kategoria: Komputery
[#61] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@wali7, post #60

A hot air nie jest lepszy jeśli chodzi o lutowanie kontrolerów , mikroprocesor i innego tego typu układów?
[#62] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@patriotg15, post #61

Jeżeli jesteś biegły w pracy z hotem to może i lepszy (bo szybszy... ale trzeba mieć wprawę). Ale większość znanych mi osób lutuje grotem, bo prościej. Co do grotu, to też są różne techniki, zależnie od rodzaju grotu: albo lutujemy punkt-punkt grotem igłą, lub dłutkiem (ja lutuję dłutkiem T12-D12 - szerokość grota 1,2 mm), albo minifalą. Ja się jakoś do minifali nie przekonałem, ale są goście którzy robią tym cuda.
A wracając do hota, to jest to świetne do rozlutowywania smd i przydatne przy wstępnym podgrzaniu płytki pod lutowanie smd (jeśli trzeba, bo w większości miejsc nie ma takiej potrzeby). BGA też można robić hotem, ale do tego tematu nie dojrzałem, jednak pojawiają się tu i ówdzie projekty z elementami BGA, więc trzeba będzie temat kiedyś ugryźć.
[#63] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@patriotg15, post #61

Dużo materiałów można znaleźć w internecie. Nie wiem czy to dobry pomysł brać się za lutowanie w SMD jeśli masz jeszcze problemy z elementami przewlekanymi.

Hot może też służyć do wylutowania elementu. Podgrzanie wszystkich wyprowadzeń na raz lutownicą może być problematyczne.

Jeśli chodzi o T12, to z tanich modeli ta jest ok. Tutaj jest filmik pokazowy

Hot taki tani na początek wystarczy (858D)
Przydać się może jeszcze chociaż jakaś tania rozlutownica (ZD-915)

Jak wzrok juz nie ten, to zamiast lupy lepszy będzie mikroskop

Tutaj jest wątek bardziej o warsztatach, to może znajdziesz inspirację.

Dyskusja o lutowaniu SMD w wątku o zasilaczu trochę nie pasuje
[#64] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@snifferman, post #63

Mam stację lutowniczą T12 od paru miesięcy i mocno mieszane uczucia. OK, jest tania, mała i fajnie wygląda. Fajnie, że groty się grzeją tylko na czubku, można zmieniać „na gorąco”. W komplecie dostałem 6 grotów, potem dokupiłem jeszcze 2, bo też są tanie. Zauważyłem, że tylko grot B (krótki gruby stożek) ma porządną transmisję ciepła. Od biedy jeszcze KU (mały nóż). Pracując z innymi grotami mam wciąż wrażenie braku mocy, a na wyświetlaczu jeszcze nie widziałem więcej niż 30%. Albo jest problem z termistorami, albo ze sterowaniem.

Chyba sobie kupię Sugona, bo JBC cholera drogie.
[#65] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@Krashan, post #64

Tych modeli T12 jest trochę. Masz tą co jest w linku i na filmiku, który dodałem?

Wiem, że są też nowe wsady na eevblog, bo niektóre miały problem z histeryzą itp. Dodatkowo z tego co pamiętam, to groty się kalibruje. Same groty też zależy jaką jakość trafisz. Mówimy tutaj też o sprzęcie do polutowania czegoś w niedziele popołudniuszeroki uśmiech

Ja mam taką, ale mało używałem



Więcej używałem ZD-937, która hmm... można powiedzieć, że jest ok jak na tą technologię. T12 w moim odczuciu jest lepsza przynajmniej ta, którą mam
[#66] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@wali7, post #60

Wystarczy tania stacja

Czytałem, że nowi adepci lutowania potem zwalają winę na słabą stację
jak lutowanie kiepsko idzie szeroki uśmiech
[#67] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@Krashan, post #64

Chyba sobie kupię Sugona, bo JBC cholera drogie.

Kup pan Quicka, nie pożałujesz pan. Biall z Gdańska jest dystrybutorem
i można bezpośrednio kupić u nich szeroki uśmiech
Nie miałem do czynienia ze stacjami najwyższej klasy, np. Weller,
ale prawdę mówiąc nie wiem, co lepiej by miały robić.
[#68] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@snifferman, post #63

Nawet się nie spodziewałem ,że wątek ten rozrośnie się do takich rozmiarów :) Dzięki za te linki .
[#69] Re: Amiga 500 zasilacz 4.5A lekki uszkodzone punkty lutownicze

@patriotg15, post #49

.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 11:03:25 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem