kategorie: MorphOS 3.x, PowerMac
[#31] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@michal_zukowski, post #30

No to będę kombinował, zawsze mogę zmienić drukarkę w razie czego. Kiedy ten nowy system druku będzie gotowy orientacyjnie? A co do pamięci wirtualnej, można ją uruchomić podobnie jak na klasyku?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 13:37:46 przez Tom3k
[#32] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #29

Bez wątpienia szybkość zależy od szybkości CPU, jednak w przypadku samego systemu, oraz aplikacji z 68k moc najsłąbszych nawet G4 jest nadmiarowa, i trudno zauważyć jakieś wielkie różnice prędkościowe między kilkuset MHz G4, a 2 GHz G5. Dopiero niektóre aplikacje MOSowe, zwłaszcza gry, czy E-UAE , mogą stanowić poważniejsze wyzwanie dla G4.
Zresztą sam zobaczysz.
[#33] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #31

Pamięci wirtualnej pod MOSem nie ma (chyba :) ). Mając 1 GB RAM nie potrzeba zbytnio.
Co do drukarek, to dobrze, aby obsługiwała PCL, wtedy będzie działać już teraz.
[#34] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #32

Dopiero niektóre aplikacje MOSowe, zwłaszcza gry, czy E-UAE , mogą stanowić poważniejsze wyzwanie dla G4

Licżę na to, że pogram w moje ulubione gry jak np. Star Dust czy Slam Tilt. Czyli emulator 68k w MOSie ma JIT, a tylko E-UAE go nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 16:06:03 przez Tom3k
[#35] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #33

Właśnie mam mieć 1 GB, w razie czego rozbuduję do 2 GB jeśli będzie trzeba. Drukuję na razie na laptopie, będę testował pod MOSem :) Z tego co czytałem da się zainstalować Turbo Print, więc chyba nie jest tak źle.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 16:09:07 przez Tom3k
[#36] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #34

Emulator w samym systemie ma JIT, ale emuluje jedynie procesor, nie emuluje układów specjalizowanych Amigi i dlatego wszystko co się do nich odwołuje nie zadziała inaczej niż w E-UAE. Natomiast oprogramowanie systemowe w większości przypadków zadziała bez większych problemów.
[#37] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #35

Akurat póki co system zobaczy maksymalnie 1,5 GB RAM, a TurboPrinta nie trzeba instalować, jest zaszyty w systemie.
[#38] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@grxmrx, post #36

Emulator w samym systemie ma JIT

Czyli stare gry na E-UAE, a reszta pod systemem z JITem. Jak dla mnie bomba :)
[#39] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #37

system zobaczy maksymalnie 1,5 GB RAM

Szkoda, ale z drugiej strony myślę, że 1 GB na razie mi wystarczy.

TurboPrinta nie trzeba instalować, jest zaszyty w systemie

To super, kolejne miłe zaskoczenie. Działają stare sterowniki czy są przepisane na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 16:17:06 przez Tom3k
[#40] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #39

Listę tego z czym na dzień dobry dogaduje się Morphos masz tu: http://www.morphos.de/hardware . Drukarki są na dole. Wszystko co tam widzisz to są sterowniki pod TurboPrint, bo innego systemu druku Morphos nie ma (póki co, bo jak wiemy, niedługo będzie nowy).
Jeśli są jakieś sterowniki do TP 68k nieobecne w MOSie, to pewnie pod MOSem pójdą... o ile nie zmieniono API (ale pewnie nie zmieniono). Olbrzymia więskzość komponentów systemu (library, device, mountlist...) bezproblemowo pod MOSem działają w wersjach z AmigaOS3.0, lub 3.1. W sumie nie ma większego znaczenia czy sterwoniki w MOSie są przepisane (sądzę że są skompilowane pod PPC). Możesz to łatwo sprawdzić - znajdujesz je na dysku, klikasz na ikonce takiego sterownika i na samej gurze popup menu masz typ pliku (np. MOS executable, 68k executable itp). Różnicy w prędkości raczej nie zauwazysz.
Sam emulator 68k w MOSie jest JITem, więc chodzi naprawdę bardzo szybko... na tyle szybko, że najwolniejszy nawet G4 udający 68k zasuwa kilka razy szybciej od najszybszego 68060.


Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 20:14:54 przez wali7
[#41] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #40

Drukarki są na dole

Hm, ale chyba nie mogę podłączyć drukarki na port równoległy do Maka? Czy jakoś się da?

na samej gurze popup menu masz typ pliku (np. MOS executable, 68k executable itp).

Kolejna rzecz, która mi się podoba, od razu wiadomo co i jak.

Sam emulator 68k w MOSie jest JITem

Czy parametry emulatora 68k można jakoś konfigurować czy wszystko jest automatycznie rozpoznawane? Np. program skompilowany dla różnych typów procesorów. Ten emulator emuluje konkretny typ 68k czy jest uniwersalny?

Wiem, że marudzę, ale już nie mogę się doczekać, kiedy odpalę MOSa :)

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 20:31:05 przez Tom3k
[#42] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #41

Można się bawić i zmieniać priorytet Trance (taką nazwę nosi emulator 68k), ale osobiście nigdy nie widziałem takiej potrzeby. Sam JIT udaje procesor 680060, więc ZTCW najbardziej optymalnie jest używać oprogramowania 68k zoptymalizowanego pod ten właśnie proc.
[#43] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #42

Narobiliście mi smaku, nie powiem :)
[#44] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #41

Najprościej w przypadku drukarki z portem równoległym dokupić do niej printserver i drukować po sieci (jest w systemie odpowiedni device), lub przez USB. W ustawieniach drukarki osobno ustawiasz sterownik drukarki, osobno device przesyłający jej dane - dzięki temu bezproblemowo skonfigurowałem drukarkę USB LaserJet 1020 ustawiając stary sterownik dla LaserJetów (to jest w istocie uniwersalny sterownik do drukarek PCL, więc bardzo wiele laserów pod nim pójdzie) z usbparallel.device.
Trance jest niekonfigurowalny. Nie ma takiej potrzeby, jak pisał recedent, mozna bawić się w zabawy priorytetem Trance (to jest właśnie ten kompilator JIT), ale to ma sens jedynie przy najwolniejszych konfigach (na klasyku z 603 160 MHz). Jedyne co masz do Trance, to prosty monitorek pokazujący jakies tam statystyki.


Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 21:01:36 przez wali7
[#45] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #44

dokupić do niej printserver i drukować po sieci

Jesli tak działa to będę musiał o tym pomyśleć zdecydowanie, tym bardziej, że koszt niewielki.

Trance jest niekonfigurowalny. Nie ma takiej potrzeby

Patrzyłem na youtube, że po prostu klikam na ikonie i program 68k działa. Tylko myślałem, że na początku trzeba coś poustawiać.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 21:04:24 przez Tom3k
[#46] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #37

Pod warunkiem, że sprzętem nie będzie Power Mac G5, tam póki co widać maksymalnie 1Gb :(
[#47] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@deez, post #46

Power Mac G5, tam póki co widać maksymalnie 1Gb

Może poprawią to przy następnych aktualizacjach.
[#48] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #47

Podobno w 3.3 będzie (już jest?) poprawione to :)
[#49] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@deez, post #48

A wiadomo kiedy będzie 3.3? Za 2 tygodnie? ;)
[#50] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #49

Gdzieś tak ;)
[#51] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

6. Czy Linux na PowerPC jest mniej więcej tak funkcjonalny jak na pececie? Chodzi mi o typowe programy do internetu i multimediów, te najbardziej popularne. Jak to szybko działa na G4/G5?


Jest bardzo mulasty i gdybym nie musiał, to w ogóle bym go nie instalował. Ale trzymam go jedynia dla OpenOffice'a i drukowania. Ale pocieszę cię, że jak ja wytrzymuję Linuksa na moim G3 600 MHz i 512MB RAM, to ty na G4 tym bardziej wytrzymasz
Być może u mnie sytuację poprawia 256MB VRAM na moim radeonie.
[#52] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@R-Tea, post #51

Jak juz wcześniej pisałem, u mnie na Pegu II z G4 1 GHz, 1 GB RAM i Radek8500 chodził zupełnie przyzwoicie - OpenSuse 11 z KDE3. Niestety, najnowsze oficjalne OpenSuse juz tylko na Intel/AMD.
[#53] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@wali7, post #52

A ja próbowałem uruchomić Linuxa na moim G4/1,83, ale niestety monitor Samsunga 19" wyświetla mi tylko komunikat w stylu "not supported mode". Teraz zmieniam monitor na lepszy, mam nadzieję, że obraz będzie się normalnie wyświetlał. Co ciekawe pod MorphOSem testowałem różne tryby i praktycznie każdy typowy widać, chociaż nie każdy prawidłowo.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 23:14:19 przez Tom3k
[#54] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #53

Najlepiej podpiąć jakikolwiek CRT - chodzi o odświeżanie - tryby poniżej 1280x960 maja ponad 70Hz - a takowe na LCD nie są wyświetlane. Zmiana monitora na kolejny LCD nic nie da. Tryby powyzej 70HZ nie będą wyświetlane. Na Macu jest programik do zabawy w ustawienia wyświetlania - nazywa się SwitchresX .
[#55] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Kwiatki, post #54

No to już wszystko rozumiem :) Chociaż w MorphOSie ustawiłem np. rozdzielczość 1360x768 pod monitor z częstotliwością 60 Hz, czyli to kwestia konfiguracji.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 11:10:44 przez Tom3k
[#56] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #55

....
Chociaż w MorphOSie ustawiłem np. rozdzielczość 1360x768 pod monitor z częstotliwością 60 Hz...


no właśnie to robi SwitchResX ustawia rozdziałkę i przypisuje jej odświeżanie.
[#57] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Kwiatki, post #56

to robi SwitchResX

Wypróbuję. Ale w sumie tylko MorphOS ustawia domyślnie (bez kombinowania) rozdzielczość i odświeżanie właściwie dla LCD, nawet z LiveCD, więc ma plusa u mnie :)
[#58] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@recedent, post #2

Bez problemu działa też eurobank, którego ja akurat używam. mBank wiem, ze ludzie używają i narzekań nie słyszałem. KredytBank też działa, bo siostrzeniec kiedyś u mnie wchodził.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 22:45:04 przez lubmil
[#59] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@lubmil, post #58

Ja uzupełnię, że korzystam też z Millennium oraz BGŻ i wszystko działa super :)
[#60] Re: Problemy zwykłego użytkownika

@Tom3k, post #1

Zamierzam sprawić sobie laptopa, którego zabierałbym w podróże jako umilacz czasu (filmy, muzyka, może też internet). Z początku miałem na myśli zwykłego x86/Win, ale pojawił się szatański pomysł, że teoretycznie można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - mógłby to być nie tylko czasoumilacz, ale też sprzęt, który pozwoliłby mi na dostęp do nowoczesnej (w porównaniu z klasykiem) platformy - chodzi oczywiście o powerbooka.

Ponieważ z MOSem miałem prawie zerowy kontakt, nie wiem, w jakim stopniu dostępne na niego oprogramowanie jest w stanie zaspokoić potrzeby przeciętnego konsumenta multimediów. Punktem odniesienia są dla mnie VLC Player i Firefox na Windzie, a zagadką - ewentualne braki ich mosowych "odpowiedników".

1. Odnośnie przeglądarki, wiem że OWB pozostaje deko w tyle za mainstreamem - pytanie, czego teraz najbardziej w nim brakuje.

2. wali7 wspomniał, że "MPlayer odtwarza większość istniejących formatów". Jeśli lista obsługiwanych formatów odpowiada wymienionej na wikipedii, powinienem być usatysfakcjonowany, ale nie wiem jak to jest w praktyce z wersją MOS.

3. Pozostają jeszcze kwestie sprzętu - tutaj najbardziej interesuje mnie bezproblemowość obsługi pendrive'ów (wymiana danych z grzybem) i ewentualne "kwiatki" typowe dla powerbooków o których powinienem wiedzieć, żeby uniknąć przykrego rozczarowania.

Proszę mosistów o refleksje dotyczące takiego codziennego, "konsumpcyjnego" korzystania z MOSa na powerbooku, możliwie w porównaniu z Windą na przeciętnym PC (który to - z czego zdaję sobie sprawę - jest raczej szybszy).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem