[#31] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #30

coś takiego:
Antena ?
[#32] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #31

Tajest. Ta końcówka wygląda na prawidłową.
[#33] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #1

No, jakby ktoś jeszcze szukał, to na Allegro pojawił się dual 2,0 GHz z oryginalną applowską karcioszką Radeon X800XT. Myślę, że to dobra okazja (za samą kartę dałem onegdaj 50 EUR). Co prawda obudowa sfatygowana, ale od czego są nitownice...
[#34] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #33

Karta i antena zamówiona.

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz - ustawiam w systemie (MOS) rodzaj czcionki, datę i godzine itp. Wyłączam komputer, włączam i wszystkie ustawienia szlag trafia i są defaultowe.
Co zrobić żeby się zapisywały?
[#35] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #34

Uzyc poprawnego przycisku w preferencjach?
[#36] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@michal_zukowski, post #35

"Zapisz" a nie "Użyj"?... Dżizys, nie zwróciłem na to uwagi.

Macie jakieś polskojęzyczne materiały o obsłudze tego systemu?
[#37] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #36

Z polskojęzycznych masz dwa tomy książki MorphOS, albo na przykład MorphOS Library pod Google Translatorem :)
[#38] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #36

Można też pytać tu na forum. Ja, Kiero i Jaca jesteśmy współtwórcami więc przeważnie wiemy wszystko, albo wiemy kto wie wszystko :).
[#39] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@michal_zukowski, post #38

to ja mam pytanie, skąd masz taką fajną skórkę, wczoraj próbowałem zrobić samemu ale efekt nie jest tak fajny jak u Ciebie
[#40] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@QUAD, post #39

Musisz dotrzec do człowieka o ksywce highlander i poprosić zeby ci to wysłał.
Tu http://chris.highlander.free.fr/ jest jego strona.
[#41] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@michal_zukowski, post #40

Dzięki :)

Fajna ale nie działa, nic nie da się kliknąć :P

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 15:58:31 przez QUAD
[#42] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #33

Link poproszę. albo słabo szukam albo już poszedł sprzęt pod młotek.
[#43] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@deez, post #42

Prossssz...

EDIT: Żeby nie było - to nie ja sprzedaję, ja tylko znalazłem tą ofertę. Mojej X850XT się póki co nie chcę pozbywać.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:52:30 przez recedent
[#44] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #33

Dlaczego akurat Radeon X800XT? Nie jest to chyba najmocniejsza karta graficzna dla MOSa? A jeśli nie, to kolejne moje pytanie jaka jest?:) Radeon X1950 XT?

Jest gdzieś spis gier w które można pograć na MOSie? (chodzi o jak najlepszą grafikę, żeby wykorzystać możliwości kart graficznych)
[#45] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #43

Dało by radę np coś takiego lub takiego pod MOSem uruchomić?



Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 15:02:28 przez Beliar
[#46] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #44

X800XT to najmocniejsza oryginalna applowska karta dostępna dla PowerMaca G5. Co z tego wynika? Ano to, że bez problemu wejdziesz w Open Firmware, albo boot menu, a także - uruchomisz system OSX.

Najszybsza obecnie obsługiwana karta dla G5 na której działa akceleracja 3D to Radeon X1950 AGP. Nie istnieje dla niej "wsad" kompatybilny z applowskim firmware, z czego wynika:
- brak możliwości uruchomienia OSX
- brak możliwości wejścia do OF i boot menu
Co więcej - z kompatybilnością tych kart może być różnie. Teoretycznie powinno to działać, ale posiadam 3 takie karty, z czego dwie działają na PC, a na G5 nie dają obrazu - zaś trzecia na PC jest martwa, a z G5 zadziałała mi raz, dosłownie na 10 sekund - zanim zdążyłem porządnie pomachać myszką obraz się zwiesił i pozostał reset, po którym niestety obrazu już nie zobaczyłem.

Być może to kwestia odpowiedniego zasilania - oryginalne karty od Apple ciągną prąd ze złącza AGP pro, zaś pecetowe trzeba podpinać pod zasilanie - którego w obudowie G5 po prostu nie ma (brak "wolnych" molexów), więc trzeba kombinować - albo ciągnąć prąd z napędu DVD, przez jakiegoś "pająka" (tego próbowałem dotychczas), albo przez przelotkę z jednego z kabli SATA zasilających dyski twarde - tu akurat mam jeden wolny oraz odpowiednią przelotkę, ale kabelki są za krótkie - dolutowałem sobie parę centymetrów, ale skończyłem to robić wczoraj, więc testy jeszcze przede mną.
[#47] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #46

Witam.

A jak wygląda sprawa z eMac'ami i iMac'ami? Na stronie morphos jest wzmianka o eMac, ale radzą przełożyć go do innej obudowy. Czy to znaczy, że taki eMac 1,42GHz nie będzie działać na MorphOs na wbudowanym monitorze? O iMac'ach w ogóle nie ma wzmianki, a są przecież takie z procesorem G5.
[#48] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@AmmigaCDTV, post #47

eMac 1.42 zadziała z wbudowanym monitorem. iMac G5 na razie nie jest obsługiwany publicznie, a jeśli będzie to raczej tylko i wyłącznie wersja iSight (najlepszej).
[#49] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@AmmigaCDTV, post #47

>Czy to znaczy, że taki eMac 1,42GHz nie będzie działać na MorphOs na wbudowanym monitorze?

System działa na komputerze, a nie na odwrót.
Pytanie prawidłowe to:
Czy to znaczy, że MorphOs nie będzie działać na eMac 1,42GHz z wbudowanym monitorem?


Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 01:15:20 przez rgrg2
[#50] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@AmmigaCDTV, post #47

eMac to maszyna dość wiekowa, monitor CRT może być już "wypalony" (pomijając fakt, że całość będzie ciupkę wielka i ciężka, a gapienie się w kineskop - niezdrowe). Ale jeśli masz taki kaprys - możesz używać. Z przełożeniem do innej obudowy jest ten problem, że płyta główna jest niestandardowych rozmiarów i trudno to spasować do normalnej obudowy:



Niemniej jednak są tacy, którym się udało (jeden nawet na naszym forum).
[#51] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #50

Czy to znaczy, że MorphOs nie będzie działać na eMac 1,42GHz z wbudowanym monitorem?


Przepraszam, miałem piątki z W-F'u a nie z polskiego. Rzeczywiście, pytanie powinno brzmieć tak, jak pan je postawił.

Generalnie nie chciałbym wyjmować podzespołów z eMac'a. Bardzo podoba mi się ten komputer i wolałbym używać go takim jaki jest.
[#52] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@AmmigaCDTV, post #51

No to szukaj takiego, który ma monitor w dobrym stanie. I najlepiej wersji 1,42 (to ta z Radeonem 64 MB VRAM).
[#53] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #52

Tutaj ktoś przekładał panel LCD z jakiegoś Samsunga.
[#54] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@SuperBuster, post #53

To chyba wolałbym rzeźbić wkładanie w budę od A500 pomalowanej na niebiesko.
[#55] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #52

[#56] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@recedent, post #50

tu jedna wersja zbudowanego przeze mnie emaca w obudowie PC:
https://photos.google.com/album/AF1QipPi4Q5R7GVz_NrSSuyVqp51dKaX8Th6a6qsB3yd

a tu druga wersja również zbudowanego przeze mnie emaca w obudowie PC:
https://photos.app.goo.gl/KfnujsEJtsvWGeUh7

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 13:39:38 przez Kwiatki
[#57] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Kwiatki, post #56

No, to już jest rzeźbiarstwo wysokiej próby. Chyba już łatwiej byłoby włożyć panel LCD do oryginalnej obudowy. Tylko że w obudowie od PC schowasz eMaca pod biurko, a w oryginalnej - musi stać na wierzchu i zajmować cenne miejsce.
[#58] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@Beliar, post #1

Moim zdaniem bardzo fajnym sprzętem do morphosowania jest mac mini 64 MB VRAM. Bo: mały, lekki, wydajny, radek 9200, chociaż są szybsze supportowane układy, to jest zgodny ze starym softem i można sobie trochę demek pod klasyka ze wspomaganiem 3d obejrzeć.
Drugim fajnym sprzętem są PowerBooki. Tu minusem jest Radek 9600 (lub lepszy), bo stary amigowy soft 3d nie pójdzie ze wspomaganiem hardwarowym (mosowy oczywiście pójdzie każdy). Ale z drugiej strony ten sam Radek jest plusem, bo bardziej wymagający soft Mosowy pójdzie szybciej, no i jest 128 MB VRAM. Do tego plus za przenośność.
I na koniec pochwalę się - wczoraj znalazłem mojego PowerBooka A1095... już myślałem że w czasie przeprowadzki zaginął.... a tu ponad rok leżał sobie spokojnie na półce na stercie książek :)

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 23:28:43 przez wali7
[#59] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@wali7, post #58

Tylko PowerMac G5 PCie, reszta jest wolna i ma wolną grafikę Tańczący banan
[#60] Re: Składanie sprzętu dla MOSa

@michal_zukowski, post #59

Ja sobie póki co wypaliłem MOSa3.11 i wrócę po ponad roku przymusowej abstynencji MOSowej :)
Mam jednak nadzieję, że sprzęty bez G5 i PCie nadaj dają radę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem