Komentowana treść: International Karate przeportowane na Amigę
[#31] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@michalmarek77, post #13

Mnie wciąż ciekawi różnica pomiędzy ST a STe, bo o ile w teorii wiem jak to wygląda, to mimo posiadania ST i STe nie udało mi się jeszcze sprawdzić praktycznie jak wygląda różnica w grafice i muzyce w tytułach ST i wersjach pisanych specjalnie na STe.

Obawiam się, że my oceniając Atari ST patrzymy właśnie konkretnie na ST, a przecież tak jak w naszych Amigach mieliśmy A500 i A1200 tak i różnica pomiędzy ST a STe jest wyraźna. W kwestii dźwięku Amigi to nie było takowej pomiędzy poszczególnymi modelami, a w przypadku ST i STe jest i w dźwięku i grafice.

Być może zatem STe jest niesłusznie przez nas oceniany przez pryzmat ST. Muszę to kiedyś wreszcie sprawdzić.
[#32] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@selur, post #26

Jak zaznaczyłem post wyżej, nie zawsze o wygląd gry chodzi. Nie zawsze dzwięk czy grafika decydują o tym czy gra jest lepsza na danej platformie. Wiecej dowiesz się ze skanu. :)

btw: Kiedyś toczyła się tutaj zażarta dyskusja na temat Atari ST/STE vs Amiga i padało pytanie o ilości sprzedanych komputerów. Również w jakimś starym Retro Gamer jest podana roczna sprzedaż tych komputerów przez cały okres ich produkcji. Muszę to tylko odszukać, to zeskanuję i zapodam.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 08:26:55 przez Deftronic/...
[#33] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #30

Dzięki.

Nie wiem co powiedzieć, kojarzę tylko Outrun i wiem że jest słabą konwersją z arcade.

A jeśli chodzi o port IK, to jakoś bardziej przemawia do mnie IK+.
[#34] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #30

A jak się przedstawia sprawa "PINBALL OBSESSIONS"? Prawie każdy atarowiec jak ma wymienić swój TOP 5, wspomina o tej grze, tymczasem na Amidze to średniak, który przeszedł bez większego echa. Wiem że była to konwersja właśnie z ST na Amigę, więc zawsze przypuszczałem że skoro na Atari ST to takie naj, a na Amidze takie sobie, to pewnie przy konwersji coś skopali, ale jakoś nigdy nie znalazłem czasu aby wersję ST sprawdzić.
[#35] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Mufa, post #34

Ten pinball jest tylko w wersji na ATARI STE (nie ST!). Z tego co TUTAJ piszą wygląda tak samo na Amidze.

Sam dużego Atari nie posiadam więć bezpośrednio nie porównam ale już ktoś zrobił takie porównanie:

Obsession - Atari STE vs. Amiga 500

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 12:04:25 przez Deftronic/...
[#36] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Hextreme-Attic, post #4

Każdy "soft" jest na miarę złota

Taa, jasne...
[#37] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@GumBoy, post #36

Wojna Atari ST kontra Amiga, jak widzę, wciąż budzi emocje i pewnie niedługo będzie kilkaset komentarzy do tego newsa, z mnóstwem argumentów o "wyższości świąt Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem".

Fakt, że Amiga była lepsza sprzętowo od ST nie ma tu znaczenia. Meynaf portuje gry stare, z czasów gdy ST zdobyło już rynek, a Amiga dopiero tam wchodziła. Gdyby Joust, Gauntlet czy Super Sprint doczekały się wówczas amigowych wersji, to na 95% wyglądałyby jak na ST, bo taka wtedy często była praktyka wydawców gier. Brano grafikę z ST i przenoszono żywcem na Amigę, lekko ulepszając dźwięk.
Dobry przykład to gra RoboCop. Miała być rzekomo inna od wersji ST, z pełnoekranowym oknem gry, a w rzeczywistości grafika jest jak na ST.
[#38] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@PopoCop, post #37

Nie ma żadnej wojny. Ktoś się o coś zapytał, padły odpowiedzi i tyle. :)

Podsumowując - nie zawsze gra na mocniejszym sprzęcie jest lepsza. Bomb Jack, jedna z moich ulubionych gier lepsza jest na ZX Spectrum niż na C64. ;)
[#39] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #38

[#40] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Duracel, post #31

Być może zatem STe jest niesłusznie przez nas oceniany przez pryzmat ST.


Mnie też tak się wydaje.
[#41] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #38

Podsumowując - nie zawsze gra na mocniejszym sprzęcie jest lepsza. Bomb Jack, jedna z moich ulubionych gier lepsza jest na ZX Spectrum niż na C64.


Mam podobnie z Flimbos Quest. Wolę grać w wersję C64 niż Amigową :)
[#42] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@kjb666, post #39

Tak jest świetny. W Retro Gamer otrzymał notę 90% i nawet nie jęczeli za bardzo, że wymaga 320KB Ram. Poza tym został pieknie wydany w limitowanej edycji. Czad po prostu. Pozazdrościć tylko Atarowcom. :)
[#43] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Ender, post #40

Jest tak postrzegany bo chyba niewiele było tytułów gier które by to spojrzenie na STE zmieniło. Typowo pod STE napisanych. Amiga szybko przejeła rynek gier od Atari ST/STE.
[#44] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@PopoCop, post #37

Gdyby Joust, Gauntlet czy Super Sprint doczekały się wówczas amigowych wersji, to na 95% wyglądałyby jak na ST

Ja bym dał 98%. Przez dłuższy czas nie mogłem zrozumieć dlaczego na przykład BombJack tak wygląda na Amidze jak wygląda, aż się dowiedziałem, że istnieje wersja na ST. Z ciekawości nawet przejrzałem kod BombJacka i różowo nie jest, wszystko jest kopiowane procesorem a Atari ST ma prawie o cały 1mhz szybszy procek, więc może to w niektórych przypadkach powodować, że gra na Atari St wygląda (o zgrozo :) ) lepiej, płynniej.
Skoro jesteśmy przy portowaniu z ST na Amigę. To w zasadzie trzeba by napisać od nowa grę, przynajmniej do takich wniosków dochodzę po przeportowaniu jednej gry (prace wciąż w toku).

@Deftronic
Bomb Jack to także moja jedna z ulubionych gier.
[#45] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@asman, post #44

Właśnie w tym skanie co zamieściłem, przy F16 wspominają o płyniejszej wektorówce dzięki szybszemu zegarowi procesora (i lepszej(?) niż Amiga organizacji wyświetalnia obazu dla takiej grafiki).

Bomb Jacka na szczęście mam w oryginale na automacie. :D

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 20:21:09 przez Deftronic/...
[#46] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #42

wersja na karta nie wymaga 320 KB, tylko działa na stocku, ztcp
[#47] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@xeen, post #46

Tym bardziej szacunek sie należy a zazdrość trochę kłuje, bo w środowisku Atari jakoś tak więcej gier się pojawia o tak wysokiej jakości. A u nas bieda. :(
[#48] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Deftronic/..., post #47

[#49] Re: International Karate przeportowane na Amigę
Odpaliłem i...za szybko działa na Apollo 040/40 MHz. Ale od czego są stare metody typu "nocache"? No właśnie, od tego aby spowolnić komputer. :)
[#50] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Mufa, post #3

Sztuka dla sztuki zważywszy że od ćwierćwiecza mamy na Amidze International Karate+

Chyba raczej nie :) International Karate+ jest jakby poprawioną wersją, ale dość wierną z małego Atari.
Natomiast przeportowany IK z ST, to nowsza gra, bogatsza graficznie itd. To jakby remake starodawnego IK z 8bit. :)
[#51] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Andrzej Drozd, post #50

Zgadza się, po obejrzeniu filmiku z International Karate też to stwierdziłem. IK+ jest uboższe.
[#52] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Andrzej Drozd, post #50

IK (86 r) jest nowsze od IK+ (87 8-bit, 88 16bit)???????? i lepsze od technicznego (IK+)majstersztyku Archera MacLean'a ?????
Gdzie ????? Jak ????
[#53] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Hextreme-Attic, post #51

To International Karate z ST ma w sobie więcej 16-bitowego klimatu niż IK+. Animacja, wielkość postaci itd.

IK+ to taki podrasowany 8-bitowy tytuł. Takie jest moje zdanie jak porównuję te dwa tytuły.
[#54] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@michalmarek77, post #52

Co tak kolega sapie? :D
A gdzie ja niby napisałem że IK jest nowsze od IK+?

Stwierdziłem jedynie że IK z ST (16 bit) jest nową grą czyli remejkiem. Jak kolega nie wierzy to niech sobie odpali na Amidze...ten port :)
[#55] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Andrzej Drozd, post #49

Odpaliłem i...za szybko działa na Apollo 040/40 MHz. Ale od czego są stare metody typu "nocache"? No właśnie, od tego aby spowolnić komputer.

Faktycznie za szybko pomyka na 040/40, ale wystarczy przeczytać dokumentację i znaleźć wykaz klawiszy sterujących. A tam m.in. - regulacja szybkości gry
[#56] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Andrzej Drozd, post #54

Natomiast przeportowany IK z ST, to nowsza gra, bogatsza graficznie itd. To jakby remake starodawnego I


Chocby tutaj. Gralem w to wieki temu na ST. Powiedzmy ze w czasach "przedpiecsetkowych",
[#57] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@michalmarek77, post #56

No to dopisz sobie "jakby" :)
Tak czy inaczej jest to inna gra niż IK+ i sens przeportowania był :)
[#58] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@PopoCop, post #55

O, to nawet lepiej, bo użycie cpu nocache wiesza mi A1200:)
Tak czy inaczej, gra ma nawet quit do systemu ( za pomocą ctrl-c) i to się chwali :)
[#59] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@Mufa, post #34

Tutaj chodzi raczej o to, że Obsesion jest cieniutki (również na atari) w porównaniu z amigowymi hiciorami pinbalowymi.
[#60] Re: International Karate przeportowane na Amigę

@BULI, post #59

To prawda, że Obsession nie dorównuje Slam Tiltowi, ale jest moim zdaniem bardzo dobrym Pinballem! OK

PINBALL OBSESSION - FANPAGE

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 09:07:39 przez Sir_Lucas
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem