kategoria:
[#1] Raspberry pi 4
Hej.
Wyszedł nowy model.
Mocno podpompowany.
Czy ktoś z Was już ma i instalował UAE ?
[#2] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #1

Chyba za szybko ;)
[#3] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #1

Na pewno będzie szybciej.
Ale co więcej potrzeba?
[#4] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #1

RPi4 nie ma (patrząc na specyfikację) wiele do zaoferowania jeśli porówna się go do SBC na RK3399, a już z pewnością nic jeśli sie porówna do nowego armlogica. Żeby było śmieszniej już sama różnica zegara (1.5 vs 1.8GHz dla rdzeni A72) jest dla emulacji na plus dla RK3399. Nie wiem jaka jest różnica w IGP. Nie spodziewałbym się jednak większych różnic względem tego co oferują od dłuuugiego czasu NanoPi M4 czy NanoPC T4.
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Raspberry pi 4
[#6] Re: Raspberry pi 4

@abcdef, post #4

żeby jeszcze ten rk399 dobrze kernel linuxa odpalał to by było tak jak mówisz ale jak trzeba ten kernel modyfikować żeby to działało w jakikolwiek sposób to już tak różowo nie jest

co do instalacji uae to jak dostane moją malinkę to w przeciągu 2-3 dni postaram sie odpalić jakieś uae ale raczej tylko dla testów bo 3b+ przejmie teraz obowiązki mojej głównej amigi
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Raspberry pi 4
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Raspberry pi 4
[#9] Re: Raspberry pi 4

@abcdef, post #7

Mam wrażenie, że temat coraz mniej pasuje do działu wątku.
[#10] Re: Raspberry pi 4

@recedent, post #9

czemu?

wracając do uae jestem pewien 2 rzeczy:
1. fs-uae nie ruszy prawdopodobnie niczego więcej oprócz amigi 500
2. amibian może mieć problemy z działaniem ze względu na sterowniki grafiki

co do amiberry czy uae4arm/uae4all to dopiero po kompilacji się wszystko okaze
[#11] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #10

Kupcie odroid xu4, żadne raspberry nie dogoni tego cuda jeszcze długo.
[#12] Re: Raspberry pi 4

@ponior, post #11

Exynos 5422 to stara architektura, 4 rdzenie Cortex A15, 4 rdzenie Cortex A7 ... A72 z RPi4 miażdży je z łatwością. Nawet te 2GHz nie pomogą w przypadku emulatorów, które jednak nie są za bardzo wielowątkowe. Z Odroidów to H2 (Celeron quad core) albo N2 (Armlogic 4xA73+2xA53). Jednak architektura 64bit + ulepszenia robią dużą różnicę.
[#13] Re: Raspberry pi 4

@abcdef, post #12

Nie siedze tak w prockach, ale na xu4 działa wszystko mega płynnie. Emulator nintendo 64, dreamcast itd. Wszystkie gry 3d działaja płynnie, a na raspberry pie 3b+, tragedia, trzeszczący dzwiek i skaczący obraz.
Oczywiście emulator amigi działa na obu bardzo dobrze.
[#14] Re: Raspberry pi 4

@ponior, post #13

No to standardowo czekamy co zrobią....
Tyle było nowych modeli a sterowniki zawsze kuleją...
[#15] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #1

Sklep wysłał mi informacje że wyślą w 1 do 3 dni więc może do końca weekendu uda się odpalić jakieś uae
[#16] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #15

Nareszcie jakaś sensowniejsza ilość ramu. Specyfikacja RaspberryPi 4 może nie powala , ale jest znacznym skokiem względem poprzednika. Mam nadzieję że w końcu ktoś podejmie się przeportowania MorphOSa na takie raspberry pi. Ciekawe ile trzeba by zebrać pieniędzy żeby ktoś tego się podjął ?
[#17] Re: Raspberry pi 4

@C84, post #16

Prędzej AROS. Już zresztą ostatnio była na ten temat dyskusja i MOSistowskie bojówki nie były jakoś bardzo chętne do takiego działania. ;)
[#18] Re: Raspberry pi 4

@C84, post #16

Morphos chodzi na jednym rdzeniu, wiec przyspieszenie będzie niewielkie, a nakład pracy przy portowaniu duzy
[#19] Re: Raspberry pi 4

@Norbert, post #18

AROS (z wyjątkiem wersji na VM jak dobrze kojarzę) podobnie.
RPi4 ma wystarczająco dobry procesor by emulować klasyki nawet w ciut mocniejszych konfiguracjach. Wcale by mnie nie zdziwił kolejny wysyp retromaszynek w retroobudowach z RPi4 w środku. Tylko trzeba poczekać na nowszą wersję RetroPie. Ale jako sporadyczny użytkownik tego typu sprzętów muszę powiedzieć, że o ile jest to fajne do emulowania nes, snes, sega, n64 i nawet psx, o tyle do emulowania c64 czy amigi nadaje się tak... średnio. Albo inaczej - nie jest to specjalnie wygodne jak E-UAE czy WinUAE, ale plus jest taki, że od biedy dałoby się pewnie podłączyć i skonfigurować oryginalnego Joya pod GPIO.
[#20] Re: Raspberry pi 4

@abcdef, post #19

Do emulacji C64 Combian64, a do emulacji Amigi Amibian. Oryginalne Joye podłączysz dzięki Keyrah V2 lub innym rozwiązaniom pod USB... Amibian + Rpi3b+ to lepszy efekt niż Vampire. Na RetroPie można tak usprawnić emulator, że w menu gry z Amigi odpala się po kliknięciu na tytuł, a gry są skompilowane pod WHdload... Zakładam, że do retrozabawy Rpi4 (jak entuzjaści wszystko już ogarną...) będzie fajnym sprzęcikiem. Takie konsole jak DC i PSP powinny na tym komputerku chodzić dobrze i tu chyba będzie widać największą różnicę :) Moim marzeniem jest by Amiga OS4 lub MorphOs zostały przeportowane na ten sprzęcik, ale "biznesmeni" że stodoły Amigi już chyba nie mają na to kasy, a do Kickstartera jakoś się nie garną... :(
P.S. Nie piszcie, że malina się strasznie grzeje i wiesza przy emulacji Amigi, bo wystarczy dokupić obudowę Flirc z pasywnym chłodzeniem i wszystko działa jak powinno...
P.S.2 Ogólnie RaspberryPi do emulacji Amigi jest fajnym sprzęcikiem i cena w stosunku do jakości jest jak najbardziej pozytywna.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 08:44:54 przez Prałat
[#21] Re: Raspberry pi 4

@abcdef, post #19

Można będzie sobie retropie skompilować odrazu jak dostaniecie raspi w swoje ręce.
[#22] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #21

Ale z tego co czytałem to sterownika open gl es jeszcze nie ma i ogólnie cały raspbian nie jest wersją oficjalną..
Byłoby świetnie mieć maszynę do robienia dem na amigę. Przynajmniej do grafikowania...
[#23] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #22

Do robienia wstępnego podglądu może się z fs-uae nie nadać. Chyba ze coś się w nowszych wersjach zmieniło.
[#24] Re: Raspberry pi 4

@Prałat, post #20


Amibian + Rpi3b+ to lepszy efekt niż Vampire


Amibian ma problem z emulacją FPU w trybie JIT - spróbuj odpalić dema Elude to zobaczysz co się stanie... Efekt jest tak lepszy, że zobaczysz konsolę Linuxa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 06:50:22 przez tbone
[#25] Re: Raspberry pi 4

@tbone, post #24

Bardziej chodzi mi w drugą stronę. Bez jita, widzę że teoretycznie jest opcja uae_cpu_multiplie i cycle exatc. Więc w teorii na w miarę mocnym sprzęcie idzie odtworzyć sprzęt który ma się w domu. Pytanie jest takie czy Rpi4 da radę emulować a1200+fast bez fpu ale za to z jak najbardziej zbliżoną do oryginału prędkością?
Niestety Ale jit jest fajny do zabawy na początku.
Co do problemów z fpu to sprawdzę może za niedługo jak jest z emulacją fs-uae pod intelem bo problem z odpalaniem dem Elude istniał nawet na starych wersjach WinUAE o czym kiedyś nawet na PPA pisał sam Kiero. Niestety nie dam sobie ręki uciąć w którym wątku.
[#26] Re: Raspberry pi 4

@jimiche, post #23

Na fsuae nie ma co zbytnio liczyć bo 3b+ 500tki nie daje rady odpalić to tutaj ledwo będzie więc zostają amiberry i uae 4all i 4arm
[#27] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #14

Bo to sprzęt z zasady dla elektroników i majsterkowiczów, targetem ARMów są głównie tablety oparte na androidzie i w niektórych przypadkach dla linuxa nie ma w ogóle wsparcia. Cena jest niska, ale nie adekwatna do przepaści wydajnościowej w stosunku do współczesnych maszyn. Osobiście uważam, że o wiele lepiej multimedialnie sprawowały by się te minikomputerki oparte przynajmniej o popularne 4-ro rdzeniowe ATOMy znane chociażby z komputerków typu "HDMI stick", cena byłaby niestety ze 3 razy większa i mało atrakcyjna, ponieważ mamy inne tanie komputerki, dzięki chińskim fabrykom, które kupujemy przez kolejne generacje i wciąż nie jesteśmy zadowoleni.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:14:57 przez sanjyuubi
[wyróżniony] [#28] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #26

dzisiaj otrzymałem malinke i odrazu zrobilem pierwsze testy czyli:
fs-uae -> test amigi 500
hatari -> test falcona 030
i musze powiedziec ze wszystko chodzi jak należy z obu emulatorow da sie korzystac wiec jest przyrost mocy wzgledem 3b+ i w momencie kiedy bedziemy uzywac emulatorow typu uae4arm czy amiberry to vampir nie ma szans z wydajnoscia wzgledem pi4
[#29] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #28

No, Dobre wieści !
Dzięki za sprawdzenie.
Pozostaje czekać na lepszy soft i ten wymarzony porządny sterownik grafiki.
Jak oceniasz podłączenie obrazu przez port mikrohdmi?
Czy wykonanie wygląda porządnie i jest szansa że się nie wyłamie?
pozdr
[#30] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #28

Ja czekam na swoją maszynkę :) będę chciał sprawdzić jak się Retro Pie sprawdzi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem