kategoria:
[#31] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #28

Czyli pełna emulacja a500, z uwzględnieniem wszelkich opcji polepszajacych wierność emulacji?
Da radę wymusić 50hz PAL?
[#32] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #29

jest bardzo porządnie to wszystko złożone, małe hdmi jest ok różnic w jakości nie zauwarzyłem.
emulowałem pełną a500 używając fs-uae. teraz spróbuje sobie uruchomić a1200 i może skompilować uae4arm
[#33] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #32

ten post pisze z malinki na bierzaco opisujac dzialanie calosci na fs-uae
w tym momencie instaluje classicwb lite na amidze 1200 2mb ram
best jit calosc idzie wolno...
jakos sie zainstalowalo wszystko
po reboocie z wlaczonym jit mamy 4.68 mflops w sysinfo
teraz skompiluje sobie uae4arm i zobacze jakie wyniki tam beda ale pewnie okolo 120 mflops
zadna z dependencji (lacznie 15mb) nie jest zainstalowana i trzeba je recznie instalowac
temperatura dobiła do 82 stopni przy kompilacji mimo nałożonego radiatora
dobra poczekam az sie skompiluje, sprawdze jak wszystko dziala i napisze kolejnego posta
[wyróżniony] [#34] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #33

Wyniki w sys info sa takie
330 mips 180 mflops
Nie wiem jak tu się zdjęcie wstawia Ale musicie uwierzyć na słowo
Dalszych testów nie robię ponieważ praca wzywa
[#35] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #34

Ok
Szybkiej pracy.
[#36] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #35

Widzę, że nie warto Rpi4 kupować z Ali bo u nas cena podobna. Może w tym tygodniu zamówię wersję z 4GB RAM.
[#37] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #34

A jak z temperaturami tego nowego RPI4? Jak odpalałem emulację Amigi na RPI3 to się wręcz cały gotował. I radiatory nie pomagały. Musiałem całość kłaść na zewnętrznym wentylatorze z nałożoną kratką. Wtedy dawało to radę.
[#38] Re: Raspberry pi 4

@gilban, post #37

Przypuszczam, że temperatury będą podobne do Rpi3, może nawet wyższe. Może coś powiedzą Ci co już zakupili Rpi4. Wiem tyle, że same radiatorki przy emulacji niewiele dają (zawsze coś, ale wciąż za mało). Pokombinuję z dużym wentylem przykręconym do odpowiedniej obudowy wydrukowanej na drukarce 3D. Chyba, że mój Rpi4 (jak już przyjdzie) znajdzie się w obudowie z A600, wtedy będzie sporo miejsca do dyspozycji na chłodzenie.
[#39] Re: Raspberry pi 4

@gilban, post #37

Z radiatorami podczas testów maksymalnie było 82 stopnie w obudowie i 79 bez obudowy
Jest cieplej niż w 3b+
[#40] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #39

Czyli wniosek jeden.
Emulacja Amigi programowo to totalna zagwózdka dla tego sprzętu.
Warto sprawdzić jak się grzeje przy jakimś natywnym oprogramowaniu dla ARMa.
Sprawdzę czy CPC w UK mają na stanie 4GB wersję...
[#41] Re: Raspberry pi 4

@WojtekX, post #40

Na YT widziałem film z podkręcaniem RPi3+ wraz z podnoszeniem napięcia. Przy nadmuchu z wentylatora Noctua temperatury nawet przy OC były dużo niższe niż przy zastosowaniu samych radiatorów.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 15:09:57 przez Adinfo
[#42] Re: Raspberry pi 4

@WojtekX, post #40

ogółem sie pi4 mocno grzeje, chyba trzeba bedzie na nie wentylator założyc
[#43] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #42

Ja i tak wolałbym czekać na sterownik do grafiki i bootowanie przez usb3.0
To mogą być najpoważniejsze ulepszenia od lat, byleby nie spartolili i solidnie się za to wzięli..
[#44] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #43

Bootowanie przez USB 3.0 z tego co widzę to jest pośrednio zrobione, czyli najpierw karta SD zaczyna, potem leci już z USB.

Do momentu zmiany podejścia - gdzie plik konfiguracyjny Rpi nie będzie umieszczany na karcie SD to rozwiązania nie ma (aby w tym procesie wykluczyć całkowicie SD.) Jak by Rpi miało coś a'la BIOS z konfiguracją to problem sam by zniknął.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 07:37:54 przez Adinfo
[#45] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #43

System na usb zawsze było można mieć. Kernel i config musi być na karcie sd, ale reszta może śmiało być na usb. Działało to od raspberry pi1. Cała zabawa polegała na edycji cmdline kernela i podaniu scieżki do systemu plików root znajdującego się na dysku usb zamiast na karcie sd.
[#46] Re: Raspberry pi 4

@jarokuczi, post #45

Dokładnie tak, akurat mi to potrzebne nie było, ale teraz z USB 3.0 powinno to dać niezłe przyspieszenie odczytu przy odpowiednim dysku na USB. Na pewno tańsze rozwiązanie niż kupowanie bardzo szybkiej karty SD.
[#47] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #1

Jak wyglądała emulacja na rpi3 i jak jest teraz na rpi4? Czy da się grać w gry z A500 bez widocznych odchyłek od realnego sprzętu. Czy da się odpalić jakieś FPP np. Doom i pograć sensownie, czy jeszcze szybkość działania tego sprzętu jest daleko od ideału?
Pytam się, bo może ktoś zacznie robić (ktoś chętny?:D) i sprzedawać takie retro emuAmigi dla szerszego grona odbiorców. Obudowa dedykowana lub coś z rynku (w okolicy 30pln się znajdzie. dedykowana to 2x więcej pewnie), licencja na system pewnie da się dogadać, zainstalowane wszystko, żeby odpalał się emulator Amigi, WB i loader do gier. Wiele osób by takie cudo kupiło, bo ludzie są wygodni, a dużo taniej nawet z marżą by wyszło niż Mist.
Kiedyś chyba był jakiś projekt, ale na szybko nie mogę znaleźć, czy są takie rzeczy już dostępne do kupienia, jakieś namiary?:)
[#48] Re: Raspberry pi 4

@flops, post #47

Czekamy na sterowniki !!!
[#49] Re: Raspberry pi 4

@flops, post #47

to tak emulacja amigi 500 na fs-uae działa bez zarzutu, 1200 również, w fps dało się grać już na pi3 przy użyciu amiberry i uae4arm na pi4 można spróbować na fs-uae bo pod jit było około 28mips
[#50] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #49

No jeśli rzeczywiście jest te około 300 MIPSów to w teorii można 'amigowe wszystko'
[#51] Re: Raspberry pi 4

@flops, post #47

Jeśli chodzi o emulację Amigi to jakby na to nie patrzeć najlepszy emulator jest na X86, tak lata świetlne przez emulatorami na ARM/Linux. Toteż z małych komputerków lepszym targetem byłby AtomicPi. Oczywiście wystarczy wierna emulacja podstawowych modeli z dobrą obsługą prawdziwego trybu 50Hz z synchronizacją ale czy to osiągalne na Pi to nawet nie wiem ale możliwe że jak się dobrze ustawi to tak.

Na chwilę obecną sterowniki graficzne są takie że lepiej je całkiem wyłączyć i jechać na framebufferze ponieważ jest wyczuwalny input lag. Jak się włączy sterownik jest przyjemniejsza praca z komputerkiem a oprócz tego moc procesora jest wystarczająca do filmów czy przeglądarki w pełnym software i w sumie tyle potrzeba. Emulatory na X-y z drugiej strony takie dobrze skodowane do softwareowego skalowania nie muszą już być a sprzętowo pewnie jest lag a poza X-ami to nawet proste demka załączone do Raspbiana nie chcą działać (wieszają komputerek jak się je zmusi do włączenia przez edycję źródeł przed kompilacją)

Jak coś z tej materii bardziej przetestuję albo się poprawi to dam znać.
[#52] Re: Raspberry pi 4

@XoR, post #51

Dzięki za cynk. AtomPi robi robotę, będzie sporo szybszy od raspi. Tylko dla WinUAE potrzebny jest Windows, a to chyba z 300pln minimum ekstra po stronie kosztów.
[#53] Re: Raspberry pi 4

@flops, post #52

Do WinUAE tak, E-UAE nie.
[#54] Re: Raspberry pi 4

@flops, post #52

Jeśli to tylko mały komputerek do gier to najlepiej jakiś HDMI stick kupić, tam Windows już jest. Ewentualnie zaszaleć i kupić wintablet. Ja taki mam z klawiaturą i używam zamiast wielkich laptopów jak jestem poza domem. Bardzo wygodne a swoją funkcję spełnia doskonale i ma lepszy panel i większą rozdzielczość niż większość tanich laptopów.

AtomicPi to bardziej do majsterkowania/Linuxa (na pewno lepsze ma wsparcie dla Linuxa niż HDMI sticki a już tym bardziej tablety ) i jeśli używać tam Windowsa to się za bardzo nie opłaca.

Czy jakieś UAE działa dobrze na Pi4 to nie sprawdzałem. Możliwe że tak a możliwe że i tak się nie da uzyskać prawdziwie dobrej emulacji. Dla mnie płynne == jak się da ustawić 50Hz i obraz idealnie jest zsynchronizowany a nie że ogólnie wyświetla wszystkie klatki. Jak takie coś osiągnę na emulatorach to dam znać. W Windowsie na WinUAE wiem że działa dobrze... choć oczywiście też trzeba się naustawiać bo domyślnie to wiadomo że są problemy z płynnością.
[#55] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #34

Zakupiłem i ja RPI 4 zainstalowałem Raspbiana w najnowszej wersji oraz FS-UAE i mam dla procka 68040 włączonym JIT 20927 Dhrystones, 21,84 Mips i 7,44 MFlops, a bez JIT 12388 Dhr, 12,87 Mips i 5,83 MFlops. Wyniki pod Sysinfo V3.24, na procku 060 się wywala dlatego jest dla 040. Aż nie chce mi się wierzyć w te wartości 330 mips i 180 mflops gdy się samemu skompiluje, no ale może i tak... Ja nie mam takich umiejętności więc czekam na wersję Amibiana dla RPI4, ma być już lada moment, ciekawe, czy rzeczywiście będa podobnie wysokie osiągi pod SysInfo...
Z braku czasu sprawdziłem jeszcze tylko 2 gierki, SWIV i Glooma Deluxe, chodzą dobrze pod tym FS-UAE.
[#56] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #55

Ja na RPi 3 b+ miałem w sysinfo około 130 MIPS I 65 MFLOPS. Biorąc pod uwagę różnicę w prędkości między 3 a 4 to całkiem możliwe. Też czekam na nowego amibiana żeby sprawdzić na swoim RPi 4.
[#57] Re: Raspberry pi 4

@Adinfo, post #36

Nie wiem po ile są na Ali ale swoje RPi 4 4GB wyłapałem na eBayu UK za 40 funtów. Ostatnio widziałem po 49 funtów.
[#58] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #33

Może pokusiłbyś się o napisanie krótkiego tutorial albo wkleił jakiś link bo mam problem z ogarnięciem uae4arm na swojej malince 4.
One z aktywnym chłodzeniem podkręcają się ładnie. Moja śmiga na 2GHz.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 11:38:18 przez BuLa
[#59] Re: Raspberry pi 4

@BuLa, post #58

Zrób sobie hdf-a na WinUAE a nie baw się w instalowanie na Rpi, po za tym co tam może nie działać?
[#60] Re: Raspberry pi 4

@tWINpIX, post #59

Jest jakiś darmowy projekt kabla scart do Rpi na GPIO, bo z tego co się orientowałem to żądają euro-bulionów i to w nie małych sumach np: tu rgb-pi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem