Komentowana treść: RapidRoad USB
[#61] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #59

Chyba czas zapoznać się z kartami sieciowymi dla Amig. A najwygodniejszym i najdłużej używanym sposobem są karty sieciowe. I były dostępne zanim kiepskie USB wymyślili.
[#62] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #59

o jakim przenoszeniu danych mowimy ? czy Amigi dzisiaj wykorzystujecie w ten sposob ze na codzien miedzy nimi i pecetem przenosicie od cholery mb danych ? jak to sie robiło w latach 90tych ? bo ja po zainstalowaniu workbenchy dokonfigurowaniu stosów tcp ip , instalacji sterowników do grafy , i reszty kart , po wgrywaniu odpowiednich bibliotek i pathy ktore wlasciwie na przelomie kiilku lat mam przygotowane na cd-r i kartach cf do małych Amig , kilku demek i paczke gier whdload nie robie juz nic oprocz zabawy w przestawianie ikonek przegladanie jako ciekawostka PPA czy innych Amigowych stronek, sciaganie softu z Aminetu , i gierek , demek z bluelemon i whdownload nic wiecej nie robie , no chyba ze u was Amiga to wasz głowny komputer to ja rozumiem OK drukowanie, ogladanie filmow w HD i tym podobne rzeczy , a własciwie to na tych moich głowniejszych Amigach mam porobione backupy przy jakimkolwiek problemie system łacznie z demkami i grami wracam do pionu w niecałą godzinke

tak ze spytam ponownie o jakim przenoszeniu danych mówimy ?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 20:50:40 przez LF347M
[#63] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #62

usb to raczej fajny bajer niż konieczność
posiadam fajna sprawa ale nie jest to konieczne.
[#64] Re: RapidRoad USB

@Dorian3d, post #63

Ja mam tak samo jak @lekarz_med. Nie ma nic wygodniejszego niż USB. Sieć - OK ale trzeba kable ciągnąć i w ogóle. Bleh
[#65] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #62

O jakim przenoszeniu danych mówimy?
Np. kupuję MPEGit do karty prelude i chcę zrobić test czy dzięki temu na gołej A3000 można słuchać wszystkich mp3 na systemie 3.1
Na wolnym dysku stawiam 3.1 i zaraz po zainstalowaniu mui i poseidona mogę bez problemu przenieść na Ami: ahi, sterowniki mpegit, amigaamp, kilka mp3 z różnym bitrate do testów, oraz inny soft potrzebny do tego celu. Właśnie nie przenosi się GB danych a małe pchełki, które łatwiej przenieść na pendrive niż wypalać CD-RW.
Uważasz, że do tego celu miałbym po instalacji systemu konfigurować stos tcp-ip, instalować np. sambę i konfigurować aby amiga byla widoczna w "otoczeniu sieciowym"? To by cały dzień zszedł na tym i nie przetestowałbym sprzętu.
Drugi przykład - chcę kilka programów z A3000T przenieść na A4000 z OS4 lub AmigaOne aby sprawdzić czy są kompatybilne z nowym systemem. Przy użyciu pendrive jest to chwila.
Kolejny - nabyłem kartę muzyczną Melody, która może odtwarzać mp2 (2 a nie 3). Szukam wiec w internecie jakichś mp2 (łatwiej i szybciej na laptopie) i po znalezieniu kilku utworów przenoszę je na Amigę aby przetestować działanie karty - i znów pendrive jest najlepszym rozwiązaniem.
[#66] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #61

Chyba czas zapoznać się z kartami sieciowymi dla Amig. A najwygodniejszym i najdłużej używanym sposobem są karty sieciowe. I były dostępne zanim kiepskie USB wymyślili.

Czas chyba poszerzyć swoją wiedzę o Amidze poza przestawianie ikonek na blacie.
Najwygodniejszym sposobem dla kogoś, kto ma jakieś większe pojęcie o Amidze jest właśnie USB.
[#67] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #66

Ciekawe czy jak wyszedł nowy kontroler usb czy powiększy się lista obsługiwanych urządzeń przez Posejdona ?
[#68] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #66

A ta twoja wiedza na czym się opiera poza takimi przytykami jak ten wyżej ?
Bo znacznie wygodniej jest ściągnąć to co się chce bezpośrednio na Amige niż ściągać na peceta a potem ręcznie przenosić to na pena, z penem iść i wtykać go gdzieś od tyłu Amigi i potem kopiować. Czy jesteś Amigowcem na tyle krótko że z kartami sieciowymi do Amig jeszcze nie miałeś okazji się zapoznać osobiście więc będziesz bronił wyższości USB powołując się tylko na swoje domniemane "większe pojęcie o Amidze" ?


Pozdrawiam
[#69] Re: RapidRoad USB

@RadoslawF, post #68

Amigowcem jestem najprawdopodobniej dłużej niż ty żyjesz. A widząc twoje komentarze na tematy tutaj, przy okazji scsi czy w paru innych miejscach zapewniam, że mam "większe pojęcie o Amidze" w każdym aspekcie.
Peceta nie mam więc nic na niego nie ściągam to raz, a dwa że gdzieś z tyłu to możesz sobie sam coś wetknąć. W Amidze gniazda USB mam jak w każdym innym współczesnym komputerze łatwo dostępne z przodu obudowy.
Podałem przykłady gdzie karta sieciowa się absolutnie nie sprawdza. Przed pendrivami używało się napędów ZIP, JAZZ, SyQuest, LS120 i kilku innych rozwiązań. Ale obecnie pendrive jast najwygodniejszy i o wiele lepszy niż stosowanie karty sieciowej czy ci się to podoba czy nie.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 11:49:44 przez lekarz_med
[#70] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#71] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#72] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #71

jakoby karty sieciowe były wygodniejsze od pendriva czy innych pamięci masowych do przenoszenia danych


Ja bym powiedział, że wszystko zależy od tego jak jest skonfigurowana Amiga, stos TCP na niej i inny soft do przenoszenia danych.

Ja praktycznie na każdej Ami mam odpalonego klienta NFS i wtedy przeniesienie pliku z kompa do Linuxem albo NetBSD, na Amigę sprowadza się do:

copy nfs:plik ram:plik


To chyba jest całkiem wygodne, nie? Gdybym był wyjątkowo leniwy mógłbym go sobie ten plik po blacie Workbencha przeciągnąć, bo wolumin NFSowy jest widoczny tak samo jak każdy inny dysk.

Oczywiście, jeśli bym miał stawiać system na nowo, albo coś przenieść na Amigę gdzie nie mam skonfigurowanego NFSu i AmiTCP, to po prostu przerzucenie pliku na pamięci USB byłoby wygodniejsze. W końcu, przygotowanie konfiguracji chwilę zajmuje. Ja nie przeinstalowuje systemu na nowo codziennie, tylko mam już ten setup raz zrobiony i działający. Więc dla mnie przenoszenie plików po sieci jest szybsze i wygodniejsze.
[#73] Re: RapidRoad USB

@strim_, post #72

Ja bym powiedział... co kto woli. Wszystko zależy od przyzwyczajenia.

Obiecałem sobie, że jeszcze kiedyś skonfiguruję sobie ponownie sieć w Amigach ale... to było z 8 lat temu. Ciężko mi obecnie poświęcić dzień czy weekend na taką zabawę. USB wygryw w przedbiegach. No ale jak mówię, kwestia przyzwyczajenia.
[#74] Re: RapidRoad USB

@Deftronic/..., post #73

Mi USB w Amidze nie jest w ogóle potrzebne. Mam skonfigurowaną sieć, w której mam m.innymi serwer FTP postawiony na routerze z gniazdkiem USB, gdzie wpięty jest pendrive. Do tego mam dysk NAS o większej pojemności, na którym również jest serwer FTP. W Amidze oprócz dostępu do internetu mam dostęp do tych dwóch serwerów FTP, więc przenoszenie danych jest dziecinnie proste i nie mam konieczności "biegania z pendrive" po domu. Jedyny minus sieci do właśnie konfiguracja - trzeba usiąść raz a dobrze i wszystko sobie poustawiać.
[#75] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#76] Re: RapidRoad USB

@gorzyga, post #74

trzeba stwierdzic tu w tym wątku jezdnoznaczenie , na dzien dzisiejszy USB w amidze to gra nie warta inwestycji , w latach 90tych i koniec 90tych to było by wybawienie , dzisiaj to mało potrzebny gadżet , za te pieniądze lepiej kupic sobie karte muzyczna na sloty zorro , karte graficzną z epoki , czy inny prawdziwy Amigowski hardware , myslalem intesywnie przez okragle 3 dni czy wydac 500 zl na USB , doszedlem do wniosku ze doposaze moja A2000 w karte Picasso II , duzo bardziej rozsądnie wydane pieniadze
[#77] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #76

Jakbym miał do wyboru, wydać 500 zł i doposażyć A2000 w USB czy w Picasso II (wyjątkowo badziewny produkt), to zdecydowanie wybrałbym USB. A Picasso II bym sobie zrobił - kompletna dokumentacja jest na sieci, wyjdzie taniej, a ileż większa frajda (w przypadku Picasso II frajda wynikałaby wyłącznie z faktu własnoręcznego złożenia, a nie używania).

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 23:00:54 przez wali7
[#78] Re: RapidRoad USB

@wali7, post #77

nie , USB mialo by byc do A4000D tam mam Cybervision64 , w A2000 mam tylko Indivision ECS i myslalem ja doposazyc w Picasso 2 ale jak mowisz ze to kiepska karta ?
[#79] Re: RapidRoad USB

@LF347M, post #78

Kiepska (podobnie jak EGS Spectrum - mają ten sam układ video). Ma fatalne odświeżanie. Jest kilka lepszych kart ZII np. Picasso IV lub CybersVision 64/3D.
Chociaż z drugiej strony nawet Picasso II jest lepszy od OCS/ECS.
[#80] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#81] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#82] Re: RapidRoad USB

@wali7, post #79

Tylko Picasso II można w jakiejś sensownej cenie ustrzelić, a PIV i CV64/3D już od 1/3 do 2x więcej. Ogólnie dla mojej A4000D póki nie mam innej karty graficznej pod AOS 4.1, to nawet takie PII wymiata, w porównaniu do AGA. Miałem kiedyś w A2000 PII i radziło sobie całkiem ok w 256col. W 16bitach było już trochę za wolno, ale o ile pamięć mnie nie myli, to lepiej niż w tej samej rozdzielczości na AGA w 256col.

Wali, jaki byłby koszt złożenia takiej karty? Może zrobimy jakieś większe zamówienie PCB i układów? Ja chętnie też bym dał komuś od polutowania, bo sam nie dam rady (oczywiście zapłacę za pracę).
[#83] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#84] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#85] Re: RapidRoad USB

@lekarz_med, post #69

Eeee nie znacie sie wszyscy, jacy z Was Amigowcy. Prawdziwy Amigowiec uzywa dyskietek na prawdziwej amigowej stacji dyskietek 2DD. Nie musze chyba przekonywac do swoich racji, a jak ktos ma problem to proponuje uruchomic prawdziwa Amige, wtedy ujrzy prawde, widzac to kleknac i modlic sie do lapki o przebaczenie, powtarzac slowa przebaczenia "nie bede myslal o usb i lan" x 512 OK
[#86] Re: RapidRoad USB

@flops, post #82

Trudno mi powiedzieć ile to może kosztować. Części jakieś 200 zł, PCB pewnie do 100 zł, przy grupowym zamówieniu pewnie taniej.
Z tym że mam jedynie schemat i pliki .jed dla GALi. Trzeba zaprojektować PCB... jednak nie jest to specjalnie rozbudowana płyta.
[#87] Re: RapidRoad USB

@sigma2pi, post #85

Kiedyś do wymiany plików używałem parneta, był bardzo dobry i tani. W dzisiejszych czasach przy przenoszeniu małych plików z aminetu równie dobrze by się sprawdził co kiedyś. Chociaż RapidRoad USB też bym nie pogardził tylko ta cena jak dla mnie trochę za wysoka.
[#88] Re: RapidRoad USB

@Leon, post #87

Przeciez w Dublinie dla ciebie to jeden dzien pracy na USB Rapida , w POlsce przecietny polak musi na to robic tydzien więc nie wiem co narzekasz ? kupił bym kilka sztuk
[#89] Re: RapidRoad USB

@ITU, post #1

Zastanawiam się, czy RapidRoad będzie działał z X-Surf 2, która ma przecież clockport.
[#90] Re: RapidRoad USB

@jarema, post #89

RapidRoad powinien działać na wszystkich złączach clockport, w jakie zostały wyposażone urządzenia produkowane przez Jensa, czyli z X-Surf 2 również.

Wczoraj otrzymałem informacje, że paczka z pierwszą partią urządzeń jest już w drodze do Polski.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem