Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
[#1] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
W pytaniu o biblioteki rozwijane nieoficjalnie (np. przez Cosmos) zostało dobrze odpowiedziane, że są to biblioteki nie przetestowane z dużą ilością błędów(nie zawsze idących w dobrym kierunku zmian) i tylko dla zaawansowanych użytkowników, ale powinna być przy tej okazji automatycznie przez takiego znawce systemu AmigaOS wspomniana biblioteka icon.library 46.4.x autora Petera Keunecke, która miażdzy wydajnością wszystkie poprzednie oficjalne wersje i jest tak pięknie zoptymalizowana i stabilna, że powinna być instalowana jako podstawa w pierwszej kolejności na każdym AmigaOS 3.x
[#2] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
Przesłuchane. Gość znany, ceniony i mówił sensownie. Chociaż przyznam, że ze dwa razy mocno się z Adamem nie zgodziłem. Na przykład stwierdzenie "na Amidze z 68k zrobimy więcej" mogę potraktować tylko jako żart. :)

Tak słuchałem tych gdybań o amigowym systemie, które brzmiały wręcz jak marzenia i trochę dziwnie się czułem. Dlaczego? Ano dlatego, że wiele z tych marzeń zmaterializowało się dawno temu i używam ich na codzień. Na przykład była uwaga o tym, że programista musi sam sobie poskładać środowisko do programowania. Hmmm... SDK dla MorphOSa 3.x jest od dawna zebrane, ładnie zorganizowane, posprzątane i absolutnie gotowe do użytku po stuprocentowo bezobsługowej instalacji. Odkąd jest w nim Scribble to naprawdę jest gotowe do używania. Jak na warunki amigowe jest naprawdę świetne.

Gdy słuchałem o tym całym składaniu AmigaOS 3.x z miliona pchełek i dodatków to też uświadomiłem sobie jak bardzo gotowy i kompletny jest MorphOS w porównaniu ze staroamigową kanapką. I tym razem mam na myśli tutaj programową kanapkę (a nie sprzętową jak to zwykle określamy rozbudowane PRAWDZIWE Amigi). MorphOSa używam nieprzerwanie na codzień od 11 lat i naprawdę zapomniałem już jak bardzo "porozwalany" był AmigaOS 3.1 skonfigurowany/rozbudowany tak żeby nadawał się do użytku.

Pamiętam, że w czasach gdy amigowałem na PRAWDZIWEJ Amidze, ludzie polewali z AmigaOS 3.5 i 3.9. A ja właściwie nie wiem dlaczego. To właśnie z AmigaOS 3.1 powinno się polewać, bo to było wręcz skandalem, że w takiej formie był od sprzedawany. To był tylko najbardziej zminimalizowany trzon systemu. Skoro AmigaOS 4.0 ciągle nie było to właśnie dobrym krokiem było poskładanie tego co AmigaOS 3.1 zawierać powinien, a czego nie zawierał i sprzedaż tego na płycie. Oczywiście dla staroamigowych wyjadaczy kupno AmigaOS 3.5/3.9 było prawie bez sensu, bo oni od dawna używali własnoręcznie poskładanych wersji AmigaOS, które dorównywały albo przewyższały te niby nowe wersje. Ale tak czy siak odświeżyć to trzeba było. Nawet w tak trochę śmieszny sposób (skoro nie było innej możliwości).

Co do książek to jestem bardzo zainteresowany książką o historii Amigi i na pewno ją kupię jak tylko wyjdzie i bez względu na recenzje. :) Pozostałe pozycje są dla mnie zbyt retro/classic. Ale trzymam kciuki za powodzenie każdego przedsięwzięcia, bo wszystkie są godne pochwały.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 20:17:00 przez MDW
[#3] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #2

Bzdura z tym OS3.1 , że starzy wyjadacze potrafili to tak skonfigurowac by dorównać OS3.9, w którym wiele bibliotek zostało ulepszonych np. icon.library, workbench.library, a nawet biblioteki Kickstartu np. nowe bootmenu, nowy exec , po za tym inne części kickstartu były łatane przez nowy SetPatch. W 3.1 możnabyło zrobić coś podobnego do OS3.9 ale tylko w połowie, w dodatku tracąc stabilność przez zbyt dużą kombinację.
[#4] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #3

Wiele z tych bibliotek była gdzieś tam dodatkowo nieoficjalnie podrasowana w międzyczasie, była masa zamienników, patchy. Ale masz rację, że to były straszne kombinacje i trzeba było to wszystko nieźle posklejać żeby jakoś grało. A i to nie zawsze się udawało. To było jednym z trzech z powodów dla których 11 lat temu kupiłem Pegasosa i zacząłem używać MorphOSa. Nawet ta ówczesna prehistoryczna wersja 1.4 pozwalała złapać oddech i przestać się przejmować ciągłym pilnowaniem tego, nawarstwiającego się przez lata, śmietnika.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 21:00:40 przez MDW
[#5] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #2

Mnie zaskoczyło stwierdzenie że system 3.1 był najbardziej funkcjonalnym, i w późniejszych wersjach część zatracono. No i nie zgodziłbym się z tą wizją współczesnej amigi zintegrowanej ze siecią, wydaje mi się że właśnie w "zsieciowanym" świecie Amiga jest taką wysepką.
Podcast ciekawy (choć wolałbym więcej o dalszych planach niż o DOpusie), Adam mówi dużo i szybko, wartko to płynęło.
[#6] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@adam_mierzwa, post #5

Mnie zaskoczyło stwierdzenie że system 3.1 był najbardziej funkcjonalnym, i w późniejszych wersjach część zatracono.

No bo to jest prawda. Po wytłumaczenie odsyłam do książki p. Adama "Amiga OS 3.1". Dowiesz się dlaczego tak jest już na pierwszych kartach.

Mi najbardziej przypadło do gustu stwierdzenie p. Adama, że system AmigaOS już w dniu premiery z racji swojej inności, niezależności i innowacyjności i tego że prześcignął swoje czasy nie przyjął się tak jak systemy innych komputerów w tym MS-DOS. Zauroczyła mnie ta wypowiedź.

Ogólnie fajnie, że odnajduję w panu Adamie osobę o podobnej opinii nt. Amigi.
[#7] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@adam_mierzwa, post #5

Oczywiście przesłuchałem całość.
Zauważyłem że Radzik zbyt często używa słowa OKej.
Bardzo jest to denerwujece jak po zakończeniu wywodu któryś raz sie słyszy OK.
Są inne słowa w języku Polskim którymi można by zakończyć wypowiedź.
A tak w sumie jest dobrze i ciekawie jak zawsze się słucha.
[#8] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #1

Gdzieś na sieci jest projekt nieoficjalnych BB dla OS3.9.
Może warto skontaktować się z autorem projektu i napomnieć o wydajnej icon.library Petera ?
W tedy będzie wpadać do systemu domyślnie z instalatora :)
[#9] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@pekdar, post #8

"Unofficial BoingBag 4"
[#10] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@pekdar, post #8

Nie ma takiej potrzeby, ta biblioteka już od dawna jest w tym BoingBag4 :) http://lilliput.amiga-projects.net/bbag4.htm

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 00:07:27 przez Pawelek
[#11] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #10

Changes between V1.0e and V1.0f:

Updated icon.library from 46.4.385 to 46.4.397.



PeterK 12:35 24 December 2014
Update to icon.library 46.4.405:
[#12] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@amizet, post #11

Jest aktualizowana po prostu co jakiś czas, a wchodzi w skład tego nieoficjalnego pakietu od dawna.
[#13] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #12

Dzięki za kolejny ciekawy odcinek podcastu. Życzę Adamowi powodzenia w realizacji tych wszystkich amigowych inicjatyw, o których opowiada.
[#14] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #6

Po wytłumaczenie odsyłam do książki p. Adama "Amiga OS 3.1". Dowiesz się dlaczego tak jest już na pierwszych kartach.


Możesz w skrócie napisać co w późniejszych wersjach zatracono ?
[#15] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #14

Jeszcze chciałem dodać taką ciekawostkę do wątku na temat przyszłości i zmiany platformy na x86, że konsola o dziwo używa PPC http://pl.wikipedia.org/wiki/Xbox_360 :)
[#16] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
Utwor elmobo super

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:27:08 przez simka113

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:28:27 przez simka113
[#17] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #14

Odpowiedź jest prosta, lecz nie za bardzo już oczywista dla osób powiązanych z NG. Przede wszystkim:

1. Lekkość i stabilność oryginalnego systemu. Żaden system po AmigaOS 3.1 nie zachował lekkości i stabilności pierwowzoru. AmigaOS 3.5 to zbiór łatek i zamulaczy, które również obniżają stabilność działania systemu.

2. AmigaOS w wersjach 1.0 do 3.1 był pisany przez ten sam zespół. W roku 1999 kiedy powstawał AmigaOS 3.5 był to już zupełnie inny zespół programistów. Siłą rzeczy nie mogło być już to samo. Oryginalny zespół w moim przekonaniu zabrałby się za optymalizacją systemu, dodanie nowych bibliotek i rozwiązań, wzbogacenie funkcjonalności i usunięcie zauważonych błędów. Wystarczy przeczytać logi zmian i poprawek w kolejnych wersjach oryginalnego AmigaOS. W ich obliczu AmigaOS3.5 wypada dosyć blado, żeby nie powiedzieć beznadziejnie.

3. Ważną kwestią jest to, że duża część oryginalnego systemu leży w Kickstarcie Amigi. System podczas bootowania nie potrzebuje za dużo ładować z dysku, przez co uruchamia się bardzo szybko.

4. Na Amidze do systemu AmigaOS 3.1 włącznie nie uświadczymy wolno działających programów. Ludzie przykładali się dużo bardziej niż dziś. Mówię to jako aktywny, wieloletni użytkownik Amigi 1200. Na AmigaOS 4 na przykład ja boję się uruchamiać niektóre programy, bo mogą powodować zawieszenie się komputera! Na Amidze 1200 tego nie ma.
[#18] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #17

Oj minniat minniat, odpal sobie real 3d 1.4 na a1200 gołej i pisz dalej o braku wolno działających programów.
[#19] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #15

W drukarkach też są procki PPC. Nie zmienia tofaktu, że jest to mega nisza, z kiepską dostępnością i mega cena. Ale co gorsze jest, jak podczas rozmowy zostało wspomniane co z wydajnością? O ile jeszcze te proce powiedzmy jakoś dorównują intelowi, o tyle za kilka chwil będę za wolne.
Jakby nie patrzeć na Pegu 2 system chodzi ok i jest super. Ale współczesne strony www kłada jego procesor. Nowe PPC są na pewno szybsze, ale watpię aby miały zapas mocy na następne 10 lat rozwoju.

#7 postaram się mniej okejować i przytakiwać. szeroki uśmiech
[#20] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@radzik, post #19

i mlaskać. szeroki uśmiech
Ogólnie dobra robota tak trzymaj. OK
[#21] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Leon, post #20

i mlaskać


... a najlepiej to w ogóle nie oddychaj :) Koledzy trochę luzu, wszak te podcasty nie aspirują do emisji w Programie Pierwszym Polskiego Radia
[#22] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
@jubi zawsze na propsie #pdk

Kolejny fajny odcinek OK Więcej, więcej a na lato coś trzeba zrobić w Łodzi, c'nie Adamie?

PS: aż dziwne, że to pytanie nie padło ani też sam Adam sam się nie wydał ale nurtuje mnie jedna rzecz - czy jesteś zarejestrowany na PPA pod jakimś nickiem i jeśli tak, to dlaczego nie oficjalnie?



Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 14:44:51 przez _arti
[#23] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@radzik, post #19

Trzeba zrobić wersje OS4.1 na Xboxa ;)
Bez przesady żeby procki PPC nie dawały rady ze stronami WWW w przyszłości, wiadomo takie Centrino 1,6Ghz nie radzi sobie teraz z filmami w HD na yotubie, ale już Core duo 2Ghz bez problemu działa (i ja z powodzeniem używam takiego starego laptopa kupionego kiedyś za 1200zl używkę, wartego teraz 500zl i nawet powiem z doświadczenia ze on chodzi mi lepiej jak niejeden nowy ze sklepu za 1800zl). Nie może być tak w przyszłości że strona www youtube nie pociągnie na procku o mocy obliczeniowej i7 bo to by była jakaś paranoja no chyba ze wejdą filmy w 8k co jest przesadą - to jakaś śmieszna pogoń marketingowa. W dodatku teraz mocno CPU wspomaga karta graficzna w wyświetlaniu flasha czy innych standardow.

Druga sprawa mądrze powiedziane, że jeśli można co jakiś czas oprogramować sterownikami płytę PPC, to równie dobrze można wybrać jakiś laptop x86-64 co 5-7 lat i go oprogramować (wychodzi na to samo)

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 14:18:59 przez Pawelek
[#24] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #23

Jest jeszcze jedna ciekawostka, producenci procesorów chyba doszli już do granic możliwości i zaczynają kombinować , w sklepach jest dużo notebooków za około 3tys. oznaczanych i7u które maja moc dwa razy mniejszą od laptopów z i7 kupionych dwa lata temu. Laptopy do 1500zl to juz wogole jakieś nieporozumienie które muli niesamowicie.
[#25] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #23

jeśli można co jakiś czas oprogramować sterownikami płytę PPC, to równie dobrze można wybrać jakiś laptop x86-64 co 5-7 lat i go oprogramować (wychodzi na to samo)


Tylko że raz - trzeba mieć system pod x86, a dwa - ten laptop x86 za 5-7 lat będzie nie do dostania (ba, on za 2-3 lata będzie nie do dostania), a płytę PPC możesz wciąż kupić nówkę u amiproducenta.
[#26] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@recedent, post #25

Programisci OS4 nie są w stanie napisać sterowników pełnych do X1000, więc rozmowa o x86 to już całkowita abstrakcja.

Jeśli chodzi o Morphosa to też srednio to wygląda. Port na x86 byłby możliwy ale nie bylo by wsparcia dla aktualnych programów, co więcej pamiętajmy, że pozostajemy w 32 bitach co daje te 1.5 GB pamięci ram. Wykorzystanie rdzeni to tez pieśn przyszłości, a w MorphOS Teamie staramy się unikać szybkich i prostych rozwiązań bo potem jest więcej problemów niż pożytku.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 18:09:21 przez michal_zukowski
[#27] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@_arti, post #22

na lato coś trzeba zrobić w Łodzi, c'nie Adamie?

... i przy okazji powspominać stare czasy? Zgadzam się szeroki uśmiech
[#28] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #26

Programisci OS4 nie są w stanie napisać sterowników pełnych do X1000, więc rozmowa o x86 to już całkowita abstrakcja.


Tutaj też jest racja, ale jednak wybierając nie model laptopa, a bardziej jakiś popularny zestaw podzespołów montowany w laptopach (chipset+gfx+karta sieciowa) i mamy bardzo dużą ilość sprzętu który na pewno będzie do dostania przez długi czas , wkońcu przyklad Dell D620, D630 stare dobre niezniszczalne laptopy biznesowe które bez problemu po 8 latach można kupić w dobrym stanie.
[#29] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Pawelek, post #3

Żadna bzdura. 3.5 i 3.9 tto nic innego jak zebranie patchy do kupy. Efekt końcowy niewiele się różnił od indywidualnego łatania 3.1. Co więcej, nawet po ukazaniu się 3.9 ludziska nadal patchują ten system. A po co skoro to bez sensu?

Więc 3.9 w żaden sposób sprawy nie załatwił, bo dużo mu umknęło, a tylko co nieco uaktualnił z nalepką producenta. A że w tym samym czasie były już inne lepsze zamienniki plików systemowych niż zawarte w 3.9 więc patachować trza 3.9 dokładnie tak samo jak w 3.(0|1).

A sama sprawa patchowania to nie żadne widzi mi się a konieczność, patrz np. dyski większe niż 4GB czy ikonki PNG. Chodzi o dostosowanie do obecnych standardów, ot co.

Co do podcastu: rzeczowo i trzeźwo na temat sytuacji Amigi i neosystemów, ogólnie rzecz biorąc. I tak trzymać. Płytka z dodatkami do Magellana jest na SourceForge: DOpusPlusCD.

A najlepsze programy amigowe wypada promować, tym bardziej że nie straciły prawie nic na swojej aktualności od 15 lat. O nich nigdy za dużo! System amigowy rules!
[#30] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #26

Pytanie czysto teoretyczne co byłoby trudniejsze:
1) przepisać system na x86 i kartę graficzną, AMD APU, a może APU PPC (w sumie ostatnie procki w Xboxie 360 mają jakoś zintegrowaną grafikę i procka, ale wolałbym rozwiązania AMD tylko z PPC).
2) Co do pamięci, skoro jest ograniczenie, to czy wyjściem (jakimś) byłaby obsługa szybkiej pamięci np. DDR3, GDDR5, XDR2?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem