kategoria:
[#61] Re: Raspberry pi 4

@tWINpIX, post #60

Hej.
To jest błąd.
Ten projekt jest darmowy od samego początku i pokazany oficjalnie przez fundację.
link
Kabel który pokazujesz to prywatna i komercyjna inicjatywa.
Technicznie są to przetworniki z rezystorów podłączane przez port gpio.
Działa na wszystkich rpi z 40 pinowym złączem ,więc najczęściej model 3.
Tak samo zrobiono złącze vga po gpio.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 18:10:05 przez Mikrobi
[#62] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #55

Uae4arm ma te wyniki takie kosmiczne, kabel scart zapewne dużo lepszej jakości z malinki nie da jak kabel cinch wyprowadzony z wyjscia słuchawkowego na malince
[#63] Re: Raspberry pi 4

@tWINpIX, post #59

Na WinUAE dawno mi wszystko śmiga jak chcę. Mam fajny mały monitor z RPi 4 przykręconym z tyłu i chciałbym tam oprócz Raspbiana i Libreelec mieć jeszcze działający przyzwoicie emulator Amigi.
Fs-UAE działa ale wolno...
Próby kompilacji uae4arm nie powiodły się. Dlatego poprosiłem o pomoc.
[#64] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #61

Ale gdzie tam jest jakiś schemat, bo z tego co można wywnioskować z komentarzy to trzeba pisać do autora video o pliki:)

A na stronie

What you’ll need (all software is free):


Odnośnik do strony z kablem który podałem



kabel scart zapewne dużo lepszej jakości z malinki nie da jak kabel cinch wyprowadzony z wyjscia słuchawkowego na malince


Tak samo można by napisać o Amidze, wolał bym sam sprawdzić:) Niż opierać swoje zdanie na zapewnieniachok, racjaok, racja
[#65] Re: Raspberry pi 4

@BuLa, post #63

Ale przecież te Amibiany, Rasbiany i inne biany opierają się na uae4arm. To sobie zainstaluj jakąś gotową kompilacje i masz. Jeszcze jest Happiga ale to też bazuje na uae4arm.

Chyba że chcesz sobie zainstalować Ubuntu i do tego skompilować uae4arm, to nie jest jakieś skomplikowane wystarczy tylko przeklejać komendy do shela:)

W sumie w issues ktoś coś tam pisze o problemie kompilacji ale autor radzi skorzystać z gotowca w Amiberry

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 19:03:50 przez tWINpIX
[#66] Re: Raspberry pi 4

@tWINpIX, post #64

Tu masz gotowca pod vga
link
[#67] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #66

To widziałem i to jest na github, tylko chodziło mi o Rpi to SCART a to jest VGA i tak trzeba do tego jeszcze zrobić kabel. Tak że z tego wynika że jako tako to nie ma nigdzie schematu kabla:)

I ogólnie na tym to jest zrobione to z wideo, tylko tam nie ma nigdzie żadnych plików, tylko piszą do gościa a on im wysyła przynajmniej tak można wywnioskować z komentarzy.

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 00:22:38 przez tWINpIX
[#68] Re: Raspberry pi 4

@tWINpIX, post #67

To w końcu jak to jest, da się bez problemu skompilować i używać Amiberry na RPi4?
[#69] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #68

Raspberry pi 4 nie odbiega funkcjonalnością od pi3, w momencie premiery nowego kernela bedziemy mieli wsparcie malinki prosto z pudelka więc i wszystkie systemy z 3 powinny działać na 4
[#70] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #69

Na dniach pojawi się kernel 5.4 i tam ma byc pelne wsparcie dla pi4 więc nie powinno byc problemów z tym ze coś nie będzie działać
[#71] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #70

No i kupiłem. Zacząłem delikatnie od sprawdzenia co można zrobić na zwykłym Rasbian full z LXDE. I tak:
- kompilowany Vice 3.3 chodzi, ale na jednym demie CPU już nie dał rady, więc na styk. Dokuczliwy jest tearing. Może autor BMC64 się zlituje kiedyś i zportuje ten bare-metal emulator, bo na RPi 3B+ po prostu wymiata.
Czytałem też, że port Vice z libretto jest lepszy, ale nie sprawdzałem.
- FS-UAE - taki zwykły 2.8.3 z APTa - słabo. State of the art zabija CPU.
- Amiberry wzięty stąd https://github.com/midwan/amiberry/releases/download/v3.0.4/amiberry-rpi4-v3.0.4.zip
na razie elegancko. Płynnie, bez tearingu. Na pierwszy rzut oka, wygląda ok.

Ta Malina ma potencjał, widzę na różnych forach retro i nie tylko spore zainteresowanie, ale też i sporo problemów.
Sytuacja pewnie będzie się rozwijać.

Aktywne chłodzenie obowiązkowe.
[#72] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #71

Cześć, ja tez kupiłem z miesiąc temu, ale z powodu mojej śladowej znajomości linuksa nie poszalałem za wiele do tej pory, poza prostym zainstalowaniem FS-UAE, o którym piszesz, bo to jest banalne, do wyklikania.
Czy mógłbyś napisać, jak zaistalować pod Rasbianem, tak krok po kroku, to Amiberry z linku, który podałeś? Byłbym dozgonnie wdzięczny...
Pozdrawiam
[#73] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #72

No i napiszcie proszę kiedy będzie kernel pod nowy procesor!
[#74] Re: Raspberry pi 4

@Mikrobi, post #73

5.4 wyszedł parę dni temu
[wyróżniony] [#75] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #72

Trochę poczytałem, poeksperymentowałem i wiem już co następuje:
Malina 4 nie jest kompatybilna z 3B+ i moim zdaniem (poprawcie mnie jeśli się mylę) już nigdy nie będzie. Mianowicie: wersje 1-3 używają oprócz X11 czegoś takiego jak DispmanX. To mechanizm pozwalający renderować grafikę w trybie konsolowym bez X11. Z tego korzystają chyba np. Amibian i jakieś inne dzikie dystrybucje optymalizowane na szybkość. DispmanX oferował także, jakby to nazwać, tunelowanie EGL do GPU przez firmware. Rpi4 straciło tę funkcjonalność w konsoli (w X11 nie jest to problem). Obecnie zalecają w konsoli używać KMSDRM kernela. Innymi słowy nie ma akceleracji GPU przez DispmanX i żaden nowy kernel moim zdaniem tu nie pomoże, bo KMSDRM już jest i działa. W 5.4 może być co najwyżej lepszy, tylko jeszcze nie wiem w czym (jakieś RPi4 specyfiki, USB3.0 itp). Więc co zrobiłem:
- wziąłem Raspbian Lite z gołą konsolą
- przekompilowałem SDL2 z KMSDRM, OpenGL i GLES + parę bibliotek
- przekompilowałem Vice
- przekompilowałem Amiberry (choć może niepotrzebnie, bo releasy binarne są)
- ustawiłem monitor na 1920x1080@50
i mam:
- płynny obraz bez tearingu
- dźwięk
- obsługę Gamepada
i to wszystko z gołej konsoli bez środowiska graficznego. Moim zdaniem nowy kernel niewiele wnosi bo sterowniki GL dla V3D i tak są w pakietach Mesa, a te od niedawna już ładnie obsługują V3D.

To zamieszanie sprawia, że Amibian i inne distra mają takie opóźnienie na Rpi4. Może i coś pokręciłem, ale z grubsza technicznie już nie będzie jak na Rpi3

Na szczęscie na X11 i RaspbianFull też można pracować. Trzeba:
- wyłączyć w raspi-config xcompmgr composition manager. Zżera bardzo GPU w tle i generuje brzydki tearing w SDL2
- zainstalować amiberry z w/w linku. Po prostu rozpakować, dograć pliki amigowe i odpalić poleceniem ./amiberry
- Vice trzeba skompilować, nie ma zmiłuj
./configure
make -j4 #wentylator i radiator obowiązkowe
make install
x64
audio alsa, nie ma pulse

Polubiłem tę Malinę. Jest wymagająca, ale jak pisałem ma potencjał.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 00:21:33 przez infboras
[#76] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #75

RPi 4 nie jest w pelni kompatybilna z np. 3+ bo np. ma inny SoC, zawierajacy nowsze GPU - VC6. Poprzednie modele zawieraja VC4. DispmanX jest w obu wersjach i mozna go natywnie uzywac, tylko w rpi 4 3d driver nie korzysta z niego, tylko z drm.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 10:43:48 przez docent
[#77] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #75

Dzięki infboras, fajnie to wszystko wyjasniłeś, teraz lepiej rozumiem, dlaczego tak długo trzeba czekać na nowego Amibiana, czy inne dystrybucje zawierające Amiberry dla PRi4.
A czy mógłbys mi napisać, co robięźle, albo co jeszcze trzeba zrobić, żeby u mnie ruszyło to Amiberry? zrobiłem tak jak pisałeś, czyli najpierw wyłączyłem ten xcompmgr (a tak w ogóle, to mam pytanie, co tak naprawdę odznaczając to zrobiłem? Tzn. czy nie spowoduje to jakichś problemów przy używaniu innych programów pod Raspbianem? Dla jakich programów powinno to być włączone?)
Sciągnąłęm Amiberry z linku, który podałeś, rozpakowałem na pedriva pod Windowsem. Podłączyłem pena do malinki i otworzyłem katalog amiberry z pulpitu Raspbiana. Skopiowałem ścieżkę dostępu, wszedłem do terminala i wpisałem cd /media/pi/ KINGSTON/Amiberry, wklejając skopiowaną ścieżkę dostępu. Czyli na pewno wpisąłem bez błędu... I ścieżka weszła, katalog został zmieniony w terminalu, po wpisaniu ls wyświetlają się tam odpowiednie katalogi i 2 pliki: amiberry i capsimg.so. Ale jeśli teraz wpisuję amiberry to mam komunikat "bash: amiberry: nie znaleziono polecenia". Czyli coś robię zle, a nie wiem co :(
Jeśli natomiast robię dwuklik na plik amiberry to otwiera mi się okienko "Proszę wybrać program służący do otwierania plików typu "Program".
Co robię nie tak?
[#78] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #75

Malina 4 nie jest kompatybilna z 3B+ i moim zdaniem (poprawcie mnie jeśli się mylę) już nigdy nie będzie.


Najistotniejsze dla mnie jest to, ze RasPi4 ma (w koncu!) prawdziwy kontroler USB/Ethernet podlaczony przez szyne PCIe do procesora oraz duzo bardziej wydajny CPU. Patologia (kontroler dwc2 OTG i polaczony do niego przez USB ethernet) wyszla z uzycia :)
[#79] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #77

Próbuję jeszcze jakoś na własną rekę rozwiązac mój problem, i tak sobie myslę, że może to kwestia jakichś właściwości pliku? Rozpakowałem archiwum jeszcze raz, jak należy, pod Raspbianem, i klikałem na pliku amiberry prawym przyciskiem. Wszedłem we właściwości, i tam jest zakłada uprawnienia. Zmieniam wszystkie uprawnienia na "Wszyscy" (bo przy "modyfikowanie zawartości" było "tylko właściciel", a przy "Uruchamianie" - "Nikt". Po tej zmianie plik amiberry nadal się nie uruchamia, a gdy zznowu wchodzę w te właściwości, to nadal mam tam "Tylko właściciel" "oraz "Nikt", czyli moje zmiany nie zostają wprowadzone... Co powinienem zrobić? Bo chyba tutaj leży problem?
[#80] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #79

Napisze wieczorem. A docelowo opisze gdzies cala procedure z tym sdl, aby kazdy mogl sobie zrobic cos na ksztalt Amibiana, bez X11.
[#81] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #80

Ok.
Opisze tylko cd moich zmagań... Udało mi się trwale zmienić właściwości. Skopiowałem katalog amiberry do samej mailinki i wtedy zmiana właściwości pliku amiberry się zapisuje. Ale niewiele to pomogło, bo przy próbie uruchomienia pod terminalem nadal na komunikat "bash: amiberry: nie znaleziono polecenia". Zmiana jest natomiast taka, że teraz po dwukliku na plik amiberry mam komunikat "Plik amiberry jest plikiem wykonywalnym. Uruchomić go?" Jednak wybranie każdej z dostępnych opcji, czyli "Wykonaj", albo "Uruchom w emulatorze terminala" nie przynosi żadnego skutku, tzn nic sie nie dzieje...
Dodam, że uzywam Raspbiana Full bez żadnych modyfikacji (poza tą zmianą, którą opisałeś).
[#82] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #75

Bzdury piszesz, tych dystrybucji nie ma bo nie było oficjalnego sposobu na bootowanie
[#83] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #82

Rozwiń myśl.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:39:36 przez infboras
[#84] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #83

All Raspberry Pi models before the 4 (1A, 1B, 1A+, 1B+, Zero, Zero W, 2, 3) boot from their GPU (not from the CPU!), so they require a non-free binary blob to boot.
Z wiki debiana, od 2018 roku wszystkie malinki oprócz 4 są natywnie wspierane i bez problemu startują z normalnym kernelem, ale nie wszystkie distra z tego korzystają
[#85] Re: Raspberry pi 4

@Pico121, post #84

O ile sie orientuje, to zmienilo sie jedynie to, ze bootcode.bin nie jest na karcie sd tylko w eepromie. W dalszym ciagu loader.elf i kernel.img jest pozniej ladowane z karty.
[#86] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #79

@marskow

Preferencje->Screen Configuration - Configure->Screens->HDMI->Frequency-> 50Hz
Odpalić LXTerminal i klepać komendy:

sudo raspi-config 
#disable compositor manager https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=243611&start=50#p1491828
mkdir moje
cd moje
wget https://github.com/midwan/amiberry/releases/download/v3.0.4/amiberry-rpi4-v3.0.4.zip
unzip amiberry-rpi4-v3.0.4.zip 
cd amiberry-rpi4-v3.0.4/
chmod u+x amiberry 
sudo apt install libsdl2-2.0-0 libsdl2-ttf-2.0-0 libsdl2-image-2.0-0 libxml2 libflac8 libmpg123-0 libpng16-16 libmpeg2-4
cp /media/pi/PEN/Kickstart\ 1.3.rom kickstarts/ # to przykład z mojego pendrive'a
mkdir floppies
cp /media/pi/PEN/Stateart.adf floppies/
./amiberry 

ustawić ROM, floppy ADF i START. Wsio.
[#87] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #86

Infboras - wielkie dzięki, działa :)
Miałem już wszystko rozpakowane i skopiowane, więc w moim wypadku wystarczyło to:
chmod u+x amiberry
sudo apt install libsdl2-2.0-0 libsdl2-ttf-2.0-0 libsdl2-image-2.0-0 libxml2 libflac8 libmpg123-0 libpng16-16 libmpeg2-4

I Amiberry hula jak ta lala, pod SysInfo 4.0 mam 347 Mipsów w trybie Fastest, a 508 w trybie Turbo, pełna satysfakcja :D
Tzn zauważyłem jak na razie jeden mankament - na ekranie konfiguracji Amiberry myszka działa jakoś strasznie ślamazarnie, niektóre opcje nie dają się kliknąć. Na szczęście z klawiatury działa dobrze.

Pozdrawiam!
[#88] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #87

A ja tego nie mam. Może masz podpiętą pod usb 3.0? Miałem kiedyś tak na pc.
[#89] Re: Raspberry pi 4

@infboras, post #88

A być może tak miałem podpięte, nie wiedziałem, że to może mieć znaczenie... Teraz malinka na razie niepodłączona, jak podłączę sprawdzę, czy pod 2.0 lepiej działa myszka. I chodziło tylko o ten ekran konfiguracyjny, już potem pod emulowaną Amigą działało ok.
[#90] Re: Raspberry pi 4

@marskow, post #89

wyłącz overscan w raspi-config. Będzie click trafiał w przyciski.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem