Komentowana treść: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone
[#1] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone
Czy to oznacza, że AOS4 będzie miał w końcu pełnoprawną przeglądarkę ? Pytam bez złośliwości, dla mnie to po prostu podstawowy program dla systemu. Miło ze strony odbiorcy, że wszystkie przyszłe źródła opublikuje za darmo. 7500$ za przeglądarkę z prawdziwego zdarzenia to chyba nie dużo?
[#2] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #1

Pełnoprawna przeglądarka jest - Timberwolf. Nawet ma większe możliwości - tylko że do komfortowej pracy wymaga X1000. Tu jest problem. Zdaj sobie sprawę że przeciętny sprzęt pod AmigaOS 4 ma moc niższą niż ten pod MorphOS-em.
[#3] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #1

Czy to oznacza, że AOS4 będzie miał w końcu pełnoprawną przeglądarkę?

To jest pierwszy etap. Fab przekaże źródła, ale trzeba je potem dostosować do AmigaOS 4 i skompilować. MUI, Odyssey, jaki następny element MorphOS-a zmigruje do AmigaOS4?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 10:46:42 przez MorphOS_pl
[#4] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@MorphOS_pl, post #3

Na pewno nie Ambient, przecież nie chcemy się klonować wstecznie
MUI było przed MorphOS-em, a Odyssey nie jest za darmo, właściwie trudno mówić o jakiejś łasce dopuszczającej która jakoby na nas spływa. Typowe rozwiązania MorphOS-a nie zmigrowały i nie zmigrują, ale miło że edytowałeś posta.
[#5] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #2

Rozumiem ograniczenia sprzętowe, ale z tego co pisze Frieden na swojej stronie : "Currently, the code is based on Firefox 4.0.1", aktualna wersja to 19.x więc nie bardzo :P
[#6] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #4

Fakt że ludzie wpłacili do kupy 7500 zielonych, chyba świadczy o czymś :)
Czyżby Timberwolf nie był tym na co czekali? Widać nie :)

Na pewno nie Ambient, przecież nie chcemy się klonować wstecznie


Rozwiń proszę tą myśl, bo nie wiem gdzie jest to "wstecz" :)
[#7] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #5

aktualna wersja to 19.x


link
[#8] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #4

Przyznam, że ja też nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym klonowaniem wstecznym, możesz rozwinąć?
[#9] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #5

Jak już cytować to całość "but we are working on bringing to the latest build (18.0.1 at the time of writing, although 19.x is more likely)."
TW nawet w wer.4.01 byłby OK, gdyby port dokończono. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Zawsze fajnie będzie mieć dwie przeglądarki.

Co do Ambienta. Jest opensource więc nikt nie powstrzyma jakiegoś programisty przed zrobieniem wersji dla AOS4.
Owszem gdyby zrobił to Hyperion byłoby dziwnie ale ktoś taki jak Kas1e ma w nosie co mówią inni. Jeżeli ma jakiś plan to go realizuje. Jeżeli brak mu umiejętności to "nęka" tak długo aż mu ktoś pomorze...uparty gość

No i jakoś nikt nie mówi o AROSie, który skorzysta nawet bardziej...

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 12:52:01 przez pini
[#10] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@KJB, post #6

Długo zbierali do połowy, wpłaty ruszyły po tym jak wyszła wersja 1.16 dla AmigaOS. Ludzie płaca chętnie ale za konkrety. Mogli "pomacać" i uznali ze warto zapłacić.
Timberwolf jest w porządku, czekaliśmy na współczesną przeglądarkę i spełnia swoje zadania. Tylko nie ma kto się nim zajmować obecnie. Uważam że bounty zamknięto przedwcześnie tak poza tym.
Odyssey wypełnił dziurę - OWB nierozwijane, IBrowse przemilczmy, Timberwolf - no jednak większość sprzętu "u nas" ma ~800 MHz.
[#11] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@pini, post #9

Ja p... "pomoże" ...
[#12] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@KJB, post #6

Fakt że ludzie wpłacili do kupy 7500 zielonych, chyba świadczy o czymś

O tym, że mają kasę i wydają na co im się podoba. Ale pewnie twoim zdaniem świadczy o czymś więcej.
Czyżby Timberwolf nie był tym na co czekali? Widać nie

Najpierw chociaż raz użyj a potem dopiero się wypowiadaj.
Bo w każdym newsie na temat AmigaOS i software do niego jesteś dyżurnym ekspertem.
To przypomnij jaki sprzęt z AmigaOS 4 używaż na co dzień?
[#13] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@lekarz_med, post #12

Fakt że ludzie wpłacili do kupy 7500 zielonych, chyba świadczy o czymś


O tym, że mają kasę i wydają na co im się podoba. Ale pewnie twoim zdaniem świadczy o czymś więcej.


O tym że ludzie mają kasę i wydają na co chcą to każdy wie.

A po tym konkretnym bounty to widać, że konkretni ludzie wydają kasę na uwolnienie konkretnych źródeł. I o czymś to świadczy, np. o tym że dotychczasowe przeglądarki nie dają im tego co da im Morphosowe OWB :)

Najpierw chociaż raz użyj a potem dopiero się wypowiadaj.


Wypowiedzieli się ludzie za pomocą wpłat na bounty :)

edit-----
kolejny raz się przekonałem że nie ma zagnieżdżania cytatów :)

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 14:02:19 przez KJB
[#14] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #10

W sumie to wielka moc :
Timberwolf - no jednak większość sprzętu "u nas" ma ~800 MHz.
Raspberry Pi ma tyle i wszystko śmiga sprawnie.
Wspomnijmy na stare kompy na których sprawnie chodziły Netscape Comunicator czy IE od MS.
Nie wierzę że dzisiejsze stronki aż tak ewoluowały żeby potrzeba było więcej.

Oprócz pełnoekranowych flashowych filmów, 800 MHz pociągnie wszystko...

Co do wojenek wewnątrzpostneoamigowych są niepotrzebne. Wprawdzie nie mam jeszcze sprzetu pod Amiga OS 4.x (ale mogę kupić w każdej chwili ale nie ma nic interesującego) wię się nie wypowiadam za dużo w temacie AOS 4.xOK

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 14:12:52 przez Voyox
[#15] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@pini, post #9

Ten dłuższy cytat nic nie zmienia. Uzyskałem odpowiedź na pierwotne pytanie. Odyssey będzie pierwszą porządną przeglądarką i tyle. Chyba, że do tego czasu Timberwolf zaprzyjaźni się z nowszym lisem. Dla mnie to dobra wiadomość.
[#16] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@KJB, post #13

Aleś się uparł. Pozjadałeś wszystkie rozumy? Ale masz rację świadczy o czymś więcej. Świadczy to o tym że AmigaOS i jego środowisko ma potencjał. Pomimo tego że wielu miało wątpliwośći, wielu nie dało uzbierano potrzebną kwotę.
[#17] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #15

Będzie? Pierwszą porządną? Przecież on już jest i wcale nie jest porządny ani pierwszy. Timber jest na pewno lepszy ale wymyga mocnej maszyny i tyle. Weź również pod uwagę że pewnie minie znowu dwa lata zanim ta wersja będzie dostępna na AOS a wtedy to już nie będzie pierwsza i nie będzie porządna.
[#18] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@TomK, post #17

Nie byłbym tu akurat taki stanowczy. Kas1e miał już 1.16 gotową od dawna. Brakowało rozwiązania jednego, kluczowego problemu. Tu akurat pomógł Joerg. Nie wykluczone, że teraz pójdzie szybciej. Tak też twierdzi Kas. Prace nad nowym TW rozpoczęto ok. miesiąc temu ale nie mamy żadnych dalszych informacji. Nie ma się co spierać. Po prostu zobaczymy ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 14:31:11 przez pini
[#19] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Voyox, post #14

Wspomnijmy na stare kompy na których sprawnie chodziły Netscape Comunicator czy IE od MS.
Nie wierzę że dzisiejsze stronki aż tak ewoluowały żeby potrzeba było więcej.

Jeżeli nie widzisz rozwoju stron od czasów Netscape to czas się obudzić.
Oprócz pełnoekranowych flashowych filmów (...).

Póki co to nie ma nawet zwykłego oglądania
(...)800 MHz pociągnie wszystko...


Chyba zapominasz że Timberwolf to nie IBrowse. To jest port, dlaczego wersja amigowa miałaby mieć mniejsze wymagania sprzętowe? Będzie mieć takie same.
Proponuje odgrzebać wypasione PIII i "pośmigać"
Mam starego laptopa z WIndows 2000 i mam stały punkt odniesienia nt wzrostu wymagań sprzętowych więc proszę bez wspominek typu "kiedyś chodziło" Kiedyś to i słonko było większe, itd.
Albo mamy przeglądarkę tej samej klasy co na PC albo "coś co chodzi szybko".
[#20] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #19

Może by tak spróbować : Sposób na brak mocy lub tutaj Brak mocy 2

Laptopy zawsze chodziły koślawo, zwłaszcza te stare. Pamiętam dawno dawno temu nagrywałem na prędkości x2 (ponad 35 minut) 2 płyty na raz. Były to mieszane napędy IDE SCSI i 2 różne programy. Wszystko na Athlonie slotowym 500 MHz. Więc mocy starym kompom nie brakowało, To że dziś oprogramowanie jest koslawe to fakt.

Mam w szufladzie ze 20 procków nawet slotowe P3 -550 MHz. Może się skuszę i poeksperymentuję..

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 14:56:52 przez Voyox
[#21] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Voyox, post #14

Nie wierzę że dzisiejsze stronki aż tak ewoluowały żeby potrzeba było więcej


A jednak. Taki prosty język skryptowy jak Javascript na przykład, którym w 1998 r. robiłeś latające płatki śniegu tudzież zegarki na stronie www dziś jest podstawowym językiem budowania stron i zasadniczo wykonuje się dużo dużo szybciej niż Assambler na 68060... ale wymaga mocy.

Dwa - wygląd. Kiedyś, do opisu wyglądu elementu miałeś co najwyżej kilka atrybutów i jakąś tam namiastkę CSS. Dziś, pomijając już fakt, że sam HTML jest bardziej rozbudowany, to masz do dyspozycji kilkadziesiąt selektorów CSS i ponad setkę (lub więcej) reguł, które możesz zaaplikować dla 100 różnych elementów na stronie... nawet i 30 razy na sekundę - i to właśnie wymaga mocy ;) Flash, zwłaszcza w dobie układów wspomagających rysowanie i dekompresje Video, to przy tym pikuś ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 15:02:18 przez _arti
[#22] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@_arti, post #21

Więc sprawdzę to Zrobię kompa na blacie około 500 MHz ale z 2 GB ramu i włączę dzisiejsze stronki i sprawdzę jak się wczytuje na słabym procu po d XPekiem... OK
[#23] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Voyox, post #22

Zauważmy jeszcze, że gigaherce to nie wszystko w procesorze.

To jeszcze jest ważny czas dostępu do pamięci procesora, szybkość mpamięci, cache procesora (wiadomo - im więcej tym lepiej) PII i PIII na slot 1 miały cache II poziomu nie w chipsecie procesora tylko w osobnych kościach montowanych z boku. Dodatkowo, jak 2 GB ram wsadzisz do PIII, jak tam są jeszcze pamięci SDRAM i nawet płyta główna Ci tyle nie obsłuży. Do tego jeszcze dochodzi wydajność dysku twardego, rozkazy procesora i wiele innych rzeczy. Także chociażby nie porównujmy współczesnych procesorów ARM z współczesnymi procesorami do kompów stacjonarnych czy nawet laptopa bo to jest nieporozumienie. Intel Pentium IV dochodził już do 4 GHz i co z tego wynikało? Nic. Pierwsze Pentium IV były wolniejsze od starszych PIII, mimo, że GHz miały więcej. Także daj sobie spokój.

No i doczep jeszcze do tego kartę graficzną bo to też ma znaczenie. Współczesne kart graficzne nawet zintegrowane są zdecydowanie wydajniejsze niż te z okresu PIII na AGP.
[#24] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Voyox, post #14

Może problem leży w tym, że przeglądarki tak obrosły w piórka. A raczej dziś na IE4 czy NN4 za wygodnie byś po stronach nie pohasał.
[#25] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Katias, post #15

Tylko, że dziś ten stary TW jest bardziej namacalny na systemie Amigi niż Odyssey. Więc na dzień dobry w momencie gdy pisałeś te słowa to TW jest "pierwszą porządną przeglądarką".
[#26] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@adam_mierzwa, post #19

Oprócz pełnoekranowych flashowych filmów (...).

Póki co to nie ma nawet zwykłego oglądania


http://www.youtube.com/watch?v=54qYHeXhPvI

http://www.youtube.com/watch?v=6WIhupALIeE
[#27] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@Spoony, post #25

bosz, "system Amigi", co za idiotyczna nowomowa
Chodziło Ci o AmigaOs 2.04, Amix z Amigi 3000UX czy może AmigaDE od AmigaINC?
[#28] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@gilban, post #23

Sorry za specetiowiały offtop. Pod TV mam HP DC51000 SFF z P4 -2800. Radzi sobie z FullHD, W tle AnyDVD HD dekoduje a napęd BluRay podaje strumień dość pokażny i wszystko idzie jak naleźy bez zacinki, pod XP z 2 GB ramu, jakiś GF 8400GS-256 na PCI x1 (mam teź radeonka na PCI x1, taki wąziutki slocik)
Mam płyty które obsłuźą 2 GB SD RAM.. Do tego złomka zamówiłem 3.4 GHz P4 z 2 MB Cache więc nawet Divixy 264 pójdą..
[#29] Re: Odyssey Web Browser dla AmigaOS i AROS-a - bounty zakończone

@KJB, post #13

Jak Cię czytam i drugiego kolegę to mam nieodparte wrażenie, że bounty by NIE PORTOWAĆ Odyssey na Amigę się nie powiodło, a Fab zostanie okrzyknięty zdrajcą ... smutne to.
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem