kategorie: Karty procesorowe, Komputery
[#31] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@teh_KaiN, post #29

Czy ten FMC prócz regulacji opóźnień umożliwia ich synchronizację z zboczami zewnętrznego zegara, w tym przypadku 7MHz?
[#32] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #27

Choćby przy Vampire bodajże twierdzili, że dlatego usunęli używanie 68000(była taka opcja) bo wszystko tak dokładnie i dobrze działa...

Dobre akceleratory mają możliwość wykorzystania org. 68000 link.

Wydaje mi się, że łatwiej po prostu wsadzić 68000, niż zużyć (chyba sporo) czas na dążenie do czegoś co potrafi w miarę tani i łatwo dostępny procesor.
[#33] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@pgru2, post #32

No to przecież pisałem, że Vampire nie emuluje 68000. Może emulować wszystkie jego instrukcje i tryby, ale choćby z racji taktowania i innych udogodnień (cache, 32bitowy dostęp do pamięci) nie jest i nie będzie cycle exact z 68000/7.16MHz w A500. Czyli ten promil gier na amigę, które są napisane pod konkretną ilość cykli i MHz będzie działał źle albo wcale. Czy to jednak jest aż taki problem? W przypadku Vampire 68k softcore to jest moduł vhdl z całości (zawierającej też SAGA, kontroler IDE, interfejs HDMI-like*, kontroler pamięci i całą logikę sklejającą z szyną amigi). Jeśli chcesz 68k - śmiało, ale tracisz wszystko co wnosi turbo. Nie, żeby nie dało się inaczej, ale po co? Gdyby ktoś chciał to jest inny softcore cycle exact dla 68000. Podmienić w fpga, zrebootować i działa. Ale - jeszcze raz - po co?
[#34] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@sanjyuubi, post #31

Zacznijmy od tego że STM jest zasilany clockiem 7MHz z Amigi i podbijany PLLem do coś koło 210MHz. ;) I to idzie wprost, bez konwersji poziomów, bo clock amigowy ma jeśli dobrze pamiętam coś koło 2V w szczycie, czyli tyle ile też spodziewa się STM (sprawdzałem oscylogramy, dokumentacje, w praktyce też działa). FMC to peryferium STMa, które działa w takt zegara głównego - także owszem, masz pełną synchronizację. Opóźnienia robisz ustawiając liczniki ile taktów ma czekać - stąd też potencjalna wada rozwiązania bez CPLD, że te liczniki mają skończoną górną wartość, którą trzeba ustawiać prawdopodobnie wartością mnożoną razy 30 - o ile się to powinno jeszcze dać radę zrobić w STM32F7 taktowanym max 210MHz, to przy przejściu na H7 (nota bene pinowo kompatybilny z F7), który zasuwa na max 420MHz te liczniki już mogą nie starczyć i międzymordzie CPLD może być już niezbędne.

Coś jeszcze gdzieś czytałem że FMC można puścić na clocku podzielonym przez dwa, więc to by mogło być ewentualnym rozwiązaniem problemu, pytanie czy zadziała to na całe FMC spowalniając również podpięty SDRAM (chociaż ten szybciej niż 100-133MHz chyba nie uciągnie?), czy to tylko na konkretne okienko przestrzeni adresowej. Bo takich okienek jest chyba 4, każde ma osobno konfigurowalny interfejs zewnętrzny.

Co do 68k obok STMa - nie wiem co na to Spidi, ale ja bym osobiście nie komplikował tym sprawy. Zresztą, na 95% projekt będzie open source, więc jak komuś bardzo zależy to sobie doprojektuje taką funkcjonalność. ;) Generalnie myślę że dla purystów 68k będzie projekt Cizara, a ten dla tych co nie czują sentymentu do procesora, a jedynie do chipsetu.

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:39:25 przez teh_KaiN
[#35] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@teh_KaiN, post #34

Chodzi mi o to, czy FMC potrafi wystawiać sygnały zsynchronizowane ze zboczami zegara zewnętrznego 7MHz (przy 200MHz to już nie ma znaczenia, czy procek jest taktowany synchronicznie, czy nie), np. AS jest wystawiane przez 68000 wraz z narastającym drugim zboczem zegara, punkt wystawienia sygnałów UDS, LDS natomiast różni się w zależności, czy mamy do czynienia z zapisem czy odczytem, jeśli nie to trzeba monitorować stan sygnału zegarowego w celu detekcji zboczy. Amiga 500 z własnego doświadczenia jest bardziej tolerancyjna na odstępstwa od oryginalnych timingów np. możesz podać sygnał 14MHz na procesor 68000 i Amiga się uruchomi (wymagana jest jednak korekcja sygnałów E,VPA, VMA, gdyż taktowanie E także wzrośnie). A600 jest z kolei bardziej wymagająca.

Zegar ma 3V, trochę mnie to zaskoczyło, bo spodziewałem się 5V.

Wasz projekt może popchnie trochę popularność AROSa do przodu, po skompilowaniu go pod ARMa, ma teoretycznie możliwość zacząć konkurować z użytecznością systemów dla kart PPC.
[#36] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@sanjyuubi, post #35

a, chodzi Ci o synchronizację z nieprzemnożonym clockiem. Chyba nie. O, i tu faktycznie może być przydatne CPLD, nie wziąłem tego pod uwagę.
[#37] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@teh_KaiN, post #36

Teoretycznie możesz zrobić przerwanie o wysokim priorytecie na narastające zbocze CLK7 i w przerwaniu robić odczyt/zapis przez FMC.

CPLD który załatwi ten problem kosztuje 7,50zł. Pozostawienie dostosowanie timingów do Amigi przez CPLD może pozwolić ewentualnie przenieść projekt do A1200 bez ingerencji w wsad ARM (potrzebny będzie jednak jakiś sygnał z ARM by sygnalizować, że będzie chciał czytać/zapisywać coś więcej niż 16-bit).
[#38] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@sanjyuubi, post #37

Bez CPLD raczej się nie obędzie, a bardzo ułatwia powiązanie tego wszystkiego.

Poniżej filmik z "mruganiem" kolorami po ekranie.

[#39] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@spidi, post #38

W sumie już można na E3 się z tym wybrać.
[#40] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@sanjyuubi, post #39

W sumie już można na E3 się z tym wybrać.

To raptem mój 3 krok w całej tej zabawie, a jeszcze kilka pewnie będę miał do zrobienia zanim zostanie odpalony emulator 68k JIT.
[#41] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@pgru2, post #32

Choćby przy Vampire bodajże twierdzili, że dlatego usunęli używanie 68000(była taka opcja) bo wszystko tak dokładnie i dobrze działa...

Dobre akceleratory mają możliwość wykorzystania org. 68000 link.

Wydaje mi się, że łatwiej po prostu wsadzić 68000, niż zużyć (chyba sporo) czas na dążenie do czegoś co potrafi w miarę tani i łatwo dostępny procesor.


Naszym założeniem jest wsadzenie szybkiego procesora ARM do Amigi 500 i uruchomienie na nim emulatora m68k JIT w celu uzyskania możliwości jak najszybszego działania oprogramowania i AmigaOS napisanego dla m68k.
Może później uda się np. dostosować Arosa, który zapewne na obecnym procesorze STM32F7 (216MHz), będzie działał o wiele szybciej niż na 68060.
[#42] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@pgru2, post #32

Dobre akceleratory mają możliwość wykorzystania org. 68000

Dobrze wiedzieć, że są i złe akceleratory, jest to zło konieczne zapewniające uwypuklenie kontrastu, aby można było odróżnić jedne od drugich.

Sama idea użycia ARM i emulacji 68000 jest wkładaniem kija w mrowisko, nie jest to więc produkt dla każdego, ale alternatywną ścieżką dla każdego kto za oryginalnym 68000 tęsknić nie będzie.
[#43] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@sanjyuubi, post #42

Prawda jest taka że w ARM trzeba było iść zamiast PPC które okazało się ślepą ulicą.
[#44] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@PrzemasIII, post #43

Tylko w tamtych czasach ARM nie miał do zaoferowania zupełnie nic (oprócz energooszczędności), a PowerPC miało wszystko - dobrą wydajność ogółem, dobrą wydajność/wat, dobrą cenę i rozwijający się soft. Tylko PPC już dekadę temu było wiadomo, że nic z tego, a do dziś jednak pojawiają się kolejne konstrukcje bazujące na jakiś mega drogich egzotycznych PowerPC. W tym samym czasie poniżej 100$ są SoC na 4xCortex A73 + 2x Cortex A53 i w miarę rozsądną grafiką 3D (i kodekami a/v) oraz z bardzo przyzwoitą bazą oprogramowania.
[#45] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #44

I wciąż pakują kasę w tego nieszczęsnego Tabora... jeszcze się za 10 lat okaże, że jakieś rozwiązanie na ARMie z kolejną wersją OS 3 jest potężniejsze, niż maszyny z PPC, i do tego 5 razy tańsze.
[#46] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #44

No jednak komputery Acorn Archimedes korzystały z ARM i modele z serii A3000 miały ARM 2 o prędkości 8MHz. Model A3010,który konkurował z A500 i linią Atari ST posiadał procesor ARM250 (jeden z pierwszych SOC z układem audio,wideo i kontrolerem pamięci) o prędkości 12MHz który osiąga ok 7MIPS czyli 68030 o prędkości oj 33MHz.Wiec już wtedy istniały szybkie ARM,a platforma bardzo szybko się rozwijała.

[#47] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@FeRu, post #46

Czy można ot tak sobie stawiać liczby przedstawiające wydajność dwóch różnych architektur na równi ze sobą? Zwłaszcza, że ARM to RISC, a 68030 to CISC, po rozbiciu rozkazów CISC na RISC, tych mipsów zrobi się trochę więcej.

Motorola pewnie wygrała ze względu na cenę i dość szeroką rodzinę gwarantującą dość dużą skalowalność produktu końcowego, 68000 do domu, 68040/60 do zadań specjalnych.


Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 17:04:12 przez sanjyuubi
[#48] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@FeRu, post #46

"a platforma bardzo szybko się rozwijała"
W co konkretnie?
ARM7 kontra 68040 wypadało tak sobie, a do PowerPC 601 nie miało nawet startu, zresztą podobnie wyglądała wydajność ARM gdy wchodziło 603/604, 7xx (G3) i 74xx(G4). Więc pod kątem wydajności to akurat ARM było kiepską alternatywą dla PowerPC do czasu pojawienia się nowszych, mocniejszych Cortex. Przez cały ten czas ARM jeśli trafiał do komputerów to tylko słabych ale energooszczędnych laptopów, albo do pocket pc. Przez ten cały czas nie stanowił żadnej konkurencji dla x86 czy mocniejszych motorolek. Do komputerów powrócił względnie niedawno, a platforma na której się rozwijał ARM to SoC do telefonów, telewizorów, routerów, lodówek, pralek, samochodów itp. itd.
[#49] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@spidi, post #38

Kolejny krok. Zapis do pamięci CHIP no i wyświetlanie obrazu.

[#50] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@spidi, post #49

ładne zasłonki w warsztacie ;)
[#51] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@Cedrat, post #45

jeszcze się za 10 lat okaże, że jakieś rozwiązanie na ARMie z kolejną wersją OS 3 jest potężniejsze, niż maszyny z PPC, i do tego 5 razy tańsze.


A, możliwe, możliwe. Ale wiesz, w całym nurcie NG chodzi właśnie o to, żeby nie czekać co będzie za 10 lat, tylko żeby używać komputera tu i teraz.
[#52] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #51

Mój romans z OS4 był bardzo krótki - właśnie dla tego, że nie znalazłem tam niczego, czego chciałbym używać. I do tego jeszcze WHDLoad mi nie działał :(

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 07:26:36 przez Cedrat
[#53] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #51

w całym nurcie NG chodzi właśnie o to, żeby nie czekać co będzie za 10 lat

Noo powiedziałbym że można odnieść wrażenie, że jest wręcz odwrotnie.
[#54] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@okejokej, post #53

Tak mówisz? A jakiego NG używasz?
[#55] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #54

Co za pytanie ?
NG jest tylko jedno.
Z faktami nie ma co dyskutować OK
[#56] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #54

Żadnego nie używam, ale obserwując przez lata światek OS4 też można dojść do pewnych wniosków. A to czekanie na płyty, a to czekanie na system do nich gdy są już gotowe, a to znowuż czekanie na komplet sterowników dla układów na płycie, które nigdy nie nadchodzą zresztą - a przecież to płyty dedykowane dla tego systemu!

Czekanie na Tabora będącego z góry poronionym pomysłem przez wybór lekko upośledzonego procesora. Tabora który tworzy się tak długo, że komponenty użyte do jego produkcji zdążyły chyba zniknąć z rynku przed jego wypuszczeniem Czekanie na laptopa który nigdy nie nadszedł... and so on.

Nie wdaję się tu w dyskusję na temat amigowości innych rozwiązań, jednak biorąc pod uwagę samą ich genezę nie ma wątpliwości, że amigowymi systemami są. Po prostu na widok dyskusji o Amidze NG pierwsze, co przychodzi mi na myśl to - z naturalnych powodów, poprzez chociażby samą nazwę, to OS4.

Chociaż kiedyś bawiłem się troszkę AROSem to nie śledzę obecnie jego ani MOSa, więc jeśli tam to wygląda inaczej, no to fajnie. Przynajmniej tyle wiem, że nie trzeba czekać na sprzęt
[#57] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@spidi, post #1

Witam. Jestem laikiem sprzętowym, ale ciekawi mnie, jak to będzie działać, ale tak na "chłopski rozum" (bo inaczej tego nie zrozumiem :) ). Rozumiem mniej więcej, jak działa emulacja amigi na PC czy Raspberry Pi. Uruchamiamy program emulatora, który symuluje zachowanie procesora Amigi, układów specjalizowanych itp. Co się dzieje tutaj po włączeniu komputera? Arm jakoś tam przejmuje kontrolę nad całym hardwarem, Motorola jest odłączana i wczytywany jest automatycznie jakiś program, dzięki któremu Arm emuluje Motorolę? Gdzie znajduje się ten kod emulatora? W jakiejś pamięci flash?
[#58] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@marskow, post #57

Co się dzieje tutaj po włączeniu komputera? Arm jakoś tam przejmuje kontrolę nad całym hardwarem, Motorola jest odłączana i wczytywany jest automatycznie jakiś program, dzięki któremu Arm emuluje Motorolę? Gdzie znajduje się ten kod emulatora? W jakiejś pamięci flash?

W naszym przypadku po włączeniu komputera ARM uruchamia program znajdujący się w jego wewnętrznej pamięci Flash, który odpowiada za konfigurację zasobów sprzętowych procesora ARM oraz za emulację procesora m68k. I to wszystko.
[#59] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@spidi, post #58

Dobitniej jeszcze powiem - emulowany jest tylko i wyłącznie procesor 68k. Chyba że ktoś będzie chciał odpalić kod ARM - wtedy emulowane jest nic. ARM korzysta wprost z chipsetu, CHIPu i FASTu. Będzie pewnie miał jeszcze jakiś swój szybszy FAST.
[#60] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@teh_KaiN, post #59

Będzie pewnie miał jeszcze jakiś swój szybszy FAST.

8-12MB , bo tyle chyba na maxa da się dodatkowo zaadresować na 68000?
Chyba że nie będziecie się trzymać ściśle specyfikacji?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem