[#1] Składanie sprzętu dla MOSa
Witam wszystkich
Chciałbym pobawić się trochę z MorphOS i zastanawiam się nad wyborem komputera.
Mac mini z tych co widzę na alledrogo jeden by się znalazł ale bez zasilacza, później zasilacze sprzedawane są bez wtyczek i tak grosz do grosza i zbiera się suma nie adekwatna do komputera, który kosztuje 100zł

Szukam więc w rozsądnych pieniądzach jakiegoś power maca ale ciężko coś znaleźć z Radeonem. Jest za to sporo z kartami Nvidii. Zastanawiam się, czy wszystko by śmiagało gdyby kupić coś takiego:
Power mac G5
i dołożyć Radeona 9600:
Radeon 9600 XT
?
[#2] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #1

Jezeli sa to maki G5 z PCIE to jezeli zostanie dodana obsluga to tez bedzie mozna kupic. Trzeba bedzie tylko wymienic karte grafiki.
Co do tego co podajesz, nie wiem czy nie lepiej szukac czegos powyzej 2GHz, nie zebys pewnie niewiadomo jak potrzebowal.
Do tego, kto wie czy kolejna publiczna wersja MOS'a nie bedzie obslugiwac maki z PCIE.

P.S.A moze lepszy ten? https://sprzedajemy.pl/sprzedam-macbook-laptopa-notebooka-apple-powerbook-g4-17cali-warszawa-2-0010c9-nr53603729
[#3] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #1

Jeśli się nie boisz G5 (że duży i ciężki) to ja bym brał, ale minimum 2,0 GHz. 1,8 jest w niektórych benchmarkach porównywalny z G4 1,67 GHz, a z podwójnego procesora pod MorphOSem nie skorzystasz.

Ten Radeon 9600, którego podliknowałeś to masakra cenowa. Za takie pieniądze kupiłem na eBay.co.uk applowskiego Radeona X850XT. Proponuję popatrzeć na eBayu, albo spróbować przeflaszować jakąś "pecetyczną" kartę. Możliwe, że masz pod ręką jakiegoś X800/9800/9600, w ostateczności nawet 9200.

UWAGA, jeśli potrzebujesz tylko MorphOSa, możesz też spróbować odpalić kartę z układem minimum R500 (na chwilę obecną najlepszą opcją - bo z obsługą 3D - jest X1950 Pro) w wersji AGP. Teoretycznie powinna zadziałać. W praktyce... Cóż, może być różnie.

PCIe nie polecam (choć przyznaję, że mam taki sprzęt), bo wypowiedzi członków teamu na chwilę obecną wskazują, że jednak nie będzie obsługi. Chyba że rzookol przelobbuje.
[#4] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #3

czyli coś takiego 9600tx lub takiego 9600?

Na stronce z kompatybilnością sprzętową pod mosa jest podane "no W3D" - co to znaczy?
[#5] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #4

Żadnego z tych 9600 nie da się przeflaszować. Jeśli koniecznie chcesz mieć 9600 albo 9800 to szukaj karty z pamięcią BGA (kwadratowe układy).
"No W3D" znaczy, że nie zadziałają gry/dema pisane pod stary system Warp3D (czyli np. Heretic 2, czy Wipeout 2097). Można to obejść używając Wazp3D albo po prostu olać to oprogramowanie.
[#6] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #5

Niekoniecznie musi to być 9600. Podałem jako przykłady. Może być X800.
Pytanie czy coś takiego: X800?
Jest gdzieś spis, które karty można w miarę łatwy sposób flaszować?
[#7] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #6

Ta X800 wygląda obiecująco (wszystkie X800 mają pamięci BGA, więc z tym problemu nie ma). Ale 100% że flash się uda nigdy nie ma... niestety.
W czwartym numerze "Amiga NG" jest mój artykuł na ten temat. Możesz też poczytać tu.
[#8] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #7

Dramat jest. Przejrzałem większość serwisów aukcyjnych i nie znalazłem w dobrej cenie działającego G5 z AGP :/
[#9] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #8

Jak cię nie pili, to poczekaj parę miesięcy to może będzie wersja na G5 PCIe. Co do AGP, to na pewno raz na miesiąc są sprzedawane razem z radeonem.
[#10] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #8

Ten powinien mieć fabrycznego Radeona 9600. Jeśli okaże się sprawny (nie widzi dysku systemowego, chociaż na zdjęciu dysk twardy widać, może sformatowany/zepsuty/odłączony) to niezła gratka. 2,3 GHz chłodzony powietrzem.
[#11] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #10

Drugi koniec Polski niestety. Napisałem czy możliwa jest wysyłka.
Czy podłączę dowolny dysk twardy zamiast tego uszkodzonego?
[#12] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #11

Najpierw sprawdź czy faktycznie uszkodzony...
Podłączysz dysk SATA, ale kontroler jest dość wybredny. Z SATA-III bym nie próbował. II powinna pójść, a I - na pewno.
[#13] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #12

Znalazłem jeszcze Radeona 9650 (256 MB VRAM) po 20 funtów (+10 wysyłka). Gość ma "or best offer", więc może jeszcze da radę coś spuścić. W porównaniu do tych krajowych Radeonów to mega okazja.
[#14] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #13

No ja też tak miałem kilka lat temu, że zakupiłem kartę Ati do PM G4 na eBayu, bo z wysyłką z Kanady wyszło taniej niż zakup na Allegro.

Śmieszne to, ale niestety prawdziwe.
[#15] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #11

Jak byś zdecydował się na wersję PCIe, to mam Radeona X1950 przeflashowanego. Jest tylko jeden problem z obrazem, a nie jestem pewny czy towina karty czy mojego komputera. Na PC karta wyświetlała obraz poprawnie.
No ale to trzeba poczekać na Morphosa z obsługą PCIe.
[#16] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #11

dubel

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:11:53 przez SuperBuster
[#17] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #1

Przeczytaj to link, żeby potem nie było płaczu na forum, że nic nie działa.
[#18] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #13

Właśnie się zorientowałem ze wstydem, że jakimś cudem nie podlinkowałem tego Radeona z eBay. Poprawiam się.

@SKOLMAN: Jak się koniecznie chce mieć ten Warp3D to zawsze można zaflaszować sobie Radeona 9200/9250 i go sobie z G5 używać. Tylko po co, skoro demonem prędkości ta karta nie jest?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 11:21:02 przez recedent
[#19] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #11

Jeszcze masz tutaj wersję dual 2,0 GHz. Zważywszy, że zamiast złącza modemu jest zaślepka - jest to prawdopodobnie "późny" Dual 2,0 GHz z Radeonem 9600 (128 MB VRAM). Ale zapytać zawsze warto. A jeśli sprzedający będzie nieogarnięty to zawsze można poprosić o zdjęcie numeru seryjnego (jest "pod klapą").

P.S. Gdybyś kupował G5 to zwróć uwagę, żeby dobrze był zabezpieczony na czas transportu (styropianu nigdy za dużo) i koniecznie otwieraj paczkę przy kurierze. Obudowa ma swoje "krytyczne" punkty (głównie te "uchwyty" na górze i dole) - i jak w nie oberwie to się wyjątkowo nieestetycznie wygina.
[#20] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #19

Zamówiłem tego kompa z prockiem 2.3. Zobaczymy jak to będzie wyglądało i czy uda się go postawić na nogi.
Nie będzie chyba większych problemów z postawieniem dwóch systemów?
Jakiego Mac OS'a wgrać? Leopard? Który system wgrywać jako pierwszy?
[#21] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #20

[#22] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #20

Właściwie nie ma znaczenia jaki system instalujesz najpierw, pod warunkiem że odpowiednio ustawisz bootowanie w Open Firmware. Generalnie - jeśli OSX zainstalujesz sobie na koniec to on się ustawi jako domyślny boot, a MorphOSa będziesz musiał wybierać z boot menu (chyba że zmienisz ręcznie parametr boot-device w OF). Jeśli natomiast to MorphOS będzie "drugi" - to on sobie wszystko ustawi pod siebie. Z tym, że nie wolno Ci MorphOSa instalować na domyślnych ustawieniach, bo przepartycjonuje cały dysk twardy pod siebie i żegnaj instalacjo OSX. A jak będziesz partycjonował ręcznie to zrób małą partycję HFS na boot.img (50 MB spokojnie wystarczy), trochę miejsca na system (koniecznie ustaw bootowalną) no i resztę jak chcesz.

Najnowszy OSX działający na tym PowerMacu to 10.5 (powinien się zaktualizować do 10.5.8), natomiast nieco szybciej będzie chodził na nim 10.4 (maksymalna aktualizacja: 10.4.11)
[#23] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #22

Komputer jest już u mnie. Dysk nie został zabezpieczony do wysyłki i latał sobie swobodnie w kompie, co doprowadziło do urwania wtyczki. Dysk totalny złom, pełno uszkodzonych sektorów. Nawet się nie bawię w naprawę Wsadziłem nowy Sata II (miałem akurat ze starego lapka) i śmiga.

Na chwilę obecną wszystko już naprawione. Postawiłem Morph'a i szukam płytki z MacOS'em.

Doradźcie jeszcze jak ugryźć sprawę WI-FI - jaką kartę włożyć żeby wszystko ładnie działało na MOSie i MacOSie?:)
Coś takiego:
wn350gd?

Jeszcze jedno pytanie - mam jakąś starą klawiaturę na USB - przy instalacji MOSa działała, gdy system już stoi to nie chce działać, pomoże wymiana na inną?
[#24] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #23

Kup Airport extreme
[#25] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@michal_zukowski, post #24

z tego artykułu:
link
wynika, że AirPort nie będzie działał na Mosie
[#26] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #25

Tak było.
Teraz juz działa AirPort
[#27] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Norbert, post #26

czyli coś takiego:
link

Nie będzie problemu żeby się połączyć z routerem, który mam w domu (router nie musi być apple?)?
[#28] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #27

Nie powinno być problemów. Ale będziesz potrzebował anteny (chyba że masz router naprawdę blisko kompa).

Co do klawiatury - dziwna sprawa. Z żadną dotychczas testowaną nie miałem takiego problemu. Jak już to odwrotnie - pod systemem działała, a w OF nie.
[#29] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #28

Mógł by mi ktoś podrzucić link gdzie kupić taką antenę?
[#30] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #29

Oryginalna antena (na złączu MCX) jest droga jak nieszczęście, dlatego moim rozwiązaniem jest "samoróbka". Ja akurat zrobiłem tak, że klasyczną antenę RP-SMA podłączyłem przez krótki adapter MCX do RP-SMA. Ale równie dobrze możesz skorzystać z antenki z wtyczką MCX (takiej, jakie montuje się np. w nawigacjach GPS). Pamiętaj tylko, że wtyk musi być typu MCX męski (pasujący pod górne wejście na antenkę, to z symbolem WiFi). Wtyk MCX żeński pasuje do gniazda anteny od modułu Bluetooth i pod MorphOSem do niczego się nie przyda.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem