[#31] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #30

A mógłbyś napisać po Polsku, bo z tej wypowiedzi to się tylko domyślam o co chodzi szeroki uśmiech
[#32] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #21

Trzeba też pamiętać że ograniczenie 1GB dotyczy aktualnej wersji Morphosa.


Masz na myśli to, że w kolejnych także PowerMac G5 też będzie widział 1.5GB, tak? Czy może masz jakieś informacje na temat tego, że MorohOS zobaczy więcej niż 1.5GB? Z tego co słyszałem to jest niemożliwe. Swoja drogą to ciekawe jak sobie poradzą pod AmigaOS 4.2, który ma obsługiwać wiecej RAMu.
[#33] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #30

Taki zestaw wymaga już dobrego chłodzenie. Fajnie że przewidziano to w trakcie projektowania obudowy Cube
[#34] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@MDW, post #32

W zapowiedzi dotyczace Os4 to juz chyba sami userzy Os4 przestali wierzyć :)
Co do >2gb to najstarszy bit jest uzywany nieraz we wskaznikach na jakiestam wazne rzeczy wiec zwiekszenie do 4 gb (- 0.5 na urzadzenia jak teraz) wiazaloby sie z przepisaniem i sprawdzeniem czesci rzeczy, duzo roboty i nie wiadomo czy nie lepiej od razu rzucic sie na 64bit.
[#35] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #34

Ot zawsze może być więcej Ram Dysków przynajmniej na początek :)
[#36] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Drako^BB, post #35

A odpalał ktoś (jeśli dział) stare dobre SysInfo na MOS?
[#37] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #36

Nie działa.
[#38] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@michal_zukowski, post #34

Jeżeli nie byłoby problemów z działanie 32-bitowych aplikacji na 64-bitowym MorphOSie to pewnie, ze lepiej od razu skakać na 64-bit.
[#39] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@MDW, post #38

a to MOS jest 32 i 64 bit?
[#40] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #39

Przeczytaj post nr 34.
[#41] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@waldiamiga, post #40

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! NIECH MORHPS będzie w Wami!
[#42] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #41

Ale wracając do tematu:

Przeliczyłem koszta więc wejście w Nowym Roku na droge MOSową to ok 300-400 zeta na Apple
100 eurasów na system.... może być ciekawie
[#43] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #42

No więc tak: chyba po przejrzeniu cen jeśli zdecyduje sie wkroczyć w grono MOSowców to będzie to po nabyciu jednak PowerBooka 15 lub 17" aluminium.... Ma to parę zalet mimo iż power Mac G5 ze swoimi 2 GHz kilkoma GB i 2 rdzeniami byłby kompem rozwojowym bo zakładam że MOS będzie szedł w rozwijanie coraz bardziej wykorzystania mocy tych kapitalnych kompów w pełni...

Powerbook ma monitor :)
Jest mały i mi się jakoś zmieści w kąciku Ami
Jest mobilny - ale nie chodzi o jakieś zjazdy.... będę go brał do KLIENTÓW! TAK TAKIE JEST CHWILOWE POSTANOWIENIE!

Cena tego kompa patrząc po starych aukcjach to jest do 400 zeta więc całkiem rozsądnie!
[#44] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #43

A myślałeś o baterii?
[#45] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@xtro, post #43

Nie wiem kim są owi klienci, ale raczej nie polecam. Po pierwsze PowerBook jest ciężki jak diabli, nawet 15", nie mówiąc o 17". Po drugie bateria. Oryginalna na pewno jest do wyrzucenia. Chiński zamiennik daje około 2,5 godziny pracy, mój wytrzymał 2 lata i padł. Próba regeneracji oryginalnej baterii przez wymianę ogniw zakończyła się fiaskiem, firma z Poznania przyznała się do porażki. Po trzecie matryca LCD, nie wytrzymała wożenia i padła (co jakiś czas na 2/3 ekranu wskakują krzaki).

Ponieważ ja też jeżdzę do klientów i bywa mi u nich potrzebny laptop, zrezygnowałem z używania PowerBooka w tym charakterze, kupiłem za 500 zł małego 12" lapka z core2duo, wbudowanym modemem 3G (przydaje się w terenie), baterią wystarczającą na 6 godzin i ważącego dobrze poniżej 2 kg. Linux na tym i nie mam więcej pytań. PowerBooka zaś używam do mosowania w domu i na amigowe imprezy, chociaż ta przerywająca matryca to ostatnie stawia pod znakiem zapytania (w domu podłączam zewnętrzny monitor).

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 09:44:45 przez Krashan
[#46] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Krashan, post #45

Po pierwsze PowerBook jest ciężki jak diabli, nawet 15", nie mówiąc o 17"

Jest to najlżejsza siedemnastka jaką miałem w łapkach (3,1kg) , gdy wezmę do rąk swojego Alienware M15x to czuję jakbym dwa PowerBooki trzymał (4,9kg) :)
[#47] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@waldiamiga, post #46

Siedemnastka nie jest do wożenia... Chyba że na tylnym siedzeniu samochodu...
[#48] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Krashan, post #47

Właśnie. Kupiłbym sobie PowerBooka, ale żeby go wozić na parties potrzebowałbym jednego z tych:



[#49] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@MDW, post #32

http://blog.hyperion-entertainment.biz/?p=1131 masz napisane. tylko aplikacje specjalnie przygotowane do używania większej ilości pamięci będą mogły jej użyc a to tez nie "tak po prostu". pewnie wiesz jak działa przełączanie banków pamięci na c64. coś w tym stylu.
[#50] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Krashan, post #47

Są jeszcze Ibooki szeroki uśmiech
[#51] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Krashan, post #45

@ Krashan
Nie wiem kim są owi klienci, ale raczej nie polecam. Po pierwsze PowerBook jest ciężki jak diabli, nawet 15", nie mówiąc o 17". Po drugie bateria.

Jest jeszcze opcja 12"
[#52] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@R-Tea, post #51

No niby tak, miałem jednak IBooka G3 z taka matrycą i trochę mała się zdaje. Jednak za zbliżoną cenę są do zdobycia np. PowerBooki Aluminium 15' ze znacznie ciekawszym ekranem, wyglądem i Radkiem 64 MB na pokładzie.
[#53] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@mccnex, post #11

@mccnex, Alez nie ma problemu :) Jak będzisz miał czas to zapraszam to i sobie poklikasz do woli, a i jeszcze miniaka z firmy przytaszcze to bedzie do porównanie G4/G5 etc.
[#54] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@kiero, post #49

tylko aplikacje specjalnie przygotowane do używania większej ilości pamięci będą mogły jej użyc a to tez nie "tak po prostu". pewnie wiesz jak działa przełączanie banków pamięci na c64. coś w tym stylu.


Czyli taka trochę prowizorka/proteza. :( Szkoda, bo moim zdaniem to będzie największa bolączka amigowych systemów. W dzisiejszych czasach RAMu nigdy za dużo. Przeglądarki i strony potrafią zjeść każdą ilość pamięci na każdej platformie. :(

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 23:02:38 przez MDW
[#55] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@MDW, post #54

Witam ja też od jutra zaczynam testy MorphOS i jestem w tym temacie całkiem zielony do tego stopnia że wiem że taki system istnieje i już to moja wiedza . Mam kilka pytań a nie chce otwierać nowego tematu . Czy MorphOS da się uruchomić z płyty instalacyjnej bez instalacji na twardy dysk . Czy zadziała mi drukarka epson po przez USB komputer to Ibook G4 tylko radek 9200 32M pamięci . Muszę się podszkolić z Macos i dlatego na razie nie instaluje systemu na dysku twardym.
[#56] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #55

ad. 1 - tak, uruchomi się z płyty.
ad. 2 - jaki Epson? Jeśli to tania windrukarka to może być problem.
[#57] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #56

ad.1 Czy wystarczy włożyć płytę i uruchomić niej czy należy jeszcze jakąś komendę z wiersza poleceń
ad.2 Jedna to dx5050 a druga to epsonstylus Photo 790 .
[#58] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #57

Dotyczy wersji 2.4, ale nic się w kwestii instalacji nie zmieniło.
[#59] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@Dziadziomiecio, post #57

Stawiam, że te drukarki nie zadziałają, ale co Ci szkodzi spróbować?

Co do startu z płyty - może lepsza będzie opcja zainstalowania MorphOSa na pendrajwie/dysku zewnętrznym? Co prawda żeby z niego wystartować będziesz musiał wklepywać komendę na starcie (z poziomu OpenFirmware, chyba że podłączysz dysk przez FireWire, wtedy obejdzie się bez wklepywania), ale za to będziesz mógł coś zapisać na dysku.
[#60] Re: pytanie MorphOS owego nieznaja

@recedent, post #59

Dzięki tak myślałem ale znalazłem opis do wersji 2.4 że się da uruchomić system z wiersza poleceń prosto z płyty instalacyjnej to mi na początek wystarczy.Co do FireWire to ta metoda pasuje mi najbardziej jednak muszę poczekać (Rencista) jak wpadną jakieś zaskórniaki a więc i rejestracja systemu musi poczekać do lata jak córka zaliczy magisterkę plus jakieś 3-4 miesiące. Tak od 13.00 siedzę w necie i szukam co mogę znaleźć o systemie i już coś niecoś wiem .Struktura podobna do WB3.9 to sobie poradzę.dysk już mam WD250Gb Sata pozostała reszt obudowa z portami i kabelek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem