Komentowana treść: OWB 1.10 (1.12)
[#1] Re: OWB 1.10 (1.12)
Hohoho!
[#2] Re: OWB 1.10 (1.12)
Czy ktoś wie, jakie są obecnie wyamagania OWB pod OS4? Czy tak kosmiczne jak na początku? Możliwe przecież, że autorzy coś tam ulepszyli w tej materii (dla porównania pierwsze wersje Sputnika pod MOSem po paru minutach browsowania zaczynały się niewiarygodnie ślimaczyć, ale marcik szybko to poprawił :) )
Pytam z czystej ciekawości, która przeglądarka - Sputnik pod MOSem, czy OWB pod OS4 jest lepsza. Nie mam (i nie planuję mieć) AmigiOne (ani nic innego z OS4), a przez kuriozalne działania autorów OS4 (zabezpieczenia binarek przed uruchamianiem pod Morphosem) nie mam możliwości sprawdzenia tego u siebie.
[#3] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #2

... Nie mam (i nie planuję mieć) AmigiOne (ani nic innego z OS4), a przez kuriozalne działania autorów OS4 (zabezpieczenia binarek przed uruchamianiem pod Morphosem) nie mam możliwości sprawdzenia tego u siebie.

[#4] Re: OWB 1.10 (1.12)

@Lokaty, post #3

cóż cię tak śmieszy?
to że nie mam A1, czy to że od jakiegoś roku SDK AOS4 dodaje do kompilowanych programów kod wyłączający uruchamiany pragram zaraz po starcie gdy wykryje fakt odpalenia pod MOSem z OS4Emu?


Ostatnia edycja: 16.02.08 11:18:31
[#5] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #2

Co do ramu to ma duże wymagania i raczej nie zmieniło się nic w tym temacie :)
[#6] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #4

Coż trzeba poczekać aż itx wyda OS4Emu 2.0 :D
[#7] Re: OWB 1.10 (1.12)

@Drako^lM, post #6

A potem trzeba będzie poczekać na kolejne zabezpieczenie ze strony Hyperionu.
[#8] Re: OWB 1.10 (1.12)

@MinisterQ, post #7

ale przynajmniej binarki skompilowane do wydania nowego zabezpieczenia będą działać ;) (tak przynajmniej było w przypadku poprzednich, pokonanych przez itixa celowych zabezpieczeń)
[#9] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #4

Wlasciwie rozbawila mnie druga czesc twojej wypowiedzi. Po co sobie zawracac glowe OS4Emu po to, aby odpalic OWB skoro majac MorphOSa mozesz spokojnie uzywac Sputnika i sie tym radowac?:) Naprawde nie widze zwiazku... chociaz mam szacunek dla autora OS4Emu (na pewno wymaga sporej wiedzy progarmistycznej, aby napisac taki kawalek softu), to uwazam, ze czas ktory poswieca udoskonalaniu tego "wrappera" (albo wrappera) moglby zajac sie np. zrodlami OWB i stworzyc natywna kompilacje wlasnie dla MorphOSa. OK

Ostatnia edycja: 16.02.08 11:46:29
[#10] Re: OWB 1.10 (1.12)

@Lokaty, post #9

OS4Emu miał pierwotnie pokazać, że tak naprawdę nie ma aż takich różnic w obu systemach, aby nie dało się uruchoamiać programów z OS4 na MOS-ie. Jednak Hyperion podszedł do tematu bardzo ambitnie... i zablokował taką możliwość.
Mając Sputnika nie widzę sensu bawić się w portowanie OWB... kiedy tyle innych tematów leży odłogiem...
[#11] Re: OWB 1.10 (1.12)

@MaaG^dA, post #10

A ja kompiluję wersję swojej aplikacji pod OS4 (używając linuksowego crosskompilatora) i wersja ta działa mi pod OS4Emu. Co prawda robię to tylko dla testów, bo program posiada natywną wersję dla MOS-a.
[#12] Re: OWB 1.10 (1.12)

@Lokaty, post #9

spoko... ja doskonale wiem co Cię rozbawiło ;) tylko napisałem tak w celach trochę zaczepno-obronnych
Wiesz, ja jestem użytkownikiem oprogramowania, a nie jego czcicielem, albo wyznawcą. Nie żywię jakajś osobistej urazy do oprogramowania pod OS4 (chociaż nie lubię siermiężności ClassActa udającego u mnie ReAction... oczywiście w odniesieniu do MOSowego MUI4.0), i jesli jest tam jakiś interesujący mnie kawałek softu, to chętnie będę go używał. Przykładem jest ten świetny emulator SPS dla OS4 (FPSE czy podobnie...), który był uzywany przez wielu użytkowników MOSa. Przy całym szacunku dla marcika, Sputnik nie jest produktem idealnym (chociaż w ramach kolejnych podwersji mozna zauważyć istotne ulepszenia i poprawki bugów), więc gdy jakaś strona mi nie chce działać pod Sputnikiem, to mógłbym uzyć OWB (tak jak obecnie mam w odwodzie AWeba). Stąd pytam o wymagania OWB... chwilowo z czystej ciekawości, bo idiotyczne ambicjonalne podejście twórców OS4 SDK do możliwości odpalenia ich binarek pod MOSem uniemożliwia mi jego użycie. Mam nadzieję, że do czasu, bo przecież Itix nie śpi ;)
Co OS4Emu, to jest to jak najbardziej wrapper. Nie zawiera on żadnych elementów OS4 i nie wymaga ich do działania - nigdy nie miałem ani bajta kodu pochodzącego z OS4 na dysku, a sporo programów OS4 u mnie chodziło na Pegu. Oczywiście OS4Emu potrafi wykorzystać elementy oryginalnego OS4, o ile je znajdzie (przecież nie jest niezgodne kupno OS4 dla klasyka i wrzucenie binarek na dysk dla OS4Emu). Ale to nadal tylko wrapper.

Co do kompilowania OWB dla MOSa uważam podobnie jak Maag - nie ma sensu tracić czasu na rozwijanie MOSowej wersji skoro mamy Sputnika. Chodzi tylko o wskazanie, że niemożność odpalenia istniejących binarek OWB pod MOSem wynika wyłącznie z ambicjonalno-złośliwego podejścia twórców OS4 SDK... a trawienie cennego (ich) czasu (bo przecież te zabezpieczenia się nie napisały same - ktoś musiał to wymyślić i wprowadzić) na złośliwe utrudnianie innym zycia uważam za idiotyzm.
Powiem nawet więcej - w mojej opinii, to jest trochę strzał w stopę, bo wielu ludzi (np. ja) nigdy nie kupi OS4 aby go używać, ale poważnie rozważyłbym mozliwość kupna OS4 by mieć mozliwość odpalania pod OS4Emu jakiegoś cennego sofru, którego nie ma na MOSa.

Ostatnia edycja: 16.02.08 13:21:07
[#13] Re: OWB 1.10 (1.12)

@Grzegorz Kraszewski, post #11

Krashan - poproś o crosskompilator od Hyperionu - jesli taki mają, to pewnie Twoje binarki OS4 już nie ruszą pod MOSem :)
[#14] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #13

Masz racje, buraki ci z hyperionu, bo jak mozna wstawic zabiezpieczenie, aby dane oprogramowanie bylo uruchamiane tylko na ich systemie, nad ktorym pracowali tyle lat i zalezaloby im co by sprzedac pare sztuk wiecej OS4, chocby ze wzgledu na te oprogramowanie. Toz to iscie "kuriozalne".

;)
[#15] Re: OWB 1.10 (1.12)

@reactor, post #14

Kupowanie OS4 na 3-4 aplikacje to przegięcie :) Ale osobiście jak FPSE smigał by pod OS4Emu to wsparł bym autora paroma $ za kawał dobrego softu :)
[#16] Re: OWB 1.10 (1.12)

@reactor, post #14

Ano kuriozalne, z takiego powodu:

bo wielu ludzi (np. ja) nigdy nie kupi OS4 aby go używać, ale poważnie rozważyłbym mozliwość kupna OS4 by mieć mozliwość odpalania pod OS4Emu jakiegoś cennego sofru, którego nie ma na MOSa
[#17] Re: OWB 1.10 (1.12)

@reactor, post #14

no oczywiście, że buraki
są jedyną firmą stosującą tego rodzaju cuda - np. binarki MS Win uruchamiają się (albo i nie ;) ) pod WINE, jak i tym alternatywnym "Open Windowsem" (nie pamiętam teraz nazwy)...
niech sobie już zabezpieczają swój system, skoro lubia zabezpieczać, ale wymuszanie na deweloperach takiego ograniczania przenoszalności binarek w obrębie rodziny podobnych systemów (w imie dziwacznej ambicji) jest po prostu głupie i sprzeczne z interesem deweloperów (nie każdy potrafi i ma czas na rozwijanie swojego softu dla kilku platform jednocześnie, natomiast naturalna kompatybilność w obrębie kilki platform zwiększa ilość potencjalnych zainteresowanych/klientów).
A z innej beczki, jest to tak dziwaczne jakby np. gostek piszący program powiedzmy pod OpenSuse specjalnie implementował zabezpieczenia przed uruchomieniem np. na Debianie.

Chyba nie doczytałes do końca - własnie pod koniec napisałem, że mozliwość wykorzystania binarek OS4 dla podniesienia zgodności OS4Emu z softem OS4 jest jedyną sytuacją gdzie mógłbym kupić OS4. I nie tylko ja.

Ostatnia edycja: 16.02.08 15:21:54
[#18] Re: OWB 1.10 (1.12)

@reactor, post #14

nad mosem pracowano więcej lat więc przestań bredzić że to takie typowe bo nikt binarek mosowych nie zabezpiecza, co więcej - w mosa włożone więcej pracy niż w os4 bo mosteam nie mial na tacy podanych źródeł systemu

to że partacze z hyperionu mają ego wielkości jasnie panujących nam polityków nie oznacza, że w kazdym miescie trzeba stawiać im pomnik (w kazdym oprócz gliwic bo tam juz stoi, a niektórzy nawet przy nim płaczą w przerwach między kodowaniem w Hollywoodzie)


Ostatnia edycja: 16.02.08 15:54:49

Ostatnia edycja: 16.02.08 15:55:37
[#19] Re: OWB 1.10 (1.12)

@reactor, post #14

sory ale dużo dużo większej pracy wymagał MorphOS ...
[#20] Re: OWB 1.10 (1.12)

@rzookol, post #18

Nie prawda, dużo dłużej pracowano nad AmigaOSem.

[#21] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #20

Nieprawda, dużo dłużej Kraków budowano
[#22] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #12

Po to zabezpieczają żebyś musiał kupić AOS4 a nie mógł, jeżeli zyska on przewagę w ilości wartościowych aplikacji. Jest to logiczne i jak najbardziej słuszne podejście z ich strony więc nie potrzebnie się unosisz.


Ostatnia edycja: 16.02.08 16:45:54
[#23] Re: OWB 1.10 (1.12)
Jeszcze chwila i OWB będzie lepszy od Sputnika a do tego nie ciągnie za sobą balastu w postaci MUI, które z powodu swoich ograniczeń zawsze będzie sprawiać problemy w tego typu aplikacji. Z tego co czytałem i widziałem już teraz OWB lepiej wyświetla strony.
[#24] Re: OWB 1.10 (1.12)

@wali7, post #21

AmigaOS zaprezentowano po raz pierwszy w 1985 a MOS kiedy? :P

[#25] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #23

Oj jeszcze długa chwila ...
[#26] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #20

przecież mój post i post reactora odnosi się tylko do pracy hyperionu
[#27] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #24

lol ...
[#28] Re: OWB 1.10 (1.12)

@rzookol, post #26

To jest cały czas ten sam AOS, równie dobrze mógłbyś napisać że nad kalkulatorem w AOSie pracowano krócej niż w MOSie.
[#29] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #24

Tym to nas kolego Smith nie zaskoczysz... o MOSie mówi się co najmniej od 1975 roku http://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology
[#30] Re: OWB 1.10 (1.12)

@smith, post #24

Wow to hyperion pracuje nad AOS od 1985 ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem