[#31] Re: Shapeshifter na 68020

@ZbyniuR, post #15

Jeszcze mieli tak zwane „tysiące kolorów”. Siedziałem czasem przed takim za karę w pracy. To był Power Macintosh 4400. Okropny, niskobudżetowy muł bez SCSI z czasów gdy w Apple nie było Jobsa i kwartalnie pojawiało się 30 nowych modeli. Ciekawe, że te ich „tysiące kolorów” to nie było 65536 kolorów (16 bit) tylko 32768 kolorów (15 bit). I to było bardzo widać. Ja wtedy używałem ShapeShiftera na BlizzardPPC z 060 i BVision. Chciałem mieć rozdzielczość 1280x960 i dlatego odpalałem na ekranie 16-bitowym, a nie 24-bitowym. No i wszystko wyglądało zdecydowanie lepiej niż w pracy. Już nie wspomnę, że ten mój emulowany Macintosh na 060 50MHz działał tak samo, a czasem szybciej niż ten PowerMacintosh z PPC 603 200 MHz. Okropna maszyna i okropny MacOS Classic, który wtedy już zupełnie niczym nie był w stanie zaimponować nawet AmigaOS. szeroki uśmiech Jobs ze swoim NeXt Step trafił im się później jak ślepej kurze ziarno. 😃
[#32] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #30

Jak to się nazywało? Mac Handler czy jakoś tak. Aaa i zapomnij o kopiowaniu na "dysk startowy" MACa bo wystrzelisz go w kosmos.
[#33] Re: Shapeshifter na 68020

@MDW, post #31

na 060 50MHz działał tak samo, a czasem szybciej niż ten PowerMacintosh z PPC 603 200 MHz

Jeśli soft był na 68k, to działanie prawie tak samo szybko jak 060/50 raczej należy liczyć temu Macowi na plus. Gdyby nasze karty PowerUP miały tylko procesor PPC i transparentną emulację 68k na takim poziomie, to byśmy chodzili szczęśliwi jak debile.
[#34] Re: Shapeshifter na 68020

@waldiamiga, post #32

Jeszcze jest CrossMAC (analogicznie do CrossDOS-a) - można mieć ten macowy dysk zawsze w systemie po stronie Amigi.

O co chodzi z kopiowaniem na "dysk startowy"? Nie zauważyłem żadnych trudności.
[#35] Re: Shapeshifter na 68020

@waldiamiga, post #32

Jak to się nazywało? Mac Handler czy jakoś tak. Aaa i zapomnij o kopiowaniu na "dysk startowy" MACa bo wystrzelisz go w kosmos.

Udało mi się go nie wystrzelić. Poczytałem amigaguide'a i zamontowałem dysk podczas działającego SS. wrzucam pliki i wygląda ok. Mam teraz problem aby zainstalować cokolwiek. Pobieram plik sit, chce go rozpakować, okazuje się że potrzebuje do tego Stuffit Expander. Ściągam go, ale jest w obrazie dysku dsk, którego nie mogę zamontować. Diskcopy w wersji 4.2 w ogóle nie ma takiej opcji. Pobieram Diskcopy w wesji 6.2, znów w jakimś dziwnym formacie smi. Również tego nie mogę zamontować. Jak bardzo musi być prze*ebane życie takiego użytkownika MacOSa
[#36] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #35

Musisz po prostu ładnie poprosić kogoś z forum (mrug mrug, dryg dryg), żeby udostępnił Ci plikopartycję z odpowiednim oprogramowaniem.
[#37] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #35

Przeciagaj archiwa na ikonę programu do rozpakowania
[#38] Re: Shapeshifter na 68020

@recedent, post #36

Musisz po prostu ładnie poprosić kogoś z forum (mrug mrug, dryg dryg), żeby udostępnił Ci plikopartycję z odpowiednim oprogramowaniem.

To za proste ;) jaki format obrazów działa out of box w 7.5.3?
Przeciagaj archiwa na ikonę programu do rozpakowania

Trzeba ten program mieć wcześniej zainstalowany.
[#39] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #35

Możesz spróbować podmontować obraz dysku *.dsk za pomocą samego emulatora jako plikopartycje. Jeżeli nie jest dodatkowo spakowana powinna zaskoczyć.
[#40] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #35

Plik smi jest samomountowalny. Jeśli system go nie rozpoznaje znaczy, że nie ma właściwego type code.
[#41] Re: Shapeshifter na 68020

@cholok, post #40

Rozwiń myśl. Co to jest type code? I jak go ustawić w takim razie?
[#42] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #41

Type code to 4-literowy typ pliku zawarty w resource fork, zwykle gubiony przy kopiowaniu z innych systemów. Nie używam shapeshiftera więc nie wiem jak go ustawić, ale coś mi świta, że przez komentarze.
[#43] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #38

Na necie jest pełno plikopartycji z dla emulatora mac68k. Czy to dla Shapeshifter, czy Basilisk.
Wystarczy podmontowac i gotowe
[#44] Re: Shapeshifter na 68020

@cholok, post #42

Tak ShapeShifter ma to w komentarzach plików, tylko to są 4 litery typu pliku i 4 litery powiązanego z nim programu.
[#45] Re: Shapeshifter na 68020

@Solo Kazuki, post #39

Możesz spróbować podmontować obraz dysku *.dsk za pomocą samego emulatora jako plikopartycje. Jeżeli nie jest dodatkowo spakowana powinna zaskoczyć.

ten trik pomógł. w końcu mogłem zainstalować program do rozpakowania Stuffit Expandera.
Plik smi jest samomountowalny. Jeśli system go nie rozpoznaje znaczy, że nie ma właściwego type code.

plik ma typ tekstowy, dlatego próbuje mi go otworzyć edytorem tekstowym
[#46] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #45

Z tego co pamiętam z poziomu Amigi wpisywało się odpowiedni komentarz do pliku zainstalowanego na partycji Shapeshiftera i to pomagało.
[#47] Re: Shapeshifter na 68020

@Ocelot, post #46

Szkoda że nie ma nigdzie strony z typami plików, można by samemu edytować. A jak wygląda sprawa z siecią w emulatorze? Trzeba podawać urządzenie sieciowe w konfiguracji SS. A jeśli już mamy działające połączenie w Miami czy AmiTCP? Możemy je jakoś wykorzystać w SS?
[#48] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #47

[#49] Re: Shapeshifter na 68020

@MDW, post #31

Tak mac os klasyczny to był jakiś totalny archaizm z jego przydzielaniem pamięci, zasobami w pliku, rozszeniami itp itd.
Na plus było to że wyszło pod to całkiem sporo niezłego software.
To dzięki klasycznemu mac os można było używać na amidze worda, excella, photoshopa.
Jak również grać w gry których na amidze nie było jak chociażby dukenukem 3D.
[#50] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #1

Hej, tak sobie czytam ten wątek i zachęciłeś mnie do ponownego spróbowania tego emulatora. Poprzednie moje próby były nie do końca udane.

Mam takie pytanie. Czy jest łatwy sposób zrobienia partycji Macowej na fizycznym dysku obok partycji Amigowych? I czy da się zainstalować system z dyskietek i jeśli tak, to jak i skąd można pobrać system?

Pozdrawiam
[#51] Re: Shapeshifter na 68020

@QkiZ, post #45

Type APPL, creator oneb.
[#52] Re: Shapeshifter na 68020

@Jield, post #50

Tu raczej nie ma nic trudnego. Tworzysz partycję w HDToolBox, nie formatujesz jej, tylko podłączasz w SS. I dalej instalator systemu robi swoje.
Ja instalowałem z system z CD pod FS-UAE, bo w Amidze nie mam CD.
[#53] Re: Shapeshifter na 68020

@swinkamor12, post #49

Zwłaszcza że Amiga miała i ma AGA. Więc grafika zawsze była szybsza.
[#54] Re: Shapeshifter na 68020

@Jield, post #50

To się nie podawaj udostępniam wam moje skany
instrukcji Shapeshifter i inne :
1

2


3

4

5

6

7

8

9

10
11

12



ogień piekielny
[#55] Re: Shapeshifter na 68020

@WojtekX, post #53

Nie, photoshop, duke nukem 3d i netscape dało się używać tylko na Amidze z kartą graficzną.
[#56] Re: Shapeshifter na 68020

@swinkamor12, post #55

Miałem Amigę z 040 i AGA i jakoś używałem Photoshopa (oraz Macromedia Freehanda) na emulowanym Maku. Może nie był to demon prędkości, ale to i owo udało się zrobić. Komfort używania mniej więcej taki jak ArtEffect na AGA, za to możliwości większe.
[#57] Re: Shapeshifter na 68020

@swinkamor12, post #55

Nie prawda. Na A1200 z 040/40 i sterownikami MMU spokojnie dało się w Dukea grać tak, żeby go ukończyć, co mnie się bez problemu udało.
Netscape działał akceptowalnie, choć miewał problemy ze stabilnością (wersja którą ja miałem). Do stron które wtedy namiętnie czytałem AWeb i IBrowse wystarczały aż nadto. No i łatwiej było kontrolować impulsy mając okienko z pomiarem pod ręką, a nie na osobnym screenie 😉
[#58] Re: Shapeshifter na 68020

@swinkamor12, post #55

[#59] Re: Shapeshifter na 68020

@baderman, post #57

Potwierdzam, na takim konfigu można było szaleć. Photoshop 4 rządził. Generalnie MacOS robił z mocnego procka z MMU lepszy użytek niż AmigaOS.
[#60] Re: Shapeshifter na 68020

@marianoamigo, post #59

Photoshop 4 rządził

Nadal rządzi. W zakresie najczęściej używanych funkcji ten program aż tak bardzo się nie zmienił do dziś.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem