Komentowana treść: Procesor MC68030
[#61] Re: Procesor MC68030

@wali7, post #31

To co, że prototyp powstał, różnorakich prototypów w amigowej historii nie brakowało.
Teraz dla zainteresowanych:
http://microapl.com/Porting/ColdFire/cf_68k_diffs.html
Czyli niekompatybilność to nie tylko brakujące instrukcje, ale też instrukcje działające inaczej i tryby działające inaczej. Zatem to nie tak, że sprawę mogła rozwiązać biblioteka która obsługiwała tylko kilka brakujących instrukcji, w tle musiał cały czas być "JIT emulator" który puszczał bez zmian to co działało zgodnie z 68k, a przerabiał to co działało inaczej. System nie mógł natywnie działać na CF, nikt by go nie przepisał by działał bez emulacji. To od początku był chybiony pomysł którym rozbudzili nadzieje wielu amigowców. To równie dobrze można było wziąć sharka i emulować 68k na G4. Działałoby pewnie podobnie szybko.
[#62] Re: Procesor MC68030

@Hexmage960, post #58

Nie widzę sprzeczności.


Aha. A w tym

że ECS wprowadzili później niż zaczęli pracować nad AAA.


...już tak. To spoko.
[#63] Re: Procesor MC68030

@abcdef, post #61

Ja tylko odpowiadam na stwierdzenie Dragon to był zwykły hoax, oszustwo... ... skoro istniał jako prototyp, a nawet działał z amigowym systemem i aplikacjami (co najmniej SysInfo działało :) ), to jednak wykracza poza definicję słowa "hoax".
A z resztą wypowiedzi się zgadzam. ColdFire średnio się nadawało, bo przyrost prędkości wynikający z wyższego taktowania (266 MHz) i usprawnień w designie, nie równoważył "kary" za niekompatybilność, a właściwie konieczności jej programowego obejścia.
Zdaje się, że Elbox liczył na przekompilowanie co bardziej istotnego softu, czy elementów systemu na kod zgodny z CF, jednak plan się nie udał. Zapewne z powodów marketingowo-finansowych, a nie technicznych.
[#64] Re: Procesor MC68030

@Hexmage960, post #58

Amiga 300 (-) to nie są rzeczy namacalne

Raczysz Pan kufa żartować? Przeca Amiga 300 to nic innego jak Amiska 600 z mobo rev.1, Commodore praktycznie w ostatniej chwili zmieniło nazwę. C65 też jest rzeczą namacalną, popatrz ile kosztują na ibaju :), AAA też poszła kilka lat temu z garażu Hayniego za przeszło 2k "namacalnych" dolarów. :)
[#65] Re: Procesor MC68030

@waldiamiga, post #48

Chyba moglibyśmy go ochrzcić jako AGA plus ?
[#66] Re: Procesor MC68030

@wali7, post #63

Biorąc pod uwagę to jaki hype Elbox zrobił odnośnie Dragona (i shark ppc przy okazji) to użyłem celowo takiego a nie innego sformułowania. Już prawie jest, nowe rozszerzenie, super jakoś, wiele natywnej prędkości PCI oraz AGP i pamięci DDR. Możliwość zwiększenia prędkości dzięki SharkPPC. Pamiętasz? Jeśli chodzi o kwestie finansowe to kilku panów wiele lat później bez większego zaplecza technicznego i finansowego przerobiło Sonnet 7200 PCI na "shark PPC" i to w używalnej postaci. Kilku innych bez większego doświadczenia i kasy zrobiło Vampire 600, 600 V2 i 500 V2 (bo prawdę mówiąc V500 był pierwszy i nigdy nie skończony). Nie wiem co tam się Elboksowi posypało i nie mam zamiaru na nich całej winy zrzucać, ale to są akurat rzeczy których nie można przemilczeć. Czy Amiga mogłaby się odrodzić na ColdFire? Nie, nie mogła. To byłby tylko przystanek i to w perspektywie czasu na krótszą chwilę niż PowerPC. Gdyby robić teraz rozszerzenie to najtrafniejszą architekturą nadal mogłoby być PowerPC, a mógłby być ARM. PPC ma tą przewagę, że niejako jest "frontend" pozwalający użyć tego pod OS3.x, ARM trzeba by robić na nowo. Przewagą ARM jest wielu producentów, niska cena i większa ilość softu. Znacznie, znacznie większa. 68k tutaj nie istnieje i nawet FPGA niewiele w tym kierunku zmieni. Może ASIC delikatnie...
[#67] Re: Procesor MC68030

@abcdef, post #66

kilku panów wiele lat później bez większego zaplecza technicznego i finansowego przerobiło Sonnet 7200 PCI na "shark PPC" i to w używalnej postaci. (...) Nie wiem co tam się Elboksowi posypało i nie mam zamiaru na nich całej winy zrzucać, ale to są akurat rzeczy których nie można przemilczeć


Co się stało? Stało się to, że Hyperion powiedział: "Niedasie", a robić sprzęt bez systemu go obsługującego jest lekko bez sensu. To raz. Dwa, że w tak zwanym międzyczasie Sonnet przestał te karty produkować (dawno temu) i kupić je możesz wyłącznie z drugiej ręki. Słaby model biznesowy... A nawet jeśli masz plany, części i chcesz trzaskać Sharki jeden za drugim to na drodze staje Ci dyrektywa RoHS. I tyle w temacie, zdaje się.
[#68] Re: Procesor MC68030

@recedent, post #67

Spokojnie, to może od początku. Hyperion powiedział "nie da się"? No przepraszam jak się idzie z newsem na stronie i wrzuca się rebrandowane sonnety do sklepu z "comming soon" to kurka potem takie przerzucanie winy na hyperion śmierdzi na kilometr. A jeśli planowali jedynie rebrand kart Sonnet (a nie własny produkt) + sterownik do warposa to tylko jeszcze gorzej o nich świadczy, bo jedyne problemy jakie mogli napotkać to prawne, które rozwiązałoby licencjonowanie, a kart ówcześnie było sporo. Skoro teraz się to grupce programistów niezależnych udało zrobić to oznacza, że przeszkód natury technicznej nie było.
[#69] Re: Procesor MC68030

@nogorg, post #62

Przepraszam, nie zrozumiałem analogii.
[#70] Re: Procesor MC68030

@Hexmage960, post #69

Nie szkodzi.
[#71] Re: Procesor MC68030

@recedent, post #67

Ale ta dyrektywa nie obejmuje sprzętu woj. Trzeba było napisać, że nie używać do użytku domowego jak na klasycznych żarówkach

Tak na poważnie to szkoda, że rynek Amigi był już wówczas tak płytki, że firmie od tych kart nawet nie chciałoby się robić tego typu wynalazków. Na szczęście dzisiaj jest szybkie chociaż drogie FPGA...
[#72] Re: Procesor MC68030

@pgru2, post #71

Cyclone V wyszło przed końcem 2012 (bo wtedy był cyclone z wbudowanym ARM więc zwykły bez SoC mógł być wcześniej). Czyli bawimy się co najmniej 5 letnią technologią. I tu mówię o Vampire V4 (!!), Cyclone II i III są jeszcze starsze. I nie uzyskamy na tym nic o wydajności równej fully custom CPU z tego samego okresu, a wyjdzie drożej. Plusem jest elastyczność pozwalająca zmieścić m.in. AGA. Dodatkowo w razie W mamy kilku innych dostawców (bo jest i Xilinx, i Lattice, i Actel) gdzie trzeba będzie dopasować kod, ale ogółem powinno się dać przenieść. Zatem żaden "shortage" jak w przypadku fizycznych 680x0 nam nie grozi, ani nie trzeba się uciekać do oc.
[#73] Re: Procesor MC68030
A ja Was pogodzę wszystkich. Jest sobie mały rynek procesorów, gdzie technologia 386, 486,P5 oraz 68K egzystują razem i mają się świetnie, ba procesory obu tych serii są wręcz rozchwytywane, każdy jest na miarę złota i nie ma możliwości zastosowania innych. Na rynku tym dochodzi nawet do tak kuriozalnych rzeczy jak szukanie po śmietniskach odpowiednich procesorów. Ryneczkiem tym jest rynek technologii kosmicznych. Kto się tym interesuje ten wie. Reszta może sobie poczytać
[#74] Re: Procesor MC68030

@kewin28, post #73

To jest wielokrotnie prostowana informacja. NASA nie wykorzystuje 486 pecetowych tylko specjalne wersje do zadań specjalnych (odporne na promieniowanie i większe przeciążenia) zatem nie ma mowy o szukaniu na śmietnikach. Na śmietnikach szukają fani odzyskiwania złota... zresztą nasa i tak obecnie korzysta z ruskiej infrastruktury dla astronautów (i tam 486 nie ma) może się przerzuci na prywaciarzy (i również tam żadnych 486 nie ma), a to że do niektórych sprzętów (m.in. starych sond i systemów stabilizacji silników rakietowych) są wykorzystywane nawet staruszki 8086 to zupełnie odrębna sprawa. Nie oznacza to, że do nowych rozwiązań nie ma nic poza starymi technologiami...
[#75] Re: Procesor MC68030

@abcdef, post #74

NASA nie wykorzystuje 486 pecetowych tylko specjalne wersje do zadań specjalnych

Tak, tylko że ostatnie "specjalne" wersje procesorów Intela poleciały w kosmos ze dwie dekady temu, zastapiły je RAD6000 od IBM, a potem RAD750 (specjalne wersje PowerPC G3). Powoli trendi i dźezi stają się 64 bitowe RAD5500 oparte na PPC e5500.

200 koła papierów za procka, proszę :)



Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 21:31:47 przez waldiamiga
[#76] Re: Procesor MC68030

@waldiamiga, post #75

@waldiamiga - wiem, ale tam gdzie są stosowane systemy na 486 to nie wsadzą PPC tylko kolejnego 486. Jak pisałem wyraźne dla nowszych systemów są nowsze rozwiązania. Żeby było całkiem śmiesznie nawet do tej pory w niektórych militarnych systemach są 68k (militarne wersje) i jak procesor padnie to się go zmienia na taki sam, a nie wymienia cały system (co i tak jest powoli robione, ale póki działa i nie jest przeznaczone na złomowanie to się o to dba).
[#77] Re: Procesor MC68030

@abcdef, post #76

W teleskopie Hubble ponoć są 386.
Natomiast MC68020 jest w Eurofighterach i francuskich pociągach TGV. MC68060 natomiast w którychś pociskach manewrujących (Tomahawk?).
[#78] Re: Procesor MC68030

@abcdef, post #76

Przez wszystkie lata tak to przeżywacie, jakbyście jakimiś dziećmi Neostrady byli, a nie starymi wyjadaczami. W układach pomiarowych i sterowania zwyczajnie nie potrzeba dużych obliczeniowych. Stary dobry Z80 był w tych zastosowaniach jedną z podstawowych platform, lata po tym, jak wypadł z komputerów osobistych. W centalkach alarmowych pewnie nadal się go spotyka. A sterowanie rakietą samonaprowadzającą to jakieś o wiele bardziej skomplikowane zadanie nie jest.
[#79] Re: Procesor MC68030

@Daclaw, post #78

Kolego lepszego wrogiem dobrego. Każda nowa generacja sprzętu coś jednak wnosi więc wybacz, ale będę się jednak temu rozwojowi przyglądał i z niego korzystał i robi tak każdy kto... nie chce zostać w tyle.
Podam przykłady z mojego poprzedniego zakładu... można mieć coś takiego: link
albo takiego
link
Pierwszy na 8051 lub atmega64, drugi na jakimś niskotaktowanym PPC.
A może jeszcze inaczej.
link
kontra
link
Różnica sprzętowa... Motka 68HC908 kontra STM32F207. Prekonfigurowane pod zamówienie ze zmianą konfiguracji przez przelutowanie zworek lub prekonfigurowane pod zamówienie ze zmianą konfiguracji przez panel czołowy lub oprogramowanie łączące się przez ethernet. Oba sprzęty robią to samo... regulacja mocy w różnych technikach (kątem załączenia, ilością cykli, ilością półcykli). Po co powstał nowy skoro stary był dobry? Ano po to żeby nie zostać w tyle za innymi firmami. I to jest idealny przykład, bo do sterowania fazowego lub grupowego nawet mikrokontrolera nie potrzeba (np. produkty EFIT z tej samej firmy) a jednak ktoś do czegoś ten mikrokontroler 32bitowy, daisy chain ethernet i pomiary prądu, napięcia, mocy czynnej, biernej, pozornej etc. wykorzystuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem