Komentowana treść: Amiga A1200 na Purepc.pl
[#1] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl
Wow, ten artykuł jest świetny, jest tam praktycznie wszystko.
[#2] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@SokOK, post #1

Jest wszystko, w tym kilka denerwujących literówek "Ammiga 1200", "Amiga 12000". Ale zacny.
[#3] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl
Wujek Bartek jak zwykle długo i na temat :) świetny art :)
[#4] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@recedent, post #2

Ty hejterze! Masz ból dupy! Sam lepiej zrób a nie krytykujesz! Co się z tobą dzieje to ja nie wiem, zmieniłeś się! Nie interesują nas twoje frustracje! #pozdrodlakumatych
[#5] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@recedent, post #2

Zgadzam sie z recedentem. Artykul dobry ale korekte mogliby tam zatrudnic. Pretensji o literowki do V0yagera nie mam bo kazdemu przy pisaniu cos takiego sie zdarza, a rola korekty jest wylapac to i poprawic. Mnie tez to razilo po oczach.
[#6] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@recedent, post #2

A kontroler pamięci RAM nazywa się Budgie, a nie Budget. Niech nam to jednak nie przesłania oczywistej prawdy, że Amiga rulez, V0yager rulez również!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 08:10:35 przez Krashan
[#7] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@Axi0maT, post #5

No oczywiście, że się zgadzasz. U mnie w pracy w szkole podstawowej też większość się zgadza w dyrektorem. Niechaj by spróbowali się nie zgodzić.
[#8] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@Krashan, post #6

Warto by tam dodać kto był głównym konstruktorem projektu A1200, pisałem o tym tutaj:

https://www.facebook.com/MagazynAmigaFan/photos/a.142937385763730.26760.142920085765460/892326320824829/?type=3&theater

[#9] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@jubi, post #8

Dobrze wiedzieć kto tak spartolił sprawę. A1200 to słaby komputer i już w dniu premiery przestarzały.
[#10] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #9

http://www.ianstedman.co.uk/downloads/A1200FuncSpec.txt

Według specyfikacji A1200 to projekt komputera low end, w którym trzeba było zbalansować możliwości versus koszty, dlatego nieuniknione były kompromisy. Moim zdaniem te kompromisy były bardzo dobrze wyważone. W przeciwnym wypadku dostałbyś komputer zbyt drogi, poza zasięgiem targetu do którego był skierowany. A dzięki takim a nie innym decyzjom na A1200 stać było wiele osób które sobie ją stopniowo rozbudowywały.

Dla kontrastu spójrz na Atari Falcon, projekt bezkompromisowy, przez to zbyt drogi dla ówczesnych posiadaczy ST, dlatego sprzedał się w 10 razy mniejszej liczbie egzemplarzy niż A1200 która osiągnęła pewną masę krytyczną i pociągnęła rynek dużo dłużej niż sprzedażowa klapa Falcon.
[#11] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@jubi, post #10

A1200 - wady:
1. Wolne AGA bez trybu chunky pixel - w 1992 były na rynku dostępne karty graficzne SVGA dużo szybsze z własną pamięcią VRAM
2. Brak dysku twardego w standardzie, czyli kolejne lata żonglerki dyskietkami jak w A500, a producenci gier byli zmuszenia to okrajania produkcji, żeby pomieścić dany tytuł na dyskietkach
3. 8 bitowy dźwięk Pauli. To przechodzi ludzkie pojęcie jak można było eksploatować scalaka z 1985 roku.
4. Zamknięta architektura - żeby rozbudować sprzęt trzeba było się bawić w przekładkę do obudowy tower, dokładanie kolejnych komponentów rodem z PC i jeszcze wymyślić jak zrobić, żeby to jakoś działało.
5. Słabiutki procesor. EC020 z żałosnym 14Mhz to jakaś kpina.
To tak z grubsza. Ja rozumiem, że to był budżetowy komputer, ale nawet to nie tłumaczy tak drastycznego pójścia na skróty.
Technicznie Falcon bije A1200 w każdym calu i to nie wina sprzętu tylko polityki producenta (równie pokręcona jak w Commodore) sprawiła, że Falcon sukcesu nie odniósł. Za to dziś jest wielokrotnie droższy od A1200 i bardziej poszukiwany.



Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:17:23 przez xray
[#12] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #11

Raczej brak ramu dla procka (nawet te dwa mb) i stacja dysków DD zamiast HD. Wtedy gry nie miały by takich problemów OK Podejście do tematu gier jak w końcu lat 80tych
[#13] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #11

1. Wolne AGA bez trybu chunky pixel - w 1992 były na rynku dostępne karty graficzne SVGA dużo szybsze z własną pamięcią VRAM

tylko kosztowały krocie, tyle co połowa tej A1200...
AGA nie była jakimś kosmosem, była moim zdaniem za słaba na owe czasy i coś, na co oczekiwano, ale powiedzmy przy cenie za jaka kupowałeś całość powiedzmy, że jeszcze przez rok - dwa się broniła. tryb Chunki pixel, powiedzmy sobie szczerze, można było zrobic sprzetowo, albo dać lepszy procek i załatwić to sterownikiem (przy 030/50 masz konwersje prawie darmo)
2. Brak dysku twardego w standardzie, czyli kolejne lata żonglerki dyskietkami jak w A500, a producenci gier byli zmuszenia to okrajania produkcji, żeby pomieścić dany tytuł na dyskietkach

1) można było kupić z dyskiem twardym w standardzie
2) na pc-tach miałem co najmniej kilku znajomych w tym czasie, co też nie mieli hdd w standardzie.
3) bardziej by pasowało dostosowanie a1200 do hdd3.5" (ktore w owym czasie byly duzo tansze, a w przeciwienstwie do a600 bylo miejsce na taki dysk)
4. Zamknięta architektura - żeby rozbudować sprzęt trzeba było się bawić w przekładkę do obudowy tower, dokładanie kolejnych komponentów rodem z PC i jeszcze wymyślić jak zrobić, żeby to jakoś działało.

zamknieta architektura by nikogo nie bolala, gdyby wyszedl nastepca w okolicy 94-95 roku, nikt nie zwrocilby uwagi na zamkniętość architektury... Otwartą architekturę miały duże amigi, małe były tylko do nieznacznej rozbudowy - taki byl pomysl i sadze, zenie był sam w sobie zły, zabrakło szybkiej kontynuacji.


Z resztą jestem skłony się zgodzić.
[#14] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #11

Technicznie Falcon bije A1200 w każdym calu


Nie w każdym, zobacz choćby na paletę kolorów i tryby graficzne, a przypominam, że to był sprzęt dużo droższy.

Przy czym jest to dobry przykład na to, że specyfikacja to nie wszystko, trzeba też trafić z ceną. Przez to Falcon był bytem praktycznie wirtualnym, nikt go nie miał, nie miał żadnego wpływu na rynek, nie pociągnął za sobą firm. W porównaniu z nim A1200 wykreowała całkiem spory światek firm i użytkowników, a to dzięki udanym kompromisom i nie żyłowaniu specyfikacji kosztem ceny.
[#15] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@KaczusNG, post #13

tylko kosztowały krocie, tyle co połowa tej A1200...
jesteś tego pewien ? Istniały karty Tseng, Ati, Cirrus Logic na slot ISA 16bit, które były stosunkowo tanie. Droższe modele były na EISA i VLB.


1) można było kupić z dyskiem twardym w standardzie
- standard to ujednolicenie, a to o czym mówisz czyli A1200HDD to opcja, a nie standard

2) na pc-tach miałem co najmniej kilku znajomych w tym czasie, co też nie mieli hdd w standardzie,
- i każdy z nich szybciutko zbierał pieniążki, żeby dokupić HDD, ponieważ HDD był (znów) standardem. Praca bez dysku mijała się z celem.

3) bardziej by pasowało dostosowanie a1200 do hdd3.5" (ktore w owym czasie byly duzo tansze, a w przeciwienstwie do a600 bylo miejsce na taki dysk)


A to prawda. 2,5 calowe były znacznie droższe niż 3,5, ale co z zasilaniem ? Commodore dawał słabe zasilacze, więc musieliby cenę podwyższyć za mocniejszy zasilacz

zamknieta architektura by nikogo nie bolala, gdyby wyszedl nastepca w okolicy 94-95 roku, nikt nie zwrocilby uwagi na zamkniętość architektury... Otwartą architekturę miały duże amigi, małe były tylko do nieznacznej rozbudowy - taki byl pomysl i sadze, ze nie był sam w sobie zły, zabrakło szybkiej kontynuacji.


O tych następcach to chyba każdy amigowiec wtedy marzył. Mityczna Amiga 1400 czy Amiga 5000 o których zajawki znajdowało się różnych spekulacyjnych artykułach czy newsach w ówczesnej prasie powodowały niezdrowe podniecenie :)
[#16] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #15

1) tak - jestem pewien, że karty o których piszesz (czyli z odpowiednią ilością pamięci graficznej), by konkurować z aga w 92 roku były drogie, choćby ze względu, że w owym czasie pamięć była droga...

2) z hdd w standardzie - czyli był taki model, który posiadał hdd - tak był ujednolicony

3) osoby które miały w owym czasie pc ze stacja dysku kupily hdd po tym jak ja kupiłem hdd do mojej amigi... więc z tym różnie bywało
[#17] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #7

Chlopie, to zes wymyslil. Z moejgo punktu widzenia twoj komentarz jest kompletnie bez sensu i nic nie wnosi. Nie wiem czy to proba jakichs insynuacji czy czysta zlosliwosc. Faktem jest ze czasem lepiej sobie darowac komentarze jesli maja wygladac tak jak Twoj.
[#18] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@Axi0maT, post #17

Dwie, trzy literówki na tysiące słów Cię tak raziły ? Musisz być takim niesamowitym perfekcjonistą.
[#19] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl
Bardzo dobry i obszerny artykuł- kawał świetnej roboty OK
Brawo Vojager ok, racja

Co do A1200, to tak low end całkiem znośnie "zbalansowany" z jednym podstawowym ale:
Zamiast 2MB CHIP = 1MB FAST + 1MB CHIP ok, racja
[#20] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@BULI, post #19

E tam,4 MB Chip i podstawka simm na fast:)
[#21] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@fazior, post #20

I wymienny procesor, koprocesor i zegar czasu rzeczywistego
[#22] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #18

To bylo duzo wiecej niz 2-3 literowki. Moim zdaniem zaniza to niepotrzebnie wartosc samego artykulu. V0yager odwalil kawal dobrej roboty i szkoda zeby tak to zostalo dla potomnych. Warto zeby ktos w tym serwisie zajal sie korekta. Zamiast "tylko" bardzo dobrego artykulu moglby byc swietny. Tobie przeszkadza perfekcjonizm, a mi pieprzony polski minimalizm "byle jakos bylo i sie toczylo".
[#23] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #11

4. Zamknięta architektura - żeby rozbudować sprzęt trzeba było się bawić w przekładkę do obudowy tower, dokładanie kolejnych komponentów rodem z PC i jeszcze wymyślić jak zrobić, żeby to jakoś działało.


Wcale nie. A1200 w tamtych czasach dało się fajnie rozbudować bez przekładania do innej obudowy - fakt, do czasów BVision nie dało się w desktopa wcisnąć karty graficznej, ale karty turbo do 060 (a potem 060 z PPC) mieściły się i pracowały bez problemu. A czy żeby porządnie rozbudować Falcona, nie trzeba go przerzucić do towera?

Co do reszty punktów się zgadzam - A1200 była słaba, ale i tak dla mnie to najlepsza Amiga. Co do ceny, piszesz, że Falcon jest teraz wielokrotnie droższy i bardziej poszukiwany - ok. Jednak podczas swojej premiery chyba też był droższy od A1200? Czy jego dzisiejsza cena nie wynika także z tego, że wyprodukowano go dużo mniej niż przyjaciółek? Amiga 1200 miała być masówką, następczynią pięćsetki (co się nie udało). Falcon miał trochę inny target. Pamiętam, że w moich aktywnych czasach scenowych, Atari Falcon widywało się bardzo rzadko, pamiętam jak duże wrażenie na mnie zrobił Doom na gołym Atari, który widziałem na Quast '97. Amig 1200 było masa, niektórzy z moich kolegów scenowców miało ich po kilka sztuk.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 15:53:01 przez gorzyga
[#24] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #11

słaba prowokacja z tym SVGA, co szybko Kaczuś wyłapał. Może jeszcze napiszesz, że w tej samej cenie można było kupić 486 Ludzie mają tendencje do przeinaczania faktów, jednak w 1992 roku taki 386 nie był konkurencyjny cenowo dla Amigi, bo nawet w mizernej konfiguracji kosztował o wiele więcej niż Amiga 1200 z dodatkowym HD.

Wg Byte z września 1992 roku, sama płyta główna z procesorem 386 @33 mhz kosztowała 499$ (a więc tyle co A1200), dodaj sobie do tego RAM, obudowę, grafikę, monitor. Dysku nie liczę.

386 DX2 dysk 105 MB, 2 MB RAM, SVGA = jedyne $1199

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:02:33 przez charliefrown
[#25] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl
Tekst spoko, chociaż głównie dla laików. Dla siedzących w temacie raczej nic nowego.

Jedna rzecz mnie zastanowiła. Co Voyagerowi nie pasuje w myszce? Nie taką miała oryginalnie A600/A1200?

[#26] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@charliefrown, post #24

Dodatkowo kupując Amigę można było przyoszczędzić na monitorze co miało taką korzyść, że dema i gry na dużym i kolorowym TV wyglądały dużo atrakcyjniej niż na jakimś tanim 15", czarno-białym monitorze do PC gdzie smuga po kursorze ciągnęła się przez pół ekranu :). Zła sława o brzydkich, kanciastych pikselach ciągnęła się za PC jeszcze długo. Już nie mówić o synchronizacji pionowej - problemem na Amidze praktycznie nieznanym.
[#27] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@gorzyga, post #23

Co do ceny, piszesz, że Falcon jest teraz wielokrotnie droższy i...


Cena Falcona na starcie również była wyższa w tamtym czasie, ale problemem była słaba dostępność. Podstawowa wersja 1 MB pamięci RAM bez twardego dysku kosztowała 599 Funtów, a Amiga 1200 kosztowała 399 funtów.
W 1992 pojawił się jeszcze jeden komputer kosztował tyle samo co Amiga 1200 w dniu premiery i był to Acorn Archimedes A3010, który posiadał silniejszy procesor niż Amiga i był to procesor RISC (!) ARM 12Mhz, grafika 256 kolorów z palety skromniejszej niż A1200, ale wyświetlanej w trybie VGA i równiez posiadał wielozadaniowy system operacyjny RISC OS 3.11. Dźwięk to 8 kanałowy, ale nie wiem czy 8 czy 16bit
[#28] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@charliefrown, post #24



w komplecie dostawałeś też gustowny monitor SVGA mono - w sam raz do multimediów ( w innym razie z wielkim podnieceniem opisywali jako "color SVGA monitor").

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:12:49 przez charliefrown
[#29] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@charliefrown, post #24

słaba prowokacja z tym SVGA, co szybko Kaczuś wyłapał. Może jeszcze napiszesz, że w tej samej cenie można było kupić 486


Żadna prowokacja tylko stwierdzam fakt, że AGA było wolne i słabe w stosunku do kart w PC. Nawet jak ktoś miał najpodlejeszego Tridenta to i tak było to szybsze od AGA.
Natomiast 486 było dla zamożnych klientów, podobnie jak A4000, zgadza się ?

Jednakże o ile 040/40Mhz mógł wydajnościowo konkurować z 486DX nawet 66Mhz o tyle EC020 14Mhz to miernota. Może z najwolniejszym 386SX miało by to jakieś porównanie.

"
jednak w 1992 roku taki 386 nie był konkurencyjny cenowo dla Amigi, bo nawet w mizernej konfiguracji kosztował o wiele więcej niż Amiga 1200 z dodatkowym HD


Tylko, że nikt nie kupował 386 ani w ogóle żadnego PC bez monitora, który mocno windował cenę jednostki. Dolicz do tej A1200 cenę monitora i wychodziło podobnie lub niewiele mniej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:17:09 przez xray
[#30] Re: Amiga A1200 na Purepc.pl

@xray, post #29

Dolicz do tej A1200 cenę monitora i wychodziło podobnie lub niewiele więcej.


No ale jak porównujesz cechy komputera to porównuj wszystkie. Amiga miała wyjście telewizyjne i można było z niego skorzystać więc monitor nie był obowiązkowym wyposażeniem. Kupowało się go wtedy gdy był potrzebny. Które karty do PC miały TV OUT? Ile kosztowały?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem