[#1] ambient dementi :P
pewna osoba na pewnym portalu na pewnym forum napisała siejąc totalne zgorszenie dość nieprzemyślanego posta

http://www.exec.pl/forum/posts/list/532.page

pora wyjaśnić totalne zmylenie czytelników przez tego osobnika

0) Wbrew temu co głosi "niebieska propaganda" wcale nie było widać jakiejś miażdżącej przewagi MOSa.

nikt tak nie twierdzi, po prostu morphos jest trochę lepszy :)

1) Brak skrótów klawiszowych do kasowania pliku i tworzenia nowego katalogu - w AOS jest to RAmiga+d oraz RAmiga+n

pliki kasuje się klawiszem del
skrót do tworzenia katalogu można skonfigurować w prefsach

2. Przezroczystość domyślnych ikonek w MOSie może być włączona lub wyłączona - w AOS ustawia się stopień przezroczystości od 0 do 100%

hmm ? to jest brak czy czepialstwo ?

3. Systemowy Dock w AOS o lata świetlne wyprzedza ten z MOSa. W MOSie nie można nawet odtworzyć pliku poprzez przeciągnięcie go na ikonę programu znajdującą się w Doku. Czyli nie ma funkcjonalności doka nawet z AOS3.x

oczywiscie, że jest taka funkcjonalność, panel musi być zablokowany i to działa


nie będe oceniać autora, mam nadzieje, że przy najbliższej okazji dokładniej przetestuje mosa i nie będzie sadził takich byków



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 00:28:01



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 00:33:40
[#2] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

a mi się spodobał ciekawy sposób zrobienia porównań, to tak jakby porównać Fiata 126p z Audi A6:
- Fiat 126p jest dużo wygodniejszy jeśli chodzi o znalezienie wolnego miejsca parkowania
- Fiat 126p bije swojego przeciwnika na głowę jesli chodzi o ilość spalanego paliwa na przejechane 100 km
- we Fiacie 126p można zapalić samochód bez użycia kluczyka (przy pomocy kija od szczotki), to bardzo wygodna funkcja zwłaszcza w momencie zaginięcia kluczyków
- wbrew temu co twierdzą piewcy Audi, jego klimatyzowane wnętrze nie jest aż tak przestronne i komfortowe. Wprawny użytkownik Fiata 126p znajduje taką samą przyjemność siedząc za kierownicą swojego wozu. A zresztą gdyby zechciał trochę więcej przestrzeni, to zawsze może zamontować hak holowniczy i dokupić przyczepę campingową. Która komfortem i obszernością w niczym nie ustępuje przereklamowanemu Audi.
- przeźroczystość zabrudzonych szyb może być we Fiacie 126p regulowana płynnie - każde 10 min włączonych wycieraczek zmniejsza stopień pochłaniania światła o 10%. W Audi są tylko dwa stany - brudne i czyste po 1 s od włączenia wycieraczek. To istotna wada.
- po dachowaniu Fiat 126p nadaje się do dalszej jazdy (zwłaszcza gdy mamy na dachu założone koło zapasowe), sam kierowca może samochodzik przywrócić do pionu. A Audi? Ha, nie napiszę, bo nie chcę audistów już dalej pognębiać.
Wnioski:
właściwie w każdej rzeczy Fiat 126p jest równoważny Audi A6, a w wielu Fiat 126p bije na głowę swojego konkurenta.

Pytanie za 100 punktów - czy napisałem nieprawdę?

[#3] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

>> 2. Przezroczystość domyślnych ikonek w MOSie
>> może być włączona lub wyłączona - w AOS ustawia
>> się stopień przezroczystości od 0 do 100%

> hmm ? to jest brak czy czepialstwo ?

Nie, to jest akurat feature, którego MorphOS akurat brak. Ale nijak się nie ma do użyteczności.

Swoją drogą mogliby w MorphOS dodać ustawianie stopnia przezroczystości - jak dla mnie standardowo stopień ten jest za duży.

Edit: a może ktoś obeznany i mający konto na exec napisze o bzdurach, jakie wypisuje amigafan? A może jeszcze doda "kontrę"? ;)



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 07:04:02
[#4] Re: ambient dementi :P

@Solo Kazuki, post #3

Jeśli stopień przeźroczystości = 100% to ikonki są niewidoczne? Toż to może być system tajnych ikonek dla tajnych agentów :D

[#5] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

Z chęcią zobaczę jak wygląda stuprocentowa przezroczystość ;)

Widzę, że nie ja jedyny.



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 07:37:17
[#6] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

Faktycznie były to bardzo rzeczowe argumenty. :) Dosłownie killerskie argumenty. Ja nie wiem dlaczego jeszcze używam MorphOS-a skoro w każdej chwili mogę na Pegasosie2 odpalić AmigaOS4. ;)

[#7] Re: ambient dementi :P

@wali7, post #2

He he, swietne, uhahalem sie jak norka :D Swietne :D

[#8] Re: ambient dementi :P

@MDW, post #6

Bo jesteś niebieskim fanatykiem . Ja już tak przywykłem do Mosa i to jeszcze 145, że jak odpalam e-uae to tylko "zabawa" jest miła ze Scalos`em...

[#9] Re: ambient dementi :P

@wali7, post #2

Bomba porównanie! Przekonałeś mnie - kupuję malucha! :D
A swoją drogą - te śmieszne porównania systemów to jest żenada... Nie spodziewałem się nigdy, że dojdzie do takiego rozpadu. Mam wrażenie, że co niektórym kością w gardle stoi Mos do tego stopnia, że chętnie by go przyjęli za swój osobisty system, ale jak się do tego przyznać? Nie honor!

[#10] Re: ambient dementi :P

@Pero, post #9

możliwe, że amigafan swoim testem chcial przyznać że ambient jest lepszy ale ma też znaczące (dla niego) wady. Rozumiem także, że osoba przeprowadzająca test na ambiencie czyli AS nie musiala się znać na mosie perfekcyjnie.

Zapraszam w takim razie jakiegoś przedstawiciela OS4 na powerdev. Możemy przygotować listę (równoliczną, np. każdy wymysla po 10 testów) testów do przeprowadzenia na każdym z systemów.
Jesli ktoś z posiadaczy os4 bylby zainteresowany to proszę dać znać.

ps. co do tych nieszczęsnych ikonek domyslnych:
dopisanie takiego czegoś do mosa to mniej niz godzina roboty. Samo przeswitywanie dowolnym stopniu jest (było) robione przy włączaniu mosa gdzie mozna byla aktywować "fade-in" a więc kod jest. Brakuje tylko jednego suwaka w preferencjach. Nie wiem natomiast czy osoby odpowiedzialne za Ambienta dopiszą taki ficzer. Ja sam mam to wyłączone (przezroczystość) od pierwszego dnia w którym sie pojawila :)

[#11] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #10

Takiej ważnej rzeczy nie używasz? :D
A w ogóle ktoś tego używa na stałe? Mnie to osobiście wk....!

[#12] Re: ambient dementi :P

@Pero, post #11

Ja mam na stałe właczone ale nie używam :)

[#13] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #10

Panowie, Amigafan napisał może trochę prowokacyjnie, ale nie wolno też pisać że AOS 4.1 to taki maluch 126 przy MOSie - Audi 6. Napiszę ze swojego punktu widzenia. Otóż po amiWaWa (dlaczego nie było nikogo, kto zna świetnie MOSa) miałem obok siebie swojego Pegasosa2 z MorphOSem 2.2 i OmigęOne z AOSem 4.1. Od razu wyjaśniam, że w moim MOSie jedyną nakładką jest Lucy, a i MOSa perfektycznie nie znam. Ponadto trzeba przyznać, że Amigafan AOSa dopieścił na spotkanie, że się podoba (na ExecParty 2 nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak teraz). Pierwsze wrażenie jest takie, że MOS od razu jest ładny, nie trzeba się bawić. Ja postawiłem swojego, wybrałem temat i zachwyca wszystkich. AOS 4.1 trzeba trochę pustawiać, ale wizualnie można też go bardzo ładnie dopasować. Możliwości konfiguracji MOSa dzięku MUI 4 są wyraźnie większe, ale dla zwykłego użytkownika AOS 4 też daje spore możliwości. Dzięku Lucy mam przezroczystość okien, która jest regulowane też suwakiem, nie mam tylko regulowania suwakiem przezroczystości ikon co jest w AOS 4. Jeśli chodzi o docka to MOSowcy sami są winni. Pytałem na Amizaduszkach (jakoś mi uciekła opcja możliwości zablokowania) i słyszałem od wielu odpowiedź: że teraz sie nie da, ale bedzie dock poprawiony. Już przetestowałem i wiem, ze to działa wyśmienicie. Brakuje tylko takich aktywnych ikonek jak zegar, wskaźnik pogody czy sieci - tu mały plus dla AOS 4. Ambient natomiast jest dla mnie wyraźnie lepszy i przede wszystkim daje swietną możliwość zarządzania plikami. Jest dla AOSa nakładka yetanotherdesk, ale jest to wczesna wersja i jest jednak nakładką nie do końca współdziałającą z systemem - natomiast wyraźnie wzorowana na funkcjonalności Ambienta. Z plusów AOS 4 to lepsza przglądarka PDFów, TuneNet (który jest ciekawszy od AmiNetRadio) i trochę ciekawszy program pogodowy Wet. Natomiast uważam, że OWB jest lepsze w MOSie i bardziej funkcjonalne, choć te z AOSa 4 też jest dobre. Jeśli chodzi o klawisze skrótów, to pokazywałem możliwości definiowania, ale na starcie faktycznie MOS nie ma takiego do tworzenia katalogów. Jeśli chodzi o kasowanie, to tutaj chodzi o taki skrót z klawiszem Amiga - ten co jest podawany w menu kontekstowym. Stąd takie spostrzeżenie Amigafana. Ogólnie to porównywaliśmy możliwości obu systemów w konfiguracji i oba wypadły bardzo dobrze. Moim subiektywnym zdaniem MOS jest lepszy, bardziej mi się podoba, ma dużo czytelniejsze preferencje i od razu daje fajne możliwości bez konieczności ustawiania. MUI 4 jest potęgą jeśli chodzi o konfigurację, bardziej mi się podoba Ed w MOSie, wolę MPlayera od DVPlayer (tu pierwszego trzeba dociągnąć, ale drugiego trzeba zarejestrować aby mieć pełną funkcjonalność), w MOSie jest Sketch i ShowGirls (choć WarpView w AOS 4 jest naprawdę fajny). Ogólnie uważam MOSa za bardziej dopracowanego, ale AOS 4.1 też zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Dodam jeszcze jedną rzecz na korzyść MOSa, to obsługa USB 2.0, rozpoznawanie większej ilości sprzętu w USB i MOS bez problemu zarządza dużą ilością plików (tu zdarzyło się AOS 4 zapchać).



Ostatnia modyfikacja: 18.03.2009 13:59:25
[#14] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

A ja głupi nie zdawałem sobie sprawy z tych strasznych bugów mosa i wydałem na niego 150 euro ;)

BTW. Fani aos4 na sama440 już wystawili torrenta ze swoim systemem - gratuluję.

[#15] Re: ambient dementi :P

@AS, post #13

"Brakuje tylko takich aktywnych ikonek jak zegar, wskaźnik pogody czy sieci - tu mały plus dla AOS 4."
Nie wiem jak to wygląda w AOS4 ale w Mosie 2.x masz możliwość posiadania na belce ekranu zegara, "lampek" od sieci, regulacji głośności.

[#16] Re: ambient dementi :P

@Pero, post #15

Tak wiem i mam to ustawione. Ale tu piszę o docku.

[#17] Re: ambient dementi :P

@pampers, post #14

No proszę. Torrenta z OS4 rozpowszechniali już Amigowcy z AmigaONE i ci z Sam440. Ale jakby co, to i tak znowu będzie, że to Pegasosowcy są świnie i na pewno spiracą w trybie natychmiastowym, chociaż do tej pory tego nie zrobili.

[#18] Re: ambient dementi :P

@GumBoy, post #17

Bo torrenty na MOSie nie działają tak dobrze jak na AOS4

[#19] Re: ambient dementi :P

@Arbuz, post #18

Arbuz napisał(a):

> Bo torrenty na MOSie nie działają tak dobrze jak na AOS4

A jakie to ma znaczenie? Jak ktoś ma już OS4, to chyba torrenta z nim pod nim ściągać nie będzie.

[#20] Re: ambient dementi :P

@GumBoy, post #19

Ta ale może go spreparować i przygotować do wysłania :)

[#21] Re: ambient dementi :P

@rzookol, post #1

Cytuję Amigafan'a z Exec.pl:

"Jak widać w MOSie trzeba przeczytać tonę dokumentacji aby się dowiedzieć, że do kasowania używa się Del."

Skąd taki wniosek? Ja na linuxie pod gnome oraz na MOSie nie musiałem czytać tony dokumentacji - intuicyjnie nacisnąłem "Del" i tyle :) Proste prawda?

[#22] Re: ambient dementi :P

@Arbuz, post #20

Do tego AmigaOS4 ani Morphos nie jest potrzebny.

[#23] Re: ambient dementi :P

@kjb, post #21

W ogóle wymiana zdań o kasowaniu klawiszem jest bez sensu. Najpierw pada argument, że go nie ma. Jak się okazuje, że jest, tylko się o tym nie wie i wypisuje rzeczy przez to nieprawdziwe, to szybki przeskok na inny tor. Żeby ratować twarz, trzeba się czepić tego, że jest nieintuicyjny, że trzeba dokumentację czytać żeby go znaleźć i w ogóle w takiej sytuacji tak jakby go nie było. Pomimo tego, że napisać "faktycznie jest, nie wiedziałem, zwracam honor" byłoby prościej i szybciej.

Skandalem widocznie jest, że dokumentacja w ogóle istnieje. Skandalem w przypadku MOSa, bo w przypadku OS4 jak najbardziej do niej się użytkowników odsyła.

[#24] Re: ambient dementi :P

@GumBoy, post #22

Wiem ale chodziło mi o osoby, które mają AOne i Samanthę i nimi robią torrenty.

[#25] Re: ambient dementi :P

@Arbuz, post #24

Na razie wiadomo o jednym torrencie, który zrobiła jedna osoba. Poza tym napisałeś, jakoby brak lepszych klientów pod MOSa miał być przeszkodą w wypuszczeniu torrenta z AmigaOS4 na Pegasosa, z czym się po prostu nie zgadzam.

Lepsze klienty pod OS4 nie są żadną przeszkodą w spreparowaniu torrenta z OS4 dla Pegasosa.

[#26] Re: ambient dementi :P

@GumBoy, post #25

Nie piszę o torrencie z os4 dla Pegasosa tylko o Samancie i AOne i o jej os4.

[#27] Re: ambient dementi :P

@Arbuz, post #26

To się chyba nie dogadamy. Ja piszę, że A1 i Sam w przeciwieństwie Pegasosa, doczekały się swoich torrentów z OS4, a Ty mi odpisujesz

"Bo torrenty na MOSie nie działają tak dobrze jak na AOS4".

Po czym piszesz, że nic o Peegasosie nie mówiłeś. W ogóle nie rozumiem jakie ma znaczenie lepsze działanie torrentów na OS4 niż na MOSie w kontekście spiracenia OS4 dla Pegasosa, ale się chyba nie dowiem.

[#28] Re: ambient dementi :P

@GumBoy, post #27

Panowie, to jest forum o MorphOS-ie i pisanie tu o jakichś torrentach z AmigaOS 4 jest ewidentnym offtopicem. Liczę na zrozumienie i nie zmuszanie mnie do przenoszenia podwątków do Rzeźni .

[#29] Re: ambient dementi :P

@AS, post #13

TuneNet (który jest ciekawszy od AmiNetRadio)

Przyznaję, że TuneNet'em się nie bawiłem ale z screenów, dokumentacji i recenzji AminetRadio ma znacznie więcej możliwości, wtyczek dodatków; na pewno lepsze pluginy wizualizacji dźwięku-> kilkoma jestem zachwycony pod MOSem PUP ok, racja
[#30] Re: ambient dementi :P

@BULI, post #29

chyba jednak tunenet ma więcej pluginów
co do ANR to szkoda, że nowe wersje (bety) są kiszone

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem