co było wcześniej napisane.
[#26] Re: A500 i CHIP Ram

@gilban, post #25

Zrob zdjecie miejsc plyty gdzie cos zmieniales
[#27] Re: A500 i CHIP Ram

@gilban, post #25

Tak się składa że przed twoją odpowiedzią zdążyłem edytować swój post. Poluzuj szelki kolego.
[#28] Re: A500 i CHIP Ram

@Barracudo, post #27

Ok. Nie ma sprawy. Przed napisaniem postu nie odświeżyłem strony i tak to wyszło.
[#29] Re: A500 i CHIP Ram

@wali7, post #23

Nie wiem czy to ważne, ale na razie mam wlutowane dodatkowe tylko 0,5Mb na płycie plus układ U32 w podstawce
[#30] Re: A500 i CHIP Ram

@KRISS, post #29

Musiałeś zrobić coś nie tak, bo w tej konfiguracji powinna ami wstać z 1MB pamięci.

Zworki pod U32 rozlutowałeś?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem