Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
[#31] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Ender, post #30

Obsluga DDRów szybszych to tylko obsluga mostków. Nie wplywa na rozmiar widzianej pamieci. Ja mam u siebie 8GB a widoczne niestety tylko 1.5GB.

Przepisanie na x86 oprocz czasu spowoduje brak kompatiblnosci. Zdecydujesz sie na zaoranie totalnie kompatybilnosci z ppc i 68k? Przy przejsciu na x86 pewnie stery dla AMD/ATI dalej by byly uzywane skoro juz sa napisane.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 20:57:41 przez michal_zukowski
[#32] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #31

A ja mam pytanie o emulację. Skoro emulacja 68k na PowerPC (w MorphOS) działa dosłownie IDEALNIE i zupełnie niezauważalnie to czy nie dałoby się jej tak samo zrobić na x86? Czy emulowanie 68k na PowerPC jest w jakikolwiek sposób łatwiejsze niż 68k na x86? No i czy stworzenie równie niezawodnej emulacji PowerPC na x86 to byłoby wyzwanie tej samej rangi czy jeszcze trudniejsze?
[#33] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
Według mnie w obecnych neo-Amigach największym problemem jest ograniczenie ilości dostępnego RAMu. Prędkość PPC G4 ok. 1,5 GHz jak na nasze warunki na razie wystarcza, układy graficzne dają radę, prędkości dysków wystarczają, sieć działa szybko i sprawnie. No ale ograniczenie ilości RAMu do 1,5 GB jest problemem już TERAZ. Jeżeli jest jakaś szansa na to żeby otworzyć dla MorphOSa przynajmniej te 4GB RAM to uważam, że powinno być to najważniejszym zadaniem. Trzeba olać wsparcie kolejnych applowych maszyn. Tyle co jest wystarczy i każdy spokojnie może z nich coś dla siebie wybrać. Ale z tym RAMem trzeba coś pomyśleć, bo dzisiejszy świat z pamięcią nie liczy się zupełnie. Przeglądarki internetowe potrafią zjeść KAŻDĄ ilość pamięci. Skoro dorobiliśmy się sensownej przeglądarki www to korzystamy z webowego świata. No a w webowym świecie najmniejsza jednostką do określania pamięci jest megabajt. :) Taki megabajt jest dzisiaj tym czym kiedyś był kilobajt. :) Rozszerzenie RAMu jest teraz sprawą najwyższej wagi.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:31:24 przez MDW
[#34] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #33

Krashan na MorphOS.pl napisał, że na ograniczenie RAM wpływa użycie ostatniego bitu przez MUI.
Ale MUI to "dodatek" - przynajmniej w AmigaOS3.x, MorphOS jest na 3.x oparty.. - rozumiem przez to, że rezygnując z MUI, możnaby odpalić testowo system bez ograniczenia RAMu, czyli korzystać z pełnego adresowania 32bit.

Tylko jeśliby było to takie proste to już ktoś by to zrobił.



Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:51:23 przez Skotos
[#35] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #17

Odpowiedź jest prosta, lecz nie za bardzo już oczywista dla osób powiązanych z NG

Jestem użytkownikiem starych systemów - 1.3 i 2.04 (obecnie incydentalnie, ale kilka lat intensywnie), OS3.x - "gołego" i rozbudowanego np. o kartę graficzną, jest w stopce oraz od pewnego czasu NG w postaci MorphOSa na MiniMacu, i odpowiedź jest dla mnie oczywista.

2. AmigaOS w wersjach 1.0 do 3.1 był pisany przez ten sam zespół.
Nie był, zapoznaj się z historią Amigi.

Oryginalny zespół w moim przekonaniu zabrałby się za optymalizacją systemu, dodanie nowych bibliotek i rozwiązań, wzbogacenie funkcjonalności i usunięcie zauważonych błędów. Wystarczy przeczytać logi zmian i poprawek w kolejnych wersjach oryginalnego AmigaOS.

Nie wziął się, logi nie wystarczą.

Jeśli możesz to poszukaj historii arp.library, która pojawiła się na dyskach Freda Fisha, a tak naprawdę była jedynie składnikiem całego ARP, który już w czasach 1.x wymieniał wiele komend i bibliotek na znacznie szybsze i lepsze od oryginalnych. W późniejszych latach Amigowcy myśleli że arp to składnik systemu, bo wymagały go podstawowe komendy. Podobnie jest z reqtool.library, xpk, HDInstTools, i naprawdę wielu innymi składnikami.

4. Na Amidze do systemu AmigaOS 3.1 włącznie nie uświadczymy wolno działających programów.
Uruchom coś co liczy na zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji na gołym systemie, a potem zmień biblioteki matematyczne i ponownie uruchom to samo. Zdziwisz się.

Nie podobał mi się OS3.5 jako "staremu" - ponieważ nie używałem WB a DOpusa4.x i Filemastera do operacji na plikach, a resztę miałem skonfigurowaną całkiem nieźle.
Jednak nie gloryfikowałbym oryginalnego OSa bo miał masę wad i tylko społeczność ratowała go przed upadkiem. To było piękne i twórcze ale takie braki jak: brak filesystemu do obsługi CD na złączu IDE w czasie gdy wypuszczało się Amigi z IDE o czymś świadczy.
[#36] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #31

Obsługa DDRów szybszych to tylko obsługa mostków. Nie wpływa na rozmiar widzianej pamięci.

Chodziło mi o to, że szybsza pamięć to szybszy dostęp do niej i może to zniwelowałoby to, że system obsługuje jej mniej, bo zasoby zwalniały by się szybciej. Dobrze kombinuję, czy głupoty gadam?

Przepisanie na x86 oprocz czasu spowoduje brak kompatiblnosci. Zdecydujesz sie na zaoranie totalnie kompatybilnosci z ppc i 68k?


I tak żeby zagrać w gry w większości muszę używać UAE, użytki też czasem kapryszą, być może łatwiej byłoby przenieś oprogramowanie nie z Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 22:15:57 przez Ender
[#37] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #32

Operujac na 32bitach to jedynym problem jest kolejnosc bajtów. X86 musialby dzialac w bigendian bo wspolne struktury (systemowe) byly by przeciez inaczej obslugiwane. Plusem by bylo to, ze nie trzeba by bylo przepisywac programow (obecnie duza czesc softu, lacznie z systemowym przyjmuje ze dzialamy na bigendianach). Przejscie na x86 LE zaora z 1/4 softu systemowego, ktory trzeba bedzie poprawic (proste ale czasochlonne). Koniec koncow skonczy sie na czyms w rodzaju Amithlonu + emu ppc.
[#38] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Ender, post #36

Predkosc pamieci nie rozwiaze ci problemu ze skomplikowana strona w stylu Facebooka moze zjesc i z 200 mb ramu, a jak ma sie pare takich stron to wiadomo ze pamiec sie skonczy.
[#39] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Skotos, post #34

System musialby być skompilowany specjalnie z takim supportem, nie mozna go sobie od tak wlaczyc :). I trzeba pamietac ze adresacja urządzeń też swoje zabiera. Karta Gfx 512 mb vramu tez musi byc jakoś obsluzona przyjmując, że system musi jakos te 512 mb vram adresowac. Dodatkowo adresy innych urządzeń etc. Akurat gfx jest przesunięte powyżej adresu 2GB. Bo tak to by Morphos jeszcze mnie mogl adresowac. Z najstarszego bitu korzystaja listy mui i funkcja z exec.library.
[#40] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Skotos, post #35

Nie stwierdziłem, że AmigaOS 3.1 jest pozbawiony wad. Ten system ma swoje wady, ale nie są one uciążliwe. Najważniejsza dla mnie jest niezawodność tego systemu i oprogramowania, na którym pracuję.

Jeśli chodzi o programy typu Real 3D, które wykonują wiele operacji zmiennoprzecinkowych - chętnie pobawiłbym się takim programem (lub podobnym). Na pewno zacząłbym od czegoś prostego - jakiejś kulki. Mam Amigę z MC68060 z FPU więc myślę, że chyba w kilka godzin mi to program wyliczy. Biblioteki matematyczne załączane z Amiga OS mają to do siebie, że kiedy w komputerze jest FPU, to on wykonuje operacje zmiennoprzecinkowe, w innym przypadku procesor główny emuluje takie operacje.

Bardzo cenię sobie pracę programistów amigowych oraz wszelakie oprogramowanie które powstawało (i nadal powstaje) dla Amigi. System Amigi jest otwarty na tego typu rozwiązania jak wzbogacanie i usprawnianie systemu. Oczywiście takie programy muszą trzymać się pewnych zasad, by działać poprawnie. Na szczęście dla Amiga OS 3.1 znakomita większość programów trzyma się tych zasad.

W mojej opinii "oficjalna" kontynuacja linii AmigaOS od AmigaOS 3.5 począwszy to niezrozumienie zalet AmigaOS, jego cech charakterystycznych oraz filozofii. Najważniejszą cechą jest stabilność oraz, w moim odczuciu, integralność ze sprzętem, właściwe wykorzystanie procesora MC680x0 oraz koprocesorów Amigi (i ew. płyt rozszerzeń). To wszystko odsunięto na dalszy plan w AmigaOS 3.5.

Na PPA mamy przekrój osób z różnymi doświadczeniami. Celem moich wypowiedzi jest przekazanie mojego punktu widzenia.
[#41] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #37

Kurcze, gdyby to wszystko było kiedyś pisane z odrobiną "wizjonerstwa" to zmiana bigendian na lowendian to byłby jeden ruch ręką. :) No ale rozumiem, że nikt nie przypuszczał, że taka ewentualność może się pojawić. :(
[#42] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Skotos, post #34

Skoro tylko MUI używa tego nieszczęsnego ostatniego bitu i przez to mamy "obcięty int" to jeszcze nie jest tak źle. Akurat MUI jest żywy, rozwijany i w całości w rękach MOSTeamu, więc teoretycznie to jest jakoś do przerobienia. Może wtedy np. MUI 5.0 potrafiłby już działać bez używania tej końcówki inta i można byłoby odblokować 2GB RAM. Co innego gdyby chodziło o jakiś nierozwijany i zamknięty system (np. AmigaOS 3.x) w którym zmienić nic się już nie da. Ale MorphOS jest w miarę posprzątany, napisany po nowemu i wszystkie źródła są we właściwych, bardzo pracowitych rękach. :)
[#43] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #40

System Amigi jest otwarty na tego typu rozwiązania jak wzbogacanie i usprawnianie systemu.

Raczej na hacki i łatki. Nie było innego wyjścia. Źródła leżały zamknięte w sejfie to ludzie musieli łatać ten system "od tyłu". To nie jest normalny rozwój systemu i zdecydowanie tak to nie powinno wyglądać. Tak połatany (niczym potwór Frankensteina) AmigaOS 3.x był jednym z powodów dla których 11 lat temu przesiadłem się na (wówczas mocno niedoskonałego) MorphOSa. Miałem dosyć tych gryzących się ze sobą łat. Dopiero pod MorphOSem poczułem, że nawet gołego systemu da się normalnie używać i że system jest rozwijany przez jego twórców, a nie przez hacki i reverse engineering pojedynczych zapaleńców.
[#44] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #40

Mam Amigę z MC68060 z FPU więc myślę, że chyba w kilka godzin mi to program wyliczy. Biblioteki matematyczne załączane z Amiga OS mają to do siebie, że kiedy w komputerze jest FPU, to on wykonuje operacje zmiennoprzecinkowe, w innym przypadku procesor główny emuluje takie operacje.

To jest nadmierne gloryfikowanie oryginalnych rozwiązań. Oczywiście, że są biblioteki systemowe, ale te "nieorginalne" - używam pełnej wersji hsmathlibs, ale warto wymienić mathtrans - potrafią wykonywać niektóre funkcje kilkadziesiąt a nawet kilkaset (!) razy szybciej. Głównie na FPU. Commodore dał nam ledwo wystarczającą wersję.

Zwróć uwagę na systemową komendę SetPatch - w wolnym tłumaczeniu załaduj łatki - oryginalny system nie potrafi wielu rzeczy bez wywołania setpatcha, to jest klasyczny hack

--
Kilka poruszanych w podcaście tematów chętnie zobaczyłbym jako artki, polemiki lub wręcz strony w sieci z możliwością komentowania. Myślę o: centrum materiałów developerskich, polemika o tym jakie oprogramowanie można w środowisku napisać lub odnowić, specyficzne rozwiązania i cechy AmigaOS.
[#45] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #41

Tak czy siak PPC wydaje się być ślepym zaułkiem. Przynajmniej teraz, kiedyś było inaczej. Skoro praktycznie wszyscy się od tej technologii odwrócili, może my powinniśmy rownież?
Taki emulator (bazujący na qemu?) maszyny PPC mógłby być rozwiązaniem, przynajmniej na czas przepisana systemu na intel. O ile takie przepisanie jest w ogóle możliwe, bo zasoby ludzkie są bardzo małe.
Poza tym można iść nie drogą AROS, czyli system na wszystko, w praktyce działa tylko na wirtualnej maszynie. Trzeba by iść tak jak Apple, wybrać sobie konkretny model laptopa i go ogarnąć. I tak taniej to wyjdzie niż projektowanie wszystkiego od nowa.

#44
Chciałbym aby podcast był powiedzmy "inspiracja", a więc jeśli ktoś ma ochotę na tej bazie stworzyć artykułu, dyskusje na jakiś konkretny temat to jest właśnie to. OK
[#46] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@radzik, post #45

PPC jest slepym zaułkiem od 2006 roku, gdy wiadomo było, że najważniejszy gracz czyli Apple rezygnuje z PPC, a nowego gracza nie ma. My też powinniśmy się odwrócić od PPC i pewnie to kiedyś nastąpi. Emulator PPC maszyny niestety nie jest rozwiązaniem bo nie emuluje maszyn PPC w żaden sensowny sposób, takie prędkości jakie daje qemu to mialem 15 lat temu na a1200 więc wiadomo, że nie przystają do wymagań. Natomiast problemem Arosa nie jest to, że jest na wiele maszyn bo to jest akurat plus tylko to, że prócz sterowników nie ma żadnego oprogramowania, a jeśli jakieś jest to jest ono dennej jakości (mówię o oprogramowaniu tworzonym przez Arosowców na Arosie).

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 09:20:02 przez michal_zukowski
[#47] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #37

Przejscie na x86 LE zaora z 1/4 softu systemowego, ktory trzeba bedzie poprawic (proste ale czasochlonne).


A przejscie na 64bit x86 zaora szanse na sensowny emulator nawet, jesli caly system bedzie udawal ze x86 to BigEndian. No, chyba zeby stworzyc wtedy jakis 32-bitowy sandbox, ale w takim wypadku udawanie big endiana tez nie mialo by sensu. Rownie dobrze mozna by zrobic system 64bit LE na x86 i 32-bitowy sandbox PPC/m68k.

PS. Soft systemowy, o ile sprawa sprowadza sie do rekompilacji, nie ucierpialby az tak bardzo przy zmianie BE na LE ;)
[#48] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #46

Natomiast problemem Arosa nie jest to, że jest na wiele maszyn bo to jest akurat plus tylko to, że prócz sterowników nie ma żadnego oprogramowania, a jeśli jakieś jest to jest ono dennej jakości


Problemem AROSa jest przede wszystkim brak kogos zarzadzajacego tym balaganem. Kazdy kto w ogole cokolwiek robi (a takich jest malutko) robi to na co akurat ma ochote. Brak planu, brak konkretnego celu. MorphOS ma team skupiony na rozwijaniu systemu w okreslonym celu, OS4 ma friedenow (hmmm), kernel linuksa ma torvaldsa. A AROS ma kilku gosci ktorzy skrobia w danej chwili akurat to co im do glowy przyszlo. To ma swoje odbicie miedzy innymi w jakosci softu ;)
[#49] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@radzik, post #45

Tak czy siak PPC wydaje się być ślepym zaułkiem.

Zgadza się. Jednak co ma na to poradzić ktoś kto chce używać nowych rozwiązań amigowych? O końcu PowerPC mówiono mi 11 lat temu gdy kupowałem pierwszego Pegasosa z MorphOS 1.4. Są ludzie, którzy całe życie czekają na swoją "Amigę marzeń" używając innych platform, a są tacy, którzy biorą aktualnie najlepsze (ich zdaniem) amigowe rozwiązanie i go używają. Gdybym się martwił ślepymi uliczkami to pewnie dawno nie byłoby mnie w ami-światku. Prawdziwa Amiga 11 lat temu już mnie strasznie denerwowała, AmigaOS4 praktycznie nie było, więc wybrałem MorphOSa. Przez lata tak się rozwinął, że nie zamierzam go porzucać. I zamiast martwić się przyszłością, świetnie się bawię w amigowanie nieprzerwanie 11 lat po porzuceniu A1200+060+PPC+BVision+dodatki z AmigaOS 3.x. Tamta Amiga nie byłaby w stanie zatrzymać mnie przy sobie dłużej niż do powiedzmy 2006 roku.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 10:24:36 przez MDW
[#50] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@mschulz, post #48

Hmm... no właśnie. Sam spróbowałem Icaros Desktop 2 pod VirtualBox. I jest kilka fajnych pomysłów, ale jest masa niedoróbek. Po instalacji wersji ulepszonej 2.01 (bodaj) jest jeszcze gorzej. A szkoda, bo wydaje mi się, że jest potencjał. Szczególnie podoba mi się zerwanie z 68k i emulowanie tego wszystkiego przez Janus. Według mnie jest to dużo lepsze rozwiazanie niż trzymanie się kurczowo kompatybilności z softem 68k. Po co? Dla paru programów? Poza tym ewentualna zmiana architektury jest chyba wtedy łatwiejsza?

#49
Obecnie jest jak jest i trzeba posiadać sprzęt PPC. Co nie zmienia faktu, że warto myślec co dalej? Taki emulator kompa PPC na intela mógłby być rozwiązaniem. Nie zerwałoby się z linia komputerów PPC i można by płynie przeskoczyć na nowsze, szybsze i tańsze rozwiązania. Watpię aby kiedyś jakiś amigowy system został przepisany na inne procki, mamy za mało ludzi (jeszcze podzielonych na trzy grupy).
[#51] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@MDW, post #49

Są ludzie, którzy całe życie czekają na swoją "Amigę marzeń"


O tak, "czekam na..." jest ulubionym frazesem wielu Amigowców, którym usprawiedliwiają swoją bierną postawę. Jakby nagłe pojawienie się Amigi z procesorem 10GHz i 128GB RAM miało zmienić coś i samo z siebie spowodować wysyp oprogramowania.

Mamy to co mamy. Niezależnie od tego, o której Ami-frakcji mówimy, każda ma swoje ograniczenia w porównaniu z mainstreamowymi rozwiązaniami. Jeśli uznamy, że Amigowanie to przede wszystkim hobby, okaże się, że te ograniczenia wcale nie są tak dużym problemem. Przy czym, to że Amigowanie to hobby, nie oznacza, że na Amidze nie da się nic pożytecznego dziś zrobić.

Całe te dyskusje o tym, jak to Amiga jest w tyle za PC, 20 lat po tym, jak Amiga stała się niszową platformą są wręcz żenujące. Ludziom, którzy postulują przepisanie MorphOSa czy AmigaOS 4 na x86 zadałbym pytanie: co byście z nim robili jak już by go przepisano? Czy to by coś zmieniło? Ja szczerze wątpie, raczej te osoby dalej tylko produkowałyby posty na forum, tym razem postulujące zrobienia czegośtam innego, co ich zdaniem miałoby uzdrowić Amigę. Jeśli ktoś uważa, że samo dostarczenie mocnego sprzętu rozwiąże problem, to nie wie o czym mówi.

Bracia i siostry Amigowcy! Nie pytajcie co Wasza Amiga może zrobić dla Was, zapytajcie co wy dziś możecie zrobić dla Amigi.
[#52] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@radzik, post #50

Nie dla programów a dla bibliotek i innych sterowników. Brak emulacja 68k spowoduje brak m.in. servera Arexxa bo jak na razie żaden z amisystemów nie ma wersji pod PPC. Morphos ma jeszcze server Lua, który działa na portach Arexxa ale Os4 by został z ręką w nocniku.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 10:49:10 przez michal_zukowski
[#53] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #52

Brak emulacja 68k spowoduje brak m.in. servera Arexxa bo jak na razie żaden z amisystemów nie ma wersji pod PPC.


AROS ma Arexxa na x86 (regina), ale nie wiem jak jest z kompatybilnoscia ;) Jak zwykle zreszta ;)
[#54] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@mschulz, post #53

no właśnie z kompatybilnością jest jak zwykle :)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 11:27:23 przez michal_zukowski
[#55] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@michal_zukowski, post #52

Morphos ma jeszcze server Lua, który działa na portach Arexxa ale Os4 by został z ręką w nocniku.

AmigaOS 4 ma „zarexxowanego" Pythona. MorphOS zresztą też.
[#56] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6
Mam podobne zdanie co bohater tego słuchowiska dot. systemów preinstalowanych- osobiście nie polecam, szczególnie nowicjuszom.

Co do nowych wersji bibliotek systemowych np od Cosmosa.
Pan Cosmos odwala kawał dobrej roboty dla środowiska i chwałą mu za jego trud (poważnie- duże brawa), ale trzeba mieć świadomość, że uruchamiając jego nowe biblioteki będziemy nie tylko użytkownikami ale i testerami z oczywistych powodów o których wspomniał Pan Zalepa w podkaście.

Z moich doświadczeń wynika, że większość bibliotek włączonych do pakietu BB3 i BB4 jest godne polecenia, czyli działają stabilnie i lepiej od poprzedniczek.

Z tych "świeższych" bibliotek bardzo polecam icon.library- rewelacyjna robota OK

Dobra robota Panowie, dobrze się słuchało.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:31:39 przez BULI
[#57] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@A2, post #27

Ha, no pewnie!
Wiesz jakie jest moje jedno z najlepszych wspomnień z amigowego "dzieciństwa"?
- jak przychodziłem do Was, do X-Softu na Gdańską... i tam stała A1200 w Infinitiv, z PPC i BVision.
Wiele razy przyjeżdżałem o coś zapytać tylko po to, żeby do niej usiąść i poklikać

A później AUG pod YMCA i pizza na kolacje.

I ten dreszczyk, gdy pewnego razu Kuba zadzwonił - przyjedżaj, jest do odbioru - moje pierwsze 040, gdzieś w 1999.
Matka chyba całą pensje na to wydała. A tydzień później Mono złamał mi procka na pół próbując odkleić elboksowy radiator szeroki uśmiech


Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 17:10:52 przez _arti
[#58] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@_arti, post #57

To były ciekawe czasy, a Mono i jego eksperymenty to temat na długie opowieści
Faktycznie w firmie stała A1200, potem nawet bardziej rozbudowana A4000, ale możesz tego nie pamiętać.
Cieszę się, że masz takie fajne wspomnienia OK

Napisz do mnie PW to coś wymyślimy.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 18:14:19 przez A2
[#59] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Skotos, post #44

SetPatch nie jest hakiem, bo jego autorzy to autorzy samego systemu AmigaOS. Prócz tego oryginalny SetPatch nie musi resetować systemu, żeby łatki zaczęły działać.

Po drugie, jeśli chodzi o to co napisałem, czyli, że "System Amigi umożliwia usprawnianie i rozszerzanie możliwości systemu" to miałem na myśli przykładowo programy typu Commodities - jest to furtka pozostawiona przez autorów systemu, a umożliwiająca dodawanie nowych funkcjonalności w sposób przyjazny dla systemu.

Ważna rzecz - nowe "AmigaOSy" niby nie mają łatek, ale dlatego że... są one standardowym wyposażeniem systemu. Proszę jednak zauważyć jakiego to sprzętu wymagają. AmigaOS 3.1 działa z powodzeniem już nawet na kościach OCS, AGA nie jest wymagana! Ogólnie wolę tą przyjazność oryginalnego systemu AmigaOS - zadziała na każdej Amidze.

AmigaOS 4.1 oraz MorphOS wymagają dosyć rzadkiego i szybkiego sprzętu, a i tak użytkownicy skarżą się na powolne i niestabilne działanie systemu i programów itp. Mają w zamian Internet i oprogramowanie internetowe, ale kosztem, który ja nie mogę zaakceptować.

Ogólnie w tej całej zabawie z AmigaOS4.1 i MorphOS chyba chodzi o to, żeby mieć ten upragniony Internet i porty, które z trudnością zadziałają na AmigaOS 3.1. Tutaj zgoda, Wasze systemy to umożliwiają. Ja po prostu tego nie potrzebuję i używam Amigi do tego, do czego ten komputer został stworzony. Do natywnych programów.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 15:40:53 przez Hexmage960
[#60] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #6

@Hexmage960, post #59

To źle rozumiesz. W AmigaOS4/MorphOS/AROS chodzi o to żeby używać amigowej filozofii w XXI wieku. Gdyby Commodore ciągle istniało to pewnie dzisiejszy AmigaOS 12.0 miałby zdecydowanie mniej wspólnego z filozofią AmigaOS 1.x/2.x/3.x niż mają dzisiaj: AmigaOS4/MorphOS/AROS. Dla nas amigowa filozofia to teraźniejszość, a nie zabawa w wykopaliska archeologiczne. Niektórzy po prostu nie zaakceptowali końca rozwoju AmigaOS i chcą żeby dalej się rozwijał. A jeżeli chodzi o porty czy jakieś (jak to śmiesznie nazwałeś) "nienatywne" programy to ja bym dawno olał MorphOSa gdyby były tu same linuksowe porty działające na jakimś QT. Używam MorphOSa właśnie dla tych amigowych rozwiązań. Dlatego, że spełnia moje dawne amigowe marzenia. Na przykład MUI jako jeden spójny i podstawowy GUI dla systemu i aplikacji. W czasach Amigi nigdy się tego nie udało osiągnąć.

Twoje zarzuty mogą pasować do ludzi, którzy na siłę rozbudowują swoje commodorowskie/escomowe Amigi z AmigaOS3 i mają nadzieję zrobić z nich coś co dałoby się dzisiaj używać. AmigaOS4/MorphOS/AROS nie powstały po to żeby używać DeluxePaint, klepać w AMOSie i grać w SuperFroga.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 16:29:46 przez MDW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem