Komentowana treść: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
[#1] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
A jak już kody źródłowe zostaną uwolnione,, to każdy będzie mógł sobie dopisać do OWB to i owo..:P
[#2] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@Voyox, post #1

ja sobie dopiszę printf "hallo world"; ;)
[#3] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
Dosc ogolny opis tego bounty, wiec nie wiem - bedzie kompilacja na PPC WOS?
[#4] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@_arti, post #3

Kompilacja dla ktoregokolwiek z systemów nie jest celem bounty. Pewnie bedzie dla os4/arosa. Dla WOS nikt nie zapowiedział i stawiam na to, że nie będzie.
[#5] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
Lepiej by było gdyby ktoś ogłosił bounty na przeniesienie Qt dla Aroso'a i MOS'a i może OS 3.x.

Samo Qt pozwala na stworzenie prostej przeglądarki w 5-minut, która będzie wspierać najnowsze standardy.

Qt przeniesiono na OS 4.x i są z tego same korzyści, kompilacja przeglądarki wykorzystującej QtWebKit pojawiła się praktycznie od razu, a tu zbiera się niemałą kasę na projekt, który w mojej ocenie, jest mało perspektywiczny :(.

Przeglądarka WWW pod Qt jest cały czas rozwijana przez środowisko związane z rozwoje Qt jak i cały QtWebKit, co gwarantuje zgodność z aktualnymi standardami ;).

Oczywiście samo Qt pozwoliło by na wiele więcej, gdyż z Qt korzysta wiele otwarto źródłowych aplikacji. Qt to również zbiór nowoczesnych bibliotek praktycznie do wszystkiego ;), z których można by korzystać na amisystemach, już wiele razy widziałem na http://aros-exec.org pytanie o bounty z tym związane i dziwie się dlaczego nikt nie chce go ogłosić, bo wtedy na pewno bym się dołożył ;).

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 09:47:00 przez tygrysekHD
[#6] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@tygrysekHD, post #5

To co piszesz to dużo racji, przydałoby się Qt na MorphOSa. Ale zwróć uwagę, że nie jest tak różowo. Na AOS 4 jest Qt, powstała jak piszesz przeglądarka WWW w "pięć minut". Ale chyba jest dość kiepska, jeśli użytkownicy AOS 4 założyli bounty o przeniesienie OWB na ten system. Wygląda na to, że Qt, przy całej masie zalet, nie jest rozwiązaniem na wszystko.
[#7] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@tygrysekHD, post #5

No to jaki problem? U nas w sprawach bounty jest aktywny Pampers, ma w tym doświadczenie. Pomęcz go trochę, może zajmie się tym.
Co do idei Qt pod Morphosa, to mam mieszane uczucia. Bo z jednej strony przydałoby sie trochę softu opartego na Qt, choćby AbiWord, ale gdyby na Morphosie zaczęły pojawiać się w większej ilości całkowicie niezintegrowane z systemem przeszczepy z Linuksa (z reguły powolne i niezbyt stabilne) to zdecydowanie nie.
Akurat w przypadku Morphosowego OWB nie potrzeba Bounty, bo fab dosyć regularnie go aktualizuje. Bounty co najwyżej dotyczy żródeł dla potrzeb wersji OS4. Przecież OWB jest dobrą przeglądarką. Zdecydowanie lepszą od portu Firefoksa dla OS4, i nie sądzę, aby coś w tej materii mogło się zmienić.


Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:16:11 przez wali7
[#8] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@AS, post #6

Qt oczywiście nie rozwiązuje wszystkiego ;), ale daje perspektywy na pojawienie się czegoś ciekawego w przyszłości!!!

Przeglądarka "w pięć minut" oczywiście nijak ma się do OWB, który w tej chwili jest rozbudowanym programem z managerem pobierania plików, możliwością zapisu stron, zakładkami itd., czego nie ma pięciominutowy produkt, ale dzięki Qt jest duża szansa, że dobra przeglądarka korzystająca z Qt może pojawić się już za chwilę ;), a kolejne nowe OWB pewnie będzie potrzebować kolejnego bounty ;) i nie szybko się pojawi.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:13:05 przez tygrysekHD
[#9] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@tygrysekHD, post #8

A mnie się idea przeniesienia Qt na mosidło zupełnie nie podoba i do takiego bounty łapki /czyt. złocisza/ bym nie dołożył.
[#10] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@fazior, post #9

Popieram OK

Co do OWB - bardzo mnie cieszy, że będzie dostępny dla AROS-a ok, racja
[#11] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@AS, post #6

Problem z QtWeb jest taki, że korzysta z QtWebkit, ktory jest częścią Qt 4.7. Caly pakiet mozna juz uznać za calkiem stabilny ale jest jeszcze troche błedów do poprawienia. Alfkil właśnie przenosi zupelnie nową wersję, Qt 5.x.
Biblioteka QtWebkit jest tam znacznie bardziej aktualna, pozwala np. na streaming HTML5. Wtedy pojawią sie nowsze przeglądarki. Możliwe, że nowe Qt pojawi sie do końca roku. Oczywiście pozostaje kwestia predkości...
To są wszystko niezależne od siebie działania, i dobrze. Niewiadomo co wypali....

BTW. Ciekawe czy uda sie osiągnąć wyznczoną sumę...
[#12] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@pini, post #11

Czego by QT nie oferowalo (akurat bardzo QT lubię) to po pierwsze zżera mocno pamięc w porównaniu do natywych bibliotek takich jak mui, po drugie dopracowane wyświetalnie bezposrednio na api amigowe bedzie zawsze szybsze niż QT. Webkit + js obecnie jedzą pamięć aż miło a nie liczac Arosa wszystkie amisystemy są ograniczone co do pamięci i nawet glupie 100 mb to dużo.
[#13] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@tygrysekHD, post #8

Ten "pięciominutowy" produkt o ile pamiętam ma wszystkie wymienione przez Ciebie cechy ok, racja
...plus znacznie więcej, jak np. zmiana skórki przeglądarki i działające literki PL, które straciły sie w MUI OWB i TW ;)
Wszyscy liczą na streaming zapominając o mocy sprzętu, i że flash i tak nie pójdzie
[#14] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@michal_zukowski, post #12

...ale w amigowym świecie nie ma idealnych rozwiązań. To są wszystko trochę "zapchajdziury", chociaż nie lubię tak mówić o czyjejś wielomiesiecznej pracy...
[#15] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
Na klasyczną Amigę ta przeglądarka z pewnością będzie miała większą rację bytupomysł No, ale i na nowej Amidze też się przydapomysł
Jak to mówią: lepiej mieć, jak nie mieć pomysł Może po za parkinsonem, bo ciężko by było zapanować nad kursorempomysł
[#16] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@parallax, post #15

Oczywiście chciałbym mieć porządną przeglądarkę www na Amidze 1200, tylko powstaje pytanie, jak to będzie działać . Mam A1200 z 060 i Picasso II i wątpię aby ten zestaw umożliwiał komfortowe przeglądanie internetu. No ale może się myle ;)
[#17] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@trOLLO, post #16

To się okaże w praniu :D Prawdopodobnie dopiero PPC okaże się zbawienny dla mniej wymagających stronpomysł
[#18] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@parallax, post #15

Jak to mówią: lepiej mieć, jak nie mieć pomysł Może po za parkinsonem, bo ciężko by było zapanować nad kursorem pomysł

Czyli jest kwestia w której jesteśmy jednomyślni - parkinsona nie chcemy ;)
[#19] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@parallax, post #17

Prawdopodobnie dopiero PPC okaże się zbawienny dla mniej wymagających stron

W chwili obecnej na Macu PPC z G4 - 1.5 GHz, przeglądanie stron potrafi czasami być męczące ( np taki pclab.pl potrafi lekko przymulić OWB) , więc co dopiero na wielokrotnie wolniejszej MC68060 :) , do tego dochodzi ogólna wydajność komputera, dlatego uważam, że przeglądanie www na Amidze 1200 będzie raczej męczarnią niż przyjemnością :) . PPC 603/604 oczywiście zdecydowanie przyspieszy zabawę, ale skoro na G4 1.5GHz strony potrafią przymulić, to na PPC 604 - 233 MHz tym bardziej .
[#20] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@michal_zukowski, post #12

Och nie przesadzaj 2GB pamięci raczej stykną QT :)
Ważne jest aby port był dobrze zrobiony a niestety sama dostępność źródeł tego nie zapewnia. W tej chwili mamy na OS4 OWB mosowe i co z tego? Brak polskich lier nawet w menu nie wspominając o pisaniu, brzydsze renderowanie stron niż OWB Strochmayera mniejsza stabilność wolniesze działanie to tak na szybko. Plus to chyba tylko download manager. To już naprawdę Timber to był super hiper soft. Piszę był bo po aktualizacjach które wyszły po Update 6 znacznie spadła jego stabilność przynajmniej u mnie.
Także narazie to żadna wiadomość bez pewności kto i czy wogóle weźmie te źródła na tapetę szkoda wywalać kasę.
[#21] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@wali7, post #7

Co do idei Qt pod Morphosa, to mam mieszane uczucia.


a ja nie mam takich uczuc i nie pasuje idea QT na czymkolwiek amigowym. Idea dobrej przegladarki za to pasuje, ale tylko w oparciu o amigowe standardy.
[#22] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@sigma2pi, post #21

No to powinieneś być zadowolony, bo MOSowy OWB to dobra przeglądarka. I oparta o amigowe standardy.
[#23] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@TomK, post #20

No to pozostaje miec nadzieje, ze portowaniem zajmie sie inny team niz ostatnio i bedzie dzialalo tak jak na mosie.
[#24] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@wali7, post #22

noo prawie :), genralnie jest okej, lepszy od AROSowego, mi tam dziala wsio, bo flasha to i tak wylaczam pod winda itd., bo mnie denerwuja takie shity w przegladarkach. Idealem bylby wlasny silnik renderujacy ;), ale zdaje sobie sprawe z tego jakie to trudne zeby trzymac sie tych wszelkich standardow i niestandardow webowych jak najlepiej.

--
ps.w swiecie internetowych chmur przetwarzajacych to za jakis czas jakas przegladarka z tak rozbudowanym silnikiem do renderowania moze okazac sie zastepowalna czyms prosciejszym... np: serwer www moze wysylac juz czesciowo wyrenderowana strone,a reszte zastepowac prosciejszymi odpowiednikami itp.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 09:35:03 przez sigma2pi
[#25] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@sigma2pi, post #24

Flasha wyłączasz? ParanojaOK
[#26] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@parallax, post #25

masz racje, zyjemy w lzejszych czasach, kiedys wylaczalem, a teraz mam lepszy wybor i nie instaluje, wiec nie ma co wylaczac :). Paranoja byloby wlaczac zeby wylaczyc . Flash dostarcza rozrywki rahitycznym mozgom takze na otepialych dziala rehabilitacyjnie, to byl cel jaki przyswiecal tworcom flasha
[#27] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty
A tak właściwie to mam pytanie do redakcji. Czemu przy njusie jest logo stosowane dla AmigaOS4? Przecież z njusa nie wynika bezpośrednio że ta przeglądarka powstanie dla AmigaOs. Czyżby próba naciągnięcia kaski dla kolegi? Potem Fabien pomacha nam źródłami przed nosem i powie "to se teraz zróbcie ja kaske mam"? To jes dopiero żerowanie na amidze.
[#28] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@TomK, post #27

Jak opowiem o tym Fabowi na naszym kolejnym spotkaniu (wpada z żoną na weekend, po drodze zabierze jeszcze dwóch innych moich serdecznych kolegów, Ralpha Schmidta i Harrego Sintonena) to chyba padnie ze śmiechu.
[#29] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@recedent, post #28

Noł problem. Grunt to dopbra zabawa szczególnie na imprezach
[#30] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - otwarto bounty

@TomK, post #27

...ale o co chodzi?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem