Komentowana treść: RapidRoad USB
[#31] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #30

Spokojnie kolego, nie siedzę non-stop na Ami i nie śledzę wszystkiego co się dzieje na rynku amigowym. Żle sądzisz zatem. Dawno już nic nie kupowałem ze sprzętu do moich Amig bo generalnie są kompletnie wyposażone. Niestety brak mi dla nich obecnie czasu.

Sprawdziłem już na Ebay cenę Deneb.




Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:41:38 przez Deftronic/...
[#32] Re: RapidRoad USB

@Deftronic/..., post #31

ebayem nie można sie sugerować tam ceny potrafią być dziwne , czytaj wygórowane o 1000 procent , ale ceny deneba ostatnio sie oscylowaly między 200 funtów a 400 euro
ktoś kto za to zaplacił ostatnio 400 euro musi sie pluć jak widzi cene rapida chociaz są osoby które będą do końca opowiadać jakie to był cudowny zakup , ja bym sie pluł w brode , bo cena nie adekwatna do samego korzystania z usb w amidze ,

ITU , nie deneb nie jest karta kolekcjonerską
kolekcjonerska karta to np A2630 do Amigi 2000 czy Picasoo IV i tym podobne
deneb będzie kolekcjonerki za 10 lat dodam może , być może dawno zostanie zapomniany , bo jak widać kontroler usb można wykonac do amigi i dzisiaj bez zadnych problemów , ale takiej karty graficznej juz jakoś nikt nie sie kwapi wyprodukować czy karty procesorowej
[#33] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #32

Karty procesorowe (czyli turbo) jedna znana firma dzisiaj produkuje. Karty graficzne faktycznie nikt. Ale GFX to zawsze był dodatek dla nielicznych a dla giercmanów był czymś mocno zbędnym więc i chętnych do produkcji brak.
[#34] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #32

Zgadzam się że 400e za Deneb to przegięcie, nawet za tak dobrą kartę jaką jest Deneb. Gdyby jeszcze na Ami wychodził stuff jak w latach 90tych i kopiowało się go w tę i we w tę... W sumie, jeszcze jeden Deneb by mi się przydał. :)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:51:13 przez Deftronic/...
[#35] Re: RapidRoad USB

@Deftronic/..., post #34

O O O to żeśmy sie dogadali lata 90te gdzie był ciągły problem amigowców z przenoszeniem danych z PC na Amige takie USB to było by wybawienie , ale dzisiaj ? w zupelnosci tani rapidzik wystarczy jako sama ciekawostka i zeby pochwalic sie kolegom że do amigi tez mozna pendrive wsadzic czy podłaczyc sieciowke na USB , thylacine USB to był niewypał totalny , ale jednak schodził jak cieple bułeczki , ale rapid za te grosze to chyba strzał w dziesiątke . Ja w kazdej Amidze mam karte sieciową i stuff sciagam z internetu bezposrednio na Amige , takie usb to w moim przypadku naprawde tylko zeby pokazac kolegom ze do komputera 25 letniego mogę uzywac pendrive

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:56:32 przez LF347M
[#36] Re: RapidRoad USB

@_arti, post #22

Trochę to głupie ale prawdziwe
to zemsta za 2:0
[#37] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #21

przestan siac propagande , rozumiem ze tak bardzo dma w denebie jest porządane zeby za niego placic 400 euro ?? poczekaj 2 miesiace zobaczysz ile bedzie kosztowac , jeszcze niedawno x-surf i ariadne cenili sobie po 200 euro dzisiaj po wprowadzeniu taniego x-surfa 100 , starymi ariadne i x-surfami malo kto sie interesuje w cenie 100 euro
dodam ze tak naprawde PIO jest wystarczalne przy procesorach 060 lub szybszych 040
nie zobaczysz roznicy
minusem deneba jest zawalony slot zorro



nie sieje propaganda bo nie zamierzam sprzedac mojego deneba, 400eur to kosmiczna cena. uwazam ze swietnie ze beda tansze karty, naomiast jak juz pisano deneb ma takze dma, flash i clockport wiec mowa o zawalaniu slotu zorro jst troche na wyrost, bo ciekawe do czego innego tych slotow tak strasznie potrzebujesz.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 11:02:51 przez wawrzon
[#38] Re: RapidRoad USB

@wawrzon, post #37

Jak masz w A4000D :

1 grafikę
2 dzwiękową
3 sieciową
4 fastata

to juz brak na usb.

chyba że masz x100 plus usb.
[#39] Re: RapidRoad USB

@damianx, post #38

A ilu znasz posiadaczy wszystkich wymienionych kart w A4000 ? Mam wrażenie że nie będzie ich wielu. Karta dźwiękowa w Amidze to rzadkość a zamiast fastaty sporo ludzi ma kontrolery SCSI podpięte do kart procesorowych.
[#40] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #39

Ja u siebie w moich A4000D zrezygnowałem z FastAty. Nie kopiuję na tych Amigach plików po 10Gb jak często ma to miejsce na PC, więc prędkość HD do starych programów i systemu mi styka. Karta GFX, muzyczna, sieciowa i USB sa dla mnie ważniejsze. W którejś mam jeszcze 256MB Ram bo brak tam USB.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 13:35:49 przez Deftronic/...
[#41] Re: RapidRoad USB

@damianx, post #38

Kwestia gustu, ale jak ktoś ma SCSI na karcie turbo, to FastATA jest mu potrzebne jak zającu dzwonek na ..... podczas polowania.
[#42] Re: RapidRoad USB

@stachu100, post #41

Troszkę OT, ale pozwolę zatrzymać tu chwilę. W teorii - tak. Ale w praktyce bywa różnie. Mam przez fastatę Z3 podpięte ssd na przejściówce sata<>ide. Niestety, nie dało się tego zrobić na SCSI ani z Cyberstorma ani z WarpEngine. Wiadomo, w tym wypadku chodzi o ACARD - SATA<>IDE - ale jak widać, taka kanapka, to "jeden most za daleko". Dodatkowo - dyski SCSI wyją wściekle, więc mimo posiadania SCSI, zostałem przy fastacie i milczącym ssd.
[#43] Re: RapidRoad USB

@baderman, post #42

Ktoś na forum chwalił się używaniem przelotki SCSI-IDE, przelotki SCSI-SATA też są dostępne więc teksty "nie da się tego zrobić na SCSI" nie są do końca prawdziwe.
Co do hałasu jaki generują niektóre dyski SCSI to pamiętaj że mają one po 10tyś obrotów. Świat IDE i SATA zatrzymał się na 7200 a w niektórych przypadkach wręcz cofnął się do 5400 obrotów. Dla mnie w zamkniętej obudowie tower hałas nie ma to znaczenia ale rozumiem że dla niektórych może mieć.
[#44] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #43

Ja mam takie rozwiązanie i dla mnie jest to super sprawa. Łączy zalety SCSI i DMA, z dostępnością dysków/rozwiązań IDE tylko...
2x przejściówka SCSI->IDE kosztuje więcej jak nowa FAST ATA. Dyski SCSI o większej pojemności mają po 15k obrotów (brzmią jak myśliwiec F16 ;-p), mają duże transfery, ale 1/8 tych transferów wykorzysta tylko CS MK III/CSPPC. W większości przypadków bardziej opłaca się kupić FAST ATA, bo dyski SCSI z dnia na dzień stają się coraz droższe (a przejściówki SCSI->IDE SCSI->SATA ciężko trafić i kosztują dużo PLN/EUR/CHF/USD szeroki uśmiech, w przeciwieństwie do IDE->SATA które można kupić za grosze). Porządne SCSI w Amidze ma wiele plusów, ale koszt kontrolera + dysku, ewentualnie przejściówki jest zbyt wysoki. A dyski IDE i SCSI często można dostać za free.

Jak co komu pasuje i na ile ktoś w danej chwili ma $.
[#45] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #43

Jedną z takich osób mogłem być ja, bo mam takową i jej używałem. Jeśli chodzi o przelotki SCSI-SATA, to jedyna o jakiej słyszałem służy tylko do napędów optycznych, a nie do podłączania dysków. Więc o ile nie możesz się pochwalić (udokumentować) jakimś własnym osiągnięciem w tej kwestii, to Twoja wypowiedź nieco traci na wartości.
I tak, wiem że takie dyski mają 10k+ RPM. Taki też posiadam. Głośny jest jak nie wiem co. Kiedy siedzisz po nocy przy Amidze - to drażni okrutnie (dodatkowo - budzi domowników :)). W przeciwieństwie do wspomnianego przeze mnie SSD, który wydaje z siebie okrągłe 0 dB ;). Pomijając już drobny szczegół, że SSD się obrotami nie przejmuje ;).
W związku z powyższym - dlatego właśnie napisałem, że może być różnie, bo różni ludzie mają różne potrzeby. Jedni potrzebują 30 MB/s z CSMK3 SCSI a innym wystarczy CFka :) A poza tym wszystkim - jest jeszcze (niebagatelny) czynnik cenowy.
[#46] Re: RapidRoad USB

@baderman, post #42

Są dyski SCSI które wyją, są też cichsze modele. Z gorszym czasem dostępu i transferami rzędu 10-15 MB/s - to prawda. Ale są.

Można mieć też przejściówkę SCSI - SSD (wiem, taka przejściówka kosztuje nieco). Ale jak komuś bardzo zależy na mniejszym szumie (wentylator w zasilaczu musi być i musi szumieć..), to dlaczego nie.
[#47] Re: RapidRoad USB

@Deftronic/..., post #34

Deneb - jeśli się nie mylę - ma jednak jedną ważną cechę, której pewnie nie będzie miała nowa przystawka - Deneb zobaczy np. klawiaturę od razu przy bootowaniu systemu. Nie przypuszczam, by tak samo to działało dla tych kart, czy to na clockport, czy z X-Surf-100.
[#48] Re: RapidRoad USB

@Rafał A-3000, post #47

zobaczy, jak bedziesz mial kickstart we flashu. tak to jest killer feature dla mnie.
[#49] Re: RapidRoad USB

@wawrzon, post #48

Zgadzam się, że flashrom to killer-feature i z niecierpliwością czekam, aż pojawi się kiedyś sprzęt który da flashrom w akceptowalnej cenie reszcie Amig. Było kilka projektów, ale ztcw - żaden nie został doprowadzony do finalnej wersji...
[#50] Re: RapidRoad USB

@baderman, post #42

mimo posiadania SCSI, zostałem przy fastacie i milczącym ssd


Można zastosować przejściówkę (a właściwie urządzenie bo nie jest to prosta elektryczna przejściówka jak w IDE) SCSI=>CF
Wtedy mamy zalety SCSI razem z zaletami SSD czyli bezgłośnym dyskiem o szybkim czasie dostępu. Szybkość CF w zupełności wystarcza jak na prędkość amigowych kontrolerów SCSI.
Sam mam takie urządzenie od lat i bardzo dobrze się sprawdza.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:14:10 przez lekarz_med
[#51] Re: RapidRoad USB

@wawrzon, post #48

zobaczy, jak bedziesz mial kickstart we flashu. tak to jest killer feature dla mnie.


Takie coś istnieje od dawna.
Chociażby e-flash Elboxu i analogiczne urządzenia innych firm (było ich kilka na rynku).
Można tam wgrać dowolny soft - nowe biblioteki, Poseidona, sterowniki mediatora i dowolnych innych urządzeń i mieć je dostępne zaraz po włączeniu komputera - np. boot menu wyświetlane przez Radeona w mediatorze gdzie można poruszać myszą USB wpiętą do dowolnej karty obsługiwanej przez Poseidona - i to wszystko od razu po starcie komputera bez żadnych dodatkowych resetów.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:13:19 przez lekarz_med
[#52] Re: RapidRoad USB
znaczy że co to umi? Będzie wykrywać pendraki, jak włożę do acy500? siedzi, pije i chrupki
[#53] Re: RapidRoad USB

@snajper, post #52

zaczyna sie robic jeden wielki OT
lepiej podajcie sens zakupu USB do Amigi poco tak naprawde USB w Amidze dodam "DZISIAJ" w dobie internetu i cd

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:48:48 przez LF347M
[#54] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #53

Ja właśnie korzystam z USB po to aby nie korzystać z CD. :) Szybciej i wygodniej dla mnie jest cokolwiek ściągnąć na PC, odpakować na Pendrive, odwrócić się na krześle i zapodać do Ami. Kiedyś miałem Amigi osieciowane, więc ściagałem bezpośrednio na Ami, ale... np. rozpakowywanie zawartości płyt CD z archiwum, na Ami trwało wieki. Na PC moment, szczególnie jak odpakowuje się na szybką pamięc pod USB3.0. No a poza tym brakowało mi miejsca - są tam HDeki jeszcze z lat 90tych i największy ma 1GB. :D Owszem, to wina mojego lenistwa, bo zawsze mogę kupić większy HD albo zapodać kartę CF. Nawet raz tak zrobiłem ale zaczał się robić na CF tylko większy bałagan, więc resztę Amig zostawiłem ze starymi dyskami. Człowiek niestety nie ma już dzisiaj tyle czasu aby na tym zapanować. ;)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 18:01:15 przez Deftronic/...
[#55] Re: RapidRoad USB

@Deftronic/..., post #54

ja z cd prawie juz w ogole nie korzystam na mojej A4D z 060 wszystko sciagam bezsposrednio z internetu praktycznie nie korzystam z peceta zeby cokolwiek zrobic czy miec na Amidze ,takze caly czas sobie tlumacze poco mi tak naprawde inwestowac w USB do Amigi chyba lepiej wydac te pieniadze na jakas kolekcjonerska karte do mojej A2000 np karte grafiki Picasoo II lub cos innego z epoki
[#56] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #55

Deneb za 235f plus 5f za wysyłkę wczoraj się sprzedał. :) W sumie była to okazja jeśli wołają 400e za tę kartę.
[#57] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #53

Jak zaczniesz w ramach tej "doby internetu" pisać na forum z Amigi to zrozumiesz.
Bo tanie karty sieciowe czy CF do przenoszenia danych to tylko A1200 i A600, w pozostałych przypadkach jest drogo i dla niektórych za trudno (konfiguracja stosu TCP) więc "pendrak" w USB może być ciekawym rozwiązaniem.
[#58] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #57

czyli twoim zdaniem Amiga 4000 z CSmk2 060 128mb z karta graficzna CV64 4mb
karta sieciowa x-surf3 i fastata4000 nie podoła pisaniu na forum i przegladaniu amigowych stron ? a to ciekawe bo umnei jakos to bardzo ladnie dziala na netsurfie , a obok stoim Amiga 1200 z ACA1230 40mhz z indivision AGA w rozdzielczosci 1024x768 i internecik przez ibrowse2.4 lata na tym wyjątkowo super moze mam jakies inne Amigi kosmiczne ??
na 030 w A1200 gry whdload sciagam tylko z neta z whdownload.com
na 060 w 4000D internet dziala jak szalony w 16bitach i czzcionkach Truetype

[

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 19:25:11 przez LF347M
[#59] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #58

Mam kilka dużych Amig w różnych konfiguracjach - od podstawowej A3000T z 030 po CSPPC w komplecie z G-REX4000 i w każdym z tych komputerów USB jest dla mnie NAJWYGODNIEJSZYM i jedynym akceptowalnym sposobem przenoszenia danych.
Dlatego w każdej z nich mam karty USB i ten produkt również zakupię.
Nagrywać płytę aby przenieść 5 kilobajtowy utilitek z aminetu?!?!
Można jeszcze użyć ZIPa czy LS120 ale pendrive jest zdecydowanie najwygodniejszym i najtańszym sposobem przenoszenia danych.
Przed zaistnieniem kart USB trzeba było mieć stertę płyt CD-RW i nagrywać płytę dla tych kilku kilobajtów, ewentualnie wspomniane inne pamięci masowe. Teraz to wszystko zastępuje dowolny pendrive tak więc uważam, że USB w Amidze jest niezbędne jeżeli ktoś używa Ami do czegokolwiek bardziej poważnego niż granie w przysłowiowego superfroga.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:19:10 przez lekarz_med
[#60] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #58

Moim zdaniem podoła. Jak już doszliśmy do tego faktu to dlaczego jej do tego nie używasz na co dzień ?
Bo to że A1200 bez GFX się do tego nie nadaje (strony www) w podanej przez ciebie rozdzielczości to obaj wiemy.
Konfigurację moich Amig przejrzysz w informacji o mnie po kliknięciu na nicka.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem