Komentowana treść: Nowy framework do tworzenia aplikacji
[#31] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@jubi, post #28

Gdy odejmie się podatki i ZUS to robi się z tego dużo mniejsza kwota.
[#32] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #25

Nie, jest trochę inaczej, piszę engine/framework do gier od 6 lat, gry przeważnie trzaskam w nim w parę miesięcy. ;)

Z mojego zawodowego doświadczenia jak potrzebujesz napisać notatnik to raczej nie robisz tego od nowa, bo wyjdzie mniej cywilizowany niż reszta (chyba że intencjonalnie chcesz na nowo wynaleźć koło bo masz pomysł jak zrobić to lepiej), tylko sięgasz po Scintillę czy inne dziadostwo i jej używasz, a jak jej nie ma na daną platformę to ją portujesz. Wtedy od razu portowanie softu z innych platform staje się łatwiejsze, bo Scintilla jest już przeportowana i odchodzi sporo roboty.

Teraz mi powiesz, że tu przychodzisz z pomocą i udostępniasz własne kontrolki żeby można było zlepiać swoje appy. Tylko co z tego, skoro one są Twoje (?) i ich rozwój uzależniony jest od Twojego widzi-mi-się lub od tego co potrzebuje w danej chwili płacąca Ci większość i mój soft nie będzie mógł wykorzystać dojrzałych, istniejących rozwiązań z innych platform? Tworząc własne kontrolki zwiększysz różnorodność, a im większa różnorodność tym większe nakłady roboczogodzinowe są potrzebne by to wszystko utrzymywać przy życiu.

Więcej sensu ma chyba bounty na przeportowanie dużych bibliotek. Zwłaszcza, że do programistów przemawia często recykling - jak może napisać coś na jednej platformie i od strzału uruchomić to na drugiej, to to idzie na plus. Wg tego co piszesz celujesz w wieloplatformowość, ale nie sądzę byś dogonił takie wx czy qt. Chyba że Twój framework ma jakiś killer-ficzer, którego one nie mają?

Wymyślanie rzeczy po swojemu jest fajne, ale jestem zdania że warto zrobić użytek i wykorzystać cudzą pracę póki nie ma wyraźnych przeciwwskazań. Ja pisząc gry miałem wybór między dziurawym i niewydajnym API systemowym (KS1.3) a crapbonem lub BASICiem którego nie użyję na innych platformach. Dlatego siedzę w swoim bagnie. Programiści użytków mają trochę większy wybór na Amidze, powiedziałbym nawet że trochę za duży i dezorientujący. Czy ma sens dalsza eksploracja rozwiązań? Może lepiej konsolidacja? No ale to hobby, rządzi się swoimi prawami. ;)

Mam nadzieję że te komentarze Cię nie zniechęcą, bo to dopiero początek drogi. Malkontentów na PPA jest znacznie więcej niż ci co już Ci dali w kość, nie każdy czyta newsy, nie każdy wie że pod newsami są komentarze. ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:00:58 przez teh_KaiN
[#33] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #31

Twoje aspiracje finansowe są tylko twoje i z nimi nie będę dyskutować. Weź jednak pod uwagę, że na tym forum są ludzie, którzy deklarowali napisanie super odjazdowej gry za kwoty rzędu 2000PLN netto na miesiąc pracy. Jak może się orientujesz rozrywka jest milej widziana niż jakikolwiek "użytek" przez większość forumowiczów. Pomimo tego odzew na apele o 2 kółka był żaden...
[#34] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #30

Wystarczy dać gradienty, czy bitmapy w oknach i już tak różowo nie będzie. Pytanie jak będzie bufforowane, jak bedzie wywalane przy braku pamięci. Czy wogole będzie buforowane. Co z ditheringiem 24bitów do 8 bitów dla Aga. Co ze wparciiem dla 32 bitów, co ze skórkowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:13:52 przez michal_zukowski
[#35] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #31

Jeżeli twoja motywacja jest tylko finansowa to tego nie ukończysz. Kwota jest nierealna na możliwości "środowiska". Czy "spamowałeś" anglojęzyczną wersją strony?
[#36] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@teh_KaiN, post #32

Idąc Twoim tokiem rozumowania nie powinieneś pisać swojego engine'u do gier tylko przeportować już istniejący, a jednak tak nie robisz. Użycie już istniejących kodów jest jak najbardziej ok, problem pojawia się gdy musisz potem ich użyć. Na przykład przytoczony przez Ciebie edytor. Nie wystarczy go przekompilować, trzeba jeszcze z niego zrobić kontrolkę MUI i Reaction, a może też przygotować do użycia pod gołym Intuition. Jeżeli mamy do czynienia z formatowanym tekstem, obrazkami itd, to trzeba temu edytorowi dostarczyć dane w takie postaci jaką chce. Czy zapakować te dane w kolejne klasy MUI/Reaction czy zostawić tak jak jest i pozostawić programiście problem dostosowania formatu danych. To samo przy pobieraniu tekstu z edytora. Potem kolejny problem czyli jak to zapisać. W API2 chodzi o to żeby wszystko do siebie pasowało i nie występowały powyższe sytuacje. Mogę w nim użyć gotowych kodów, ale na pewno będą przygotowane do współpracy z resztą frameworku.
Co do pisania kolejny swojego zamiast użycia gotowego to nie chodzi o to, że to jest bardziej mojsze, a o to że czas mija i pojawiają się nowe rozwiązania eliminujące niepraktyczności i niewygodę poprzednich. Gdyby robić tak jak proponujesz to wystarczyłby na świecie jeden framework. A tu niespodzianka jest ich więcej. Mało tego w obrębie jednej firmy pojawiają się kolejne rozwiązania np. MFC Microsoftu, zostało wyparte przez .Net, w który następnie Formsy zostały zastąpione przez WPF.
Jak już pisałem nie ma też przeciwwskazań żeby w API2 pojawiło się wsparcie do pisania gier tak jak pojawił się SpriteKit na Maku.

Spoko, nie obawiam się malkontentów
[#37] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@Hexmage960, post #29

Mam pytanie - widzę, żę każdy "setter" i "getter" danej klasy deklarowany jest jako odrębna funkcja. Dlaczego nie skorzystacie z tak wygodnej rzeczy jak listy tagów z parami atrybut i wartość? Żeby mieć kontrolę typów?

Tak, chodzi o kontrolę typów i ilości argumentów.

Co do arytmetyki na wskaźnikach, to uważam że zawodowy programista powinien to opanować. Ja lubię formalne dowodzenie poprawności algorytmów.

Ale nie każdy nim jest, a wielu ludzi chciałoby nauczyć się programować dlatego jeżeli będzie im łatwiej to tym lepiej.

Wasz projekt jest ogromny, widać to po liczbie klas do zaimplementowania. Ile osób pracuje nad nim na pełnym etacie?

Do tej pory pracowałem nad nim ja, nie na cały etat, a po kilkanaście godzin w tygodniu, czasem niestety mniej. Nie ma sensu pisać czegoś latami, dlatego sfinansowanie całego etatu to jedyne sensowne rozwiązanie.

Czy liczycie na akceptację i dobre przyjęcie wśród amigowych programistów? Bo na pewno może się to wiązać ze zmianą nawyków, co u programistów jest rzeczą trudną.

Idea jest bardzo podobna do BOOPSI dlatego nikt kto do tej pory programował na Amidze nie powinien mieć problemu z przestawieniem się. To jest to samo tylko wygodniej i z większymi możliwościami (np. metadane, refleksje, rozszerzanie klas).

Na koniec chciałbym serdecznie życzyć Wam szybkich postępów i przede wszystkim radości z tworzenia nowego, wygodnego interfejsu programowania aplikacji.

Dziękuję!
[#38] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #37

A jakbyś miał ocenić to w czym, to jest lepsze niż Objective-C z bindingiem MUI5 na MorphOSie?
[#39] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@*y, post #33

ad 33, 35

Gdyby moja motywacja była finansowa to bym się zajął czymś innym Chcę coś fajnego zrobić dla tej platformy, a pieniądze są potrzebne żeby było to możliwe. Sądzę, że gdyby każdy Amigowiec (z Polski i innych krajów) zrobił dotację $5 miesięcznie to byłoby więcej niż trzeba. Niestety jeśli nie będzie środków nie da się tego robić Więc jeśli kwota mniejsza niż koszt hamburgera czy biletu do kina okaże się za duża to postępów w pracach nie będzie.
[#40] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #39

mysle, ze szanse na zbiorke publiczna dla takiego przedsiewziecia (i innego typu zreszta tez) sa rowne mniej wiecej tej zbiorce
[#41] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@michal_zukowski, post #34

Wiadomo, że gdy się A500 dociśnie grafiką w GUI to to odbije się na jego działaniu. Jakie się da optymalizacje zrobię, ale podstawa to odpowiedni domyślny wygląd, który będzie czytelny, funkcjonalny i lekki.
[#42] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@michal_zukowski, post #38

Nie używałem tego rozwiązania wiec nie do końca mogę się w pełni wypowiedzieć. Jeśli chodzi o język to API2 używa zwykłego C wiec w tym aspekcie jest niższy próg wejścia. Nie wszystkim tez składnia ObjC odpowiada. Z tego co czytałem nie można w ObjC stworzyć klasy MUi co niewątpliwie jest wadą. O ile kojarzę dostępne są klasy NSArray, NSDictionary itd nie wiem na ile są zintegrowane z MUI, a to rzutuje na wygodę użycia tego rozwiązania.
[#43] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@selur, post #40

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś miał swój wkład w tym by finansowanie API2 wyglądało inaczej szeroki uśmiech smith
[#44] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #43

Alez pieknie dziekuje za stworzenie mi tej wspanialej niepowtarzalnej okazji !


...ale jednak po namysle, nie dziekuje. Proponuje jednak popytac wsrod Januszy biznesu z PPA pomysł
[#45] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@teh_KaiN, post #32

Bingo. :) trochę przypomina to np. sytuację z Angular (tfu) - obecnie już 6ta wersja, ale Ci co wykorzystali pierwszą wersję mają problem się zaktualizować bez przepisywania.
Albo z przypadkami u moich klientów, którzy tworzyli swoje własne frameworki, w których obecnie ugrzęźli, bo nie są w stanie ich modernizować (nie mogą użyć na przykład Angulara jako frontu, bo musieliby przerobić cały framework - kosztowałoby to furę hajsu) i korzystając ze swojego (!!!) frameworka nie umieją zbudować ciekawych aplikacji i systemów i developerzy uciekają bo nie chcą mieszać bigosu głową.
Albo przypomina mi mój framework, który zbudowałem na SWT/JFace w wersji gdzieś tam 3.2 i nie jestem w stanie podnieść go do wersji 4.0 lub wyższej bo po prostu jest to nieopłacalne - i mogę zrobić tylko tyle ile da mi mój framework, albo go hackować (sic!!!)
Zatem jak coś jest małym standardem (bo nie globalnym) to jest ryzyko, że twórca ucieknie od projektu i potem będzie klops z dalszym rozwojem.
Kibicuję, ale niestety nie na zasadzie patronite - ale jako hobby powinno to być realizowane, a dopiero jak okrzepnie to myśleć o komercjalizacji :)
Cały ruch open source teraz patrzy i myśli - po co my robimy wszystko open source, jak tutaj można ładny hajs zarobić :)
[#46] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@selur, post #44

@Selur, byłoby to co najmniej dziwne gdybyś jakoś wspomógł inicjatywę, prawda? Za to w bezpodstawnym krytykować czy turlaniu głupot jesteś drugi (sorry pierwszy jest Jubi), a nie daj Bóg niech jeszcze sie okaże, że ktoś na danej inicjatywie zarobi pare groszy to juz umarł w butach... bo jako On śmie zarobić. Ubiegając Twój jałowy i nic nie wnoszący do naszej społeczności kometarz odpowiem; tak ja wesprę.
[#47] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #42

Można tworzyć klasy MUI normalnie przez dziedziczenie:
https://www.morphos-team.net/guide/objective-c
[#48] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@WojT_GL, post #45

W tygodniu mogę znaleźć z 4 może 5 godzin na rozwój API2. Czyli coś co mogłoby zająć tydzień, zajmie 2 miesiące lub więcej. Przy takim tempie rozwoju to nie ma sensu. I o to chodzi w konieczności znalezieniu finansowania całego etatu. Do źródeł ma dostęp jeszcze kilka osób więc jeśli mnie porwie UFO, to one nie zaginą. Tak samo zawsze można je otworzyć gdyby pojawiła się taka konieczność. Więc nie ma co szukać analogii z sytuacjami opisanymi przez Ciebie.
[#49] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@RadziN, post #46

Dziękuję smith
[#50] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@michal_zukowski, post #47

To niewątpliwy plus OK
[#51] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@jubi, post #28

Patrząc na profesjonalnego programistę (fuj.. czy takie "coś" istnieje ?) to może i by się skusił..
Z drugiej strony - nie wiem na jakiej zasadzie działa taki sponsoring - ale zakładająć, że to darowizna - to jaki ZUS ? Podatek od darowizny czy wzbogacenia.
Dwa to sama kwota - myślę, że sporo jest programistów (w tym ja) który robią za znacznie, znacznie mniejsze pieniądze.. i to na pewno nie coś co jest ich hobby...
Ale jak kolega mówi "Sky is the limit".. probój..
[#52] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@RadziN, post #46

2 miejsce to tez zaszczytne choc wiadomo, ze chcialo by sie zloto


"...bo jako On śmie zarobić"

kolego Radzin tutaj niestety nie zrozumiales tresci zadania domowego.
Rozchodzi sie o to, ze jak juz ktos bardzo znany na tym forum wczesniej zauwazyl, w tym srodowisku duza kasa idzie tylko i wylacznie na osprzet lub inne materialne gadgety.

Prawie nikt nie jest zainteresowany wspieraniem tu SOFTU ...
o dziwo natomiast na kowery jakichs durnych melodyjek, kolejnych ksiazek o comodorowskiej d... maryni czy nowych obudow i klawiszy ida SETKI TYSIECY PLN nie wspominajac o kartach turbo, gdzie kolejki sa juz takie, ze ludzie czekaja juz od kilunastu miesiecy w kolejce.


p.s.
Jak zobacze na wlasne oczy, ze nie jestem tu jednym z gora trzydziestu frajerow, ktorzy loza na nowy amigowy soft to moze sie dorzuce.
[#53] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@MaaG^dA, post #51

Jestem pracownikiem firmy, która w jakimś stopniu to do tej pory sfinansowała i ewentualne pieniądze będą szły przez nią czyli będzie to normalna wypłata, tak więc i ZUS i podatek i nawet VAT musi zostać od tych pieniędzy odprowadzony.
[#54] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@selur, post #52

I za taką deklarację też dziękuję smith
[#55] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji
Dobrym testem takiego frameworku byłoby stworzenie w nim jakiejś ambitnej aplikacji - to może przekonałoby innych do jego użycia... Powodzenia.
[#56] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #39

A skąd taki pomysł że każdy Amigowiec jest tym zainteresowany?
[#57] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@Jacek Piszczek, post #55

Coś w tym kierunku myślimy, najpierw jednak trzeba dodać do API2 trochę więcej funkcjonalności.
Dziękuję!
[#58] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@ZbyniuR, post #56

To tylko pokazanie potencjalnych możliwości finansowych środowiska.
A czy Amigowcy są zainteresowani rozwojem swojej platformy - mam nadzieję, że tak
[#59] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@smith, post #58

To mi przypomina pewien dowcip: https://perelki.net/one.php?id=2016

Jakoś zawsze mnie dziwiły takie zbiórki, dla mnie normalne jest płacić za to co jest już gotowe, i można to obejrzeć ocenić i ewentualnie kupić, ale nie wydałbym kasy na to że nie wiadomo kto, zrobi nie wiadomo co, nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo za ile.

Takie rzeczy to wychodzą tylko na wyborach i na odpustach, bo sprzedają niewidzialny produkt, i nawet nikt nie weryfikuje czy w tych workach są koty.



Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 19:04:14 przez ZbyniuR
[#60] Re: Nowy framework do tworzenia aplikacji

@ZbyniuR, post #59

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem