Komentowana treść: 20 rocznica premiery Amigi CD32
[#1] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32
A więc z okazji 20-to lecia, chciałbym powiedzieć że AmigaCD32 była niestety niewypałem. W porównaniu z A1200 nie oferowała nic więcej poza czytnikiem CD i Akiko.
Gry - głównie odgrzewane kotlety z dodaną ścieżką audio lub dodatkowym intrem.

Półtorej roku później zaprezentowana PSX pokazała czym powinna być konsola :)
[#2] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #1

To był mój drugi pseudokomputer, dodałem przystawkę ProModule, 4 mb + mc 68882, flopek i śmigało to jak ta lala. Niestety co do niewypału masz rację. Tak nieudolnego podejścia do sprawy można było się spodziewać. Upadający Commodore chciał jak zawsze niskim kosztem pojechać po rynku. Ale niestety gracze chcieli GRAĆ a nie odpalać stare już gierki z dodatkową ścieżką dźwiekową na CD...
[#3] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #1

To była konsola do gier 2D i była bardzo dobra pomysł
Półtorej roku to kawał czasu pomysł
[#4] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #3

Wiem że dobra byla i jest, ale gracze oczekiwali już czegoś więcej
Mój ulubiony tytuł to Overkill..OK
[#5] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #3

Wyjątkowo się z Tobą zgodzę. Te półtora roku to szmat czasu, a poza tym wiemy, że Sony samo nic by nie zrobiło gdyby nie wcześniejsza współpraca z Nintendo. Jakieś doświadczenie nabyli. Osobiście żałuję, że CD32 nie miało szybszego procesora 68020, bo o nowszym nie mówię, no i przystawka dla pamięci simm (rezygnacja z Chip na rzecz simm jest technicznie możliwa?). Atari zrezygnowało z drogiej pamięci dedykowanej w ST na rzecz simm w STE



Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 18:10:52 przez Ender
[#6] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #1

Nawet Atari Jaguar rozkładał CD32. Wystarczy zobaczyć na YT jak na Jaguarze chodziły gry 3D. A z tego co widzę Jaguar miał premierę tylko kilka miesięcy później niż CD32.
[#7] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Ender, post #5

Dobra konsola ? W 2d /i w mode7/ SNES miazdzyl CD-32 pod kazdym wzgledem :)
CD-32 to moglby byc swietny sprzet, gdyby C= mial jakiekolwiek pojecie o rynku softwareowym - HW byl i jest drugorzedny, wiec z dobrym portfolio ta konosla mogla zaszalec.....
Niestety o tym C= nigdy nie mial pojecia.
[#8] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #7

A tu ciekawostka : link

Świat chce spowrotem 2D,,, gry z naszej epoki powracają

link znalazło to już sporo klientów w USA brakło w sklepach konsolek, a piewcy amigowi nie umieją w ten sposób zadziałac...Śpioch
[#9] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #6

CD-32 do 2D yespomysł Projekt CD-32 Leżał długo na biurku pomysł
[#10] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #7

Commodore akurat o SW miał pojęcie, wiedział że komputery mają wartość tylko z oprogramowaniem. Pod tym względem klasyk oraz CD32 będą miażdżyć "neo-Amigi" pod każdym względem jeszcze ze sto lat... o ile nie więcej.

Ja nigdy nie posiadałem CD-32, ale zawsze ta konsola kojarzyła mi się z następczynią CDTV - mojej pierwszej Amigi. Rewolucja w postaci napędu CD. W zasadzie wszystkie Amigi były rewolucyjne moim zdaniem, również Amiga 4000, która łączy podzespoły Amigi z nowoczesnymi łączami Zorro-III. W każdej znajdzie się coś innowacyjnego. W CD-32 chociażby moduł Full Motion Video, jak i to że to jest konsola 32-bitowa zgodnie z nazwą.
[#11] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #7

CD-32 była (jest) na CD, a snes był (zdechło) na jakieś ciężko dostępne wynalazki pomysł
[#12] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32
Mialem amige cd 32 plus przystawke sx no i to bylo to,bardzo dobrze ja wspominam,ach szkoda ze chlopaki z comodora i amigo spiepszyli taki piekny sprzet,ale amiga nie zgniela dopoki my zyjemy.
[#13] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@SzaryWilk, post #12

Prototyp CD32 sprzedany w 2010 roku kolekcjonerowi przez Carla Sassenratha (cena nie ujawniona).



https://www.facebook.com/photo.php?fbid=540600295997435&set=a.142937385763730.26760.142920085765460&type=1&theater
[#14] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #13

Do muzeum powinno trafić pomysł
[#15] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #14

A o śmierci człowieka, który na serio zrewolucjonizował informatyzację, nikt nie wspomniał :(

Douglas C. Engelbart (ur. 30 stycznia 1925 w Portland w stanie Oregon, zm. 2 lipca 2013 w Atherton w stanie Kalifornia) - amerykański naukowiec i wynalazca o norweskich korzeniach, znany powszechnie jako wynalazca myszy komputerowej, pionier interfejsów użytkownika, współtwórca hipertekstu, komputerów sieciowych, promotor wykorzystywania komputerów i sieci w rozwiązywaniu złożonych problemów cywilizacyjnych.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 22:48:15 przez Geekboy68k
[#16] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Geekboy68k, post #15

A o śmierci człowieka, który na serio zrewolucjonizował informatyzację, nikt nie wspomniał


Mylisz wynalezienie czegoś ze zrewolucjonizowaniem. Wynalazł Engelbart w 1963, ale zrewolucjonizował dopiero Steve Jobs w 1984 decydując o dołączeniu standardowo myszy do każdego Macintosha.

To samo można zresztą powiedzieć o tablecie który ktoś tam kiedyś wynalazł ale nikt nie wie kto, bo to nie ma znaczenia - przed iPadem tablety praktycznie się nie liczyły i sam fakt wynalezienia komputera z dotykowym ekranem nie wystarczył do zrewolucjonizowania rynku.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 23:00:41 przez jubi
[#17] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32
W jednym z SS z lat 90 było porównanie konsol. Były tam min. CD32 oraz PSX.

PSX debiutował półtorej roku później, ale technologicznie obie konsole dzieliły lata świetlne.

Popatrzcie na Panasonic REAL FZ1 bądź FZ10. Ciekawy model konsoli z 1991 roku.
[#18] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #1

Witam!
masz rację, ale to nie zmienia faktu, że była to maszyna prekursorska :)
Piszesz, że to była Amiga 1200 plus czytnik CD i odgrzewane kotlety.......
A teraz spójrz sobie na PS4 albo Xbox One, które są pecetami plus czytnik Blue-ray[to jednak Sony miało racje] i do tego odgrzewane kotlety, no i jakieś excllusivy.
Historia się powtarza :)
Co nie zmienia faktu, że głównie CDTV i też po części CD-32 były zbyt nowoczesnymi konstrukcjami jak na swoje czasy!

Pozdrawiam
[#19] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@neuroup, post #18

Xbox one już jest nie wypałem, to nie konsola pomysł
Lepiej wypada ps4 pomysł
Podsumowując: szału nie ma i nie bedzie pomysł
[#20] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Hubez, post #17

Se zerknij co jest w bebechach psx pomysł
CD-32 z założenia miała być i jest konsolą do gier AGA ok, racja pomysł
[#21] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #7

Technologicznie? Zauważ, że gry na CD32 to w większości stare tytuły, które są dostosowane do konsoli, a nie wykorzystują jej faktycznych możliwości graficznych. Co innego 3D (CtP) nie wiem na ile układ Commodore mógł skutecznie rywalizować z tymi z innych na początku lat 90-tych. Fakt, że prawdziwe 3D miało na pewno PSX, Saturn, N64 i chyba Jaguar (nie znam się). Snes wygrał dzięki dopieszczonym grom i ich mnogości. Myślę, że gdyby ktoś faktycznie chciał wykorzystać możliwości AGA, zwiększono (lub może to niekonieczne, nie wiem) ilość pamięci to konsola żyłaby znacznie dłużej. Każdy wolał robić kasę jak najmniejszym nakładem sił (patrz Xbox one i PS4).
[#22] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32
Amiga CD32 - premiera lipiec 1993
3DO - premiera październik 1993
Atari Jaguar - premiera listopad 1993

Teraz proszę obejrzyjcie sobie jak wyglądały gry na sprzęcie konkurencji młodszym zaledwie o 3-4 miesiące:
20 Games That Defined The Atari Jaguar
Top 3DO games

Jak widać CD32 odstawała znacznie. O ile w grach 2d mogła próbować jeszcze konkurować to w grach 3D dostawała tęgie lanie.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 13:01:46 przez sando
[#23] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #22

Z dzisiejszego punktu widzenia warto się zastanowić, która konsola lepiej się zestarzała. Skupmy się na Jaguarze:

Most of the Jaguar's polygon-based games have not aged well and are slow and ugly.


podczas gdy w gry z CD32 można dziś grać z przyjemnością.

I jeszcze kilka słów na temat wspaniałego Jaguara:

Of all the ill-fated consoles of the 90's, the Jaguar was certainly one of the biggest disasters. While Atari correctly sensed the emergence of 3D graphics, the system was woefully underpowered in this regard. The Jaguar received little third-party support, and most of Atari's games were second-rate versions of arcade hits like Virtua Racing and Mortal Kombat.

The Jaguar's demise also spelled the end of Atari as a corporation, as the company was subsequently dissolved.
[#24] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #22

1. Projekt CD-32 leżał długo na biurku pomysł
2. Nawet miesiąc, to jest sporo, bo z dna na dzień może się dużo wydarzyć pomysł
3. CD-32 miała być i jest do gier 2D, a nie też do 3D pomysł
[#25] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #24

Ad 1. Jeśli nawet "projekt CD-32 leżał długo na biurku" to co z tego? Jakie to usprawiedliwienie?
Ad 2. Jeśli miesiąc według Ciebie to jest sporo to co robiło Commodore przez pół roku od wypuszczenia A1200?
Ad 3. Tia, po prostu Commodore dało ciała bo nie wyczuło zapotrzebowania na gry 3D.
[#26] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #23

Jeśli chodzi o Jaguara to racja, że wybór gier na niego był raczej mały i rynku nie podbił. Ale to jest już bardziej związane z promowaniem produktu i odpowiednim zachęceniem producentów gier. Zresztą Amiga CD32 miała podobne problemy w tej kwestii. Natomiast porównując sprzęt Jaguar był mocniejszy od CD32.
[#27] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #26

Ale to jest już bardziej związane z promowaniem produktu (...)


Nie. Jaguar był po prostu badziewny, dlatego przegrał.
[#28] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #27

Więc popatrz jeszcze raz na YT na gry z Jaguara, potem popatrz na gry z CD32. Jeśli Jaguar był badziewny to powiedz jak można by nazwać CD32?
[#29] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #25

Ad 1. Takie, że się wiele w tym temacie zmieniło pomysł
Ad 2. Zapytaj Commodore pomysł
Ad 3. Nie było ich targetem obdarowywać potrzebujących w gry 3Dpomysł
[#30] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #28

CD-32 miała być i jest konsolą gier na AGA pomysł I doskonale im się to udało pomysł Płyta pojemniejsza od dyskietki pomysł Niektórzy to wykorzystywali pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem