[#1] Sztuczna inteligencja
Jeśli macie chwilę czasu, to zachęcam do pogawędki ze sztuczną inteligencją:

https://chat.openai.com/chat

Czasem bardzo kluczy w odpowiedziach, czasem się myli, ale ogólnie robi wrażenie.

1
[#2] Re: Sztuczna inteligencja

@mno, post #1

Na co sztucznej inteligencji mój numer telefonu?
1
[#3] Re: Sztuczna inteligencja

@karolb, post #2

Ciekawa sprawa, w sumie potrafi odpowiedziec na bardziej skomplikowane pytania, politycznie milczy, w moim odczuciu nadal to nie jest AI na miare 2023
[#4] Re: Sztuczna inteligencja

@kruk2000, post #3

Jak taka inteligentna, to niech znajdzie Johna Connora.
2
[#5] Re: Sztuczna inteligencja

@mno, post #1

tu masz odpowiedź, czemu "czasem się myli", czyt. gada trzy po trzy, czyli coś jak taki udający rozeznanego w temacie random, posługujący się argumentami w postaci linków do wikipedii. Z tą różnicą, że w przypadku ChatGPT zawartość tych wklejanych linków też bywa randomowa, w żadnym stopniu nie pokrywając się z tym, co wypisuje.



początkowo myślałem, że może w zaistniałej sytuacji dałoby radę poprosić ją o ułatwienie pracy Hexmage'owi i podanie kodu Magazynu na Amigę. ;) Ale zobaczywszy, jak według tego ej-aja wyglądać by miały nowoczesne Amigi (jeśli wierzyć słowom fejzbokowego postera), śmiem twierdzić, że ten rejon jest daleko poza horyzontem kompetencji tego bota i nie mamy się czego obawiać.



Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 16:17:30 przez snajper
[#6] Re: Sztuczna inteligencja

@snajper, post #5

Mnie to raczej wygląda jak retro kompy w amerykańskim stylu.
[#7] Re: Sztuczna inteligencja

@mno, post #1

Fajna sprawa :)


[#8] Re: Sztuczna inteligencja

@mno, post #1

Zapytałem o to czy są jakieś wieści w sprawie siódmego sezonu serialu The Expanse, w odpowiedzi dostałem że zbliża się ... sezon szósty. Następnie zapytałem o język Action!

[#9] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #8

To "on" ma dostęp do neta? Myślałem że nie ma.
[#10] Re: Sztuczna inteligencja

@ZbyniuR, post #9

Niestety system potrafi udzielać nie tylko całkowicie błędnych odpowiedzi, ale udzielać odpowiedzi sprzecznych z odpowiedziami na te same pytania jakich sam udzielił wcześniej. Dopytywałem go na przykład o porównanie poglądów Richarda Stallmana i Erica Raymonda odnośnie prawa do posiadania i noszenia broni. Raz twierdził że RMS jest przeciwnikiem tego prawa, innym razem że RMS nigdy się na ten temat nie wypowiadał publicznie.

Kroplą która przelała czarę w moim odczuciu był fakt, że ChatGPT określił Stallmana jako zwolennika Open Source. Kto zna filozofię RMS wie co to oznacza. Dobrze chociaż że nie nazwał go jego "ojcem"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 12:00:32 przez niebuszewo
[#11] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #8

Sprostowałem mu parę rzeczy na temat Action i Atari.
Na początku rozmowy już wiedział że to język programowania (nauczyłeś go hehe), ale błędnie twierdził że komputery Atari 8 bit miały większe ograniczenia od konsoli Atari 2600.

Uczy się skubany, po to mu ludzie są potrzebni do konwersacji.

Tylko ciekawe ilu ludzi wciska mu głupoty, po to żeby go strollować heh.
[#12] Re: Sztuczna inteligencja

@karolb, post #11

Zdecydowanie nie można na tym polegać jako na narzędziu ulepszającym korzystanie z wyszukiwarek.

Zleciłem opisać poszczególne wersje gry "Moon Patrol". Upierał się że wersja na ZX Spectrum była czarno-biała (nie była) podobnie twierdził na temat wersji arcade od Irem.

Co do tego drugiego to przepraszając rzucił jeszcze większego babola - że grafika była owszem, monochromatyczna ale na ekranie naklejone były paski kolorowej folii. Każdy kto zna grę Moon Patrol wie że tak był nie mogło.

Nie wspomniał o wersji na małe Atari, a odnośnie wersji na 2600 twierdził że zawierała więcej poziomów i lepszą grafikę niż wersja arcade.

Szczerze mówiąc coraz mniej mi się to podoba
[#13] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #12

Pamiętam jak kiedyś, to chyba z 10 lat temu było Google sie zabrało za scyfrofanie wszystkich książek z biblioteki kongresowej. Trochę aby zrobić cyfrowe łatwiejsze do przechowywania i przeszukiwania kopie wszystkiego, a trochę że mieli zamiar na tych treściach sztuczną inteligencję uczyć, a uznali że wiedza książkowa jest bardziej wiarygodna i wartościowa niż głupoty w necie. Ale chyba później uznali że netowa wiedza po przemuleniu przez algorytmy które wersje sprzecznych ze sobą informacji będą częściej spotykane to znaczy że bardziej wiarygodne, ale raczej przecenili wiedzę przeciętnego użytkownika neta. Bo popularny pogląd nie tak często oznacza mądrzejszy.

A co do trolowania. Jak AI dostanie oczy do widzenia rozmówcy to będzie lepiej wyłapywać kłamców i zgrywusów niż potrafią to robić ludzie.
[#14] Re: Sztuczna inteligencja

@ZbyniuR, post #13

Poprosiłem o analizę treści utworu:



https://youtu.be/eFTLKWw542g









----edit

Nie szukałem kontrowersji, po prostu mądrej analizy ;)

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 01:27:14 przez karolb
[#15] Re: Sztuczna inteligencja

@karolb, post #14

Jeszcze z nią nie gadałem, ale jak czytam takie rzeczy to aż mnie onieśmiela by sie odezwać.
[#16] Re: Sztuczna inteligencja

@ZbyniuR, post #15

ze sztucznej inteligencji najbardziej podoba mi się nowy forumowy bot joemonstera, odkąd nauczył się mówić jak człowiek (czyli od kilku godzin).

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 15:47:31 przez snajper
[#17] Re: Sztuczna inteligencja

@snajper, post #16

a tu chałtu, jak zaimplementować se chatbota. Trzeba się przyjrzeć, to zrobię takiego na gimblogu, a jak mi zapłacą, to może i na PPA. siedzi, pije i chrupki Tak po prawdzie taken czatbot mógłby być dobrym rozwiązaniem problemów z powtarzającymi się pytaniami.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 22:46:00 przez snajper
[#18] Re: Sztuczna inteligencja

@mno, post #1

ChatGPT przypomniał mi właśnie opowiadanie Lema pt. "Maszyna Trurla"

[#19] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #18

a mnie uczono ze nalezy mnozyc na krzyz czyli 2*100/700 , bo jak najpierw podzielisz to bedzie dlugo dzielenia
[#20] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #18

Dziwne .
To ciekawe co napisze jeśli będzie dotyczyło liczby 20? 285%
[#21] Re: Sztuczna inteligencja

@niebuszewo, post #18

U mnie tak wyszło:


[#22] Sztuczna inteligencja ???

@mno, post #1

Tyle że to całe AI nie ma nic wspólnego ze sztuczną inteligencją.
Jak zwykle, wiele hałasu a chodzi o czystą komercję, by bigtech kolejny kasę zbiły... show must go on.

Weźmy pod uwagę takie rzeczy np. że to całe AI nie musi jeść, nie posiada więzi rodzinnych czy uczuć, nie posiada żadnej tradycji czy historii z którą może się utożsamiać, nie musi myśleć o codziennych potrzebach bytowych, z założenia nie posiada poglądów politycznych (można mu je zaprogramować), nie ma swojego ulubionego hobby, nie musi wypoczywać, nie posiada empatii, nie potrafi się poświęcać, etc... Innymi słowy ma mało wspólnego z człowiekiem i jego naturą szeroko pojętą. To jest trochę tak jakby nauczyć np. krewetkę się komunikować i kierować się jej "życiowymi" radami :)
"Inteligencja" jednokomórkowca prawie... Nic tylko kolejne narzędzie komputerowe które można odpowiednio programować do swoich celów tak by wydawało się że jest logicznie myślącym.
Mądrość jest zrozumieniem i zastosowaniem wiedzy z uwzględnieniem dobra i zła dla siebie i innych.
A tego to całe AI nigdy nie będzie umiało, bo musiało by być człowiekiem by osiągnąć takie zrozumienie.
Ale i wtedy wchodziły by w grę też ograniczenia stricte ludzkie... i tak w koło Macieju
3
[#23] Re: Sztuczna inteligencja ???

@Dopuser, post #22

Zgadzam się, świadomość to coś znacznie więcej, niż zaprogramowane sztuczne neurony.
[#24] Re: Sztuczna inteligencja ???

@RomanWorkshop, post #23

Tylko że inteligencja nie wymaga tego wszystkiego o czym piszecie. To jest następny etap. Za wikipedią:

Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.


Czyli, w skrócie, wnioskowanie z poprzednich doświadczeń, pozwalające na umiejętne zachowanie się w nowych, nieuwzględnionych wcześniej sytuacjach. Jak dla mnie jesteśmy na dobrej drodze rozwiązania tego problemu. Ale póki go nie rozwiążemy to będziemy mieli spektakularne wtopy jak te powyżej. Trzeba pamiętać że czyste AI nie ma zakodowanego zawczasu pojęcia mnożenia ani nawet konceptu liczby, tylko wyuczyło się tego pojęcia z podanego zbioru danych. Samo zrobienie systemu, który na bazie paru przykładów działań matematycznych wymyśli jak ono działa i będzie umiało je liczyć dla innych zadanych wartości, rozwala mi mózg.

To tak jakby mówić że po co pracować nad rozpalaniem ognia skoro nie pozwala to polecieć w kosmos. Nie ten etap, najlepiej rozwiązywać jeden problem naraz.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 17:40:48 przez teh_KaiN
1
[#25] Re: Sztuczna inteligencja ???

@teh_KaiN, post #24

Gdzieś tam w necie czytam, że inteligencja to zdolność do rozwiązywania problemów, wymyślania innowacyjnych pomysłów i podejmowania decyzji. A mądrość to połączenie siły poznawczej z siłą emocjonalną

Wygląda więc na to, że AI nigdy nie będzie mądre, bo nie będzie w stanie odczuwać empatii, a tym samym nie będzie w stanie spojrzeć na to samo zagadnienie z innej perspektywy.
Taka AI nie jest sama w stanie przeżyć coś emocjonalnego, a tylko bazuje na opiniach innych i sama tworzy na tej podstawie jakąś treść. Przecież jak spytasz AI co myśli o np. "Potopie" Sienkiewicza to AI nawet tej powieści nie przeczyta...
I na podstawie opinii z netu, choćby były najbardziej idiotyczne, AI "się mądrzy"... AI tez jest sterowalna, jak dowodzi przypadek Chin, gdzie to AI może działać pod warunkiem że będzie szerzyć komunistyczną ideologię...

Suma summarum, AI to nadmuchiwany komercyjnie gniot mający robić docelowo kasę dla jej autorów.
1
[#26] Re: Sztuczna inteligencja ???

@Dopuser, post #25

Obecnie AI nie ma "własnego rozumu", zgoda. Co przyniesie następne 30 lat? Zobaczymy. ;)

nie będzie w stanie odczuwać empatii, a tym samym nie będzie w stanie spojrzeć na to samo zagadnienie z innej perspektywy


Wielu ludzi też nie jest w stanie odczuwać empatii albo ją celowo "wyłączają", jakoś sobie radzą, czasem to są całkiem mądrzy ludzie, przynajmniej w niektórych kwestiach. "Czyste" AI może faktycznie na taki koncept nie wpadnie, ale zakodowanie metodyki rozpatrywania zagadnienia z wielu stron powinno być wykonywalne. Myślę że po prostu nie jest w tej chwili priorytetem, bo są bardziej palące problemy - choćby ta zbieżność wyników (jak to wspomniane wyżej mnożenie, albo delikatnie różne zapytania zwracające bardzo różne rezultaty). Znowu, to tak jak mówić że nigdy nie polecimy na księżyc po tym jak pierwsza rakieta kosmiczna się rozsadziła kilometr nad ziemią. Trochę więcej pracy, czasu i może być lepiej.
1
[#27] Re: Sztuczna inteligencja ???

@teh_KaiN, post #26

Jestem zdania, że sztuczna inteligencja nie potrzebuje świadomości, uczuć, czy innych tam rzeczy, ale ja teraz nie o tym. Zapytałem ChatGPT w jaki sposób działa, zrzut poniżej:







1
[#28] Re: Sztuczna inteligencja ???

@karolb, post #27

I jeszcze taka ciekawostka, bo ChatGPT nie wie nic o swojej nowszej wersji:


[#29] Re: Sztuczna inteligencja ???

@teh_KaiN, post #26

Jsk na razie to mamy tylko do czynienia z kompilatorem tekstów i szybkim programowalnym kalkulatorem. Nazywanie tego programu Sztuczną Inteligencją jest zdecydowanie na wyrost i stanowi obecnie przerost formy nad treścią. Jeśli zaś chodzi o samą kompilację treści to niestety, ale wygląda mi ta cała AI jak GP (Great Plagiarist)/Wielki Palgiator:
Plagiat (łac. plagium „kradzież”) – ... skopiowanie cudzego utworu (lub jego części) wraz z przypisaniem sobie prawa do autorstwa poprzez ukrycie pochodzenia splagiatowanego utworu. Może być nim np. piosenka, wiersz, praca magisterska, praca doktorska, publikacja naukowa...
[#30] Re: Sztuczna inteligencja ???

@Dopuser, post #29

Przepraszam, ale gdzie ChatGPT przypisuje sobie prawa do autorstwa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem