Komentowana treść: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4
[#31] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@karolb, post #28

Moim zdaniem Dhewm3 (i to port dla AmigaOS 4 jak i MorphOS).
1
[#32] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@_arti, post #17

No więc względny ogląd czego mniej więcej można się spodziewać dają wyniki z Linuksa PPC. Nie będę dublował postu, którego zamieściłem u siebie na forum. Zainteresowani mogą sobie zobaczyć jak to tam wygląda.
2
[#33] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #32

Pewnie tak. Czyli wychodzi na to, że bez AA będzie toto grywalne. OK
[#34] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@_arti, post #33

Pewnie tak. Czyli wychodzi na to, że bez AA będzie toto grywalne.

Dlaczego bez AA?
[#35] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #34

Bo 18-19 FPS, to nie jest grywalna prędkość
1
[#36] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #32

Zjechanie z PCI-E z 16x na 4x nie powinno znacząco wpływać na wyniki. Temat wałkowany przy premierze każdej generacji topowych kart graficznych na dużo wydajniejszych procesorach i wymagających grach. Jak masz 5fps to raczej szukałbym przyczyny w sterownikach, systemie, itp.

Jeśli masz normalną ilość fps na 16x a tak niską na 4x to było by to raczej nijak nie wytłumaczalne. Lepsze karty w wersji PCI-E 16x vs zwykłe PCI pokazują mniejsze różnice. Szczególnie w grze takiej jak Doom 3 która nie potrzebuje przesyłać ogromnej ilości danych o ile się wszystkie tekstury mieszczą się w VRAMie a tak powinno w tym wypadku być.
Poza tym po co robić taki test na 4X? O wydajność AGP to bym się na Twoim miejscu nie martwił :)

BTW. https://www.youtube.com/watch?v=yNEge5r6-mg

Swoją drogą na A64+ 3000+ na socket 754 (tj. 2GHz, pamięci DDR400 w single channel) w tym porcie dhewm3 1.5.2 dobiłem do 51fps
Grafika słaba bo FX 5900 ZT więc zjechałem z rozdzielczością i to dość znacznie. Też jako że pamięci na karcie mało to detale tekstur na High. Na Ultra na oko wszystko identycznie tylko okazjonalne takie momentami przycięcia są i wynik spada. No ale spada tylko o jakieś 1-2fps więc w sumie niewiele.

Jeszcze ponowie testy na normalnym OS bo to testowałem na Viście 64-bit i z innych benchmarków mam wrażenie że taka grafika powinna lepiej śmigać

Swoją drogą dzięki za testy. Fajnie że mamy jakiś punkt odniesienia.
Ładnie też widać o ile X5000 040 jest wydajniejszy od X1000 OK
[#37] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #36

Co do podziękowań za testy, to chcę tylko uściślić że nie ja je wykonywałem. Przytaczałem te wyniki za forum Hyperionu. Natomiast faktycznie też mam zarówno X5000 040 jak i X1000 i na podstawie jednego testu Dooma 3 pod Linuksem nie stawiałbym werdyktu co do generalnych różnic w wydajności.Sam przeprowadziłem sporo testów pod AmigaOS i naprawdę bywa z tym różnie. Czasami faktycznie może to być te 40% jak w Doomie, zazwyczaj jest to ponad 50% a bywa że i 100% wszystko zależy od aplikacji. Jak się trafi taka co wykorzystuje Altiveca to różnic niemal nie ma.

Natomiast co do wpływu przepustowości PCI-E na grę skoro jej nie ma. to pewnie jest jak piszesz, czyli że stery dla X1950 pod pingwinem PPC mogą być zrypane. Ewentualnie jest jeszcze możliwość że różnica w wydajności między X1950 a HD 6970 jest tak duża, choć wydaje się jednak zbyt duża by było to prawdopodobne.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 23:34:12 przez MUFA-amigaone-pl
[#38] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #36

Aż sprawdziłem u siebie jak ten port Dooma3 chodzi. W tej chwili pod ręką mam tylko notebooka z i7-7820HQ i
GTX 1080.
Dla współczesnego w miarę sprzętu, gra nie stanowi żadnego wyzwania. W 4K, wszystko max i AA16x licznik zatrzymywał się na ok 63 fps. To chyba ograniczenie enginu, bo niezależnie od ustawień rozdzielczości i AA, zawsze te 60-63 to był max. Oczywiście v-sync off.
[#39] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@ede, post #29

To jest bardzo dobrze dobrany wyświetlacz do pozostałego sprzętu, który jest w środku. Moc obliczeniowa oraz pobór prądu tego APU bardzo mocno jest zależny od rozdzielczości oraz samych gier. Przy wyższych ustawieniach akumulator rozładowywałby się "w oczach".
1
[#40] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@_arti, post #35

To jak grałeś w AB3D na swojej A4000 ? xd
[#41] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Aniol, post #22

Być może pamięć przez pryzmat czasu trochę upiększyła te potwory... ale odpaliłem wczoraj i kościotrupy z pierwszej mapy mają mniej kanciaste czachy niż te z Dooma 3
[#42] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #41

Prawie 20 lat temu robiłem te stworki. Dziś patrze na nie z pobłażaniem dla samego siebie
[#43] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@buldogkekon, post #40

Amiga i jej FPSy, to zupełnie co innego
[#44] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #26

Wymagane oryginalne pliki z wersji Doom3 (v1.3.1)


Jak najprościej zdobyć te pliki? Tzn. zakup Doom3 w wersji CD lub DVD na alledrogo może być? Czy trzeba jakoś sprawdzić czy będzie to akurat ta wersja v1.3.1?
[#45] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@karolb, post #44

[b]Jak najprościej zdobyć te pliki?[/b]

Zrobić update na PC.
[#46] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@karolb, post #44

Kupujesz Doom3 w wersji CD lub DVD.
Instalujesz na PC.
Instalujesz Patch do wersji 1.3.1. bo na płytkach jest raczej starsza wersja.

linka:
doom3-1.3.1.exe
[#47] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #46

Dzięki za info Panowie, no to zakupuję OK
[#48] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #46

@All

Just this versions of datas working on my engine :

https://store.steampowered.com/app/9050/DOOM_3/

And

https://store.steampowered.com/app/9070/DOOM_3_Resurrection_of_Evil/

Best regards

HunoPPC
1
[#49] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Aniol, post #42

Prawie 20 lat temu robiłem te stworki. Dziś patrze na nie z pobłażaniem dla samego siebie

Robiłeś obiekty do DooM'a3?
[#50] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@BULI, post #49

Do Painkillera o którym była mowa.
2
[#51] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Myślę że z taką samą 'overpowered' grafiką i wersją Linuxa Doom3 to dobry benchmark procesora. Gry ładnie pokazują możliwości procesora... w grach pomysł

Gorzej z porównaniem vs np. PC bo tutaj pewnie dużo lepiej wygląda sprawa ze sterownikami. Wystarczy aby sterownik miał więcej callów funkcji i sam narzut na takie coś może dość mocno obliżyć dostępny czas CPU dla programów. Przy Linuxowych sterownikach dla X86 bym się nie spodziewał optymalnej wydajności a co dopiero PowerPC

Pomiędzy X5000 a X1000 wyniki +100% to pewnie są dla pamięci. Ma to sens bo X5000 ma DDR3. Przy 2x więcej rdzeni wypadało by też mieć większą przepustowość pamięci. Dla jednego wątku jednak wielkiej to różnicy nie zrobi.
[#52] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #51

x5000 ma ddr3 dzialajace z predkoscia ddr2, po prostu jak robili to doszli do wniosku (słusznie) ze nowe ddr2 nie beda dostepne
[#53] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #48

Hello all betatatesters

Doom3 is OUT now!!

You will find on this link the tree structure of Doom3 created for AmigaOS4 :
http://hunoppc.amiga-projects.net/content/dhewm3-amigaos4

You will find on this link the liberary EGL_wrap for AmigaOS4 mandatory to update your old version :
http://hunoppc.amiga-projects.net/content/library-eglwrapper-opengles-20

You will absolutely need to have the new versions of ogles2 and Warp3DNOVA to make my set work.
Unfortunately, I can't give you any information on its release (hoping it will be soon).

Good test and AmigaOS4 Rulez!!!

HunoPPC





Doom3 comparison PC-> AOS4:



Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 10:01:05 przez Amig_OS
[#54] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #53

You will absolutely need to have the new versions of ogles2 and Warp3DNOVA to make my set work.
Unfortunately, I can't give you any information on its release (hoping it will be soon).


Czekaj... O ile dobrze rozumiem to gra została opublikowana (dla tych którzy się zgłosili i grzecznie zarejestrowali) ALE do działania wymaga nowych wersji ogles2 i Warp3DNOVA, które nie wiadomo kiedy będą?
[#55] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@recedent, post #54

No i ... w czym problem ?
Może będą za minutę lub za parę godzin.

Mateusz jest w trakcie przygotowywania wydania Enhancer 2.2.
Zainteresowani są powiadomieni o wszystkim zarówno HunoPPC jak i użytkownicy Enhancera 2.1

Pisał też o tym chyba 3 dni temu na AWN:
https://www.amigans.net/modules/newbb/viewtopic.php?post_id=131548#forumpost131548

Za ten czas Betatesterzy przygotują sobie stanowiska pracy.
Testuje dwie wersje POLSKA (c) Lem i oryginalną ENGLISH.
Shadery wyglądają przecudnie w FullHD na AmigaOne X5000 i RadeonRX560 4GB - HunoPPC RULEZ !!!

Nadszedł czas na polowanie na błędy i optymalizację dla różnych Amig :)


Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 10:50:47 przez Amig_OS
[#56] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #53

Na jakim sprzęcie był ten benchmark z filmiku wykonany?
[#57] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@BuLa, post #56

W dalszym ciągu jest włączony pełen debug aby w betatestach wychwyć wszystkie błędy (jeśli takie są :)) odnośnie najnowszej wersji sterowników Warp3DNova i RadeonHD/RX oraz Library EGL wrapper.
HunoPPC posiada X5000/20 i RadeonRX560 4GB.
[#58] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@Amig_OS, post #53

O ile to nie jest mityczny Tabor to wydajność nie powala. No ale rozumiem że procesor jest jednak dość mocno obciążony konwersjami API czy innymi rzeczami w środku sterownika grafiki które mu w niczym nie pomagają np. fakt że PCIe będąc standardem z PC jest zaprojektowane pod little endian. Innymi słowy zawsze pod górkę

No ale mając taki port który jest jakby nie patrzeć idealnym benchmarkiem może przyczyni się to do poprawy wydajności sterowników i bibliotek ok, racja
[#59] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #58

O ile to nie jest mityczny Tabor to wydajność nie powala.


Co ma "powalać" w wersji beta ?
Powolutku ... przyjdzie czas i na benchmarki.
[#60] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #58

Z tego co Huno nam pisał, to jest taka pierwsza podstawa pod dalsze optymalizacje, które ma w planach. Od zdaje sobie sprawę gdzie są rezerwy. Celem jak już pisałem jest pobicie wyników dla Linuksa. To powinno być realne bo AmigaOS 4 ma obsługę nowszych, szybszych kart graficznych względem Linuksa PPC i w powszechnej opini sterowniki też ma wydajniejsze. Z drugiej strony są jakieś ograniczenia np. adresowanie wielkości pamięci RAM w systemie operacyjnym, czy liczba obsługiwanych rdzeni w publicznej wersji AmigaOS 4, które działają na niekorzyść systemu Amigi. Wydaje się jednak że summa summarum, najważniejsza jest grafika i sterowniki, zatem skoro taki fachowiec jak Huno twierdzi że Linuks jest do przeskoczenia, to trzeba mu wierzyć.

Na razie warto zauważyć fakt iż proces timedemo jest możliwy do przeprowadzenia, jak wiadomo ta sztuka wciąż jest poza zasięgiem opracowywanego od 2020 roku portu dla systemu MorphOS.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem