kategoria:
[#91] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #86

część II - Amiberry w Raspbian Lite (no X11):
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo raspi-config #overscan off, 1920x1080@50Hz, xcompmgr off
sudo apt install libfreetype6-dev libgl1-mesa-dev libgles2-mesa-dev libgbm-dev libudev-dev libasound2-dev liblzma-dev git build-essential # for SDL
sudo apt install libxml2 libflac8 libmpg123-0 libpng16-16 libmpeg2-4 #for Amiberry
wget https://www.libsdl.org/release/SDL2-2.0.10.tar.gz
wget https://www.libsdl.org/projects/SDL_image/release/SDL2_image-2.0.5.tar.gz
wget https://www.libsdl.org/projects/SDL_ttf/release/SDL2_ttf-2.0.15.tar.gz
wget https://github.com/midwan/amiberry/releases/download/v3.0.4/amiberry-rpi4-v3.0.4.zip
tar xf SDL2-2.0.10.tar.gz 
tar xf SDL2_image-2.0.5.tar.gz 
tar xf SDL2_ttf-2.0.15.tar.gz 
unzip amiberry-rpi4-v3.0.4.zip 
cd SDL2-2.0.10/
./configure --enable-video-kmsdrm --enable-video-opengl --enable-video-opengles --disable-video-wayland --disable-video-rpi --disable-video-x11 --disable-video-vivante --disable-video-cocoa --disable-video-directfb --disable-video-vulkan --disable-directx
make -j4
sudo make install
cd ..
cd SDL2_image-2.0.5/
./configure 
make -j4
sudo make install
cd ..
cd SDL2_ttf-2.0.15/
./configure 
make -j4
sudo make install
cd ..
cd amiberry-rpi4-v3.0.4/
chmod u+x amiberry 
./amiberry

śmieszne, bo najpierw zrobiłem po swojemu, a potem znalazłem to: https://github.com/midwan/amiberry/wiki/Compile-SDL2-from-source


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 00:22:38 przez infboras
[#92] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #90

Wyłączenie overscanu rzeczywiście pomogło :) Skąd Ty to wszystko wiesz Infboras? :) Jeszcze raz dzięki. I jeszcze mam pytanie, odnośnie tego Twojego sposobu na Amiberry do Raspbiana Lite. Czy można jakoś zrobić tak, żeby nie wpisywać tego mnóstwa komend z palca? Pod X-ami to prostsze, można zrobić kopiuj-wklej, ale da się takoś ten tekst wrzucić do jakiegoś pliku i uruchomić, czy jakiś inny patent, żeby nie trzeba było przepisywać krok po kroku pod terminalem?
[#93] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #92

Wystarczy, że połączysz się z PC po ssh na pi@x.x.x.x, gdzie x.x.x.x to IP maliny. I mozesz sobie przeklejać.
Albo robisz plik instaluj.sh
chmod u+x instaluj.sh i odpalasz ./instaluj.sh

część III czyli kompilacja FS-UAE w Raspbian Lite:
#odkomentować (jako sudo) dostęp do źródeł w /etc/apt/sources.list
sudo apt update
wget https://fs-uae.net/stable/3.0.2/fs-uae-3.0.2.tar.gz
tar xf fs-uae-3.0.2.tar.gz
sudo apt-get build-dep fs-uae
sudo apt install fs-uae #to wersja 2.x cośtam, można nawet używać odpalając
LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/lib /usr/bin/fs-uae
# ale parszywy screen tearing generuje, nie wiem czemu. Instalacja w sumie tylko po to by zaciągnął binarki zależne.
cd fs-uae-3.0.2
./configure --disable-jit
make -j4 #wywali się na pliku x11.c. 
# Bez wnikania o co chodzi zakomentowałem te dwie linie co wskazuje kompilator i ponowiłem
make -j4
#kompilacja udana, dociekliwi niech sprawdzają o co chodzi z tym x11.c
sudo make install
which fs-uae #powinien wskazywać na /usr/local/bin/fs-uae  który ma priorytet na tym instalowanym z repo Raspbiana. I będzie używał SDL z /usr/local/lib tego co nie potrzebuje X11
fs-uae
#zamykamy Alt-F4
#jeszcze potrzebujemy config w /home/pi/FS-UAE/Configurations np A500.fs-uae:
[config]
amiga_model = A500
kickstart_file = ~/Amiga/kickstarts/kick13.rom
slow_memory = 512
floppy_drive_0 = ~/Amiga/adf/dema/Stateart.adf
fullscreen = 1
video_sync = 1
accuracy = 0

#albo A1200HD.fs-uae
[config]
amiga_model = A1200
kickstart_file = ~/Amiga/kickstarts/kick30.rom
fast_memory = 8192
fullscreen = 1
hard_drive_0 = ~/Amiga/hdd/SystemA1200.hdf
#i odpalamy np:
fs-uae A500.fs-uae
[#94] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #93

Część IV czyli uzupełnienie o Vice (C64), piszę z pamięci:

sudo apt install xa65 flex bison
wget https://netcologne.dl.sourceforge.net/project/vice-emu/releases/vice-3.3.tar.gz
tar xf vice-3.3.tar.gz
cd vice-3.3
./configure
make -j4
sudo make install
x64 #menu F12, wybrać audio alsa, potem fullscreen, bo rysuje na ćwiartce ekranu.
[#95] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #93

No to spróbuję z użyciem pliku instaluj.sh, po raz kolejny dzięki za radę!
Chociaż w zasadzie mi to niepotrzebne, bo pod Raspbianem Full Amibian śmiga, ale z ciekawości spróbuję.
[#96] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #95

Też zakupiłem to wspaniałe urządzenie (rpi4), może dałoby się napisać jak to ogarnąć (uruchamianie i działanie amiberry) w kilku prostych krokach, jeśli to możliwe na rpi4? To oczywiście moja prośba do Was.
[#97] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #94

Przeczytałem Twoje posty, ale w sumie to mam lekki mętlik w głowie. Chciałem dopytać o kilka rzeczy, bo to mój pierwszy rpi. Ściągnąłem kilka programów - sdcardformatter, etcher, win32diskimager (do zapisywania obrazów na karcie sd) - ale w sumie to oprócz rasbiana nie udało mi się niczego innego uruchomić. Korzystałem również z tego poradnika(link), ale malina nie wstaje również.
Moje pytania:
1. Do odpalenia amiberry na rpi4 trzeba kombinować jak piszesz wcześniej, czyli przekonfigurować rasbiana?
2. Czy da się zrobic taką kartę sd, która od razu wystartuje rpi z amiberry, tak jak na rpi3?



Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 12:24:56 przez thomek
[#98] Re: Raspberry pi 4

@thomek, post #97

1. Zainstaluj normalny Raspbian desktop albo full, sciagnij amiberry zip, rozpakuj i uruchom
2. Zaczekaj na wydanie dystrybucji Amibian. Samemu to za trudne.
[#99] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #98

Ok, jakim programem pod Win10 najlepiej nagrać na dysk bootowalny obraz rasbiana, amiberry mam juz zassane.
[#100] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #98

Zapomniałem podziękować, więc oczywiście dziękuję Poczekam na amibian do rpi4, w międzyczasie rozpakowałem amiberry i zaraz spróbuję uruchomić.
[#101] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #98

Ufff, jakoś ogarnąłem, nawet nieźle śmiga to amiberry. Jeszcze raz dzięki szeroki uśmiech
[#102] Re: Raspberry pi 4

@thomek, post #101

To jak można, to zrób może szybki opis dla innych początkujących?
pozdr
[#103] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #102

OK, tak w kilku krokach "łopatologicznie":

1. Pobieramy instalację Raspbian Buster full stąd https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/
- czyli ściągamy plik archiwum zip, rozpakowujemy i otrzymany obraz dysku (.img) nagrwamy na kartę mikroSD. Do tego celu można użyć programu np. Win32 disk Imager (pod windows) lub balenaEtcher (jest pod windows i linux). Można wcześniej ewentualnie kartę sformatować przed nagraniem obrazu - do tego celu może być przydatny program SDCardFormatter (windows). Jeżeli wszystkie powyższe działania prowadzimy pod windowsem (UWAGA NA LITERY DYSKÓW), po wgraniu obrazu na kartę, będą wyskakiwać monity o formatowanie partycji dysków - oczywiście nic nie formatujemy tylko anuluj i bezpiecznie usuń kartę. Jeśli operacja się powiedzie należy włożyć kartę mikroSD do RPI i go uruchomić. Do powyższych czynności użyłem przejściówki SD/mikroSD, myślę, że czytnik kart mikroSD przez usb też powinien być ok.

2. Po uruchomieniu RPI pobieramy program amiberry stąd https://github.com/midwan/amiberry/releases/download/v3.0.4/amiberry-rpi4-v3.0.4.zip Następnie rozpakowujemy archiwum. Najlepiej utworzyć sobie nowy katalog, np. amiberry (/home/pi/amiberry), żeby wiedzieć gdzie dograć pliki potrzebne emulatorowi i mieć jakiś porządek w systemie. W katalogu amiberry należy odnaleźć plik amiberry i we właściwościach tego pliku (zakładka uprawnienia) odblokować uprawnienia dla wszystkich użytkowników.

3. Jeszcze przed uruchomieniem emulatora amiberry, należy uruchomić terminal i wykonać poniższe polecenie w celu instalacji kilku dodatkowych bibliotek (oczywiście nie muszę chyba dodawać, że RPI musi być podpięty do sieci), cytuję kolegę INFOBRAS z postu #86:
"sudo apt install libsdl2-2.0-0 libsdl2-ttf-2.0-0 libsdl2-image-2.0-0 libxml2 libflac8 libmpg123-0 libpng16-16 libmpeg2-4"
Można jeszcze w konfiguracji ekranu ustawić odświeżanie 50 Hz (menu malina/preferencje/Screen Configuration - Configure->Screens->HDMI->Frequency-> 50Hz)

4. Przegrywamy pliki potrzebne do uruchomienia emulatora, według oczywiście potrzeb - romy do kickstarts, dyskietki w formacie adf do floppies itp.

5. Uruchamiamy amiberry i cieszymy się emulacją OK
[#104] Re: Raspberry pi 4

@thomek, post #103

Do powyższego dodam, że na githubie amiberry jest dostępna sporo nowsza wersja pod Rpi4, tzn. 3.0.9, więc zapewne lepiej tę ściągnać. Link:
link
Chociaż sam jej nie testowałem, też jadę na razie na 3.0.4.
[#105] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #104

Wczoraj uruchomiłem najnowszą wersję 3.0.11 na pi4 i działa bardzo dobrze. To moja pierwsza zabawa z tym emulatorem i wygląda on naprawdę dobrze.
[#106] Re: Raspberry pi 4

@redlin, post #105

Ja używam starszej, prędkość przyzwoita, ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Jest to jak najbardziej używalne, ale autor często robi aktualizacje, więc perspektywa rysuje się całkiem przyzwoicie.
[#107] Re: Raspberry pi 4

@thomek, post #106

Heja.
Zrobili wersję 2GB za 35$ !
Kusząca na maxx
[#108] Re: Raspberry pi 4

@thomek, post #103

Podepnę się pod temat. Mam Raspberry Pi 400 i AmiBerry w wersji 3.3. W jaki sposób zaktualizować wersję do aktualnej 4.1.4 ? Kiedy wybieram opcję aktualizacji ze źródeł to nadal pobiera z githuba wersję 3.3
[#109] Re: Raspberry pi 4

@MarX, post #108

I lepiej zostań z 3.3
Po aktualizacji na 4.1 nie dało się tego używać. Muł
[#110] Re: Raspberry pi 4

@mikecios, post #109

I lepiej zostań z 3.3
Po aktualizacji na 4.1 nie dało się tego używać. Muł

Ok, dzięki za ostrzeżenie
[#111] Re: Raspberry pi 4

@MarX, post #110

Jak narazie (i nie jest to tylko moje zdanie) 3.3 jest najlepszą wersja na pi4.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem