[#91] Re: Efika/MOS2 okiem Kokosa

@Kamul, post #89

Kamul napisał(a):

> Starczy już tego wyzłośliwiania się...

Dobrze, juz nie bede.

[#92] Re: Efika/MOS2 okiem Kokosa

@szuler, post #91

Trzymam za słowo! ;)

[#93] Re: Efika/MOS2 okiem Kokosa

@Kokos, post #63

Ale chyba ten, w którym dłubie krashan jest całkowicie przepisany

Tak, ale istnieje również w wersji na AmigaOS 3 i AmigaOS 4 (obie natywne).

[#94] MorphOS 2.1

@MDW, post #1

Wczoraj rano pomyślnie pobrałem ISO z systemem. Instalacja MorphOSa 2.1 dla efiki przebiegła bez jakichkolwiek problemów. Nowa wersja systemu zawiera sterownik obsługujący dźwięk dla efiki dzięki któremu gry SDL można teraz normalnie zamykać. Nie powoduje to jak było przedtem zamrożenia okna z grą. Wreszcie MPlayer działa jak powinien (nie zawiesza się po wybraniu pliku wideo) i odtwarza filmy z dźwiękiem.

Z negatywnych cech zauważyłem, że jest odrobinę wolniejsze wyświetlanie obrazu niż było we wcześniejszej wersji systemu. Gra Quake2 lekko "skacze" niezależnie od wybranej rozdzielczości czy podczas powiększania zdjęć w ShowGirls. Dalej pojawia się błąd podczas zmiany urządzeń USB. Często gdy odłączam klawiaturę, żeby podłączyć pendriva zawiesza mi się system i muszę zrobić reset. Zawiesza się dokładnie system od razu po wyjęciu urządzenia podpiętego do USB. Dalej system poprawnie nie wykrywa mojego pendriva - zamiast 2GB pisze, że posiadam 1GB. Podczas otwierania pod Ambientem podkatalogów czasem pojawia się błąd "Illegal instruction - nobody" i konieczny jest reset. Dlatego używam filemastera do przeglądania zawartości katalogów. Niestety filemaster ma problemy z kopiowaniem plików o długich nazwach lub plików posiadających dziwne znaki.

Ogólnie jestem zadowolony, mogę teraz posłuchać muzyki, pooglądać filmy (naprawdę chodzą dobrze). Zdjęcia wczytują się w miarę szybko. Czekam teraz na kolejne porty programów, żeby mieć co używać, testować.

Moje pytania odnośnie MorphOSa:
1. Czy w systemie są polskie czcionki, jeśli tak to jak je ustawić? Jakie najlepiej zainstalować? Próbowałem ustawić XenPL, które dograłem. Pozmieniałem w Ambiencie i systemie ale dalej nie mogę używać polskich znaków.
2. Sprawdzał już ktoś może czy stare (2007.12.25) GUI z aminetu do nowej wersji MPlayera działa? (tdmplayergui.lha). Po kilku krotnym otwarciu MPlayera (bez GUI) filmy są odtwarzane za szybko albo nie jest zachowana synchronizacja. Swoją drogą, podczas wczytywania filmiku wideo w MPlayerze można zaznaczyć więcej niż jeden plik wideo czy jest jakiś klawisz do przeskakiwania zaznaczonych wczesniej plików? Cieszy mnie, że MPlayer odtwarza FLV (filmy z YouTube).
3. Jak kojarzyć pliki w MorphOSie, żeby po naciśnięciu na plik pod Ambientem od razu się otwierał?
4. Czy mogę ustawić przezroczyste menu do paska z programami? Nie mogę znaleźć tej opcji tylko ramki, gradienty.
5. Czy do słuchania mp3 najlepszy jest AMP2? Chwilowo używam wbudowanego w system prostego odtwarzacza
ciekawe czy mogę jakoś zaznaczyć wiecej niż 1 plik?
6. Czy mogę w systemie regulować głośność jak np. w windowsie?
7. Czy sterownik dźwięku do efiki działa jako stereo czy mono?
8. Jakiego programu mogę używać do nagrywania sampli? - chciałbym coś podobnego do audio mastera.
9. Jakiego programu mogę używać do pisania dokumentów? Mam nadzieję, że coś nowszego niż WW7.
10. Czy mogę pod USB podłączyć wirelessa? są jakieś sterowniki do danego modelu?
[#95] Re: MorphOS 2.1

@Leon, post #94

co do pokazywania rozmiaru pendriva to wszystko jest w porzadku. ambient wyswietla tylko pierwsza cyfre, czyli z 1.9gb zostaje 1gb. bylo o tym na mailowej liscie morphosowej.
[#96] Re: MorphOS 2.1

@Leon, post #94

1. MOS używa standardów znaków narodowych w ISO (czyli polskie czcionki to latin2). Aby mieć polskie czcionki, uruchom program TTFManger, wybierz jakąś czcionkę (nie Latin2 i nie APL) i kliknij "instaluj". Upewnij się, że masz prawidłowo wybrany plik strony kodowej (chyba domyślnie jest prawidłowo). Potem zmień ustawienia czcionek (wszędzie - ustawienia systemu i MUI - będzie sporo zabawy - czasami trzeba się nieźle naszukać)... w razie problemów pisz.
2. Generalnie GUI Rafaelowe działają... ale które mam, nie pamiętam.
3. Pliki kojarzysz poprzez ustawienia Ambienta - zakładka MIME Types (możesz kojarzyć dla każdego typu osobno np. AVI, mpeg, mp3, wav.... lub typami: video, audio....). Jeśli jakiegoś typu nie ma (raczej mało prawdopodobne), to istnieje możliwość dodania własnych.
4. Przeźroczystość w elementach GUI zależy od użytej skórki ekranowej (Ustawienia systemu).
5. AMP2 ojej... AmiNetRadio. Koniecznie
6. Tak - kliknij prawym przyciskiem na gadżecie przełączania ekranów (na Ambiencie) i wybierz interesujące cię pozycje z submenu Modules, w tym głośność. Oczywiście możesz cały mikser w dowolnym momencie wywołać poprzez Exchange z menu (mikser jest commodity).
7. nie wiem, pewnie stereo - zobacz w ustawieniach AHI
8. przeszukaj Aminet... słyszałem o AHIRecord (czy podobnie... nigdy nie nagrywałem dzwięku pod MOSem). Ale wiem, że da się.
9. Dla MOSa nie ma zaawansowanego programu WYSIWYG. Z najbardziej zaawansowanych chyba WW7 :) . Jest jakiś nowszy program łykający część dokumentów Worda, ale odpalałem tylko demo (działa) i nazwy nie pomnę
10. Wireless? Raczej powinno działać (przynajmniej jeśli chodzi o myszkę, czy klawiaturę), ale warto najpierw sprawdzić.

Sorry za ew. błędy, nie siedzę teraz przed MOSem i mogłem nieznacznie przekręcić nazwy programów bądź opcji ;) . Mam nadzieję, że poradzisz sobie i tak, lub ktoś mnie skoryguje.
Powodzenia.
[#97] Re: MorphOS 2.1

@Leon, post #94

8. do nagrywania sampli jest miau

[#98] Re: MorphOS 2.1

@Leon, post #94

Zwisy Ambienta przy chodzeniu po katalogach brzmią smutno. Coś ten MorphOS na Efice kuleje, albo masz jakiś soft co nieźle skacze po pamięci...
Poseidon hm, pech. Póki nie znajdzie się winowajca zamiast filemastera polecam DOpusa4 lub Filera.

2. Sprawdź konfigurację Mplayera, może jest jakiś klawisz do next/prev. W menu OSD jest playlista.
4. Chodzi o panel? Nie.
5. Do mp3/ogg wystarczy Kaya (jest w iso 1.4.5 dla PUP), zaoczędzisz kilka % CPU. AmiNetRadio to taki kombajn do wszystkiego :). Do kayi i ogólnie polecam Drag&Drop :). Np. Songplayer ładnie doda do swojej playlisty zaznaczone pliki z Ambienta. Jednak ten program ma wadę, ma odwrócone kanały... BTW: Czy ktoś ma jakąś zafiksowaną wersję? :)
6. Nie. Możesz regulować głośność poprzez mixer (zajrzyj do exchange), sound sbar, albo klawisze multimedialne. Poszczególne programy mogą mieć również niezależną głośność i własną regulację.
8. Oprócz miaou używałem też AHIRecord, tylko nie wiem czy nagrywanie działa na Efice w ogóle. Do edycji spróbuj SampleManagera.
9. Jest również AmigaWriter i FinalCalc, ale nie ma co pokladać w nich wielkich nadzieji.

[#99] Re: MorphOS 2.1

@Korni, post #98

A czy zarówno SongPlayer jak i Kaya nie mają jednej podstawowej wady polegającej na tym, że blokują cały dźwięk? Jak one grają to nie usłyszymy żadnego innego dźwięku. Można jeszcze użyć AmigaAMP ale to nie odtwarza OGG. Trudno mi coś innego doradzić poza AmiNetRadio, który i tak wymiata. :) Odkąd on jest to nawet nie próbuje szukać czegokolwiek innego. Nie zauważyłem żeby jakoś przesadnie mi zjadał pamięć czy prędkość. No chyba, że na Efice liczy się każdy bajt...

[#100] Re: MorphOS 2.1

@Korni, post #98

> tylko nie wiem czy nagrywanie działa na Efice w ogóle.

Z tego co mi wiadomo, to póki co tylko odczyt.
[#101] Re: MorphOS 2.1

@MDW, post #99

A czy zarówno SongPlayer jak i Kaya nie mają jednej podstawowej wady polegającej na tym, że blokują cały dźwięk?

Już od paru lat przestało to być problemem - wraz z którąś tam wersją AHI. Wystarczy odpowiednio skonfigurować. Przynajmniej z SongPlayerem jest OK, Kayi nie używam.

[#102] Re: MorphOS 2.1

@MDW, post #99

A czy zarówno SongPlayer jak i Kaya nie mają jednej podstawowej wady polegającej na tym, że blokują cały dźwięk?

Ami Net Radio nie blokuje?

[#103] Re: MorphOS 2.1

@Grzegorz Kraszewski, post #102

Ami Net Radio nie blokuje?

Nie blokuje. Słyszę wszystkie inne dźwięki (np. różne powiadomienia dźwiękowe, dźwięk z filmu wyświetlanego przez MPlayera) podczas gdy AmiNetRadio gra.

[#104] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@recedent, post #23

No i mamy już nawet wersję 2.2 MOS-a.. Ktoś dałby radę opisać system tak w/g wytycznych jakie wypisywaliśmy wcześniej, tak, żeby "szara masa" załapała z czym to się je? :)

[#105] Re: MorphOS 2.1

@MDW, post #103

A czy przypadkiem nie trzeba zdefiniować wszystkich jednostek AHI i zaptaszkować opcję, że w przypadku zajęcia jednej wykorzystywać kolejną?
[#106] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@Kokos, post #104

recka wg "listy Kokosa"? Przeraża mnie trochę jej złożoność, nie znam też odpowiedzi na niektóre z zagadnień z listy, ale jak wyjdzie TA-PL 26 i nikt jej do tej pory nie skrobnie to mógłbym przyłożyć swoje włochate łapsko do czegoś takiego. Całość proponuję umieścić na PPA, coby oprócz promowania systemu promowała również portal.

(a teraz /me chowa głowę pod poduszkę z wielbłądem i zastanawia się w imię czego sam się do tego zgłosił)
[#107] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@recedent, post #106

Nikt nie mówi, że Ty musisz to robić. :) Z tego co wiem to chętni byli jeszcze Wali i MDW. :)

[#108] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@Kokos, post #107

Prawdę mówiąc to całkiem sporo opisu i recenzji MOSa2.x już zrobiłem (a z kilka stron tekstu .doc by się zebrało), niestety jestem ostatnio przytłoczony obowiązkami zawodowymi i trudno mi skończyć to.
Ale może spróbuję teraz po kilka minut dziennie wyszarpać i powoli iść do przodu. Zobaczymy, może nawet dziś wieczorem :)

Ale na pewno nie wykonam żadnych porównań do OS4, bo go nie mam, a nawet gdybym miał, to nie znam na tyle abym mógł zrobić rzetelne porównanie. Ale samą metodykę testów mogę uzgodnić z kimś kto by chciał zrobić to pod OS4 i zrobić część MOSową.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 21:53:10
[#109] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@wali7, post #108

Super! Wiesz.. Spokojnie, nikomu się nie spieszy. Lepiej zrobić dłużej, na spokojnie ale dokładniej i dla większego audytorium, a nie tylko dla ludków w temacie. :)

Co do OS4 to konsultacje jak najbardziej fajny pomysł, ale może poprosimy kogoś kto na OS4 zjadł zęby o kontr-artykuł? Może? :]

[#110] Re: Efika/MOS2 dla ludu!

@Kokos, post #109

Pomysł dla mnie fajny - rzetelny opis obu systemów z ich zaletami i wadami, obawiam się jednak, że taka propozycja na konkurencyjnym portalu zostanie znowu odebrana jako atak i próba wszczęcia kolejnej kłótni..

Ja sam chętnie przeczytałbym rzetelne i obszerne recenzje obu systemów, chociaż na ppa już sporo można poczytać o Morphosie.

[#111] Re: MorphOS 2.1

@wali7, post #105

Nie tak... a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Ja po prostu ustawiłem w AHI jednostkę muzyczną jako unit 0, a konfigurowałem tylko jednostki 0-3. W ten sposób jednostka muzyczna "nie zatyka" AHI, ale staje się jedną z 4 jednostek (jak zajęta jest 0 to przejmuje kolejną aż do 3).

Ale czy to aby na pewno to ustawienie (u mnie działa) niech się wypowie ktoś z MOSTeam.

[#112] Re: MorphOS 2.1

@Solo Kazuki, post #111

ja mam tak samo i wszystko działa jak trzeba
[#113] Re: MorphOS 2.1

@wali7, post #112

Ustawienie jednostki muzycznej na "Unit n", gdzie n jest od 0 do 3, ma tę zaletę, że programy, które normalnie blokują audio, przestają to robić. Ma to jednak swoją cenę. Po pierwsze wprowadza spore opóźnienia. O ile nie przeszkadza to specjalnie przy różnego rodzaju playerach, o tyle np. DigiBooster i tryb "Record" stają się ciężko używalne. Po drugie jest strata na jakości, bo dźwięk jest w AHI miksowany dwukrotnie, w tym momencie w zależności od trybu tracimy od 2 do 4 bitów amplitudy. A jeżeli jeszcze nie daj Boże zajdzie dwukrotny resampling...

[#114] Re: MorphOS 2.1

@Grzegorz Kraszewski, post #113

hmmm, nie wiedziałem o tym
czyli jak jest najlepiej ustawić?
[#115] Re: MorphOS 2.1

@wali7, post #114

To zależy od priorytetów. Jeżeli chcesz uczynić jakiś program używający niskopoziomowego (biblioteka a nie device) API "nieblokującym", to "Unit n" jest jedynym wyborem. Jeżeli stawiasz na jakość, to o ile program potrafi użyć trybu "stereo", a nie "stereo++", używaj zwykłego "stereo". Niestety Martin Blom namnożył tych trybów bez sensu tak, żeby się w tym połapać trzeba poczytać źródła, co gorsza autorzy programów też się w tym gubią i używają nieodpowiednich trybów. Skutek jest taki, że nawet mając przyzwoitej klasy kartę dźwiękową, mamy nędzną jakość. Pisząc DigiBoostera 3 doszedłem do wniosku, że najlepszą pod kątem jakości dźwięku opcją jest całkowite pominięcie aplikacyjnej części AHI i odwołanie się bezpośrednio do drivera karty dźwiękowej.

[#116] Re: MorphOS 2.1

@Grzegorz Kraszewski, post #115

Korzystając ze sterowników emu10kx zwykłego trybu stereo brak. :(
Przy okazji, do czego służy w globalnych ustawieniach AHI "domyślny czas anty-kliku" oraz jak najlepiej mieć ustawione "skalowanie głośności" ?



Ostatnia modyfikacja: 16.03.2009 18:57:43
[#117] Re: MorphOS 2.1

@deez, post #116

Niestety. W Efice też nie ma. O ile sterownik SBLive nie korzysta z jakichś mikserów na samej karcie, to w trybie "stereo++" masz 6 dB dynamiki w plecy.

Czas antykliku używany jest w aplikacjach, które miksują więcej niż 1 dźwięk. Aby zredukować trzaski, wejście sampla może być opóźnione tak aby wszedł w chwili przejścia sygnału przez 0, czas z prefsów definiuje jak długo AHI ma czekać na to przejście przez 0. Skalowanie głośności - jeżeli tylko słuchasz audio i z zasady wyłączasz wszelkie przeszkadzacze w rodzaju powiadomień dźwiękowych, to polecam "Pełny dźwięk". Wszystkie inne to straty na dynamice (no może oprócz opcji "bezpieczne, dynamiczne"). Ogólnie AHI ma dwie choroby - nadmiar opcji i jechanie po jakości dźwięku kosztem zbędnych bajerów.



Ostatnia modyfikacja: 16.03.2009 22:33:48
[#118] Re: MorphOS 2.1

@Grzegorz Kraszewski, post #117

Dobra to zrozumiałem ze lepiej uzywać stereo bez "++" Tak? A jaka jest róznica między HiFi 16bit stereo a 16bit stereo?

[#119] Re: MorphOS 2.1

@Arbuz, post #118

O ile program na to pozwala. Tryb stereo jest dość dziwaczny, bo wymaga od aplikacji podania oddzielnie lewego i oddzielnie prawego kanału. Stąd nie każdy program go obsłuży. Ale jeżeli obsłuży, to miksowania przez AHI jest mniej.

[#120] Re: MorphOS 2.1

@Grzegorz Kraszewski, post #119

Tryby HiFi używają 32-bitowego miksowania dźwięku i interpolacji liniowej przy resamplingu. W przypadku aplikacji typu player MP3 i braku innych źródeł dźwięku w systemie używanie trybu HiFi nie jest celowe, bo nie dochodzi wtedy do miksowania ani do resamplingu (o ile częstotliwość próbkowania słuchanego materiału jest taka sama jak ustawiona w preferencjach AHI).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem