Komentowana treść: Procesor MC68030
[#1] Re: Procesor MC68030
Świetny artykuł, przyjemnie się czytało. OK
[#2] Re: Procesor MC68030
Dobry tekst.
[#3] Re: Procesor MC68030
Bardzo dobry artykuł :)
[#4] Re: Procesor MC68030
Świetny tekst. Dziękuję.
[#5] Re: Procesor MC68030
piwo Z 030 nie miałem wiele styczności, z 386 prawie w ogóle. Miałem 040/40 oraz wciąż mam 486/100, Amigi z 040 używało się znacznie przyjemniej.
[#6] Re: Procesor MC68030
Mam pytanie , skoro linia procesorów 68k zapowiadała się tak wspaniale to co się stało że rozwój procesora zakończył się na 060/66 mhz., pomijając tam jakieś okrojone wersje pracujące z 75mhz. Dziwi mnie że produkcja 030 trwała do 2009 roku i nikt nie pracował nad rozwinięciem procesora by był szybszy i lepszy od poprzedników. Trzeba zauważyć to że klientów na procesor mieli sporo .... . Zapraszam do dyskuski.
[#7] Re: Procesor MC68030
Podobalo się.ok, racja
[#8] Re: Procesor MC68030

@djpiotrs, post #6

skoro linia procesorów 68k zapowiadała się tak wspaniale to co się stało że rozwój procesora zakończył się na 060/66 mhz


Dlatego, że nie zawsze coś co się wspaniale zapowiada wspaniale kończy?
[#9] Re: Procesor MC68030

@djpiotrs, post #6

W miejsce procesorów 68K pojawiły się procesory PPC. Fakt - niekompatybilne z poprzednikami, ale za to bardziej nowoczesne i dużo bardziej wydajne. Ktoś postanowił, że to będzie lepszy wybór. Apple to wykorzystało i w kolejnych swoich makach zastosowało procesory PPC, a ludzie to kupili. Za to Commodore splajtowało a następcy nie byli zainteresowani tym aby zrobić nową Amigę z procesorem PPC i dołożyć system operacyjny wykorzystujący ten procesor.

A nikt w tamtych czasach nawet się nie zastanawiał że użytkownicy Amigi będą z niej korzystali przez kolejne 30 - 40 lat.
Gdyby Commodore nie splajtowało Obecne Amigi też nie były by kompatybilne z pierwowzorem tak jak obecne Komputery Apple nie są kompatybilne z pierwowzorem. Nawet i pod obecnym Windowsem 10 też niewiele co uruchomimy z czasów Windows 98 czy wcześniejszych systemów. Z Linuxem jest zresztą podobnie.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:48:40 przez gilban
[#10] Re: Procesor MC68030

@gilban, post #9

Pozwolę sobie nie zgodzić się co do Linuxa. Paradoksalnie na Linuxie z Wine łatwiej uruchomimy oprogramowanie dla okienek z lat 90 niż na najnowszych. Gameporta też obsługuje, a obsługa stacji dyskietek nie była usuwana a potem przywracana jak w okienkach. Z Linuxem da się zasadniczo używać starego oprogramowania, nawet na wielu architekturach bo często są źródła. Coś co było problemem w latach 90 - graficzne Linuxy były znacznie wolniejsze od natywnych systemów przy dzisiejszej obliczeniowej nie jest takim problemem.

Co do samej produkcji procesora - to nie jest przypadkiem tak(?), że po prostu ktoś go używał do jakiś urządzeń czy naprawy ich. Po prostu czasem jak włoży się duże pieniądze w projekt jakiegoś urządzenia potem przez wiele lat się go produkuje. Dlatego dopóki byli nabywcy dopóty produkowano ten procesor.

Wbrew pozorom w świecie x86 procesory są dość mocno zgodne i tylko dlatego odniosły sukces. Dlatego na upartego ludzie czasem instalują DOSa czy CP/M-86 na kilku rdzeniowych maszynach. Apple i okienka zawsze szły po taniości(co nie znaczy, że ich produkty były tanie dla przeciętnego użytkownika) i jak ktoś policzył, że można taniej to zmienili architekturę, cofnęli kompabitylność wsteczną.

To czy obecna Amiga byłaby w jakimś sensie kompabitylna to nie wiadomo. Amiga przegrała bo miała gorszy marketing i wyższą cenę - coś co było jej zaletą w momencie wejścia na rynek. Widać to trochę po oczekiwaniach ludzi też - wielu nie nazywa AmigaONE nową Amigą bo dyskietki nie ma gdzie włożyć. Sama sprzedaż by pewnie wzrosła gdyby ktoś dołączył coś w stylu Catweasela i pokazywał, że też się gry uruchamiają...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 18:55:52 przez pgru2
[#11] Re: Procesor MC68030

@djpiotrs, post #6

Rozwój 68k nie całkiem się zakończył. Freescale (teraz już NXP) ma linię CPU ColdFire, bazujące na 68k (rejestry D0-D7, A0-A7, tryby adresowania, spora kodu maszynowego) z dodanymi różnymi nowymi mykami. Piszą, że 4. generacja wyciąga 500 MIPS. Z resztą pamiętam, że kiedyś były plany karty turbo z ColdFire, ale coś nie wyszło. Ciekawe czemu?
[#12] Re: Procesor MC68030
została przerwana na krótko ze względu na pozew od firmy Hitachi w marcu 1990 roku.

O co chodziło z tym pozwem?, wcześniej Motorola udzieliła licencji Hitachi, dzięki temu klepali HD68000.
[#13] Re: Procesor MC68030

@pgru2, post #10

AmigaONE nową Amigą bo dyskietki nie ma gdzie włożyć. Sama sprzedaż by pewnie wzrosła gdyby ktoś dołączył coś w stylu Catweasela i pokazywał, że też się gry uruchamiają...


Raczej to nie jest problemem a sam nazwa ludzie od tak historycznego komputera jakim była Amiga wymagają czegoś więcej niż możliwości kupienia nowego produktu i oczekiwania na .device.

Po zatem AONE mogła by świetnie udawać Amigę tylko jak widzimy nie chce. Bo jak już tak upieracie się przy tej stacji to czym by było dodanie jej do np: X5000. 40 euro więcej na cenie. Przy 2K to raczej nie robi różnicy.


030 pokazuje tą Historie która miała Amiga ma ją dalej, a AONE-y sobą tego nie reprezentują to jest ten problem. Tak że TABOR to dobra nazwa i sprzętowo nie nazywanie tego Amigą może być dobrym posunięciem.

Widocznie 030 spełniał się świetnie w sprzętach których był stosowany dlatego zapewne "klepano" go do 09.

Dzisiaj nie przeprojektowany nie miał by racji bytu, choć urządzenia w których był by stosowany mogły by się jeszcze odnaleźć. Ale pewnie z jednego 030 można zrobić pięć ARM-ów.

Dla tego nikt nie wie co by było gdyby architektura m68k była rozwijania do dziś. Na pewno spojrzenie na przysłowiowe 7Mhz było by zapewne inne. I porównanie to co kiedyś można było zrobić na siedmiu megahercach a co by można zrobić dziś na czterech gigahercach, miało całkiem inne spektrum gdyby.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:36:23 przez TechNineWonder
[#14] Re: Procesor MC68030

@waldiamiga, post #12

Źródło:
http://processortimeline.info/proc1990.htm

1990 March
In a patent-infringement suit between Motorola and Hitachi, the judge imposes a temporary sales ban on Motorola's 68030 processor. [558.17]
[558] Macworld, July 1990, Volume 7, Number 7.

Znalazłem też kilka mniejszych błedów w arktykule, postaram sie do końca przyszłego tygodnia podesłać update do redakcji.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:58:33 przez tom256
[#15] Re: Procesor MC68030

@djpiotrs, post #6

Rozwój cpu 68k został juz dużo wcześniej przekreslony.
Wielcy tego świata mieli do zrobienia kasę na skalę światową.
IBM współwłaściciel firmy Intel (40% udziałów w Intelu), 2 latka pracował nad swoim pierwszym IBM PC, oczywiście z procesorem ze stajni Intel. Bodajże był to 8088.
Wtedy Motorola wyskoczyła z 68000 i ustawiła się kolejka konstruktorów po to cacko.
IBM nie chcąc wtopy zrobił ruch który był skuteczny do dziś. WYDAŁ DARMOWO PLANY LICENCYJNE na swój komputer IBM PC. Wielu producentów wolało produkować gorszy komputer niż projektować swój.

I tak powstało firm setki talich jak Dell, Gateway etc.... Tym sposobem dla kilku firm które wybrały Motorolę powstał rynek zbytu który kilkakrotnie zdystansowal rynek komputerów z 68k.
Na Motorolę postawiło głównie Apple, Commodore, Atari, i kilka innych firm nawet z Japonii.
Niestety decyzja IBM miała kolosalne konsekwencje. Intel rozwijał się bo dostawał rzekę zamówień.
Praktycznie każdy wyprodukowany cpu mial nabywcę. Tym zapewnił sobie rozwój firmy. Nie przeszkadzały nawet wpadki firmy. Natomiast Motorola rozwijała się flegmatycznie i rynek sam ją zweryfikował. Dla Motoroli czas płynął jakoś powoli.
Stratedzy Intela szybko łapali o co chodzi klientom. Dlatego dość szybko wprowadzili FPU do jądra procesora. Ba jako ciekawostkę dodam że FPU w procesorach intela jest taktowanie podwójnie. Np. Jeżeli ktoś kupował Pentium 100 , to kooprocesor taktowany był zegarem 200 MHz.
[#16] Re: Procesor MC68030

@waldiamiga, post #12

Hitachi zawsze dodawało coś od siebie i procesory były zgodne z Motorolą, ale okazywały się szybsze np. 6809 i 6309 (8 bit Hitachi) na Wiki o tym piszą, ale wiadomo, że to Wiki, więc może kłamią (osobiście wierzę). Trzeba by się przyjrzeć jak działają procesory w Sharp X68000 i X68030, bo tam takie wynalazki były i porównać z prockami Motoroli. Ja się na tym nie znam. Być może fani Sharpa będą wiedzieli, ale to by trzeba w Japonii zapytać.

http://www.cpu-world.com/CPUs/68000/TYPE-68000.html

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 20:19:06 przez KM
[#17] Re: Procesor MC68030

@KM, post #16

Trzeba by się przyjrzeć jak działają procesory w Sharp X68000 i X68030, bo tam takie wynalazki były i porównać z prockami Motoroli

A jak mają działać? Tak samo jak w Amisi 500 (X68000) czy 4000 EC030 (X68030), bo w końcu to są licencyjne procki Motoroli produkowane przez Hitachi (Co do tego EC030 to nie mam pewności czy to procek sygnowany przez Hitachi)
[#18] Re: Procesor MC68030

@KM, post #16

Jaki Sharp m68k? gdzie tam był 6809 w stacji dyskietek:) Zapomniałeś jednego zera.

W SuperPET 9000 series jest np: 6809 tak że pewnie do zobaczenia w Polsce, fani C= powinni wiedzieć coś na jego temat:)
[#19] Re: Procesor MC68030

@TechNineWonder, post #18

A czy ja napisałem, że w Sharpie był 8 bitowy proc? Pisałem o wcześniejszej współpracy. Szkoda czasu na tłumaczenie
[#20] Re: Procesor MC68030

@KM, post #19

ale okazywały się szybsze np. 6809 i 6309 (8 bit Hitachi) na Wiki o tym piszą, ale wiadomo, że to Wiki, więc może kłamią (osobiście wierzę). Trzeba by się przyjrzeć jak działają procesory w Sharp X68000 i X68030, bo tam takie wynalazki były



Trzeba by się przyjrzeć jak działają procesory w Sharp X68000 i X68030



030 gdzie by nie było, było zawsze tym samym 030.
[#21] Re: Procesor MC68030

@pgru2, post #10

@pgru2 piszesz:
wielu nie nazywa AmigaONE nową Amigą bo dyskietki nie ma gdzie włożyć.
Ja myślę że nie dlatego, tylko nie ma wstecznej kompatybilności. A od czasu gdy Commodore zbankrutowało do czasu gdy AmigaONE się pojawiła minęło sporo czasu, a ludzie przez ten czas dalej tkwili przy starej Amidze. Nagle powstał nowy twór o nazwie AmigaOne, która z przeszłością ma wspólny tylko wygląd, nie działa stary soft, gry i dema. Oczywiście jest emulator, ale to już nie to samo. Dodatkowo na AmigaOne gier i softu ciekawego jest jak na lekarstwo. To samo jest zresztą jest z MorphOS i Arosem. To jest taka różnica jakby wszyscy używali Windows 98 i nagle powstał by Windows 7, już nie mówię o 10.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 22:54:54 przez gilban
[#22] Re: Procesor MC68030

@TechNineWonder, post #13

Problem właśnie jest taki, że ludziom ze słowem Amiga kojarzy się głównie A600 czy A500, czasem A1200 i gry na dyskietkach. Amiga co było jej sukcesem wówczas była komputerem który od początku miał stację dyskietek i obsługę myszką. Naprawdę nie rozumiem dlaczego ktoś kto potrafił zrobić nową AmigaONE za taką cenę, będąc niewątpliwie fanem Amigi o tym nie pomyślał.

IBM miał jedno czego nie miała Amiga i większość jak nie wszyscy obecni producenci - wieloletnią markę. Markę która była znana na całym świecie a już wówczas gdy wybierano komputer do stworzenia zgodnego(tzw. RIAD lub jednolity system) wybrano zasadniczo głównie jego produkt. Jeśli ktoś się zajmował wówczas informatyką to raczej na pewno słyszał o tej firmie, dlatego mógł polecać biznesmenom i wdrażać jej produkty.

Pierwszy IBM PC wcale nie był jakimś bardzo zaawansowanym komputerem, a dostał miano profesjonalnego. Mało kto to wie - ale aż do 1987 sprzedawano wersję które nie miała praktycznie nic - ani stacji dyskietek, ani twardego dysku, a za nośnik pamięci mogły służyć co najwyżej taśmy(było na magnetofon na płycie głównej). Pomijając brak nawet portu szeregowego(gdzie ten profesjonalizm zastosowań). To w zestawieniu z tym, że na taśmach istnieją oficjalnie bodajże 3 programy do tego sprzętu z czego 2 diagnostyczne a jeden to po prostu BASIC. To pokazuje jaką pozycję miała firma, że mogła sobie pozwolić na wypuszczenie tak drogiego i relatywnie kiepskiego do konkurencji produktu. Weszli na rynek i w zastosowaniach biznesowych/profesjonalnych wyparli wcześniejsze komputery oparte na magistrali S-100...

Amiga dzięki wielkiemu zaawansowaniu i stosunkowi ceny do jakości ich pokonała na ładnych parę lat w domach i biurach wielu użytkowników. Ale wystarczyła chwila nieuwagi i brak odpowiednio szybkiego wypuszczania nowych produktów żeby przegrać.

Wydaje się, że jeśli Amiga by przetrwała to chyba tak jak chcieli tego ludzie od Amiga Anywhere. Gdyby ktoś zrobił procesor zgodny z architekturą 68k i na tyle tani by całość była tańsza na początku XXI wieku od Jornad to dzisiaj smartfony miałyby system Amigi.
Tegoroczna wygrana Linuxa(Androida) i pokonanie oficjalne okienek w kategorii urządzeń używanych przez zwykłego użytkownika do łączenia się ze siecią dowodzi, że można. Tylko zabrakło odpowiednio dużej firmy, która by wyłożyła pieniądze na stworzenie urządzenia/systemu i promocję nawet czegoś co jest po prostu odmianą darmowego Linuxa...
[#23] Re: Procesor MC68030

@gilban, post #21

Większość ludzi używała i nadal używa komputerów do celów wyłącznie rozrywkowych. Sporadycznie wklepali trochę literek, bazgrali obrazki czy później w czasach internetowych oglądali stronki lub coś gdzieś wysłali. A takich co potrafili na kompie zrobić coś za co można było dostać pieniądze, lub chociaż zdobyć nieco scenowej sławy była zaledwie kilku-procentowa garstka.

W czasach gdy przeciętne PCty nie miały jeszcze twardzieli, to większość z tych co posiadali jakiś komputer mieli 8bitówke z magnetem, a gry na PC były wtedy brzydsze niż na 8bitowkach i to pomimo że PCty były droższe niż 8bit ze stacją. Więc zwykle nie kupowało się PC z myślą o jego rozrywkowym wykorzystywaniu.

Szczęśliwcy którzy mieli wtedy A500 mogli cieszyć oczy i uszy cudami o których reszta mogła sobie pomarzyć. Więc nic dziwnego że tak miło ten okres wspominają, i lubią do tych wspomnień wracać. Ale gdy świat szedł do przodu to 90% z nich przesiadła się na PC, zwykle już z twardzielem, i lepszą grafiką, bo na Amigach z twardym gry nie były ani lepsze ani ładniejsze, a na PeCetach tak. Większość z nich Workbencha na oczy widziała tylko tyle by kliknąć w ikonkę Delux Painta, oraz czasem błysk ekranu z AmigaDOSem po włożeniu dyskietki z niektórymi grami. Za to Windę (a ci wcześniejsi także Nortona) poznać już musieli bo bez tego nie dało się ani niczego włączyć ani zainstalować.

Takie osoby gdy odwiedzały kogoś z tych 10% którzy woleli się przesiąść na A1200 z twardzielem, to porównywały to co tam zobaczyły nie z tym co znali z A500 ale z tym co mieli na PC, i te porównania wypadały bardzo blado. I co z tego że soft do tworzenia 3D na Amie był lepszy, skoro sami go nie potrzebowali, zresztą pewnie tak samo jak ten kolega którego odwiedzili. I co z tego że słuchając muzy z Amy wspominali czasy gdy gry miały piękny dźwięk, a w swoim PC nie mieli takiej karty. Przecież nie zrezygnują z wysokiej rozdziałki i wygody używania Windy (do której się przyzwyczaili i który kojarzy im się z masą pięknych rzeczy) dla paru sampli !! - Od biedy wstawią sobie Covoxa i posłuchają sobie modułków, a w czasach CD już każda płyta główna miała SB16bit. I można się było jarać AVIkami za cenę niższą niż PPC z RTG na których to strasznie kulało.

A tymczasem Amigowo/Morphosowi fanboje dziwią się że ci ludzie nie interesują się ani A1 ani MOSem. Wierzcie mi to nie dlatego że nie ma w nich stacji, ani dlatego że są za mało Amigowe, tylko dlatego że z ich perspektywy wszystko od A1200 w górę jeśli było/jest Amigowe oznacza także że jest gorsze. A jedyna Amigowa rzecz lepsza od PC to A500, i żadne apele ani zrywy tego nie zmienią.
[#24] Re: Procesor MC68030

@ZbyniuR, post #23

Oczywiście nie masz racji, chyba że przyjmiemy że Amigowcy skończyli kupować Amigi gdzieś koło 1994 co jest nieprawdą. Każdy posiadacz A1200 po 1995 miał dysk i pamięć a większość miała jakieś turbiaszcze i to nie lipę z 020 którą jesteśmy teraz karmieni a mocne 030 lub 040.

Nie masz też racji odnośnie Morphosowych fanbojów. Teoretycznie można dodać do Morphosa pełny emulator AGI żeby większość softu działała bez euae, nie ma technicznie żadnych przeciwskazań. MorphOS Team tego nie robi bo pecetowcy, którzy mieli kiedyś A500 nie są targetem tego systemu. Oczywiście głównym targetem są amigowcy, którzy dotrwali z rozbudowanymi Amigami do 2000, korzystają z oprogramowania amigowego i szukają czegoś co jest szybsze wygodniejsze i tańsze. Przyrost userów jest stabilny i w gruncie rzeczy o wiele lepiej, że MorphOSem zainteresuje sie ktoś kto szuka alternatywnego systemu i nawet wczesniej nie miał Amigi, a nie jakiś pecetowiec czy konsolowiec pamiętający że Amiga to taka konsola na dyskietki.

Po ostatnim AmiParty naszła mnie chęć na odswieżenie klasykowania więc kupiłem A600 i A2000. Skoczylo sie na tym, że połowa moich 25-letnich dyskietek nie jest czytana, a whdload w wiekszosci nie dziala bo gry wymagają 2mb chipu, dodatkowo przyjemność używania myszki kulkowej i piękny pisk z 1084S. Ewentualnie mogę kupić goteka i zabawić się w planowanie w co zagram i powybierac gry do slotów. Te 25 lat temu moglem sobie poczekac 5 minut aż się gra uruchomi. Teraz nieraz mam całe 5 minut na grę :). Żeby nie było że jestem jakoś klasykoprzeciwny to zamówilem Vampira 500v2+ i mam nadzieje że już do mnie idzie bo klasyk gorszy niż a1200 z fastem to obecnie katorga. Obok pod biurkiem stoi A1200 z ppc 040 i bvision. Jak chce zagrac to klikam na ikonke gry i gra się włącza i tak to powinno działać. No chyba, że amigowanie na OCS/ECS to ciągłe umartwianie się kolejnymi problemami i próbą ich rozwiązania.
[#25] Re: Procesor MC68030

@michal_zukowski, post #24

Targetu nie zabraknie przez następne 30 lat.
W oczekiwaniu na emeryturę (wolny czas) przeciętny amigowiec kompletuje kolekcję :))
Czy to 500setka czy coś innego, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 14:38:38 przez yarosf
[#26] Re: Procesor MC68030

@michal_zukowski, post #24

Żaden z moich znajomych nie był tak bogaty by kupować sobie najnowsze i najlepsze komputery tuż po tym jak pojawiały się w sprzedaży. Raczej mogli sobie na nie pozwolić dopiero z kilkuletnim opóźnieniem. Dlatego specjalnie nie podałem żadnego roku, bo w praktyce to w jakim momencie ktoś sobie kupił 8-16-czy 32-bitowca zależało od grubości portfela, a nie od tego kiedy się ukazały. W 1994 prawie wszyscy moi znajomi w tym i ja mieliśmy tylko 8bitowce.

Amigę z dowolną Motorolką i grafą można bez problemu emulować nawet na 10 letnim PC, więc nie trzeba w tym celu kupować sobie maszyny z PPC. Tym bardziej że taki PC ma system na którym jest więcej lepszego softu niż na NG. A Amigi zarówno te stare prawdziwe jak i NG kupują tylko sentymentalni i bogatsi kolekcjonerzy, bo tylko tacy są gotowi przepłacać.
[#27] Re: Procesor MC68030

@ZbyniuR, post #26

Amigę z dowolną Motorolką i grafą można bez problemu emulować nawet na 10 letnim PC, więc nie trzeba w tym celu kupować sobie maszyny z PPC


Bracie, tylko że nikt nie kupuje maszyny z PPC, żeby emulować klasyka. Ostatni raz emulowałem klasyka pod MorphOSem jak uruchamiałem "Lumberjacka".

taki PC ma system na którym jest więcej lepszego softu niż na NG


Odkrycie roku. A wiesz, że na PC jest jeszcze więcej jeszcze lepszego softu niż na 68k+Chipset?
[#28] Re: Procesor MC68030
już kiedyś pisałem, dla "archeologów" dość ciekawa moim zdaniem rzecz, a mianowicie można sobie poczytać jakie emocje wzbudzała Motorola 68030, a właściwie jej zapowiedzi w ...1986 roku w środowisku amigowym. Wypowiada się m.in. Dave Haynie. Taki powrót do przeszłości.

link


Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:44:47 przez charliefrown
[#29] Re: Procesor MC68030

@ZbyniuR, post #23

Oj Zbyniu Zbyniu. ....
[i]Większość z nich Workbencha na oczy widziała tylko tyle by kliknąć w ikonkę Delux Painta, oraz czasem błysk ekranu z AmigaDOSem po włożeniu dyskietki z niektórymi grami. Za to Windę (a ci wcześniejsi także Nortona) poznać już musieli bo bez tego nie dało się ani niczego włączyć ani zainstalować./i]
Moje grono amigowców z Jastrzębia Zdroju w większości mieli Amigi z twardzielem, często jak nie zawsze pod klapką było turbo i to z FPU.

Mój start A600+dodatkowy 1mb chip+ hdd conner 420mb.
Potem CD32+Promodule z 4mb fast i FPU 68882 50 MHz.
I w obu przypadkach system dopieszczony na max. Królował DosControl 5.0 oraz Dopus.
Z wtyczka mi. S-S ładnie zedytowane..... i u kumpli to samo.
Po przesiadce na AMD K5 pr 133 z 8 MB ramu i duet em do 6.22 z Norton i Win95 była to cofnięcie się pięć lat w stecz.
Oceniłeś ludzi po łebkach i sprowadziłes amigowów do ciemniakow.
Przykre...
[#30] Re: Procesor MC68030

@djpiotrs, post #6

Motorola była wciągnięta z Apple i IBM do rozwoju PowerPC czyli offshoot IBM POWER dla desktopów. Procesor zapowiadał się lepiej niż kolejne mutacje 68k czy nawet 88k, nic dziwnego, że Motorola nie widziała sensu w rozwoju tych produktów. Baaa, te 601e brandowane logiem motki też było produkowane u IBM ;) Klientów na procesory nie mieli sporo bo głównie sprzęt wojskowy i medyczny (020 i 030 w drukarkach i ówczesnych routerach jeszcze się pojawiało). Jasne też było, że na dłuższą metę Motka nie może jak intel ciągnąć CISCowej architektury... AMD miało świetne 29k i przeniosło rdzeń do K5, Cyrix miał swoje konstrukcje i jeszcze pojawił się NexGen z RISCowym rdzeniem. W aplikacjach (i wydajności całkowitoliczbowej) RISC zgniatał nie tylko CISCowe Intel P5 (pentium), ale tym bardziej niszczył 68060. Tą architekturą motka nie mogła konkurować. Bardzo dobrze ktoś wspomniał Coldfire... wyrzucenie wszystkiego oprócz ISA do kosza i opracowanie nowej architektury bardziej RISCowej. Tylko ColdFire to nie 68k, nie uruchomi prawidłowo binarek dla amigi i nie obsłuży systemu. Wbudowany FPU i MMU są niekompatybilne również. Dragon to był zwykły hoax, oszustwo... tzn. sprzęt jak najbardziej miał prawo działać, ale nie z amigowym systemem i aplikacjami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem