Komentowana treść: Sąd odrzucił wniosek Cloanto
[#31] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@snajper, post #29

Wompierz czyli Vampire??? Co by to nie było jest ciekawy. Ja wolę Raspberry Pi3b+ + obudów Flirc + bezprzewodowa klawiatura Logitech + Amibian. Może mnie wyśmiejesz ale tak mi pasuje. Małe, wygodne i szybkie ;) Moje dzieci lubią na tym sprzeciku grać w Lemmings, Archon i BubbleBobble i jeszcze coś się znajdzie. Retro.... Do pracy mam inny komputer.
[#32] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Prałat, post #31

Wompierz czyli Vampire???


no.

Ja wolę Raspberry Pi3b+ + obudów Flirc + bezprzewodowa klawiatura Logitech + Amibian. Może mnie wyśmiejesz ale tak mi pasuje. Małe, wygodne i szybkie ;)


spoko, każdy używa, co mu pasuje.
[#33] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@X-Type^HVR, post #1

To już nie jest śmieszne...


Nie ma znaczenia czy śmieszne, czy nieśmieszne.

A dla Ciebie, jakie to ma znaczenie od której firmy kupujesz produkty amigowe?

Czy cena nie ma większego znaczenia?

to się kiedyś skończy?


Mając na względzie zarówno obecny "bałagan" w obszarze amigowego IP oraz wzrost trendu retro, raczej nieprędko.

Ale jak pisałem wyżej, co za różnica z perspektywy użytkownika/nabywcy? Odpowiedź na to pytanie jest generalnie interesująca wyłącznie dla procesujących się podmiotów, względnie dla reprezentujących ich prawników bądź kancelarii.
[#34] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@David, post #33

A dla Ciebie, jakie to ma znaczenie od której firmy kupujesz produkty amigowe?

Ma dosyć duże znaczenie. Amiga dla mnie to hobby. Chciałbym widzieć jakąś "jedność" w środowisku. Rozwój 3.x, rozwój 4.x/NG (chociaż tutaj jest jeszcze gorzej). Teraz doszło do tego, że po zakupie os 3.1.4 nie wiadomo, czy to legalne, czy nie, czy będzie kolejna wersja, czy nie, do kogo trafią pieniądze (np. po przegranych bataliach o nazwy/marki czy co tam jeszcze)... Zamiast się cieszyć, to są dyskusje i rozważania kto i kogo pozwie (i za co:)
Ja jestem przywiązany do marek/nazw: dla mnie takie nazwy/marki Amiga, Apple czy Atari mają znaczenie. Rozumiem, że jakaś firma wykupuje prawa, czy inną firmę itp. To wygląda jednak na tort "amigowy", który ma kilka(naście?) kawałków i każdy próbuje wyrwać swój. Tort jest z bitej śmietany (i owocami, ma swój klimat i smak, ale chyba ktoś zapomniał, że kiedyś się popsuje i zostanie jedna wielka pleśń....

Czy cena nie ma większego znaczenia?

Ma znaczenie, ale drugorzędne. To jest hobby i nie jest ono tanie. Jednak to całe "zamieszanie" powoduje jeszcze większe koszty (także dla nas, użytkowników).

Ale jak pisałem wyżej, co za różnica z perspektywy użytkownika/nabywcy?

Taka, że ideałem jest to, co było kiedyś :) A na serio: jak też pisałem, chciałbym widzieć po prostu współpracę tych firm. Jakieś połączenie sił. Pokojowy "podział" linii classic i ng... heh marzenia...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 10:50:39 przez X-Type^HVR
[#35] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Prałat, post #28

Wszystko co najlepsze powstało na Amidze było do 1994 roku...

I tak i nie. Tak, jeśli chodzi o istnienie Amigi na rynku jako pełnoprawnego rozwiązania sprzętowo-programowego. Właściwie, to nawet trochę krócej, bo A4000 w 1992 roku to był właściwie ostatni istotny krok technologiczny (AGA). Co nie znaczy, że potem, także po upadku C=, nic się już nie wydarzyło. 060, PPC, upowszechnienie RTG, napływ tanich komponentów z rynku PC (dyski, napędy, monitory) - najlepsza konfiguracja Amigi osiągalnej pod koniec lat 90-tych to była ogromna różnica w stosunku do tego, co najlepszego można było mieć w 1992 - 1994 roku. Potem internet - świat Amigi rozszerzył się ze skali podwórka do skali globalnej. Nawet jeśli po 2000 roku on się szybko kurczył, to jednak horyzonty jeszcze długo były nieporównywalnie szersze. Masowa wyprzedaż sprzętu + handel internetowy spowodowały jego bezprecedensową dostępność w bardzo atrakcyjnych cenach. Kilkaset złotych za A4000, 450 za kartę PPC. Nawet z moją dość skromną pierwszą pensją mogłem spełniać do woli amigowe marzenia z dzieciństwa. W moim subiektywnym odczuciu, jeszcze 10 lat po upadku C=, świat Amigi całkiem sporo jeszcze oferował. Choć, oczywiście, już poza mainstreamem.

Moje zdanie na temat Pana M. Pampucha jest takie, że dzisiaj szybko by go ludzie wyśmiali i poszli by na przód...

Zależy, czego owi ludzie szukają. Ja ugrzęzłem w Amidze bo nie radziłem sobie społecznie i potrzebowałem subkultury. Ten sekciarski klimat bardzo mi, w swoim czasie, odpowiadał. Tacy ludzie jak ja zapewne ciągle się rodzą.
[#36] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@X-Type^HVR, post #34

Rozwój 3.x, rozwój 4.x/NG (chociaż tutaj jest jeszcze gorzej).


Hmm. Ile wersji 3.x ukazało się w ciągu ostatnich pięciu lat? Słyszałem o jednej. Natomiast w świecie NG:

  • AmigaOS 4.x - wersja "4.1 Final Edition" (2014), potem "4.1 Final Edition Update 1" (2016) oraz liczne aktualizacje
  • MorphOS: wersja 3.5, 3.6, 3.7 (2014), 3.8, 3.9 (2015), 3.10, 3.11 (2018)
  • AROS: liczne wersje i dystrybucje (niech ktoś kumaty policzy), z pewnością więcej niż 1
[#37] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@recedent, post #36

Oczywiście masz rację - trochę źle to ująłem, ponieważ absolutnie nie neguję rozwoju NG. Chodziło mi właśnie o to, że NG to teraz... kilka systemów. Oczywiście, że one rozwijają się dosyć dynamicznie (jak na nasze podwórko), ale nie o to chodzi. Brak koordynacji, dogadania się ponad podziałami (za dużo tych kawałków tortu/firemek) i wypuszczania np. linii 3.x (classic 68k, vampire itp) oraz linii 4.x (ppc itd) jednocześnie. Teraz jest podział i tyle.
[#38] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@X-Type^HVR, post #37

Albo optymistyczniej - jest wybór. Nikt nie zmusza do 68k, tak samo jak do ppc. :)
[#39] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@morph123, post #38

:) OK
[#40] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@recedent, post #36

* AmigaOS 4.x - wersja "4.1 Final Edition" (2014), potem "4.1 Final Edition Update 1" (2016) oraz liczne aktualizacje
* MorphOS: wersja 3.5, 3.6, 3.7 (2014), 3.8, 3.9 (2015), 3.10, 3.11 (2018)
* AROS: liczne wersje i dystrybucje (niech ktoś kumaty policzy), z pewnością więcej niż 1


Jeszcze pominąłeś Enhancer Software. To też temat pokrewny - oraz nowa dystrybucja (NG).
[#41] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@David, post #40

Tak, wszystko fajnie jak zwykle każdy powiedział w temacie co mu się wydaje, a teraz pora na fakty. Bez względu na to co tam sobie myśli ten czy inny użytkownik maca tudzież peceta, Amiga Nowej Generacji jest tylko jedna.

Natomiast bujdy na resorach rozprowadzane głównie przez "serwis poważnych dziennikarzy" (tak poważnych i rzetelnych że nawet tak życzliwy i przyjazny wobec środowiska człowiek jak Dickinson najwyraźniej ich olał) sugerujących jakoby Enhancer Software mógłby być zamiennikiem dla AmigaOS 4, można zweryfikować w jeden prosty sposob. Mianowicie proszę wlożyć płytkę z ES do Amigi One i spróbować ją z tej płyty zabootować

Ponieważ nie jest to możliwe i w zasadzie dla każdego, który ma jako takie pojęcie o systemie Amigi, jest jasne iż nie będzie to możliwe nigdy, trudno uznać Enhancer Software za konkurencyjną platformę wobez AmigaOS 4. Ten pakiet zawsze musi z nim współegzystować i zawsze może być jedynie jego uzupełnieniem. Aby można było uznać Enhancer Software za jakąś pełnoprawną konkurencję, A-EON musiałby przepisać cały Kickstart, Workbench, wszystkie komendy z C, wszystkie biblioteki, elementy z katalogu devs, L, classes itp. itd. Nadmieniam że na dziś po około 5 latach pracy nad ES, udało się opracować w mojej ocenie może jakieś 3% zamienników dla integralnych składników AmigaOS.
[#42] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@snajper, post #29


(wompierz to nie emulator!)


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hardware_emulation

Emulacja sprzętu (68k) za pomocą sprzętu (fpga) to nadal emulacja.
I piszę to jako posiadacz V2 w A600.
[#43] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Hexmage960, post #24

Trzeba pamiętać, że Lupus zrobił Panu Markowi niedźwiedzią przysługę tuż przed sprzedażą magazynu. Była to promocyjna prenumerata za 50% normalnej ceny, którą mps musiał ciągnąć. Dziwi kogoś, że miał z tego powodu problemy finansowe?
[#44] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Każdy ma prawo mieć własne zdanie na dany temat i napisanie
... a teraz pora na fakty. Bez względu na to co tam sobie myśli ten czy inny użytkownik maca tudzież peceta, Amiga Nowej Generacji jest tylko jedna.

nic nie zmieni, bo to jest Twój punkt widzenia.
[#45] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Norbert, post #44

Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie i każdy może mnie potępiać w czambuł. Słuszna racja przecież każdemu może się coś tam wydawać i może sobie coś tam pisać. W końcu ktoś może powiedzieć iż Amigą jest np. maszyna do szycia Łucznik, albo kalkulator Bolek. Wszak producenci tych konstrukcji uzyskali dokładnie takie same prawa, patenty, źródła i inne poświdczenia dotyczące Amigi, jak np. Apple producent Maca PPC, czy Lenovo, producent komputera na którym (być może) da się uruchomić Arosa.

Jeszcze raz mówię dawno już przestałem wierzyć że da się kogokolwiek przekonać do faktów i odwlec od wyobrażeń, które pasują do jego koncepcji, co nie znaczy że sam mam tym faktom zaprzeczać i w imię fałszywej poprawności politycznej przytakiwać bajdurzeniom, jakie wypisujesz Ty czy paru innych gości udzielających się w tym wątku.

Prawdziwa Amiga NG według stanu faktycznego, prawnego i każdego innego jest tylko jedna, koniec kropka. Że tłum ludzi na PPA (być może nawet większość) chce wierzyć że jest inaczej - to jest też fakt, z którym nie będę się kłócił i którego nie będę negował.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 21:37:28 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 21:38:10 przez MUFA-amigaone-pl
[#46] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #45

No jest mniej lub bardziej statyczna definicja, że NG to - zasadniczo - nowy sprzęt (PPC), na którym da się odpalić (bez jakiejśtam emulacji, nattwnie) AmigaOS4.0 i wyższe.

Ja nie neguję tej definicji, chciałem tylko zaznaczyć, że NG używa się również sensu largo, gdzie powyższe (HW+OS) rozciága się też na “niezależne klony” AmigaOS4, jakimi sá MorphOS i AROS.

Podsumowujác, właściwa definicja zależy od kontekstu wypowiedzi, ale i tutaj nie uważam z obserwacji, aby dochodziło do jakichś nadużyć.
[#47] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Norbert, post #44

Każdy ma prawo mieć własne zdanie na dany temat i napisanie
... a teraz pora na fakty. Bez względu na to co tam sobie myśli ten czy inny użytkownik maca tudzież peceta, Amiga Nowej Generacji jest tylko jedna.

nic nie zmieni, bo to jest Twój punkt widzenia.


Tu akurat fakty są oczywiste, jak już tak drastycznie klasyfikować.
Pierwszym powstałym systemem NG na pierwszym powstałym hardware NG jest MorphOS.
W jego powstaniu brali udział ludzie, którzy jako pierwsi wprowadzili PPC do Amigi (Cyberstorm/Blizzard PPC).

Ps. Chyba, że się mylę, niech ktoś poprawi.
[#48] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #45

Prawdziwa Amiga NG według stanu faktycznego, prawnego i każdego innego jest tylko jedna, koniec kropka. Że tłum ludzi na PPA (być może nawet większość) chce wierzyć że jest inaczej - to jest też fakt, z którym nie będę się kłócił i którego nie będę negował.


Ja takiej Amigi chcę (Amigi = jako całości Classic + NG), ale to bynajmniej nie jest obecna "Amiga NG" (czyli... Amiga One? Tabor? Efika?). Aktualnie (moim zdaniem) określenie "Amiga NG" (podobnie jak "Amiga Classic") oznacza bardziej pewien nurt (trend?) w oprogramowaniu i sprzęcie, wraz z podejściem do przyszłości i oczywiście środowiskach, skupionych wokół. Mamy po prostu dwa środowiska: Amigi Classic i Amigi NG. I tyle.

Oczywiście podział trwa nadal i każdy żyje sobie w swoim obozie... A wracając do tematu: żonglerka z prawami, patentami i czym tam jeszcze trwa nadal... Może kiedyś będzie jakiś finał?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:35:27 przez X-Type^HVR
[#49] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@ede, post #47

Jeśli mam poprawiać ja, to tak mylisz się. Pierwszym systemem NG (według Twojej definicji) był pOS a w jego udział była zaangażowana firma ProDAD.
[#50] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@ede, post #47

Pierwszym powstałym systemem NG na pierwszym powstałym hardware NG jest MorphOS.


hmmm... a kiedy powstała pierwsza wersja MorphOS-a? Bo wg wiki "Initial release" to AROS jest 5 lat wcześniej. siedzi, pije i chrupki Ale może jednak nie, więc się zapytuję. No chyba że pod pojęciem "hardware NG" rozumiesz jakieś ekskluziwy Amiga-only typu Pegasos.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:50:41 przez snajper
[#51] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@snajper, post #50

No niby tak ale dla PC hardware, a nie Amiga NG hardware. Choć wiadomo, że część systemu MorphOS opiera się na źródłach AROS.

Ps. Tak, te eksluziwy to Amiga z CyberstormPPC/BlizzardPPC, PegasosPPC, itd.



Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:57:31 przez ede
[#52] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@ede, post #51

Jesli chodzi o PC hardware, to faktycznie wszelkie źrodła podają iż AROS nardodził się w 1995. Natomiast jeśli chodzi o hardware Amigi, to pOS datowany jest na 1996r:
http://www.bambi-amiga.co.uk/amigahistory/pos.html
[#53] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #52

pOS nigdy nie był niezależnym systemem. Przecież to było coś jak AfaOS obecnie.
[#54] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@michal_zukowski, post #53

widze ze jak zwykle origa wybiorczych argumentow by usankcjonowac wlasne widzimisie. jak tak, to czemu nie wspomniec, ze aros jest do dzis jedynym systemen "ng" ktory dziala rowniez na prawdziwych amigach. tzn niekoniecznie wymaga rozszerzen zastepujacych istniejaca architekture cpu inna. oczywiscie kiepsko sie da odpalic ten system na nierozszerzonym kompie z 2mb ram, chociaz mozna. ale pracowac sie nie da. no i jest problem z uruchomieniem arosa na a3000 (nad czym sie obecnie zastanawiamy). ale poniewaz tu chodzi o gadanie po proznicy i karme dla goblinow, to prosze bardzo..
[#55] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #45

To nie dziwie się, że nie mogą dogadać się na "górze ", jeśli na "dole" jest brak porozumienia i zrozumienia.
Tu wystarczy jedna osoba, która za wszelką cenę chce narzucić swoje zdanie.

Czy nie jest lepiej jak każdy dorzuci coś do kosza z NG.
Gdyby nie ta różnorodność nasza przygoda w amigowanie dawno by sie skończyła.

Łucznik i Bolka zostaw w spokoju chyba że lubisz szyć i liczyć .

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 18:04:12 przez Norbert
[#56] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@Norbert, post #55

Na "górze" jest jeszcze jedna rzecz o którą "warto się bić": pieniądze.
[#57] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@MUFA-amigaone-pl, post #45

Prawdziwa Amiga NG według stanu faktycznego, prawnego i każdego innego jest tylko jedna, koniec kropka.


Na dzień dzisiejszy, zarówno "klasyk" jak i "NG" są w tak zwanej, za przeproszeniem, "dupie" świata IT. Więc każdy z nas bawi się tą opcją Amigowania którą lubi.

Bez znaczenia, która Amigowość jest bardziej "mojsza" czy "Twojsza", czy "prawdziwsza".

"All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die..." - to powiemy na łożu śmierci... więc psu na budę te wszystkie ego wojenki
[#58] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@wawrzon, post #54

Dopatrzyłeś się orgii w moim komentarzu? Chyba pora zacząć łykać brom :)
[#59] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@michal_zukowski, post #58

Odpowiedź na:

Dopatrzyłeś się orgii w moim komentarzu? Chyba pora zacząć łykać brom :)


nie. nie w twoim tym razem. fakt raczej sprawdzic i pamietac jak dziala dane forum, w kontekscie odpowiedzi i cytatu.
[#60] Re: Sąd odrzucił wniosek Cloanto

@wawrzon, post #59

Wracając do tematu, widać że sprawa nabrała rozpędu i nowe informacje spływają z dnia na dzień. Amiga-news.de właśnie donosi o trzeciej z rzędu porażce Cloanto.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem