kategorie: MorphOS 3.x, PowerMac
[#1] Problemy zwykłego użytkownika
Zainteresowałem sie MorphOSem, ale nie jestem pewien czy będzie to system dla mnie. W teorii chciałbym, aby Mak PowerPC był moim podstawowym systemem, w kolejności MorphOS->Linux->MacOS. Dlatego mam kilka pytań:

1. Jak wygląda sprawa obsługi banków w OWB? Czy np. obsłużę nowy interfejs mBanku? Czy nie ma problemów z autoryzacją przelewów?
2. Czy można bezproblemowo oglądać filmy na YouTube? Czy na Mini Maku G4 1,25 będę mógł obejrzeć klipy 720p czy raczej tylko 480p? Czy lepiej kupić G5?
3. Czy działają serwisy z radiem internetowym albo mp3 do słuchania?
3. Interesuje mnie emulacja Amigi, C64, Spectrum i Atari ST. Widziałem, że są emulatory, ale czy nie mają problemów z fullscreenem, emulacją joysticka, filtrami typu scanlines? I czy kompatybilność jest podobna jak na emulatorach w Linuxie?
4. Jeśli chodzi o edytory/procesory tekstu: czy bez problemu użyję takich programów jak Ced, GoldEd, Wordworth, TurboCalc, PageStream? To stare programy, ale jeśli działają to przydadzą mi się. Bo chyba za dużo nowszych nie ma?
5. Czy odtworzę film MP4, MKV na wspomnianym Mini Maku G4? W jakiej rozdzielczości, żeby było to płynnie? Czy potrzeba G5?
6. Czy Linux na PowerPC jest mniej więcej tak funkcjonalny jak na pececie? Chodzi mi o typowe programy do internetu i multimediów, te najbardziej popularne. Jak to szybko działa na G4/G5?
7. Czy rejestracja MorphOSa jest nieograniczona? Tzn. jeśli np. zmienię komputer to będę mógł przepisać system na nowy sprzęt? Gdy pojawia się nowa wersja nic się pod tym względem nie zmienia?

Dużo pytań na raz, ale byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź kogoś, kto używa systemu, a nie tylko ogląda go na obrazkach :)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 20:54:15 przez Tom3k
[#2] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

ad. 1 - Mój bank (PeKaO S.A.) działa bez problemu pod OWB.
ad. 2 - Tak, na Miniaczu 1.5 chodzą bezproblemowo 720p, pod warunkiem korzystania ze skryptu Faba i trybu fullscreen.
ad. 4 - Ced działa, GoldEd działa, WordWorth działa, PageStream działa. TurboCalca nie testowałem. Z nowych propozycji mamy Scribę i Scribble, z prostszych rzeczy fajnie działa NoWinEd...
ad. 6 - Z mojego doświadczenia to Linux na tym sprzęcie jest trochę mulasty. Jeśli chodzi Ci o internet i multimedia to chyba lepiej korzystać z MorphOSowych odpowiedników (akurat w tej materii jest całkiem OK). Jest jeszcze opcja Triple Boot z OSX.
ad. 7 - Rejestrujesz system pod konkretny sprzęt. Klucza nie da się przenieść na inny komputer (chyba że komp zdechnie).

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 20:57:42 przez recedent
[#3] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

1. akurat nie uzywam, ale chyba wiekszosc bankow dziala
2. 720 powinny dzialac na czyms okolo 1.25 GHz >
3. nie wiem
3. jezeli sa to emulatory to sa to prawdopodobnie te same co na linuxie, jezeli jest jakas roznica to tylko w przypadku jak jest jakas optymalizacja dla x86 a dla ppc nie ma
4. Te co napisales dzialaja, nie wiem tylko co z TurboCalcem. Jakies prace sa nad nowymi ale nie dzialaja jeszcze tak jak powinny
5. full hd tylko na g5, hd ready na powerbooku 1.67 dziala fajnie
6. wiekszosc programow jest, nie ma flasha i sterownikow do nvidii... moze cos jeszcze ale linuxa tylko w pracy widuje:)
7.niestety, albo stety jedna licencja jeden komputer...chyba ze sie zepsuje

Jak masz wiecej pytan wal, jak chcesz zobaczyc zapraszamy na spotkania.
Jak masz maka , sciagnij sobie iso, odpal , pobaw sie. System pozwala na 30 minut zabawy potem zwalnia, restart i znow 30 min.
[#4] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #2

Klucza nie da się przenieść na inny komputer (chyba że komp zdechnie).

Ale to się da załatwić bezproblemowo czy są jakieś procedury?
[#5] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #4

Jeśli potrafisz udowodnić, że komputer wyzionął ducha to uruchamiasz regtoola na nowym kompie i zgłaszasz to gdzie trzeba (do MOS-Teamu). Ktoś w Polsce już tę procedurę przechodził - nie MarX czasem? I Fazior, zdaje się...
[#6] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@stefkos, post #3

Właśnie chcę dopiero kupić Maka. Komputer używam głównie do sieci, filmów, mp3, gier na emulatorach, pisania tekstów, prostej obróbki grafiki. Zastanawiam się czy MorphOS może być moim podstawowym systemem, ale z tego co widzę chyba tak. :)
[#7] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #5

Jeśli potrafisz udowodnić, że komputer wyzionął ducha

Ale jak mam to udowodnić? Nie kumam. Wiadomo, że używany sprzęt może zepsuć się za 10 lat lub 10 dni, a nie chciałbym kupować drugi raz systemu w razie czego.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 21:12:22 przez Tom3k
[#8] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #7

Może wystarczy po prostu napisać "Zaręczam, że zepsuł mi się komputer, dawajcie darmowy kluczyk", nie wiem. Zapytaj tych, którzy coś takiego już przerobili w praktyce.
[#9] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@stefkos, post #3

zapraszamy na spotkania.

Bardzo chętnie jak tylko czas mi na to pozwoli. Muszę śledzić terminy spotkań :)
[#10] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #2

Jeszcze jedno: mam monitor panoramiczny, czy nie będę miał problemów z proporcjami obrazu pod emulatorami? Czy będzie trzeba odpowiednio ustawiać aspect ratio w samym monitorze?
[#11] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #8

Próbowałem założyć konto na morphos.pl. Niestety strona się nie przeładowała, a potem wyszło coś w stylu "wykryto próbę masowego zakładania kont". Chyba dlatego, że przeładowałem stronę, która i tak stała.. No nic, będę próbował :)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 21:24:36 przez Tom3k
[#12] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

4. TC działa, ale nie drukuje
6. mam Debiana, ale Linux na PPC to nie bardzo...
Zresztą multimedia działąją na MOSie.

Biorąc miniaka kup najmocniejszą wersję - być może na większej ilości pamięci graficznej Linuch działa lepiej. Na 32 MB nie jest najlepiej...
[#13] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #10

U mnie przy 320x200 (przy większych jest już tak jak możnaby się tego spodziewać), mimo, że to jest rodzielczość 16:10 opcja "rozciągania" obrazu w monitorze musi być włączona, ale to jest kwestia samego sprzętu, nie systemu.

W zależności od własnych preferencji i emulatora można sobie ustawić skalowanie, filtry, overlaya itp. Nie ma problemów.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 21:29:49 przez Korni
[#14] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Pero, post #12

mam Debiana, ale Linux na PPC to nie bardzo

Na czym polega to "nie najlepiej"?


Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 21:29:21 przez Tom3k
[#15] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Korni, post #13

opcja "rozciągania" obrazu w monitorze musi być włączona, ale to jest kwestia samego sprzętu, nie systemu

Chodzi mi o to, czy w emulatorach jest opcja skalowania czy trzeba się bawić w monitorze? To jednak bardziej kwestia oprogramowania.
[#16] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #14

W pracy mam stareńkiego laptopa PC na którym testowałem Debiana. Sprzet 1,5 GHz. Niestety wypadł dużo lepiej niż na mini. Debian na równie starym laptopie mojej żony działa rewelacyjnie. Tak jak pisałem może to zasługa dużej ilości graficzej. Na maczku mam 32 MB. Porównując pracę na Open Office kolejność jest taka:
win xp
debian na pc
debian na PPC
Baza danych zrobiona na Calcu we firmie zapiernicza aż miło. W domu ją usprawniałem na maczku i ......... :)
Bez komentarza.
[#17] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #15

E-uae, mame, mają opcje skalowania, filtrów, overlaya. Innych emulatorów nie pamiętam, ale pewnie większość ma.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 21:34:09 przez Korni
[#18] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Pero, post #16

Czyli działa wolno?
[#19] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Korni, post #17

A powiedzmy szybkość emulacji E-UAE jest zadowalająca na G4? Bo na pececie emulacja AGA potrafi przyciąć nawet na dosyć szybkim sprzęcie.
[#20] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #19

Zależy jakie kto ma wymagania. Na pewno w Slam Tilt można pograć bez spowolnień, ale można by było znaleźć inne pozycje, które wymagają więcej mocy i tam może być problem. E-UAE czy w ogóle UAE na PowerPC nie posiada jeszcze JITa więc na pewno będzie znacznie wolniej, podobną, o ile nie większą różnicę odczujesz również w przypadku DosBoxa.
[#21] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

Problemy zwykłego użytkownika


użytkownika systemu Windows?
[#22] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@grxmrx, post #20

Slam Tilt to jedna z moich ulubionych gier, więc to ważna informacja. :) Uruchamiałem E-UAE na Linuxie bez JITa, rozumiem, że jest podobnie. Z tego co piszecie wygląda na to, że lepiej kupić Maka G5.
[#23] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #21

użytkownika systemu Windows?

Używam Linuxa akurat, Windowsa nie znoszę ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 22:08:32 przez Tom3k
[#24] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #18

nienajszybciej
[#25] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Pero, post #24

nienajszybciej

Na filmach z youtube'a wygląda to całkiem dobrze. No nic, sprawdzę w praktyce. Dzięki za informacje.
[#26] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #25

jakbys kupowal maca mini 1.25, to od razu kręc do 1.42. Jak masz trochę wiecej miejsca to kupuj G5 2ghz. e-uae dziala na nic na poziomie 030@50 mhz więc całkiem żwawo, emulacja maca (basillisk2) będzie wystarczająca nawet na maku.
[#27] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

1. Kiedy jeszcze miałem konto w PekaoSA, to na OWB chodziła b. dobrze. Stara strona MBanku też super. Nowej jeszcze nie testowałem na OWB. Jak tylko wrócę z wakacji, to sprawdzę. Raczej będzie chodzić, bo OWB ma wysoką kompatybilność z html5, jeśli coś nie wymaga flasha albo maszyny java, to prawie na pewno będzie działać.
2. Filmy z YT działają bardzo ładnie, przy czym zdecydowanie lepiej pod fullscreenem. Ciekawą opcją jest wbudowana mozliwość zgrania tagiego filmiku flv na dysk bez dodatkowych narzędzi (RMB na filmie i wybór stosownej opcji z menu)
3. a. niestety nie wiem. Niektóre rzeczy można obsłużyć przez AmiNetRadio. Ale chyba tylko niektóre.
3. b. prędkość emulacji A500 z 1 MB na G4=>1.42 GHz zupełnie zadowalająca (tzn. animacja płynna, dźwięk nie rwie). Jednak gry wymagające np. 68030 50 MHz już będą rwać na G4. Na G5 nie wiem, ale sprawdzę (niedawno sobie sprawiłem G5 2 GHz - MOS chodzi, ale jeszcze niezarejestrowany). DosBox chodzi, ale zadowalająco chodzą raczej b. stare gry (więskzość DOSowych odpalisz, ale chodzą zbyt wolno). Reszty emulatorów nie sprawdzałem. Jeden gostek od OS4 pisze (? mam nadzieję, że wciąż pisze) UAE z JITem dla PPC. Warunkiem bounty jest możliwość rekompilacji kodu dla MOSa (nasza społeczność też wsparła finansowo tę cenną inicjatywę).
4. Ced i WordWorth chodzą. Innych nie sprawdzałem. Podobno obecnie są jakies problemy przy druku z WW, dawno temu, gdy uzywałem MOSa1.4.5 na Pegasosie II, to z WW bezproblemowo drukowałem na LaserJecie 1020. Obecnie przydzielone jest bounty dla zrobienia całkowicie nowego podsystemu druku dla MOSa.
5. Większość filmów chodzi ładnie na G4. Z tym, że filmów HD nie mam i niegdy nie miałem okazji testować czegoś lepszego od 720p. Co do kompatybilności, to MPlayer odtwarza większość istniejących formatów.
7. chłopaki odpowiedziały wyczerpująco. Kilka osób z PPA otrzymało darmowy klucz w przypadku uszkodzenia poprzedzniej maszyny. Z tego co wiem, ograniczeniem jest typ maszyny: czyli nie mogę spalić PowerMaca i dostać darmowy klucz na PowerBooka. W tym przypadku tylko na PowerMaca.
6. Zostawiłem sobie na koniec. Dosyć długo używałem OpenSuse na Pegasosie z G4 1 GHz, 1 GB RAM i Radeon 8500. Byłem całkiem zadowolony, moim zdaniem nie chodziło to źle. Bez wątpienia chodziło lepiej na identycznie taktowanym lapku z Pentium III, którego też wtedy używałem (oczywiście porównując z tą samą dystrybucją), ale G4 też sobie radził. Problemy były gdzie indziej - brak sterowników 3d dla tego Radka pod PPC, więc nic wymagającego 3d nie działało. Niektórych pakietów też nie dało się znaleźć w wersji dla PPC, a kompilacja nie zawsze się udawała. Ale ogólnie byłem zadowolony (zresztą od G4 zaczynałem moją przygodę z Linuksem, gdybym się wtedy zraził, to na pewno nie zaczynałbym konfiguracji każdego mojego nowego kompa od wywalenia Win i instalacji Susła :) ). Do dziś.
Na koniec: miniak jest fajną maszyną. Mały, cichy, szybki. Jednak dobrze jest poszukać maszyny z 64 MB VRAM. Miałem wcześniej miniaka z 32 MB VRAM i trochę się trzeba nakombinować aby wszystko poprawnie na nim działało (da się), na 64 MB jest raczej od kopa. Tu już chyba lepiej poszukać PowerMaca G4 z szybszą G4 i lepszym Radkiem np. 9700, albo nawet G5. Będzie taniej (skoro rozważasz G5, to chyba wielka masa i rozmiary Cię nie przerażają... a G4 jest trochę mniejszy :) ). Gdybyś jednak chciał miniaka.... to za tydzień, dwa będę sprzedawał swojego: 1.5 GHz G4, 64 MB VRAM, 1 GB RAM. Zarejestrowany Morphos (nazwisko w rejestracji da się za darmo zmienić w MOS-Teamie). Cena za komplet komp+licencja konkurencyjna (myślę o 800 zł.... ale mam kilku chętnych - może się więc zmienić). Jakbyś był zainteresowany, to pisz na priv.
Gdybyś miał możliwość wpadnięcia do mnie (Kraków), to pokazałbym Ci MOSa w akcji na moich maszynach: miniak (ten sprzedawany), PowerMac G5 i PowerBook G4. Mam jeszcze (gratis od kolegi) PowerMaca G4, ale nie próbowałem odpalać na nim MOSa. Sam widzisz, że za dużo tego mam, i coś trzeba sprzedać :)


Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 02:24:25 przez wali7
[#28] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #27

Wychodzi na to, że MOS będzie mógł być moim podstawowym systemem, fajnie :) Idzie do mnie powoli maszynka z 64 MV VRAM, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze działać. Trochę wyczytałem na temat nowego systemu druku, mam drukarkę Samsunga, więc o ile dobrze rozumiem będę mógł z niej korzystać. Z emulacji głównie chodzi mi o gry wymagające standardowych A500/1200, resztę będę chciał odpalać na MOSie bezpośrednio.


Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:10:25 przez Tom3k
[#29] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@michal_zukowski, post #26

jakbys kupowal maca mini 1.25, to od razu kręc do 1.42

Dobrze rozumiem, że szybkość MOSa zależy w dużej mierze od prędkości procesora? Trochę tak jak w klasyku? Bo chyba z pamięci wirtualnej nie korzysta zbyt intensywnie. Tylko z rejestracją systemu będę musiał poczekać ok. miesiąca, czyli będę na początku resetował często ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:08:20 przez Tom3k
[#30] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #29

jesli upraszczamy pamiec wirtualna do skladowania na dysku to morphos tego nie ma. co do drukarki samsung to sa dwie opcje, drukarka jest dobra i obsluguje PCL i Postscript, wtedy zadziala. Ewentualnie to jakas lipna konstrukcja na SPL2 (samsung printer language) wtedy bedziesz musial poczekac az skoncze swój system druku. Wtedy jest duza szansa ze zadziala.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem