[#211] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #209

No super,sprzęcik wyszedł lepszy niż TF328. Z przyjemnością dorzucę to cudeńko do swojej Amigi :) Jeśli chodzi o ewentualne kolejne wersje to możliwosć podpięcia stacji dyskietek nie jest głupim pomysłem. Co prawda o wiele bardziej chciałbym żebyś stworzył turbinke z prawdziwego zdarzenia do CD32. Jakby się udało chciaż upchać ec020 taktowane 33MHz byłoby komfortowo już pograć w bardziej zasobożerne amigowe tytuły. Optymalnie gdyby się udało wsadzić 030 w wersji QFP i gniazdo simm na 32MB i mamy cudeńko. QWersje procków QFP są o wiele tańsze nniż PGA np tu: link
i śmiało można by było zrobic z nich użytek :)
[#212] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #210

Apropos Expansion slotu. Podłączałem go do 3 różnych odbiorników, na tv Samsunga cisza, a na pozostałych dwóch świeci na żółto. Masz pomysł co może być spsute?
[#213] Re: Expansion Slot dla CD32

@fazior, post #212

bo Szajsungi mają obraz z Amigi chyba tylko przez tuner.
[#214] Re: Expansion Slot dla CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #213

Jasne, ale jakby świecił to pewnie i tak na żółto:).
[#215] Re: Expansion Slot dla CD32

@FeRu, post #211

Co prawda o wiele bardziej chciałbym żebyś stworzył turbinke z prawdziwego zdarzenia do CD32. Jakby się udało chciaż upchać ec020 taktowane 33MHz byłoby komfortowo już pograć w bardziej zasobożerne amigowe tytuły.

Wszystko w swoim czasie. Trzeba w pierwszej kolejności nabrać doświadczenia w tym temacie.

Optymalnie gdyby się udało wsadzić 030 w wersji QFP i gniazdo simm na 32MB i mamy cudeńko.

Do 030 z SIMM-ami nie ma co się pchać, traci się na wydajności procka.

QWersje procków QFP są o wiele tańsze nniż PGA np tu: link
i śmiało można by było zrobic z nich użytek :)

Gdyby było pewne, że to nie są uwalone lub zwarte procki, to można pomyśleć.
Kiedyś kupiłem takie procki i niestety były zwarte :(
[#216] Re: Expansion Slot dla CD32

@fazior, post #212

Apropos Expansion slotu. Podłączałem go do 3 różnych odbiorników, na tv Samsunga cisza, a na pozostałych dwóch świeci na żółto. Masz pomysł co może być spsute?

Nie mam dostępu do żadnego TV Samsunga, a sprawdzałem tylko na 2-3 monitorach Samsunga i to w trybie 31kHz.
[#217] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #202

Czy karta będzie miała możliwość wyłączania simma bez wyłączenia IDE?

Dwa, na zdjęciu widzę opis wyłączający kartę i przełącznik 8/16MB -nie będzie można umieścić simmów większych niż 16MB?
[#218] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #215

Dziwna sprawa :>
Przeczytałem co napisałeś o simach i 030 i fakt są wolne w połączeniu z 030, taka ACA z 020/30 z nowszymi szybszymi pamięciami ma o wiele lepsze osiągi niż moja karta czy jakakolwiek inna karta na simach.

W związku z powyższym dzisiaj na serio przyśniło mi się iż dorwałem gdzieś adapter z ddr na simm i moja Ami dostała kopa :D
Z tego co się orientuję chyba takie cudo nie istnieje......
[#219] Re: Expansion Slot dla CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #217

Czy karta będzie miała możliwość wyłączania simma bez wyłączenia IDE?

Teraz nie ma, ale jeśli zmieści mi się jeszcze logika odpowiedzialna za to, to byłaby taka możliwość z poziomu oprogramowania.

Dwa, na zdjęciu widzę opis wyłączający kartę i przełącznik 8/16MB -nie będzie można umieścić simmów większych niż 16MB?

Już wyjaśniam co autor miał na myśli ;)
8 oznacza SIMM-y od 1-8MB, natomiast 16 oznacza od 16-128MB.
[#220] Re: Expansion Slot dla CD32

@mikecios, post #218

W związku z powyższym dzisiaj na serio przyśniło mi się iż dorwałem gdzieś adapter z ddr na simm i moja Ami dostała kopa :D


To niestety nie przyśpieszy Ci Ami. Kontrolery pamięci w starszych karta są dostosowane do timingów DRAM-ów i przy "normalnym" taktowaniu karty nie dostrzeżesz różnicy. Jedyne zastosowanie widziałbym w przypadku podkręcania kart, tam gdzie SIMM-y nie dają już rady.

Z tego co się orientuję chyba takie cudo nie istnieje......


Z DDRami to raczej nie, ale np. z takimi SDRAM-ami (to się chyba DIMM-y nazywało) to już tak. Swego czasu Motorola opublikowała notkę aplikacyjną dla takiego ustrojstwa
[#221] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #220

Żeby nie było, że się nie da
Dodałem opcję pozwalającą z poziomu softu zmieniać prędkość kontrolera pamięci. Tym samym jeśli będziemy dysponować odpowiednio szybkim SIMM-em możemy uzyskać wydajność w/g SysInfo 2.96 MIPS-a.

[#222] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #221

No i pięknie, widzę że masz coraz więcej ciekawych pomysłów na pogonienie tego Wichra CD32 i fajnie widzieć jak Ci się udaje obejść kolejne niedogodności.
Jeszcze pytanko mam dotyczące slotu simm, w wersji "konsumenckiej" będzie też prostopadle slot względem karty? Mieści się bez problemu pod obudową?
[#223] Re: Expansion Slot dla CD32

@FeRu, post #222

No i pięknie, widzę że masz coraz więcej ciekawych pomysłów na pogonienie tego Wichra CD32 i fajnie widzieć jak Ci się udaje obejść kolejne niedogodności.

Staram się dodawać w ramach istniejącej elektroniki.

Jeszcze pytanko mam dotyczące slotu simm, w wersji "konsumenckiej" będzie też prostopadle slot względem karty? Mieści się bez problemu pod obudową?

Przy niższych SIMM-ach się mieści, jednak w końcowej wersji będą gniazda kątowe, to zapewni możliwość montażu wyższych SIMM-ów.
[#224] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #221

Przy 14MHz byle simm, nawet taki 80ns powinien dawać radę, czy są w cd32 jakieś inne przeszkody?
[#225] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #220

Nie wiadomo jak będzie w praniu. Na zagranicznych forach czytałem, że gry jak Doom na T328 chodzą płynniej niż na SX1 itp. właśnie dzięki szybkiej pamięci.
[#226] Re: Expansion Slot dla CD32

@sanjyuubi, post #224

Przy 14MHz byle simm, nawet taki 80ns powinien dawać radę, czy są w cd32 jakieś inne przeszkody?

Też byłem zaskoczony jak pamięć nie chciała odpalić, a w teorii nie powinno być problemów.
Pamięć nie zdążała wystawiać danych i dlatego ten waitstat musiał się pojawić.
[#227] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #226

Coś mi tu nie pasuje, EC020 mi hulał na pamięciach 60ns przy 28MHz bez waitstate'ów, gdzie czas cyklu procesora wynosi 105ns (pamięci około 60ns licząc od _AS), przy 14MHz jest tego czasu aż 2 razy tyle.

S1 - _as aktywne -> S2 - narastające zbocze, RAS -> 35ns -> S3 opadające zbocze, MUX -> 35ns -> S4 narastające zbocze -> 35ns -> S5 narastające zbocze, odczyt danych przez procesor

Przy takim timingu od momentu pojawienia się RAS mija 105ns do momentu w którym procesor zatrzaśnie dane, więc to musi działać.

Przy 28MHz, ta strategia przy kościach 60ns jest ryzykowna, więc stosuje się metodę _AS, RAS -> S1, MUX, -> S2, CAS ja tak przynajmniej mam w 9T i Boris.

Czy sygnał _AS na slocie ma jakieś opóźnienia względem procesora? Możesz zrobić analizatorem zrzut relacji zegara procesora i sygnałów _AS, RAS, CAS i DSACK0,1, ewentualnie jakieś linie danych, by było widać w którym momencie się zmieniają??



Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 00:55:06 przez sanjyuubi
[#228] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #226

Fantastyczna robota! Wiadomo już kiedy będzie dostępne i w jakiej cenie?
[#229] Re: Expansion Slot dla CD32

@sanjyuubi, post #227

Coś mi tu nie pasuje,...

No i problem rozwiązany dzięki temu, że przypomniało mi się rozwiązanie z A2000 (z czasów prototypu Wichra2000) i dokładnie taki sam problem. Rozwiązaniem jest podniesienie dwukrotnie taktowania kontrolera pamięci w stosunku do zegara procesora.
Także teraz pamięci będzie można odpalić na pełnej prędkości.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 01:00:05 przez spidi
[#230] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #216

Na samsungu generalnie nie działa, ale mniejsza z tym. Bardziej martwi mnie to że na tych monitorach na których działa obraz jest nieciekawy. Jakby niebieskiej składowej nie było? Na svideo ta CD32 świeci normalnie.
[#231] Re: Expansion Slot dla CD32

@fazior, post #230

No to chyba coś jest nie tak ze sprzętem. JA co prawda mam Riser od kipper2k v.6 i próbowałem na Samsungu 42 cale i na LGm1721a ktorego uzywam do retro i na Sony trinitron KV-14LT1B kjtórego mam do Nesa/Famicoma/Pegasusa i innych gier wymagajacych CRT by ponaparzać pistoletem i na wszystkim obraz jest jak najbardziej prawidłowy i praktycznie w ogóle nie ma rożnicy z tym z innych amig przez RGB
[#232] Re: Expansion Slot dla CD32

@fazior, post #230

Bardziej martwi mnie to że na tych monitorach na których działa obraz jest nieciekawy. Jakby niebieskiej składowej nie było? Na svideo ta CD32 świeci normalnie.

Ewidentnie brakuje składowej.
[#233] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #232

Już się wyjaśniło - pieprzyć gwarancję:). Emm kondensator c7 był nieprzylutowany. Trzymał się lekko jedną nogą. Teraz już jest ok. Nie kombinowałem przy tym wcześniej, serio.
[#234] Re: Expansion Slot dla CD32

@fazior, post #233

Już się wyjaśniło - pieprzyć gwarancję:). Emm kondensator c7 był nieprzylutowany. Trzymał się lekko jedną nogą. Teraz już jest ok. Nie kombinowałem przy tym wcześniej, serio.

Riser testy przeszedł jednak lut "puścił" później.
[#235] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #234

Niewykluczone że przy pierwszym podłączeniu go docisnąłem łapą przy wciskaniu w złącze, od początku nie miałem odpowiednich kolorów. Ale jak pisałem wyżej 30 sekund i śmiga.
[#236] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #1

Takie jeszcze w ogóle luźnie pytanie związane z CD32. Czy gry z CD da się instalować na HD? Czy jak zainstaluję poprzez WHDLoad to muzyka będzie grała z CD? Czy da się grę odpalić dwuklikiem spod WB?
[#237] Re: Expansion Slot dla CD32

@Jield, post #236

Czy gry z CD da się instalować na HD?


to są gry dyskowe, często wystarczy przegrać na dysk i od razu uruchomić.

Czy jak zainstaluję poprzez WHDLoad to muzyka będzie grała z CD?


będzie muzyka z CD, o ile CD będzie w napędzie.
[#238] Re: Expansion Slot dla CD32

@spidi, post #219

Teraz nie ma, ale jeśli zmieści mi się jeszcze logika odpowiedzialna za to, to byłaby taka możliwość z poziomu oprogramowania.


Jak się nie zmieści to daj możliwość podłączenia zwykłego przełącznika, żeby tylko wyłączyć SIMM-a.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 20:05:50 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#239] Re: Expansion Slot dla CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #237

Na pewno? O ile pamiętam, to whdload nigdy nie obsługiwał ścieżek audio ze względu na konieczność częstego wychodzenia do systemu.

http://mantis.whdload.de/view.php?id=3686
[#240] Re: Expansion Slot dla CD32

@sanjyuubi, post #239

Nie używam WHDLoad dla gier z CD32. Gry z CD32 po prostu przegrywasz na dysk i uruchamiasz.

Do obsługi tracków audio na innych Amigach trzeba uruchomić emulator CD32 i też trzeba posiadać napęd CD oraz mikser audio (CD32 juź posiada sprzętowy mikser audio).

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 22:33:12 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem