Komentowana treść: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4
[#61] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@recedent, post #54

No cóż terminowość w zakresie publikacji sterowników dla niszowych platform nierzadko bywa problemem, z czego sam najlepiej powinieneś zdawać sobie sprawę, kiedy 3 tygodnie temu pompowałeś za Olsenem balonik, rozpowszechniając jego obietnice iż pierwsze publiczne stery beta nowego 3D dla MOSa będą za dwa tygodnie.
2
[#62] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #61

Wkurza mnie kiedy pod newsem dotyczącym OS4 wypowiadają się ludzie nawiązujący do MorphOS-a

A ciągnąc Twój oftop: Mark Olsen napisał (jak dobrze pamiętasz, bo na pewno z wypiekami na twarzy śledzisz ten wątek): za około dwa tygodnie, ale proszę nie traktować tego jako dokładnego terminu. I było to dokładnie 21 czerwca (czyli 3 tygodnie minie we wtorek - dziś jest sobota, więc przy okazji życzę miłego weekendu).
4
[#63] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #60

Z drugiej strony są jakieś ograniczenia np. adresowanie wielkości pamięci RAM w systemie operacyjnym, czy liczba obsługiwanych rdzeni w publicznej wersji AmigaOS 4, które działają na niekorzyść systemu Amigi.


Której Amigi?

Na razie warto zauważyć fakt iż proces timedemo jest możliwy do przeprowadzenia, jak wiadomo ta sztuka wciąż jest poza zasięgiem opracowywanego od 2020 roku portu dla systemu MorphOS


Poczekamy, zobaczymy ;).

Niechaj wszystkie Amigi NG rosną w się handshake
1
[#64] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@karolb, post #63

Retro_NG
2
[#65] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@recedent, post #62

Wkurza mnie kiedy pod newsem dotyczącym OS4 wypowiadają się ludzie nawiązujący do MorphOS-a


Nie musisz mi ciągle tego przypominać, ja pamiętam swoje wypowiedzi i się do nich stosuję, pod newsami niebieskimi się nie wypowiadam. Niestety na analogiczny rewanż ze strony niebieskich bojowników doczekać się nie mogę.

A ciągnąc Twój oftop: Mark Olsen napisał (jak dobrze pamiętasz, bo na pewno z wypiekami na twarzy śledzisz ten wątek): za około dwa tygodnie, ale proszę nie traktować tego jako dokładnego terminu. I było to dokładnie 21 czerwca (czyli 3 tygodnie minie we wtorek - dziś jest sobota, więc przy okazji życzę miłego weekendu).


Raczej nie z wypiekami, co z pewną dozą rozbawienia. Wszak nazwisko Olsen do czegoś zobowiązuje i widzę tu wiele analogii. Mark podobnie jak Egon często miewa genialne plany, a to Morphos X86, a to sterowniki 3D w 2 tygodnie. No i podobnie jak w starym filmie tak i teraz znajdują się ludzie, którzy łykają to niczym młode pelikany, podskakując z radości krzyczą "Klawo jak cholera Mark!!!". Róznica jest może tylko taka że Egonowi kupowali Calsberga, a Mark kosi trochę większy hajs, no ale w sumie fun z obserwowania tej akcji mam podobny.

Jako że obiecałem film porównawczy, to mam zamiar go wrzucić w ciągu najbliższych 48 godzin. Nie będzie to jednak film publiczny, gdyż produkcja jest formą crazy dema będącą satyrą na oskarżenia o kradzież kodu, bufonadę niebieskich developerów uważających się za najlepszych na świecie itp. Ponieważ nie każdy ma do siebie dystans, nie każdy ma podobne poczucie humoru i tak dalej, to nie zamierzam tym filmem epatować by niepotrzebnie nie zadrażniać dodatkowo "szorstkiej przyjaźni" między userami MorphOSa i AmigaOS 4.

Zatem gdybyś znowu w przyszłości zarzucił mi brak dotrzymywania obietnic, że niby deklarowałem zrobienie filmu porównawczego i skłamałem, to informuję że film zrobiłem, tyle tylko że nie będę go promował za pośrednictwem PPA czy innych kanałów i wyłączną możliwość zapoznania się z nim będa mieli zarejestrowani użytkownicy forum.amigaone.pl.
1
[#66] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #65

Zatem gdybyś znowu w przyszłości zarzucił mi brak dotrzymywania obietnic, że niby deklarowałem zrobienie filmu porównawczego i skłamałem, to informuję że film zrobiłem, tyle tylko że nie będę go promował za pośrednictwem PPA czy innych kanałów i wyłączną możliwość zapoznania się z nim będa mieli zarejestrowani użytkownicy forum.amigaone.pl.

Nie będziesz promował za pośrednictwem PPA po czym podajesz info na forum PPA, gdzie ten wspaniały i pewnie przezabawny film będzie można obejrzeć Gdzie sens, gdzie logika?
1
[#67] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@luk, post #66

Chyba liczy na zwiększenie się ruchu i nowych rejestracji na swoim forum.
A wystarczy że jedna z osób przeniesie to na YT i wszyscy to zobaczą.
Czekamy szeroki uśmiech
[#68] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@luk, post #66

Gdzie sens, gdzie logika?


Sens jest taki że od czasu do czasu pojawia się jakiś świr, który gdzieś tam mi zarzuca że jestem kłamcą, oszustem i Bóg wie kim jeszcze. Uprzedzając więc potencjalne oskarżenia w stylu "Mufa obiecał film, ale chyba coś ten port słabiutki jest bo skulił ogon i siedzi cicho..." informuję że jako osoba słowna, która nigdy zresztą nie miała powodu posuwać się do kłamstw związanych z hobby, bo to jest właśnie hobby, a nie jakaś walka na śmierć i życie, że i z tej obietnicy się wywiązuję. To jest jedyny sens tej wypowiedzi i nie ma sensu doszukiwać się drugiego dna. Jak bym chciał promocji to bym go zamieścił na kanale gdzie mam kilkuset subskrybentów, zrobił z tego film publiczny i założył wątek na forum PPA. Natomiast żadna z tych rzeczy nie będzie miała miejsca, przynajmniej z mojej strony, bo nie lubię robić niepotrzebnej zadymy.
1
[#69] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #68

nie lubię robić niepotrzebnej zadymy


Jest to z całą pewnością jedna z cech, którą u Ciebie najbardziej cenię. Robisz swoje cicho, spokojnie i bez zbędnej zadymy. 𝛋
4
[#70] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #58

Tak dopowiem tylko że nasze przypuszczenia jak najbardziej się sprawdzają. Czyli nie warto zmniejszać rozdzielczości, bo jedyny efekt jaki się osiągnie to pogorszenie wrażeń wizualnych, natomiast różnica w timedemo między FullHD a 640x480 zamyka się w obrębie 1fps.
1
[#71] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4
ffff

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 20:16:44 przez stefkos
[#72] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #70

Czyli nie będzie szybciej niż te 16fpsów, które widać na najnowszym filmie?
[#73] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #72

Niestety do póki Doom 3 jest w fazie beta nie możemy podawać fpsów dla timedemo. To co dał na razie Huno na filmie musi Wam wystarczyć. Mogę tylko powiedzieć że więcej daje wyłączenie ekstra opcji graficznych niż zmiana rozdzielczości. Natomiast na dziś najlepiej grać w FullHd z detalami na max, bo uzysk nie jest na tyle duży by gra była warta świeczki.
[#74] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #73

A jest jakaś różnica między X5000 a X1000?
[#75] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #74

Od osób, które testowały wiem że jest ale sam nie weryfikowałem tego. Mogę tylko powiedzieć że X1000 jak wiadomo nie obsługuje Polarisów, więc siłą rzeczy działa z wolniejszymi układami graficznymi. W przypadku MOSa, to nawet gdyby powstał kiedyś port Dooma 3 z prawdziwego zdarzenia, to własnie karta graficzna może być problemem. Gra w FullHD przy ustawieniach detali na max połyka oczywiście powyżej 550MB pamięci graficznej. Tak że nawet gdyby Olsen zrobił Wam obsługę powyżej 256VMem (czego zdaje się przy założeniach bounty nie deklarował), to np. hołubiony przez Was X1950 będzie miał fizycznie za mało RAMu by grać na takich ustawienaich.
[#76] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #73

Znalazłem błąd w konfiguracji - napisałem raport do HunoPPC.

Można już grać w 1920x1080, ultra jakość czyli detale na max -> AmighaOneX5000 RadeonRx560.
Jak na pierwszą betę jest super.

Polska wersja działa w "mowie i piśmie" - jest fajnie.

Dwa poziomy już za mną ... :)


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 22:56:32 przez Amig_OS
2
[#77] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #75

Co do adresacji pamięci to o ile kojarzę 256MB jest na ekrany/bitmapy i tego się nie przeskoczy. Pamięć powyżej może być na tekstury (choć na razie wsparcia dla tego nie ma).
[#78] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#79] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#80] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#81] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#82] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#83] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #60

opracowywanego od 2020 roku portu dla systemu MorphOS

Ja chciałem zaznaczyć że HunoPPC pracuje na portem dłużej, bo od 2019, o czym napisał w marcu tegoż roku Amig_OS na twoim forum.
Opierając się o wiadomości z Twojego forum to przez dwa lata była kaplica, potem zintensyfikował prace nad portem (trochę wcześniej Cowcat przesłał mi poprawioną wersję po premierze MorphOS 3.16), co chyba cieszy te parę osób w kraju posiadające X5000.

Teraz pytanie: jakie szanse na odpalenie portu mają posiadacze starszych maszyn, np. Sam460ex czy Pegasos II?
[#84] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#85] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@waldiamiga, post #83

Ja chciałem zaznaczyć że HunoPPC pracuje na portem dłużej, bo od 2019, o czym napisał w marcu tegoż roku Amig_OS na twoim forum.


Jak byś wnikliwie czytał to forum, to byś też wiedział że Huno miał długą przerwę od programowania i amigowania w ogóle i de facto prace nad Doom III zostały zresetowane po jego powrocie w 2022 roku.

Teraz pytanie: jakie szanse na odpalenie portu mają posiadacze starszych maszyn, np. Sam460ex czy Pegasos II?


Na odpalenie portu na Pegasosie nie ma żadnych szans. Jak pisze autor na amigans.net, do ktorej to wypowiedzi linkuje niniejszy news wymagana jest karta graficzna na PCI-E. Jak wiesz Pegasos nie ma złącza PCI-E i o ile wiem ze względu na błędy w firmware nie da się nawet odpalić tej maszyny na przejściówce PCI - PCI-E. Teoretycznie da się tak zrobić a A1 G4 XE. Co do SAM 460, to pewnie da się odpalić z naciskiem na słowo odpalić, no bo problemów z podłączeniem odpowiedniej grafiki, jak i 2GB pamięci operacyjnej nie ma tam żadnych. Jednak co innego odpalenie a co innego granie. Ja tylko przypominam że Doom 3 w dniu premiery miał w przypadku PPC ustalone wymagania na G5, a dodam też że mówimy o starym zopatymalizowanym przez inżynierów z ID Software D3, robionym pod kątem ówczesnego hardware. Jak wynika choćby z dyskusji w tym wątku, wedle testów współczesnych posiadaczy pecetów, ten dzisiejszy port daje ponad dwukrotnie gorsze wyniki w timedemo względem oryginału. Oznacza to że w przypadku DHEWM3 procesor w SAM460 EX który wszak będąc wolniejszym od G5, nie kwalifikowałby się nawet do oryginału, tu miałby jeszcze bardziej pod górkę.
1
[#86] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #72

Czyli nie będzie szybciej niż te 16fpsów, które widać na najnowszym filmie?


Prace optymalizacyjne trwają. Zgodnie z obietnicą Huno stworzył też wersję beż shaderów. Jak widać na poniższym filmem 40fps jest już teraz osiągalne.

2
[#87] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Na filmiku widać "Custom AmigaOS4 interface" :)
[#88] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Jak widać na poniższym filmem 40fps jest już teraz osiągalne.


Co kto lubi, są tacy co nie mogą żyć bez shaderów, a są tacy co mają wywalone
[#89] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Wszystko fajnie tylko to nie wygląda jak wersja bez shaderów bo wersja bez shaderów wygląda tak tj. normalnie i dobrze ok, racja


Dla przypomienia (albo informacji jak ktoś nie śledził kiedyś co jaka karta potrafi i może): GeForce 2 Ultra nie posiada shaderów pomysł
[#90] Re: Zapowiedź premiery Doom 3 dla AmigaOS 4

@XoR, post #89

Wersja gforce 2 ultra nie obsługuje shaderów, ale... obsługuje bumpmapping i sprzętowe cienie. Wyłącz te funkcje w opcjach i zobacz, że bez shaderów nie mamy bumpmappingu więc tam się zrównamy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem