Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #18
[#1] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Fajna rozmowa, miło było sobie posłuchać w tle dłubiąc piksele. Ciekawe wspominki z czasów MA. Z Feia stanowiskiem odnośnie neo-Amig też ciężko się nie zgodzić.

Czego mi zabrakło? Tego samego, czego zabrakło w rozmowie z Sachym - sceny Radzik tradycyjnie "wierci w gościach dziurę" w temacie Amig NG i ich przyszłości (w zasadzie to chyba braku przyszłości), pisania wypasionych gier na Amigi z 060 czy przeglądarki na nowe Amigi, a główny temat, z którym związany jest gość, traktuje po macoszemu.

Za mało - jak dla mnie - o samym nadchodzącym party Riverwash, niewiele o Demontażu. W zeszłym roku Fei odwiedził - jeśli dobrze pamiętam - rekordową ilość demoscenowych imprez w Europie, można by o nich bardzo wiele opowiedzieć - myśle, że te tematy byłby jednak znacznie ciekawsze, niż pytania, "jaki był twój pierwszy komputer?".
[#2] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #1

Ok. To jak Fei się zgodzi, a przecież zgodzi się szeroki uśmiech to pogadamy na powyższe tematy.
[#3] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Jeszcze nie skończyłem słuchać ale już mogę powiedzieć, że odcinek jest fajny. Ja lubię słuhać Feia, bo zazwyczaj mówi sensownie i zawsze składnie. Prawdę mówiąc to jesteśmy dosyć zgodni w poglądach i nie wiem dlaczego mnie nie lubi. szeroki uśmiech
No nic, spadam słuchać dalej. Jak mi się nawinie jakaś uwaga to nie omieszkam skomentować i (zgodnie z obietnicą) nie obrażając przy tym fanów Amigi klasycznej (prawdziwej). OK

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 08:42:42 przez MDW
[#4] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Odcinek super OK Bardzo ciekawa i interesująca rozmowa. BrawoOK
[#5] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #1

Radzik tradycyjnie "wierci w gościach dziurę" w temacie Amig NG i ich przyszłości (w zasadzie to chyba braku przyszłości), pisania wypasionych gier na Amigi z 060 czy przeglądarki na nowe Amigi
Tak, to taki syndrom, ale skoro nawet mi przeszło, to jest szansa, że przejdzie i jemu.
[#6] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Zgadzam się z Feiem, że absolutnie KAŻDA platforma ma ograniczenia i może stanowić wyzwanie i robienie na mocne platformy jest trudniejsze niż na te mniejsze. Wreszcie ktoś to zauważył. OK

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:17:54 przez MDW
[#7] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Grzegorz ma fajny styl wypowiedzi i mówi ciekawie i to nie tylko w tym podcascie. Jest kilka całych tematów na osobne odcinki na pewno i fajnie byłoby gdyby jeszcze powrócił w tematyce M.A., Demontażu lub samego Riverwasha. Wiadomo podcast musiałby trwać z 6 h :D



Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:20:05 przez pong777
[#8] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Odnośnie rozmowy i przeglądarek to patrząc na to jak nowe wersji openssl są szybko aktualizowane w MorphOSie to chyba wolę wchodzić na strony banku z Odyssey
[#9] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@michal_zukowski, post #8

Zgadzam się z przedmówcą. Ludzie mają obawy przed wejściem na stronę banku z MorphOS-a, a radośnie wchodzą spod Windowsa, ot paradoks.
[#10] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Również jestem pod wrażeniem odcinka. Jak się okazuje mądrego, doświadczonego i elokwentnego gościa zawsze miło posłuchać. Jestem za drugim odcinkiem jak coś. Dzięki wszystkim.
[#11] Re: AmiWigilia - odcinek #18
@Fei:

Bez obaw, pod Odyssey na MorphOSie możesz kupić przysłowiowy bilet, obsłużyć bank czy wejść na Facebooka.
[#12] Re: AmiWigilia - odcinek #18
no chłopak ma kompleksy związane z handlarzami
[#13] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Dorian3d, post #12

A bo wiesz jak to jest - są handlarze i handlowcy. Przez tych pierwszych często mamy złe zdanie o tych drugich.
[#14] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Dorian3d, post #12

Kompleksy to raczej mają Ci którzy mają tych Amig za dużo i nie wiedzą co do nich kupić. I co z nimi zrobić tylko składają i rozbierają Je po trzy razy dziennie tworząc nowe konfiguracje oparte cały czas na tym samym tylko przekładają części z jednej do drugiej.

Tak po za tym to Gość odcinka wypowiedział się dość adekwatnie do tego co się dzieje na rynku. Bo jeszcze jakoś, nie tak dawno temu można było usłyszeć lub też przeczytać "Że Mityczne 060" powinien mieć każdy i jeśli cie na niego nie stać. No to jesteś trochę nie ogarnięty weź kredyt zmień pracę .

Z mojej strony OK na to że Fei maił tutaj swoje zdanie co do cen kart i się go trzymał.

Po za tym dziwi mnie trochę że Prowadzący nie polecił swojej książki "Emulacja" która mogła by pomuc w odpalaeni Systemu z Amigi PPC na WinUAE.
[#15] Re: AmiWigilia - odcinek #18
A co dalej z pismem padło czy coś będzie dalej robione może jakiś specjalny numer.
[#16] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Dorian3d, post #12

no chłopak ma kompleksy związane z handlarzami


Myślę, że wiele osób ma podobne zdanie. Nie od dziś wiadomo, że amigowy sprzęt jest dziś często skupowany tylko po to, aby leżeć w "domowych muzeach", w foliach / kartonach niczym kolekcje suszonych motyli albo w celach czysto spekulacyjnych. Nie podoba mi się ani jedno, ani drugie.
[#17] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #16

OK
[#18] Re: AmiWigilia - odcinek #18
@ Radzik
!!!!! Jak możesz przytakiwać nieświadomemu rzeczywistości Feiowi, że strach się logować do banku na MorphOS/OWB, bo chodzi o bezpieczeństwo itp
A spod Windowsa obaj radośnie się logujecie?
Przecież każdy myślący logicznie i zdroworozsądkowo wie, że właśnie ze względu na bezpieczeństwo powinno się to robić z MorphOS / OS4 / AROS / Linux itp.

Normalnie witki opadają jak się słucha amigowców paplających bez sensu takie rzeczy ...
[#19] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@R-Tea, post #18

Chyba nie ma takiego obowiązku żeby mówić z sensem,pewnie zagrożenie wirusami tez jest większe niż na Windows ;),idąc tym tropem myślenia,ale przynajmniej dowiedzialem się ze jakby była dobra przeglądarka to by amiga nie upadla wiec apel do łe łona ze za jeden sprzedany komputer x1000 zrobić jakaś przeglądarkę.
[#20] Re: AmiWigilia - odcinek #18
niezly odcinek i sam odczuwam to o czym jest mowa, ze ludzie chca miec a nie moga sobie pozwolic na karte turbo, w mojej a1200 mam aca1221 i tyle, hobby mam rozlegle, duzo wydatkow miesiecznych zwiazanych z dzieckiem i kredytem/domem i przy tych cenach bardzo dlugo nie pozwole sobie na chociaz 040 :(
[#21] Re: AmiWigilia - odcinek #18
Jestem już umówiony z autorem serii na kolejną rozmowę, tym razem bardziej o demoscenie. W trakcie rozmowy wydawało mi się, że i tak zbyt dużo do niej nawiązuję, bo przecież miało być o Amidze. Cieszę się, że jest zainteresowanie tematem :)

Jeśli chodzi o przeglądarki na MOSa, to wydaje mi się, że wspomniałem na wstępie tematu, że nie mam pojęcia jak sprawy się mają. Ostatni raz styczność z tym systemem miałem z 10 lat temu. Fajnie, że coś się w tej kwestii ruszyło, bo wtedy było tragicznie.

Swoją drogą, najbardziej niebezpiecznymi urządzeniami do logowania się do banku są prawdopodobnie telefony, a ich używanie do tego celu jest w dzisiejszych czasach nieuniknione. Kiedyś skopiowano mi kartę na kasie w dużej sieciówce spożywczej, gdzie nie straciłem jej ani na moment z oka. I co z tego, że się człowiek pilnuje w sieci...
[#22] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Fei, post #21

Potwierdzam, jesteśmy umówieni na kolejny odcinek. OK

Co do bezpieczeństwa, to jakoś nie chce mi się wierzyć, iż na bieżąco łatane systemy oraz przeglądarki są mniej bezpieczne od tego co mamy na systemach NG.
[#23] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@radzik, post #22

Nie rób tego.
[#24] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@radzik, post #22

jakoś nie chce mi się wierzyć, iż na bieżąco łatane systemy oraz przeglądarki są mniej bezpieczne od tego co mamy na systemach NG
Bo trzeba rozróżnić teoretyczne bezpieczeństwo aplikacji od praktycznego ryzyka złapania trojana. Amisystemy mają bardzo niskie bezpieczeństwo aplikacji, ale za to ryzyko złapania trojana jest bliskie zeru.

Porównując to do wyścigu zbrojeń, amisystem jest pojazdem bardzo lekko opancerzonym, ale przeciwnik ogranicza się do rzucania kamieniami. System taki jak Windows ma ciężkie osłony i pancerz rekatywny, ale przeciw sobie ma cały arsenał ciężkiej, nowoczesnej broni. W efekcie znacznie częściej przegrywa. No i rusza się jak mucha w smole...
[#25] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@Krashan, post #24

Bezpieczenstwo to jedno, ale czy te przegladarki beda w ogole w stanie poprawnie wyswietlic taka - dla przykladu - przeladowana i wodotryskowa strone mBanku? Nie sadze. Oczywiscie zawsze mozna zmienic bank np. na jakis bank spoldzielczy, ktore maja najczesciej 'proste strony' Ale to przypomina mi historię kumpla, ktory musial zmienić samochód, bo mu się "wypasiony wózek dla dziecka" do bagaznika tegoż nie mieścił

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 21:42:50 przez slay
[#26] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #25

oczywiscie, ze mbank wyswietla sie i dziala poprawnie
[#27] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #25

Bezpieczenstwo to jedno, ale czy te przegladarki beda w ogole w stanie poprawnie wyswietlic taka - dla przykladu - przeladowana i wodotryskowa strone mBanku? Nie sadze.
Otóż mogę Cię zapewnić, mając konto w mBanku, że OWB spod MorphOS-a radzi sobie ze stroną mBanku bardzo dobrze. Korzystałem z niej intensywnie od czasu zmiany starej strony na tę wodotryskową, aż do września zeszłego roku. Przy okazji, chociaż wygoda korzystania z tej strony jest dyskusyjna, to technicznie jest wykonana bardzo przyzwoicie i wbrew pozorom jest dość lekka dla przeglądarki. Więc może wybrałeś zły przykład.

Jeżeli chodzi o zgodność ze standardami webowymi to MorphOS-owa wersja OWB stoi dość wysoko, znacznie lepiej niż np. MSIE w wersjach poniżej 11. Problemem jest mała wydajność interpretera JavaScriptu, oraz wycieki pamięci z tegoż. Tak więc zdecydowana większość stron wyświetla się jak najbardziej poprawnie, ale muli (np. Google+, albo strony notowań giełdowych na żywo) i po dłuższym czasie wycieki pamięci zmuszają do restartu przeglądarki (a czasem niestety i całego systemu).

Ja znacznie odważniej korzystałem z bankowości internetowej spod MorphOS-a niż spod Windowsa. Zresztą teraz też Windows jest tylko do Steama i testowania stron w MSIE i Edge.
[#28] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #25

@slay:

Sprawdź sam i nie bądź więcej niedowiarkiem, lecz wierzącym.

A swoją drogą - paradne, że wielu spośród "NG nie spełnia moich wygórowanych wymagań"-userów nie miało nigdy przyjemności (wiem wiem, wątpliwej) przekonać się, że jest zgoła inaczej.
[#29] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@slay, post #25

Bezpieczenstwo to jedno, ale czy te przegladarki beda w ogole w stanie poprawnie wyswietlic taka - dla przykladu - przeladowana i wodotryskowa strone mBanku?


Nie jest tak źle. Jak chcesz mogę Ci wysłać Maca mini z zarejestrowanym MorphOS-em i sam sprawdzisz :) Bardziej bym się martwił prędkości/wydajności a czasami też, jak zauważył Krashan, stabilności czy raczej braku optymalizacji w kierunku zużycia pamięci.
Moim zdaniem to lepiej dobrze się przygotować do wypowiedzi na temat systemów "NG" żeby nie było trzeba wyjaśniać jak ktoś coś zasugeruje bo mu się wydaje a nie widział i nie używał od wielu lat :D Ciesze się, że Fei sprostował swoją wypowiedź.
[#30] Re: AmiWigilia - odcinek #18

@grxmrx, post #29

Przyznam Panowie, że jestem mile zaskoczony. Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu.
Pakuję się zatem na ŚDM i jadę samobiczować i leżeć krzyżem w błocie w ramach pokuty!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem