Komentowana treść: Polskie Pismo Amigowe #12
[#31] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@snajper, post #30

W kwestii okładki. Ja trochę stanę w obronie kolegi Sławka, który je projektuje. "Filozofia" okładek PPA - jak wnioskuję - jest taka, że okładka stanowi niejako "ilustracje" do tego co znajduję się wewnątrz. A że często brakuje jakichś atrakcyjnych graficznie materiałow w środku to grafik "szyje garnitur (okładkę) z tego co akurat ma".

Osobiście, podobnie jak Gżegżółka, lubię okładki które nie są mixami / kolażami różnych grafik, a raczej jedną, dużą, dopracowaną ilustracją czy renderem. I również uważam, że jakiś ładny render Jubiego raz po raz mogłby okładkę papierowego PPA ozdobić. A jeszcze lepiej gdyby czasem była to rysowana ilustracja w stylu chociażby tej:

http://www.amiga-look.org/sites/default/files/amiga_1.jpg

, tylko takie okładki to jednak sporo godzin pracy i nie każdy jest tak zmotywowany, żeby je robić.

PS. W temacie loga papierowego PPA (które także jest częścią okładki) już się wypowiedziałem.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 13:26:16 przez slay
[#32] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@slay, post #31

Ten motyw z linku, od razu skojarzył mi się z ACS (ostatnio sortowałem to co miałem). Jest nawet zdjęcie na PPA: http://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/2305/okladka-acs-3-98

Chętnie też bym zobaczył z jednej strony render Jubiego np. z A CDTV, a na drugiej stronie okładki coś od Sławka. Może nawet na stronie przedniej coś od Sławka co pokazuje co jest w nr, a na tylnej render. Ja ogólnie się bardzo cieszę, że papierowe PPA nadal powstaje, że są ludzie którym się chce OK
[#33] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@slay, post #4

Duracel w końcu udowodnił, że poza przydługawymi postami na forum, potrafi napisać dla odmiany także i coś sensownego :)


Wszystko jest sensowne, tyle że jeżeli Ci z tym nie po drodze w poglądach to trudno Ci to tak sklasyfikować

Mimo,że czasem ma się wrażenie, że autor wywiadu stawia siebie nieco bardziej w centrum, niż osobę, z którą przeprowadza wywiad (pytania dłuższe niż odpowiedzi, częste ukazywanie swoich poglądów itd.)


Chyba nie wiesz jak trudno przeprowadzić wywiad drogą korespondencyjną z człowiekiem, który nie ma zbyt wiele czasu i który nie chce nikogo urazić zbyt śmiałą i jednoznaczną wypowiedzią. Mimo, że wywiad był autoryzowany, to pierwotnie był ciągiem wieczornych, luźnych dyskusji, które później trzeba było ubrać w formę wywiadu. Stąd niektóre pytania długie i stąd ciężar niektórych "deklaracji" i kierunkowania dyskusji, czy konkluzji spoczywał na mnie w pytaniu, a w odpowiedzi LukHash czasami odpowiadał krótko poprzez potwierdzenie i krótkie dopowiedzenie, lub negację i dodanie własnej opinii.

Poza tym nie przesadzajmy z tym akcentem na mnie. Czego się stricte o mnie dowiedziałeś z artykułu? Niech pomyślę... że chodziłem do szkoły muzycznej i mieszkałem przez większość życia na Pradze niedaleko zakładów spirytusowych?

W tego typu formie wywiadu nie sposób uniknąć części siebie. To nie przekaz reportera z miejsca wypadku tylko dyskusja w którą trzeba rozmówcę wciągnąć i zainteresować tematem aby chciało mu się odpowiadać i poświęcić na to trochę czasu.

Oczywiście mimo wszystko krytykę przyjmuję z pokorą, choć zważywszy na to, że ostatnie artykuły pisałem dla dzieci i to około 20 lat temu, to po takiej przerwie na "dostateczny" chyba się wybroniłem ;)
[#34] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@snajper, post #30

walnijcie na okładkę cycki i wszyscy będą zadowoleni
(w sensie biust, żeby ktoś znów nie pomylił z krową).


Takie mogą być?

[#35] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@APC74, post #34

Wyglądają jak biustonosz... i to taki który gdzieś już widziałem ;)
[#36] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@slay, post #31

"tylko takie okładki to jednak sporo godzin pracy i nie każdy jest tak zmotywowany, żeby je robić."

Jestem zmotywowany skoro robię te okładki ale niestety nie jestem w stanie poświęcić temu aż tyle czasu aby rysować je ręcznie. myślę o tym i może coś takiego postaram się zrobić lub wyrenderować ale to wszystko zależy od tego czy znajdę na to tyle czasu ile trzeba. dotychczasowy kierunek się podobał więc taki pozostał. natomiast jeśli nadal będę miał możliwość tworzyć kolejne okładki to możliwe że któraś kolejna będzie zupełnie z innej bajki :)
[#37] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@APC74, post #34

jak dla mnie to małpa i dwie piłki != biust*, no ale jest amigowy motyw, to może i się załapie. :P
* - przy okazji uściślę, że powinien to być biust nie przeterminowany
[#38] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Gżegżółka, post #29

Fajnie by było gdyby pismo wychodziło co 3 miesiące


Staramy się utrzymać taki cykl i ostatnie dwa numeru właśnie tak się udało wydać. Czy we wrześniu pojawi się #13? To zależy od materiałów, które otrzymamy. Na chwilę obecną są cztery artykuły. Listę zapotrzebowania znaleźć można tutaj.
[#39] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@slawekwozniak, post #36

Masz tu zaczyn na okładkę następną :) chwilę pomieszałem tła i dorzuciłem zacną fotkę przewodnią z lekkim rozmyciem gradientu w tło podstawowe.

Warto by chyba poszukać jakiejś lepszej czcionki do tytułu gazetki, albo w ogóle pomyśleć o opracowaniu graficznym jakiegoś nowego logo-tytułu.
[#40] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Duracel, post #39

Chwila wolnego czasu - więc jestem.
Czasem czytam różne fora, patrzę i już mam zamiar coś napisać, ale powstrzymuję się i kończę czytać internet. Czasami boję się że moja wypowiedź zostanie źle odebrana i doleję jednie oliwy do ognia, bardzo bym tego nie chciał, nie pragnę nikogo urazić, może odrobinkę zmotywować.

Po kolei:
Snajper - zrobisz co tylko będziesz chciał z swoim numerem :)

Slay - w żaden sposób staram się nie mówić że Sławek nie ma gustu do okładek, na pewno włożył w nie sporo wysiłku, ja jednak mam inny gust. Rysunek z linka jest super. Wolę jeden rysunek na okładce który jest związany z tematem przewodnim magazynu, albo jego najobszerniejszym artykułem.

APC74 - niezły masz humor :) ale taka okładka jest za mało amigowa, widać tu wymuszoną amigowość. Niech będą to amigowe cycki narysowane/wyrenderowane i dotyczące amigowych spraw :)
[#41] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Duracel, post #39

Pojawiły się konkursy muzyczne, był konkurs graficzny... Połączcie miłe z pożytecznym i ogłoście konkurs graficzny na tytułową, okładkową winietę do papierowego PPA.
[#42] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@mailman, post #38

Świetny pomysł z tą listą...
[#43] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Duracel, post #41

A może nieustający konkurs.. z głosowaniem publiczności ? Najlepsza praca w nagrodę ląduje na pierwszej stronie PPA ?
[#44] Re: Polskie Pismo Amigowe #12
Zamówione :)

Oj tam, czepiacie się okładki :P

[#45] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@mailman, post #26

> Jeżeli chcesz zmienić zawartość pisma, napisz do niego artykuł.

To jest obosieczny argument. Zgadzam się z jerrym, moim zdaniem brutalnie potraktowanym z buta, że tematyka nie porywa ostatnio, dlatego zresztą nie kupuję pisma. Oczywiście w odpowiedzi pada tenże, zacytowany przeze mnie, argument. Tylko że... jeżeli zacznę zmieniać zawartość pisma pisząc do niego artykuły to nadal nie stanie się ono dla mnie przez to bardziej atrakcyjne. Bo co będę w nim czytał, własne teksty?

Uważam, że wypowiedź mailmana była co najmniej niegrzeczna, żeby nie powiedzieć chamska. Równie dobrze mógłbym krytykę DigiBoostera 3 skwitować wypowiedzią w rodzaju "To forumowy troll, on nie zaprogramował żadnego trackera".

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 11:04:51 przez Krashan
[#46] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Krashan, post #45

tematyka nie porywa ostatnio

A wcześniej to niby porywała? Czytałem kilka pierwszych numerów i szczerze mówiąc były to najnudniejsze amigowe magazyny jakie czytałem w życiu. Jest wiele darmowych gazet w pdf, które są ciekawsze od płatnego PPA.
[#47] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Krashan, post #45

Bo co będę w nim czytał, własne teksty?


Nie.
Ty będziesz czytał wybitne teksty Jerrego a on będzie czytał równie wybitne teksty Twoje

Skoro pismo konstruowane jest z tekstów nadesłanych przez czytelników, to jego poziom jest siłą rzeczy wprost proporcjonalny do poziomu ich pióra, a zawartość równa ich wiedzy i zainteresowaniom. Chyba uczciwiej byłoby najpierw napisać artykuł, a dopiero potem krytykować, że reszta artków nie dorasta mu do pięt?
Co do tematyki, no przecież nie ma złotego środka, jednych nie interesują opisy gier, innych karty turbo a jeszcze innych digibostery.

Co do uwag do redakcji, raczej fatalnie czyta się teksty pod którymi są tła typu esyfloresy, a w zasadzie jakiekolwiek rozmemłane tła, to sztuka dla sztuki.
.
[#48] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@PopoCop, post #46

A dla mnie pierwsze numery były ciekawsze. Było więcej "nextgena" i artykułów nie ściśle amigowych ale zwyczajnie ciekawych - np. o CRC32, Kryptosie czy RDesktop.
Tematyka obecnie przesunęła się niemal całkowicie na "klasyka" (gry i sprzęt).
Zdaje sobie sprawę że jest to pochodna wielkości i aktywności "frakcji", więc jako użytkownik AmigaOS 4 mogę mieć pretensje ale... nie do siebie że nie napisałem. Co najwyżej np. Radek Cz. może mieć do mnie, albo ja do niego

Nie można myśleć w ten sposób że "będę czytał swoje teksty" - kolega poczyta mój, ja jego, a pismo będzie bogatsze o 2 artykuły.
Tak jak napisał rePeter - pismo tworzymy my sami.

Też lubię pomarudzić ale konstruktywnie, a tu na forum to mam wrażenie że połowa to sami zblazowani weterani światowi zmęczeni życiem.
[#49] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Krashan, post #45

@Krashan:

tematyka nie porywa ostatnio, dlatego zresztą nie kupuję pisma


Po prawdzie to nie przypominam sobie, żebyś kiedykolwiek kupował, ale pamięć mam słabą, niestety :)

@PopoCop:

Czy mógłbyś wymienić kilka spośrod tych dziesiątek ciekawszych gazet? Może damy za przykład autorom, żeby szkolili warsztat? A może da się namówić autora takiej gazety żeby pisał dla PPA?
Co do kosztów - może coś sobie wyjasnijmy: Weź pierwszego z brzegu darmowego pdfa i wydrukuj go sobie w drukarni w full kolorze, a potem narzekaj na jego cenę - to będzie mniej-więcej ten sam poziom co jęczenie, że za papierowy PPA się płaci, a za elektroniczne PPA się nie płaci. Jeśli zaś uważasz, że koszty są za wysokie i da się zrobić niższe, to zapraszam do współpracy. Prześlij mi na priv kosztorys wydruku 100 egzemplarzy 28-stronicowej broszury w formacie A4 w full kolorze, okładka - satynowana 90, środek - zwykła 80, razem z przycięciem, spięciem, oraz do tego pakowaniem i wysyłką.
[#50] Re: Polskie Pismo Amigowe #12
Mi najbardziej pasowało gdy kiedyś jednocześnie była dostępna płatna wersja papierowa i płatny PDF. Wtedy kupowałem jedno i drugie, a czytałem tylko PDF. Po prostu wersje cyfrowe są dla mnie znacznie wygodniejsze.

Mam wrażenie, że Amigowcy muszą być zawsze w awangardzie. :) Cały świat cyfrowieje, a tu rezygnuje się z płatnych PDFów. Ja bym chętnie kupował tańsze PDFy. Papieru już nie chcę kupować, bo potem to tylko leży, kurzy się, jest diabelnie podatne na zniszczenie, nie ma opcji wyszukiwania... Nie widzę zalet papieru. Ale widzę, że jest wielu zwolenników papieru więc uważam, że powinny być obie wersje.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 21:09:15 przez MDW
[#51] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@MDW, post #50

Nie widzę zalet papieru

Obyś Mariusz nie skończył tak jak w tej reklamie - Emmmaaa :D
[#52] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Krashan, post #45

Na pewno warto jest mieć wymagania co do pisma i akcentować je żebyśmy wiedzieli co jest nie tak, bo przez same zachwyty nie będziemy się rozwijać. Kwestia tylko stylu wypowiedzi i reakcji na taki styl. Moim zdaniem zarówno krytykujący jak i odpowiadający na krytykę zachowali ten sam "standard" wypowiedzi, który należy poprawić lub nie odpisywać w ogóle.

Co do pisma to nie każdemu tematyka będzie odpowiadać, to normalne, że nie da się każdemu dogodzić. Jeden lubi gry i jak jest mało o grach to będzie niezadowolony, inny bardziej czytać o programowaniu czy sprzęcie itd. Kwestia gustu.

Co do zmiany zawartości pisma to warto wziąć pod uwagę, że jeśli napiszesz artykuł o temacie, który Ciebie interesuje to jest większa szansa na to, że taka tematyka będzie dalej rozwijana przez kolejnych autorów w innych tekstach w kolejnych numerach.
[#53] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@rePeter, post #47


Co do uwag do redakcji, raczej fatalnie czyta się teksty pod którymi są tła typu esyfloresy, a w zasadzie jakiekolwiek rozmemłane tła, to sztuka dla sztuki.


To był eksperyment, który więcej już się nie powtórzy. W PPA#12 jest już kompletnie inny wystrój, o czym pisał Slayer.
[#54] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@PopoCop, post #46

A wcześniej to niby porywała? Czytałem kilka pierwszych numerów i szczerze mówiąc były to najnudniejsze amigowe magazyny jakie czytałem w życiu. Jest wiele darmowych gazet w pdf, które są ciekawsze od płatnego PPA.


A jaka Twoim zdaniem tematyka by Ciebie "porywała"? Co chciałbyś przeczytać? Jest wątek na forum z listą artykułów, więc proszę, abyś tam dopisał swoje propozycje zmian.
[#55] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@recedent, post #49

Po prawdzie to nie przypominam sobie, żebyś kiedykolwiek kupował, ale pamięć mam słabą, niestety :)

I po co takie dwuznaczne uwagi? Przecież to jasne, że gdy zajmowałem się drukiem i dystrybucją, czytałem każdy numer znacznie więcej razy, niżby to wynikało z chęci zapoznania się z jego treścią i to zanim się ukazał. Miałem taką możliwość jeszcze do numeru 9 włącznie. Później przestałem się tym zajmować, więc zrozumiałym jest, że moja sytuacja w kwestii dostępu do pisma stała się sytuacją regularnego czytelnika (czy też - w moim przypadku - "nieczytelnika").

A co do narzekań PopoCopa na cenę, to już co najmniej pięciu takich mistrzów poligrafii mieliśmy, wszyscy wymiękli w momencie pytania o kosztorys. Jeden nawet potrafił publicznie przyznać się do tego, że myślał, że da się taniej, ale się przeliczył.
[#56] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@Krashan, post #55

A co do narzekań PopoCopa na cenę,

W którym miejscu narzekam na cenę? Napisałem gdzieś, że PPA jest za drogie, albo że można wydrukować taniej?
Wspomniałem tylko, że PPA jest magazynem płatnym bez żadnego komentarza o cenie.
Użyję częstego na tym portalu zwrotu "proszę czytać ze zrozumieniem".
[#57] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@PopoCop, post #56

Czekajże,bracie, ustalmy fakty:

1. Nie kupujesz papierowego PPA (z czego wynika, ze nic za niego nie płacisz).
2. Narzekasz na jego zawartość (z czego wynika, że go czytasz).
3. Twierdzisz, że jest płatny (z czego wynika, że albo:
a. czytasz go u znajomego, który go kupił;
b. zwędziłeś go w drukarni;
c. piszesz nieprawdę).
[#58] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@recedent, post #57

2. Narzekasz na jego zawartość (z czego wynika, że go czytasz).

Tu jest błąd w rozumowaniu. O zawartości pisma, rozumianej jako tematyka, można sobie wyrobić dość dobre zdanie czytając spis treści umieszczony na portalu.
[#59] Re: Polskie Pismo Amigowe #12
Czy naprawdę nie da się wrócić do opcjonalnych płatnych PDFów? Niech ten PDF będzie niewiele tańszy od papieru. Mi generalnie nie przeszkadzałaby nawet sytuacja w której ebook byłby droższy od wersji papierowej. Jeżeli zawartość mnie interesuje to spokojnie mogę dopłacić za dodatkowe zalety jakie niesie ze sobą cyfrowa postać.
[#60] Re: Polskie Pismo Amigowe #12

@MDW, post #59

A ja coś czuję, że jeszcze ze 20 postów i nie będzie numeru 13. Jest zapotrzebowanie na PPA takie jakie wychodzi to je róbcie i po dyskusji. MDW ja wolę papier i co zrobić :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem