Komentowana treść: ACube Systems i A-EON współpracują
[#31] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #29

No dobra jest więcej, więc robi się dłużej, fakt nie zaprzeczam. Z drugiej strony skoro nie robi tego ten sam zespół, to chyba przewaga jest po mojej stronie, bo robią 2D i 3D (przewaga jako programistów, nie przewaga systemu). Kiedyś jak demo było szybkie i fajne to mówiono o przewadze programistów i mi chodzi o coś takiego, o taki rodzaj rywalizacji.
[#32] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@Voyox, post #24

Bez jakiejś formy "scalenia" oba systemy czeka śmierć. Coraz więcej ludzi się wykrusza...ale to OT...

...a nowe stery 2D użytkownicy AOS dostali prawie dwa lata temu. I to od razu do X1xxx/R3xxx/4xxx...
[#33] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #32

Nie wiem po co takie wypaśne karty tylko ze sterownikami 2D
Chyba lepiej karta z R300 i obsługą 3D, niż nowsza karta bez obsługi 3D, racja?
[#34] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@KJB, post #33

O matko, jeśli miałyby nie mieć 3D to pewnie masz rację ale 3D jest robione... tylko ze względów technicznych oraz życiowych sprawa sie znacznie przedłuża. Mieli wstrzymywać 2D bo 3D nie gotowe? A tak na marginesie, jak dla mnie 3D jest mało ważne. Od tego mam Playstation. Bardziej martwi mnie wspomaganie video. Niemniej wiem, ze większość strasznie cierpi bo koniecznie chce zagrać w porty przestarzałych gier Ja troszkę mniej
[#35] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #29

Z tą obsługą to nie do końca tak jest. Praca włożona w stery R300 zaoowocowała mniejszym wysiłkiem włożonym w support nowszych modeli (w tym 3D). Morphos nie miał supportu nowszych Readeonów bo nie było komputerów zdolnych je obsłużyć. Teraz te komputery się pojawiły więc powoli można liczyć na support kolejnych generacji Radeonów (wraz z 3D).
[#36] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#37] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#38] Re: ACube Systems i A-EON współpracują
Dwie dobre wiadomości . Pierwsza to MorphOS na SAM - jak dla mnie prawie bomba :) Nowy komputer, nowe grafiki itd. Minusik jest w sumie jeden - bardzo słaby procesor :( .

Druga dobra wiadomość - może powstanie jakaś nowa SAM z mocniejszym PPC :)

Co by nie pisać, jeżeli wyjdzie już oficjalnie MorphOS na SAM to chyba będzie trzeba sobie kupić tą zabawkę :) :)
[#39] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@michal_zukowski, post #35

Morphos nie miał supportu nowszych Readeonów bo nie było komputerów zdolnych je obsłużyć. Teraz te komputery się pojawiły więc powoli można liczyć na support kolejnych generacji Radeonów (wraz z 3D).


Z tym też nie jest do końca tak: Radeony rodziny X1000 są ostatnimi posiadającymi tzw. fixed pipeline. Oprogramowanie tego potoku jest tym prostsze, jeśli posiada się sterownik realizujący go dla wcześniejszych układów. Jednak od układów R600 jedynym dostępnym jest jedynie potok programowalny, realizowany przez mikropolecenia, kod shader i tzw. "semantykę" (charakteryzuje dane na różnych stopniach przetwarzania).
Odtworzenie fixed pipeline na R600 wymaga implementacji shaderów, kompilatora i utworzenia (odtworzenia...) całej aplikacji emulującej tradycyjny potok. Nie jest to trywialne zadanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę (potencjalną) potrzebę konwersji formatów textur oraz niepełną dokumentację mikropoleceń. Chociaż możliwe, że w przypadku R600 już się coś zmieniło...

W każdym razie: byłbym bardzo ostrożny z wnioskowaniem, że skoro oprogramowanie X1000 poszło szybko to z HD2000+ będzie równie łatwo. Nie neguję, że chłopaki mogą sobie poradzić z tym dość szybko - ale faktem jest że będzie ich czekać po prostu dużo większa praca....
[#40] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #34

idac tokiem rozumowania, "po co mi Amiga skoro jest PC"
[#41] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@KJB, post #33

Nie wiem po co takie wypaśne karty tylko ze sterownikami 2D
Chyba lepiej karta z R300 i obsługą 3D, niż nowsza karta bez obsługi 3D, racja?


Jeżeli komuś zależy na odpalaniu Quake 1/2, Wipeout 2097 i tych kilku innych to tak. Sens używania nowszych RadeonHD jest SZCZEGÓLNIE uzasadniony, gdy korzystasz z maszyny pokroju Sam440. Wszystkie operacje 2D w systemie i w grach, które wykorzystują kompozycję obrazu jest wyraźnie wyższa. Biorąc po uwagę wolny procesor w tych maszynkach, ostatecznie ma to niebagatelny wpływ na wydajność całego zestawu. Jeżeli Hyperion zrealizuje swoje założenia to można się spodziewać jeszcze lepszych osiągów.
Dlatego chciałbym raz jeszcze zaznaczyć - jest to sensowne, w szczególności gdy rozpatrujemy to pod kątem całego zestawu.

Porównania wydajności można z łatwością znaleźć na sieci, do czego zachęcam. OK
[#42] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@Radov, post #39

Mylisz się. Już w r300 nie masz fixed pipeline. Sterowniki w morphosie używają programowalnego potoku.
[#43] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@kiero, post #42

A to przepraszam! Byłem pewien, że ta zmiana nastąpiła dopiero w R600. W takim razie uznanie i gratulacje!
[#44] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@Radov, post #43

@kiero

Ponieważ trochę mnie ta pomyłka zaskoczyła zweryfikowałem na szybko swoje materiały. Wprawdzie nie mogę znaleźć tych najlepszych, ale kilka odkopałem. Już trochę czasu minęło odkąd zajmowałem się na porządnie GPU... A ponieważ nie lubię powtarzać nieprawdy więc wykorzystam okazję do naprostowania moich wątpliwości:

"Już w r300 nie masz fixed pipeline."

Niestety obawiam się, że wkrada się tu pewna kwestia semantyczna i jest to nie prawda. Faktycznie od R300 potok nazywa się już "programmable pipeline", nie przesadzałbym jednak na tej podstawie z wnioskiem, że z tego powodu w tych układach zniknął "fixed pipline". Z technicznego punktu widzenia to co jest w R300 to "fixed pipeline" z doczepionym "fragment processor". Zerknij tutaj - strony: 2-4. Doczepienie "fragment proc." nie zmienia faktu, że bazą potoku renderowania tych układów jest tak naprawdę ten sam, ustalony od 1996r. schemat. I stan ten trwał aż do nadejścia układów R600/G92, gdzie nastąpiła poważna zmiana w ewolucji architektury. Od tej pory elementy programowalne przestają być opcjonalnym krokiem...

Tą właśnie kwestię miałem na myśli piszą o "fixed pipeline" i różnicy pomiędzy układami R500 i R600.
By podsumować chciałbym zadać pytanie, zerknij tutaj: link. Czy możesz mi napisać jak w ogólnym zarysie działa sterownik graficzny w MorphOS? Tak jak na stronie 16tej, czy tak jak na stronie 17tej?

Z racji obsługi układów R300 podejrzewałem, że sterownik MOSowy działa tak jak na stronie 17tej. Z chęcią to sobie naprostuję.
Z tego co mi wiadomo sterownik Hansa działa jak na stronie 18tej. Tak naprawdę nie jest to jakaś większa zmiana i Hans sobie już dawno z tym poradził. Jest jednak na tyle istotna, że chciałbym podkreślić, że w mojej opinii nie będzie to na zasadzie: zmieniamy w edytorze "R500" na "R600", inicjalizacja GPU, alleluja i do przodu Niestety dotychczasowa architektura sterownika może być niekompatybilna.

Oczywiście zgaduję to tylko przy posiadanym stanie wiedzy, jeśli więc Kiero napisze, że sterownik dla R300 został przygotowany tak by działać bez większych zmian także dla R600 to przyjmę to wiadomości bez zastrzeżeń:) Po to właśnie udzielam się w tego typu wątkach, by dowiedzieć jak coś działa...
[#45] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #34

Mieli wstrzymywać 2D bo 3D nie gotowe?


Nie bawić się w 2D dla nowszych kart tylko nadganiać braki w 3D.

A tak na marginesie, jak dla mnie 3D jest mało ważne.


No to dobry system wybrałeś
[#46] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@Radov, post #44

Nie mam czasu na dłuższe szukanie ale masz link:

http://www.beyond3d.com/content/articles/74/10

szukaj "t&l". Cała obsługa potoku jest emulowana przy pomocy shaderów. Niemniej nie ma to dużego znaczenia w tym kontekscie. r300 nie ma zunifikowanych shaderów tak więc programy dla fragmentów i wierzchołków są obsługiwane przez kompletnie oddzielne jednostki. Nie rozumiem też czego mam doszukiwać się na stronach 16/17/18 w związku z tematem? Tego co napisałem zdanie wcześniej? To chyba oczywiste, że sposób wykonywania programów jest znacząco różny. Przejście na zunifikowaną obsługę shaderów jedynie upraszcza sprawę.

Nikt też nie napisał, że zmiana między architekturami jest prosta. Nie jest jednak tak, że trzeba wszystko pisać od nowa.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:57:27 przez kiero
[#47] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@stefkos, post #40

Ale ja chce Amigę a nie PC. Napisałem wyraźnie, że "dla mnie", a większość woli 3D. Potrafię odróżnić potrzeby większości i gdybym miał wpływ na rozwój to oczywiście opowiedziałbym się za 3D.
[#48] Re: ACube Systems i A-EON współpracują
Ale o co chodzi? Znowu ktoś gdzieś jakiś papierek podpisał i chce nim przedefiniować rzeczy logiczne i oczywiste? ;D
[#49] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@KJB, post #45

Właśnie to robią, nadganiają braki. Stare radki maja pełne wsparcie a nowe zaczęli od 2D. Dla mnie logiczne.
A co do wyboru, pewnie ze dobrze wybrałem szeroki uśmiech
[#50] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@pini, post #49

A co do wyboru, pewnie ze dobrze wybrałem

Fakt, PlayStation to niezły wybór .
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#52] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#53] Re: ACube Systems i A-EON współpracują

@MorphOS_pl, post #50

A co masz do PlayStation ?
PPC ma,, Blu ray ma, mam sporą kolekcję filmów, pilota i używam często jako odtwarzacz filmów.
W ogóle lubie rupiecia komputerowe i PS3 do nich należy także....

Co do sterów logika mówi jak mówi ale kompletne są najlepsze...
[#54] Re: ACube Systems i A-EON współpracują
Bardzo dobra informacja.
[#55] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#56] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#57] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#58] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem