[#1] Nazewnictwo amigowe
Tutaj kontynuujemy dyskusję z komentarzy w tym temacie.
[#2] Podręcznik AmigaOS gotowy!
Wiesz, nie chcę zaczynać offtopa, ale zobacz choćby tutaj. Ten termin był juz używany za czasów Commodore.


Nie ma sensu zaczynać offtopa bo sprawa jest jasna, trademark AmigaOS pojawił się wraz z wersją 3.5, cytat za Wikipedią:

"From version 3.5 the OS was renamed "AmigaOS"

Jeśli uważasz, że Wikipedia się myli, zawsze możesz wyedytować to hasło i uzasadnić swoją edycję, jeśli bedzię dobrze uzasadniona to na pewno zostanie przyjęta.

A wracając do tematu to dzięki wielkie za wyjaśnienie, czyli jak rozumiem jest to podręcznik zarówno Workbencha jak i AmigaDOS w jednym.
[#3] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #2

trademark AmigaOS pojawił się wraz z wersją 3.5

Ja tego nie neguję, ale zobacz plik, który zalinkowałem. To jest grafika z pudełka systemu 3.1 z czasów Commodore. Wyraźnie masz napis "AMIGA" i pod spodem "OS 3.1". To się nie wzięło znikąd. Po prostu ludzie mówili "Amiga Operating System", potem w skrócie "Amiga O.S.", a z tego się zrobiło w pewnym momencie "AmigaOS". Nie kumam co w tym złego.

jest to podręcznik zarówno Workbencha jak i AmigaDOS w jednym.

Tak, zdecydowanie o całości.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:41:40 przez tOMashBe
[#4] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #3

Nie ma w tym nic złego i sama idea książki mi się podoba.

Chodzi mi tylko tutaj o zachowanie dokładności historycznej, jeśli ktoś pisze książke o historycznym systemie 3.1 to raczej powinien zachować nazewnictwo z epoki o jakiej pisze a nie posługiwać się nazewnictwem wprowadzonym później. Tu masz link to artykułu z Magazynu Amiga z recenzją systemu w wersji 3.1. Przeczytaj i zobacz, że nigdzie w tym artykule nie występuje słowo "AmigaOS". Wtedy po prostu się tak nie mówiło i tylko o to mi chodzi. link
[#5] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #4

Tu Ci przyznaję rację. Zresztą z tego co wiem Adam wystrzega się nazwy "AmigaOS", dopiero zaczynam rozumieć dlaczego. Ale jak inaczej nazwać krótko system Amigi?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 23:53:25 przez tOMashBe
[#6] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #5

Tu niestety nie ma jednej wykładni, ale samo Commodore pisało i mówiło najczęściej po prostu "AmigaDOS".

Tę nazwę można spotkać na przykład w filmach promocyjnych Commodore, również w programie "Computer Chronicles" gdzie w 1990 zawitał pracownik Commodore aby opowiedzieć o premierze nowej Amigi 3000 i jej nowego systemu, mówił po prostu "AmigaDOS 2.0". Na pudełku Amigi 4000 również można znaleźć naklejkę z napisem "AmigaDOS 3.0" link
[#7] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #6

Znowu muszę przyznać, że masz rację. Ale "AmigaDOS" to tylko część systemu, tak samo jak "Workbench". Ciężki orzech.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 00:00:57 przez tOMashBe
[#8] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #5

AMIGA OS 3.1 Workbench

Ta książka była w pakiecie "MAGIC"




Widocznie w 3.1 nazwa została już zmieniona



Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 00:04:49 przez amizet
[#9] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@amizet, post #8

To wiem, tylko te napisy są w formie skrótu od "Amiga Operating System". A sama nazwa "AmigaOS" to co innego, chociaż dla mnie jest to równoznaczne. Chyba nie da się wszystkich pogodzić.
[#10] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #9

No może tak ale jak by wyciąć tą spacje to co.
[#11] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@amizet, post #10

Dla mnie nic, mnie się podobają nazwy typu AmigaOS, MacOS czy RiscOS. Ale niektórzy mają inne zdanie.
[#12] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #2

trademark AmigaOS pojawił się wraz z wersją 3.5


Ale termin Amiga OS był używany lata wcześniej. I kropka.
[#13] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@recedent, post #12

Ale termin Amiga OS był używany lata wcześniej. I kropka.


Być może był, natomiast w mojej pokaźnej kolekcji czasopism z czasów systemu 3.1 (Magazyn Amiga, Commodore & Amiga, Amigowiec itd.) ten termin nie występuje. Również nie występował w potocznych rozmowach pomiędzy amigowcami w tamtym czasie, na giełdach komputerowych, na scenowych parties. Nawet jeśli faktycznie gdzieś występował, to nie był powszechny.

Dlatego moim zdaniem aby zachować wierność historyczną warto posługiwać się terminami z epoki o której się pisze.
[#14] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #13

Moim zdaniem okreslenie amiga os bylo caly czas tym okresleniem ktore fukcjonowalo w naszym srodowisko,moze problem wzial sie z tego ze amiga byla poszczegana jako maszynka do gier czy rozrywki i nikt tak naprawde powaznie nie traktowal systemu ktory byl genialny.
[#15] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #11

W latach 90-tych zaczęła się moda na "sklejane" nazwy. Widać to nawet po Wikipedii (żeby nie było - angielskiej) jak zmieniane są "wstecz" nazwy programów. Taka "moda", tak jak swego czasu "boom" na czarno-srebrne obudowy. Są różne "hysie", wracając do tematu Amiga OS (pisane rozdzielnie) będzie najbardziej "dyplomatycznie".

Pytałem wcześniej o zawartość - w takim razie nie jestem w grupie docelowej tego tomu.
Faktycznie "Amiga od A do Z" była przegadana, a pod koniec książki jakby były braki sztuczne (coś powycinane), ale ceniłem sobie za rozmach (ogarnięcie całości) i obszerne działy typu AREXX.
Z pewnością skupienie się na "klasyku" jest najbardziej bezpieczne finansowo, niemniej o nowoczesnych rozwiązaniach poczytałbym chętniej. Pytanie tylko czy Adam Zalepa w to wejdzie?

Brakuje nowoczesnego podręcznika po polsku - wbrew pozorom AmigaDOS i Workbench w nowszych wersjach AmigaOS ma sporo ulepszeń. Z kolei jeśli chodzi o AROS-a i MorphOS-a to wiedza rozproszona jest po różnych stronkach i forach. Taką książkę, która to zbiera w sposób rzeczowy z pewnością bym kupił.
[#16] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@SzaryWilk, post #14

Moim zdaniem okreslenie amiga os bylo caly czas tym okresleniem ktore fukcjonowalo w naszym srodowisko


Niestety żadne źródła tego nie potwierdzają, przypominam, że mówimy o czasach systemu 3.1 a nie późniejszych. Jest z tych czasów dostępna bardzo bogata literatura zarówno oficjalna (Magazyn Amiga itd.) jak i nieoficjalna - mnóstwo zinów dyskowych itp. Jeśli uda ci się na podstawie tych źródeł wykazać, że określenie "AmigaOS" występowało w czasach systemu 3.1 i mało tego, że było również powszechne, to oczywiście przyznam ci rację.
[#17] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #16

A jak nazywasz system Amigi na swój użytek? AmigaDOS? Przecież to tylko część systemu. Mówisz "system operacyjny Amigi"?
Pytam z ciekawości, nie ze złośliwości, bo sam nie wiem czasem jak to określać.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00:12 przez tOMashBe
[#18] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #17

W tamtych czasach to zależało od kontekstu, przeważnie jeśli rozmawiałeś z kimś i chciałeś się dowiedzieć jaki system ma jego Amiga to po prostu pytałeś o Kickstart (w skrócie KS, kick, ROM itp.) - "jaki Kickstart/ROM ma twoja Amiga"?

Pozostałe rzeczy (wersja Workbencha itd.) były mniej istotone, bo i tak było oczywiste że na KS 1.3 nie uruchomisz WB 2.0 itd. Generalnie wtedy liczyło się to, co masz kościach ROM i to one wyznaczały twoje ewentualne możliwości/ograniczenia i pole manewru. Więcej informacji o słownictwie z epoki znajdziesz w recenzji systemu 3.1 z poważnego zina "Amiga Report":

http://www.amigareport.com/ar230/p3-4.html

Jak widać autorzy tego artykułu posługują się najczęściej określeniem "Workbench 3.1" co dobrze widać w konkluzji całej recenzji:

"SUMMARY: I really love the new Workbench. It is a nice improvement over WB 2.1 and it is definitely worth investing in."
[#19] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #18

Ale mi chodziło JAK TY nazywasz system, nie jak robią to inni.
Wiadomo, że mówiło się "Workbench" czy "Kickstart", ale to nie oddaje sensu, że chcesz nazwać CAŁY system.
Więc jak powiedzieć inaczej niż "system Amigi"?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:40:27 przez tOMashBe
[#20] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@tOMashBe, post #19

Ja przeważnie mówię Workbench, i tak, wiem, że w obecnej nomenklaturze jest to tylko nazwa pulpitu, ale jak widać z recenzji Amiga Report, wtedy takie nazewnictwo było powszechne. Tak jest tam opisany produkt, który recenzowali:

"PACKAGING: Workbench 3.1 came with Workbench, AmigaDOS, and ARexx manuals (...), ROM chip, and six disks. "

Wiem, że mało to logiczne, bo według tego Workbench + AmigaDOS = Workbench, ale tak się po prostu wtedy mówiło i moim zdaniem trzeba to uszanować, a nie nakładać późniejsze nazewnictwo na wcześniejsze czasy i zniekształcać tym samym historię. Jedna rzecz jest raczej pewna - termin AmigaOS nie był używany wcale albo przynajmniej nie był używany powszechnie.
[#21] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@jubi, post #20

Jakaś logika w tym jest Poważnie mówiąc to rzeczywiście jest to niekonsekwencja, ale jeśli przyjąć, że nazwa produktu "Workbench 3.1" = Workbench+AmigaDOS+ARexx to można tak mówić. Tylko że znowu wprowadzamy podwójne nazewnictwo i gmatwamy sprawę. Szkoda, że Commodore tak zlekceważyło sprawę w tym czasie.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:48:17 przez tOMashBe
[#22] Podręcznik AmigaOS gotowy!
Dokładnie. Nie zapominajmy, że to jest przedsięwzięcie dla hobbystów i tutaj jest całkiem inaczej niż w przypadku komercji. Tutaj kupując książkę, wspierasz w jakiś sposób i nagradzasz autora. Bez tego za jakiś czas, nie będzie się pojawiać nic i będziemy żałować, że nie mamy czego poczytać, albo skąd brać skondensowanej wiedzy, tylko musimy się szwendać po wątkach.
Tak samo jest z programami, grami, czy kartami turbo i innymi urządzeniami do Amigi. Narzekamy że nie ma nowych turbo z 68060, a za używki trzeba płacić fortunę, ale mało kto kupuje nowe karty od Jensa, albo jest skłonny dać na jakieś Bounty.
Ja kupię książkę na pewno, powędruje na półkę koło pozostałych pozycji Pana Zalepy, do których w wolnej chwili zaglądam.
Żeby Amigowanie się kręciło, trzeba działać w jakiś sposób, jak ktoś ma talent do pisania tekstów - powinien pisać, talent do programowania - programować, do grafiki - tworzyć tematyczne graficzki, lub przygotowywać obrazy do gier itd., do muzyki - tworzyć ją na Ami, do dem, gier są potrzebne ładne, najlepiej nie za duże modułki. A kto nie ma czasu na to, albo talentu, może wesprzeć np. swoją pracą i groszem, tych co coś tworzą.

Offtop:
Co do Workbencha to od zawsze jest to nakładka graficzna na Amiga DOS (Disk Operating System). Tak też w tamtych czasach nazywało się inne systemy (DOSy), zamiast po prostu OS, to mówiono DOS, to akurat się zmieniło z biegiem lat (bo przecież nie tylko na dyskach się operuje). Natomiast Workbench, nazywany systemem, po prostu wynikał z niewiedzy osób - błędnego zrozumienia, bo np na dyskietce oprócz AmigaDOS/OS był duży napis Workbench, później powielany przez kolejne osoby i kolejne, i kolejne, aż ktoś rozsądny znów napisał/powiedział jak się naprawdę sytuacja ma i że AmigaDOS to system, a Workbench to tylko jego część graficzna (GUI). Tak samo jest z Wikipedią, ktoś pierd.... farmazona, a później kolejni go powielają....
A jak komuś podpasuje ten błąd do jakiejś teorii, to w to mi graj
Tak samo jak naklejki na pudle, przyklejane przez sprzedawcę, hurtownika, czy kogokolwiek. Mógł sobie nawet napisać Amiga PC i Windows 3.1

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 13:19:18 przez flops
[#23] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@flops, post #22

Co do Workbencha to od zawsze jest to nakładka graficzna na Amiga DOS (Disk Operating System).


no wiec nie. nakladka graficzna sugeruje ze system sam w sobie graficzny nie jest (text only, jak np dos). a akurat w przypadku Amigi nakladek graficznych nie potrzeba, wrecz przeciwnie, to klasyczny terminal tekstowy musialby byc emulowany :)
[#24] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@flops, post #22

Co do Workbencha to od zawsze jest to nakładka graficzna na Amiga DOS


To fascynujące, że kilkadziesiąt lat od powstania systemu jego fani dalej nie rozumieją podstawowych pojęć ani jego architektury.
[#25] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Jacek Piszczek, post #24

Na szczęście mają gotowy podręcznik i mogą się doedukować. pomysł
[#26] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@flops, post #22

Workbench to jedna z aplikacji AmigaOS, graficzny interfejs z ikonami i szufladami. Zajmuje jeden proces. AmigaDOS to system plikowy, odpowiada za zarządzanie danymi na dysku. Zaś CLI bądź AmigaShell to konsola i stanowi interfejs do poleceń AmigaDOS. Takie są prawidłowe definicje.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 14:05:34 przez Hexmage960
[#27] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Jacek Piszczek, post #24

No to dawaj z wyjaśnieniem, ja chętnie przeczytam i się do edukuję.
[#28] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@Hexmage960, post #26

Nie masz racji a stwierdzenie "AmigaDOS to system plikowy" pokazuje jak bardzo nie wiesz o czym piszesz. Aż ciekawy jestem czym dla ciebie jest system plikowy zwany w oryginale OldFileSystem lub FastFileSystem ?


Pozdrawiam
[#29] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@flops, post #27

Miałbym odebrać chleb autorowi książki? Kup i przeczytaj.
[#30] Podręcznik AmigaOS gotowy!

@RadoslawF, post #28

Z wielka przykroscia stwierdzam, ze polowa amigowcow od tej nowoczesnej pecetowej propagandy, nie potrafi odroznic workbencha od windowsa...

A ja zawsze powtarzalem: panowie Amiga to nie PeCet!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem